9
PROIECT DE LECȚIE ȘCOALA: Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu”, Deleni Structura: Școala gimnazială Pietreni PROFESOR: Bîțu Georgiana DATA: 3.XII.2012 CLASA: a V-a ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Limba și literatura română SUBIECTUL LECȚIEI:Modurile personale și modurile nepersonale TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare. 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENȚE SPECIFICE: 3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate;

modurile personale și nepersonale

Embed Size (px)

DESCRIPTION

plan de lectie modurile personale si nepersonale

Citation preview

Page 1: modurile personale și nepersonale

PROIECT DE LECȚIE

ȘCOALA: Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu”, Deleni

Structura: Școala gimnazială Pietreni

PROFESOR: Bîțu Georgiana

DATA: 3.XII.2012

CLASA: a V-a

ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

SUBIECTUL LECȚIEI:Modurile personale și modurile nepersonale

TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.

2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de

comunicare monologată și dialogată.

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.

4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite

contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate;

4.3. alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect

semnele ortografice și de punctuație.

OBIECTIVE OPERAȚIONAL-EDUCAȚIONALE:

1. Cognitive:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. să definească noțiunea de mod;

O2. să identifice modurile personale;

O3. să identifice modurile nepersonale;

O4. să alcătuiască propoziții corecte cu verbe la moduri personale și nepersonale.

Page 2: modurile personale și nepersonale

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode și procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode și mijloace precum:

conversația, învățarea prin descoperire, explicarea și demonstrarea materialului intuitiv,

schema la tablă, lucrul cu manualul.

2. Mijloace de invatamant: manualul, culegeri de exercitii.

3. Forme de organizare a învățării: activitatea frontală, alternativ cu activitatea

independentă individuală.

4. Resurse: capacitățile de învățare ale elevilor; cunoștințele lor anterioare.

5. Materiale didactice: tabla, creta.

6. Resurse de timp: 50 de minute.

7. Locul de desfășurare: sala de clasă.

8. Bibliografie:

CRIȘAN, Alexandru, DOBRA, Sofia, SÂMIHĂIAN, Florentina, Limba

română: manual pentru clasa a V-a, București: Humanitas Educațional, 2003.

DOBRA, Sofia, SÂMIHĂIAN, Florentina, Limba română: caietul elevului

clasa a V-a, București: Humanitas Educațional, 2012.

IONESCU, Roxana, STAN, Mihaela, Limba română: caiet de exerciții, clasa a

V-a, Brașov: Diversitas, 2012.

PARFENE, Constantin, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală:

Ghid teoretico-aplicativ.

GOIA, Vistian, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu,

Cluj-Napoca: Dacia, 2008.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:

Page 3: modurile personale și nepersonale

Organizarea clasei: absențe, disciplină, pregătirea pentru lecție; elevii își pregătesc caietele și

manualele.

I. Actualizarea cunoștințelor învățate anterior – atât pentru refixarea lor, cât și ca

punct de pornire pentru noile cunoștințe.

1. Controlul caietelor de teme (cu observații și aprecieri, după caz).

2. Lecția anterioară (actualizare).

II. Captarea atenției elevilor pentru secvența didactică următoare.

III. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale.

Titlul lecției și anunțarea obiectivelor operaționale menționate.

IV. Prezentarea sarcinilor de învățare.

V. Conducerea învățării și dobândirea de noi cunoștințe.

VI. Asigurarea feedbackului.

Se realizează pe parcursul conducerii învățării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri verbale

(E bine! Corect! Da! etc.).

VII.Evaluarea formativă.

Se dă ca activitate independentă acasă ...... (tema).

Page 4: modurile personale și nepersonale

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimetelelecţiei

Obiective Conţinutul Metode Materiale didactice

Forme de evaluare

Moment organizatoric

1’

Voi avea grijă ca elevii să-și pregătească materialele necesare orei de limba română și voi nota absenții.

Voi asigura liniștea și disciplina clasei pentru o bună desfășurare a activității didactice.

Conversația

Verificarea temei și reactualizarea

cunoștințelor9’

Voi verifica studiul individual în mod frontal. Elevii vor citii tema dată ora trecută, fiind solicitați, prin

sondaj, să citească și să motiveze, antrenându-se, prin întrebări frontale întreaga clasă (corectare, observații,

concluzii, evaluare).Reactualizarea cunoștințelor se va realiza atât pe

parcursul verificării temei, cât și pe baza unor întrebări de tipul:

Ce este verbul? Ce știm despre verb? Ce timpuri are verbul? Ce persoane? Și câte numere?

ConversaţiaChestionare orală

Captarea atenţiei și anunțarea

subiectului lecției5ʼ

Voi spune elevilor titlul lecției, îl voi scrie pe tablă și voi enumera obiectivele urmărie:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:O1. să definească noțiunea de mod;

O2. să identifice modurile personale;

O3. să identifice modurile nepersonale;

O4. să alcătuiască propoziții corecte cu verbe

la moduri personale și nepersonale.

Expunerea

Dirijarea procesului de

învățare O1

Vom deschide manualul la pagina 104 și vom observa dialogul prezentat. După ce vom descoperi cum sunt considerate acțiunile de membrii familiei

Învățarea prin descoperire

art Activitate frontală

Page 5: modurile personale și nepersonale

25ʼ O2

O3

O4

vom defini noțiunea de mod: Modul este forma pe care o ia verbul pentru a arăta felul în care vorbitorul consideră acțiunea.

Vom identifica la ce persoană sunt verbele scrise cu roșu în enunțurile de la pagina 104 și ce funcție sintactică au. După acest pas, vom defini modurile personale: Verbele care își modifică forma după persoană și care în propoziție au funcția sintactică de predicat sunt la moduri personale sau predicative. Modurile personale sau predicative sunt:

- modul indicativ arată o acțiune sigură, reală. Exemple: lași, vei învăța, a trecut, alergai, râdeai, nu copleșiseră etc.

- modul conjunctiv arată o acțiune posibilă, realizabilă (acest mod se recunoaște după cuvântul să din componența lui). Exemple: să afli, să studiezi, să aud, să fi uitat etc.

- modul condițional-optativ arată acțiuni posibile, a căror realizare depinde de o condiție sau exprimă acțiuni dorite (acest mod se recunoaște după cuvintele aș, ai, ar, am, ați, ar din componența lui). Exemple: aș vrea, ar fi făcut, ar fi învățat etc.

- modul imperativ arată acțiuni posibile, asociate cu voința vorbitorului de a le vedea realizate, fiind îndemnuri, ordine, porunci. Exemple: muncește! citește! nu pierde!

Exercițiul

Observarea și aprecierea

verbală

Asigurarea feed-back-ului

1’

Feed-back-ul se realizează pe parcursul conducerii învățării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri

verbale (E bine! Corect! Da! etc.).Asigurarea

Page 6: modurile personale și nepersonale

retenţiei6’

Elevii vor rezolva exercițiul 3:Indicați ce parte de vorbire sunt cuvintele subliniate

în enunțurile de mai jos:

Pisoiul blând toarce. ................................... Pisoiul toarce blând. ................................... Blândul l-a mângâiat pe cap. ..................... Seara ploioasă m-a întristat. ...................... Îmi fac lecțiile seara. .................................

Un om îndrăgostit de natură face excursii. ............................ Mihai este un îndrăgostit de natură. ............................

Munca independentă

Fişa nr. 2 Chestionare orală

Evaluarea rezultatelor

1’Aprecieri finale.

Aprecieri ale profesorului

Asigurarea transferului

2’Tema pentru acasă din fișa nr. 2. Fişa nr. 2