29
Pedagoški fakultet Odsjek za razrednu nastavu Godina studija: IV ( četvrta) Akademska godina: 2011.\ 2012. PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA IZ BOSANSKOG JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Obrada Slova A, E, O, J

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Obrada Slova A, E, O, J

Pedagoški fakultetOdsjek za razrednu nastavuGodina studija: IV ( četvrta)Akademska godina: 2011.\ 2012.

PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA IZ BOSANSKOG JEZIKA I

KNJIŽEVNOSTI

Student: Aida Bajrić Mentor: Vildana Gogalija

Sarajevo, 14.11.2011.

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOGSATA IZ BHS JEZIKA I KNJIŽEVNOSTI

Page 2: Obrada Slova A, E, O, J

OPĆI PODACI:Škola: „Alija Nametak“Razred i odjeljenje: 3 bDan i datum održavanja sata: Ponedjeljak, 14.11.2011.Sat po redu: Prvi Realizator: Aida BajrićMentor: Učiteljica Vildana GogalijaSPECIFIČNI PODACI:Nastavno područje: Početno čitanje i pisanjeNastavna jedinica: Usvajanje velikih i malih

štampanih slova ćirilice, grupe slova koja su jednaka i u latinici, Aa, Ee, Oo i Jj.

Funkcionalni položaj nastavne jedinice:

Učenici su prethodno usvojili velika i mala štampana i pisana slova latinice.

Tip nastavnog sata: Obrada novog gradivaNastavne metode: Metoda razgovora, metoda

demonstracije, metoda ilustracije i metoda usmenog izlaganja.

Specifične metode i postupci: Glasovna analitičko- sintetička metoda;Grupna obrada slova.

Oblici rada: Frontalni oblik rada i individualni oblik rada.

Nastavna sredstva: Osnovna nastavna sredstva;slike;razne aplikacije; nastavni plakat; nastavni listić.

CILJEVI I ZADACI:Cilj nastavnog sata: Usvajanje pisanja i

prepoznavanja velikih i malih štampanih slova ćirilice Aa, Ee, Oo i Jj, te pronalazak slova u riječi.

Obrazovni zadaci: - Usvajanje grafičke

Page 3: Obrada Slova A, E, O, J

strukture velikih i malih štampanih slova ćirilice Aa, Ee, Oo i Jj;

- Uočavanje pozicije glasa u strukturi riječi na početku, u sredini i na kraju riječi;

- Mogućnost identifikacije, jasne artikulacije i diskriminacije glasa Aa, Ee, Oo i Jj;

- Perceptivno prepoznavanje slova u strukturi riječi.

Funkcionalni zadaci: - Razvijanje fonematskog sluha i fonematskog kapaciteta;

- Razvijanje pamćenja i mišljenja;

- Razvijanje koordinacije pokreta šake, prstiju, estetike pisanja;

- Razvijanje brzine i tačnosti u prepoznavanju grafičke strukture slova.

Odgojni zadaci: - Razvijanje interesa prema radu;

- Razvijanje urednosti rukopisa;

- Razvijanje korektnog odnosa prema drugima;

- Razvijanje samostalnosti pri radu, čitanju, pisanju i prepoznavanju slova.

GLOBALNO ODREDENJE STRUKTURE NASTAVNOG ČASA

Uvodni dio sata:5 minuta

Pozdravljam učenike;Rješavaju kviz asocijacije, tako što otkrivaju polja na nastavnom plakatu. Otkrivajući

Page 4: Obrada Slova A, E, O, J

polja moraju rješavati zagonetke. Kada otkriju sva rješenja otkrivam im šta se nalazi ispod koverata.

Glavni dio sata:30 minuta

Najava cilja sata;

Otkrivanje riječi sa glasom A a na početku, u sredini i na kraju riječi;Uočavanje mjesta slova A a u riječima i rečenicama;Grafički prikaz velikog i malog ćirilčnog slova A a;

Otkrivanje riječi sa glasom E e na početku, u sredini i na kraju riječi;Uočavanje mjesta slova E e u riječima i rečenicama;Grafički prikaz velikog i malog ćirilčnog slova E e;

Otkrivanje riječi sa glasom O o na početku, u sredini i na kraju riječi;Uočavanje mjesta slova O o u riječima i rečenicama;Grafički prikaz velikog i malog ćirilčnog slova O o;

Otkrivanje riječi sa glasom J j na početku, u sredini i na kraju riječi;Uočavanje mjesta slova J j u riječima i rečenicama;Grafički prikaz velikog i malog ćirilčnog slova J j;

Završni dio sata:10 minuta

Prepis sa table;Nastavni list.

