14
PROIECT DE LECTIE Data:9-20.12. 2013 Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan ȘCOALA Gimnazială Filipești Clasa a VIII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de ȋnvățăre: Exprimarea învăţăturii creştine Subiectul lecției: Naşterea Domnului - reprezentări iconografice și artistice Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Competențe generale: C.G. 2 Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de Comunicare CG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente CG.4 Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri Competențe specifice: 3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului

Nasterea Domnului -VIII 2013

Embed Size (px)

DESCRIPTION

fdhh

Citation preview

Page 1: Nasterea Domnului -VIII 2013

PROIECT DE LECTIE

Data:9-20.12. 2013

Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan

ȘCOALA Gimnazială Filipești

Clasa a VIII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de ȋnvățăre: Exprimarea învăţăturii creştine

Subiectul lecției: Naşterea Domnului - reprezentări iconografice şi artistice

Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Competențe generale:

C.G. 2 Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de ComunicareCG.3 Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente

CG.4 Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri

Competențe specifice:

3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului

3.3 Explicarea semnificaţiei şi a importanţei sărbătorilor creştine pentru credincioşi

4.3 Respectarea tradiţiilor creştine referitoare la participarea credincioşilor la sfintele sărbători

Obiective operaţionale:

a) cognitive

OC1: – să identifice în icoana Naşterii Domnului, persoane prezente la acest eveniment;

OC2: – să povestească pe scurt, întâmplările legate de Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos;

Page 2: Nasterea Domnului -VIII 2013

OC3: să – L identifice pe Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu;

OC4: să descrie comportamentul religios – moral al unui bun creştin în preajma sărbătorii Naşterii Domnului;

OC5: să enumere traditiile si obiceiurile crestine romȃnesti ;

b) afective

OA1: elevii vor participa cu placere și interes la lecție

OA2: se vor mobiliza pentru sarcinile date

Obiective formativ-educative:

- să conştientizeze importanţa praznicului Naşterii Domnului pentru creştini:

-să dorească să întâmpine Naşterea Domnului ca un bun creştin.

Strategia didactică:

-mijloacele de învăţământ folosite la lecţie:

icoana Naşterii Domnului;

ilustraţii cu evenimente importante petrecute la Naşterea Domnului;

- metodele de învăţământ folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, povestirea, expunerea, demonstraţia cu substitute, cântarea

religioasă

- formele de organizare a clasei: frontal, individual, lectura individuală.

Durata: 50 minLocul de desfășurare: sala de clasăBibliografia:

Călugăru, Dumitru, „Hristos în şcoală”, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, Roman, 1990;

Ciobanu, Olimpia, „Sunt copil, Iisuse”, Editura Sapienţa, Iaşi, 2001:

Cucoş, Constantin, „Educaţia religioasă”, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

Page 3: Nasterea Domnului -VIII 2013

Nrcrt

Etapele lecţiei Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

3 Ce minune-a fost vestităDe o stea în plină noapte,Adunând păstori şi îngeriLa o peşteră ... departe?”

(Naşterea Domnului) „S-a născut un Împărat.Trei la număr au aflat.Şi pornind din răsăritSă I Se-nchine au venit.”

(Magii

Care-i zuia minunatăCând colindele răsunăŞi copiii, primind daruri,Duc în case vestea bună?”

(ziua din ajunul Crăciunului)

• Elevii ascultă cu atenţie.

acele sarbatori inchinate lui Dumnezeu, Maicii Domnului sau Sfintei Cruci care se serbeaza in fiecare an

o conversatia

2. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor lecției

3 Se anunta si se scrie pe tabla data si titlul lectiei:

Naşterea Domnului – bucurie la toată lumea

Se precizeaza obiectivele lectiei

Vom vedea cate sunt, cum se numesc cand se praznuiesc si detalii despre fiecare dintre ele.

Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicatiile profesorului.

explicatia

3. Actualizarea cunostintelor ȋnsusite anterior

10 Se cere elevilor:

Definiţi noţiunea de sărbătoare?Prezintati cum se clasifică sărbătorile?Ce sărbători cunoastețti?Ce sărbătorim pe 6 decembrie?Cȃnd ȋl sărbătorim pe Sf. M.Muc. Gheorghe?

Elevii răspund la solicitările profesorului.

o explicaţia o activitate frontală

Aprecieri

verbale

Page 4: Nasterea Domnului -VIII 2013

4. Prezentarea noului conținut

5 Se prezinta elevilor pericopele evanghelice care relateaza despre Nasterea Domnului (Luca 2, 1-20; Matei 2, 1-13). ,,In zilele acelea a iesit porunca de la Cezarul August sa se inscrie toata lumea.”( Luca 2.1)2.,,Si se duceau toti sa se inscrie,fiecare in cetatea sa.”(Luca 2.3)3.,,Si s-a suit si Iosif din Galileea din cetatea Nazaret,in Iudeea, in cetatea lui David care se numeste Betleem,pentru ca el era din casa si din neamul lui David, ca sa se inscrie impreuna cu Maria, cea logodita cu el, care era insarcinata.” (Luca 2.4-5)4.,,Dar pe cand erau ei acolo,s-au implinit zilele ca ea sa nasca. Si a vazut pe Fiul sau,Cel Unul-Nascut si L-a infasat si L-a culcat in iesle,caci nu mai era loc de gazduire pentru ei.”(Luca2,6-7)5.,,Si iata ingerul Domnului a statut langa ei si slava Domnului a stralucit imprejurul lor si ei s-au infricosat cu frica mare. Dar ingerul le-a zis: Nu va temeti. Caci, iata, va binevestesc voua bucurie mare,care va fi peste tot poporul. Ca vi s-a nascut azi Mantuitor, Care este Hristos Domnul, in cetatea lui David.”(Luca 2,9-11) 6.,,Si,grabindu-se, au venit si au aflat pe Maria si pe Iosif si pe Prunc,culcat in iesle. Si vazandu-L au vestit cuvantul grait lor despre acest Copil. Si toti cati auzeau se mirau de cele spuse lor de catre pastori.”(Luca2.16-18)

Elevii caută fragmentul şi urmăresc cu atenţie.

Lectura expresivă

Noul Testament

Activitate frontala Aprec

ieri verbale

5.

Dirijarea ȋnvățării

La câteva luni după vestea adusă Mariei de către înger, împăratul a poruncit locuitorilor din Nazaret să meargă fiecare să se înscrie în oraşul din care se trage neamul lui. Sfânta Fecioară Maria şi bătrânul Iosif au mers în oraşul Betleem. Ei s-au adăpostit peste noapte într-o peşteră din apropierea oraşului Betleem, în care îşi duceau păstorii turmele pe vreme rea; un staul de animale. Naşterea Pruncului Sfânt a fost însoţită de semne minunate

• Elevii ascultă cu atenţie.Elevii noteaza ȋn caiete afirmațiile profesorului

Conversatia

Activitate

Aprecieri

verbale

Page 5: Nasterea Domnului -VIII 2013

( sfinte ): cerul s-a deschis, o stea deosebită a apărut deasupra peşterii, o lumină puternică s-a coborât deasupra peşterii în care erau Iosif şi Maria. Îngerii s-au arătat păstorilor, vestindu-le ca li S-a născut un Mântuitor; ei coborau pe raze de lumini cântând vesel: „ Mărire întru cel de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire.”

Păstorii din apropiere p rivind cu frică lumina cerească ce strălucea deasupra grajdului lor, aflând de la îngeri că S-a născut Iisus Hristos, au mers, I S-au închinat şi I-au adus daruri. Cei Trei Crai de la Răsărit au găsit drumul spre oraşul Betleem conducându-se după steaua luminoasă care îi călăuzea, mergând pe cer. Ei s-au închinat Pruncului Sfânt şi I-au dăruit aur, smirnă şi tămâie.

Noi ne exprimăm bucuria de sărbătoarea Naşterii Domnului (Crăciun), colindând pe la casele oamenilor pentru a le vesti Naşterea Domnului Iisus Hristos, la biserică, la vecini, la prieteni etc.

Cum cinstim noi romanii aceasta mare sarbatoare?o primim colindatorii care aduc vestea nasterii

o participam la Sfanta Liturghie

o facem fapte bune

Ce trebuie sa faca un bun crestin intr-o astfel de zi?Eventuale raspunsuri:

sa dam de mancare unui copil orfan sa avem grija de un batran sa vizitam un bolnav sa dam de imbracat celor nevoiasi

Voi mergeti cu colindul?Se canta unui colind.

frontală

Page 6: Nasterea Domnului -VIII 2013

6. Obținerea performanței

5 Se rezolva fișa de lucru Exercitiu o activitate individuală

o

7. Feedbackul (Asigurarea conexiunii inverse)

5 - profesorul prezintă elevilor icoana Naşterii Domnului şi ilustraţii cu momente importante petrecute la acest mare eveniment; apoi, le cere elevilor să identifice persoanele prezente la acest moment mare; - se cere elevilor să aşeze ilustraţiile în ordinea desfăşurării evenimentelor;

- apoi, profesorul îi ajută pe copii să povestească, pe scurt, întâmplările legate de Naşterea lui Iisus, cu ajutorul ilustraţiilor ordonate mai înainte;

- apoi, profesorul va purta o conversaţie cu copiii săi:Cine a hotărât ca Iisus să se nască din Fecioara Maria?De unde ştim de această hotărâre mare?Ce i-a zis el, Fecioarei Maria?

Cine este Iisus?A promis Dumnezeu şi altădată că-L va trimite pe Fiul Său în lume?De ce L-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său ăn lume?

- elevii privesc icoana şi ilustraţiile şi identifică persoanele prezente la eveniment;

- elevii aşează ilustraţiile în ordinea corespunzătoare;- elevii, povestesc aceste evenimente, cu ajutorul imaginilor ordonate de către ei, sub îndrumarea profesorului;

- Dumnezeu- Dumnezeu l-a trimis pe îngerul Gavriil la Fecioara Maria, în Nazaret;- că a fost aleasă de Dumnezeu pentru a-L naşte pe Iisus;- Fiul lui Dumnezeu;- când i-a scos pe Adam şi Eva din Rai;- pentru iertarea păcatelor

Conversaţia

aprecieri verbale

Page 7: Nasterea Domnului -VIII 2013

Cine a aflat, mai întâi, de la îngeri, vestea naşterii Domnului?De ce a trimis Dumnezeu pe îngeri să ducă această veste, mai întâi, păstorilor?Noi putem învăţa ceva de la păstori?

Ce au simţit ei când au auzit de naşterea Domnului?Ce au făcut păstorii?

Ce învăţături desprindem noi din acestea?

Cum putem noi vesti Naşterea Domnului?

- profesorul îi va ajuta pe elevi să extragă învăţăturile: să ne păstrăm sufletul curat, spovedindu-ne; să-l primim cu bucurie pe Iisus, în sufletul

nostru, împărtăşindu-ne;

- se citeşte expresiv povestirea „Daruri pentru Iisus Hrisos” (*);- apoi, se fac aprecieri generale şi individuale, privind

pregătirea elevilor pentru lecţie şi implicarea în predarea

noilor cunoştinţe;

oamenilor;- păstorii;

- pentru că erau buni, aveau suflete curate;- să ne păstrăm sufletul curat;- bucurie mare;- au alergat la Iisus ducându-i daruri şi au dus vestea naşterii Domnului şi altor neamuri;- să-l primim pe Iisus cu bucurie, în sufletele noastre;- prin colinde;

- elevii repetă învăţăturile extrase împreună cu elevii

8. Evaluarea 2 Fac aprecieri generale și individuale, acord stimulente

9-10

Asigurarea retenţiei şia transferului

3 Se anunţă și se explică tema pentru acasă:

“Redactează o compunere cu titlui Cum ne pregătim Elevii notează tema pe caiete.

Explicatia Activitate frontala

Page 8: Nasterea Domnului -VIII 2013

pentru a primi sărbătoarea Nașterea Domnului?

Datini de iarnă

IARNA

Sărbători de iarnăJocuri

de iarnă

Fenomene ale naturii

Page 9: Nasterea Domnului -VIII 2013

(*) Sunt copil, Iisuse

Era ajunul Crăciunului şi, într-o casă mare şi bogată, lângă un brad frumos împodobit, Măriuţa citea o carte. Şi una din povestiri spunea:

„E ziua de naştere a Domnului Iisus Hristos. Ai vreun cadou pentru El?”

- Da, se gândi Măriuţa, am foarte multe cadouri sub brad. Aş vrea să-i dau măcar unul lui Iisus, numai dac-ar vrea El să treacă pe la

mine.. Deodată câinii din ogradă au început să latre. Era cineva la poartă. Da...un om bătrân...şi aşa de sărac... .Iute, Măriuţa s-a

dus să deschidă. Câinii nu mai lătrau şi bătrânul a spus cu glas slab:

- Domniţă, n-aveţi o bucată de pâine?

- Ba da, a răspuns ea cu bucurie. Vino înăuntru, domnule, că ninge aşa de tare!

Şi Măriuţa l-a luat de mână. Mâna lui era aşa de rece! N-avea nici pantofi. Ce milă i-a fost Măriuţei de el! Şi după ce l-a luat în casă, la

căldură, i-a dat o mulţime de cadouri pe care le primise ea în ziua aceea.

- Mulţumesc, domniţă, spuse moşul cu lacrimi în ochi. Domnul să te binecuvânteze!

Apoi, moşul a plecat, iar Măriuţa a adormit. În noaptea aceea, Iisus a venit la ea în vis şi i-a spus: „Tot ce ai dat omului aceluia sărac, mie

mi-ai dat. Îţi mulţumesc, Măriuţa!”

Page 10: Nasterea Domnului -VIII 2013

( Olimpia, Ciobanu, „Sunt copil, Iisuse”, Editura Sapienţia, Iaşi, 2001, pagina 124)