Page 5: Obrada Slova A, E, O, J

DETALJNA RAZRADA STRUKTURE NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO SATA: „Dobar dan. Zovem se Aida i danas ću biti vaša učiteljica na času bosanskog jezika i književnosti. Nadam se da ćemo se lijepo družiti i nešto novo naučiti. Kao što vidite ja sam pripremila za vas na ovom plakatu igru asocijacija. Plakat se sastoji od četiri kolone koje su različite boje. Svaka kolona sadrži rečenice asocijacije od 1 do 3.“ U prvoj koloni to je asocijacija A1 (Krila su mi bijela i blistam na svjetlosti), A2 ( Iza svakog dobrog djela, ja se krijem.), A3 (Najveći mi neprijatelj đavo ili vrag), i na kraju je dato rješenje ( Anđeo). Tako isto je i u drugoj koloni, u kojoj je asocijacija E1 (Oštar sam i mrk.), E2 (Daski dobar drug.), E3 ( Kad me čekić stigne, pomoći mi nema.)i rješenje (Ekser). Zatim treća kolona sastoji se od asocijacija O1 (Svaka soba mene ima.), O2 (Imam vrata i police), O3 (Odjeća su moji gosti.) i ponuđenog rješenja (Ormar). U posljednjoj koloni nalaze se asocijacije J1 (Ja sam vrsta drveta.), J2 (Radost sam za praznike.), J3 ( Okićena sijam i poklone darivam.) i ponuđeno rješenje (Jelka). „Vaš zadatak je da kažete koje

Page 6: Obrada Slova A, E, O, J

pitanje želite i zajedno ćemo pročitati asocijaciju, zatim ćemo otkriti i preostale asocijacije, kako bi otkrili rješenje. Tačnost rješenja provjeravamo u kovertama rješenja.“ Kada otkrijemo prvu asocijaciju, skidamo dvije posljednje koverte iz svake kolone. Ispod se kriju slike, koje odgovaraju našem rješenju. To su slike: anđela, eksera, ormara i jelke.

GLAVNI DIO SATA: „Draga djeco do sada ste čitali i pisali samo jednim pismom, a to je bila latinica. Obzirom da ste vi sada veliki đaci, došlo je vrijeme da naučite još jedno pismo. Neki su možda već i čuli da u našem jeziku postoje dva pisma. Da li neko već zna kako se zove to pismo? ( To pismo naziva se ćirlica.). Veliki đaci 3 b razreda vrijeme je da vas upoznam i sa drugim pismom, pismom ćirilice.Bez poznavanja i ovog pisma ne možete postati pismeni. Zato što je mnogo udžbenika napisano ovim pismom, i to udžbenika iz kojih ćete vi učiti. Zbog toga treba da usvojite i naučite ćirilicu, jednako dobro kao i latinicu. To vama neće biti teško, jer ko je s lakoćom usvojio latinična slova, s lakoćom usvaja i ćirilična. Recite vi meni kako mi zovemo

Page 7: Obrada Slova A, E, O, J

jednim imenom sva latinična slova? ( Sva latinična slova, jednim imenom zovemo Abeceda). A da li neko zna kako se naziva ćirilično pismo? (Ćirilično pismo naziva se Azbuka).Mi poćinjemo sa učenjem štampanih slova ćirilice, isto kao što smo počeli sa štampanim slovima latinice. Danas ćemo naučiti neka slova, i vjerujte vi to već znate. To će sada ostati tajna, a poslije ćete mi vi otkriti tu tajnu.“Otkrivam šta se to krije ispod papira na plakatu. Prvo otkrivamo naslov. Naslov na plakatu glasi: UČIMO ĆIRILICU. Na tablu postavljam sliku automobila i pitam djecu šta vide. „Dobro, to je automobil, gdje čujete glas A u ovoj riječi. (A je na početku riječi).“Zatim postavim i sliku aviona. Pitam ih: „Šta vidite na drugoj slici. (To je avion). Glas A je na početku riječi. Sad mi vi recite nekoliko riječi koje poćinju slovom A ( antena, aerodrom, aždaja, abeceda, Amela ). Ne smijemo zaboraviti ni našeg anđela sa plakata. I tu čujemo glas A na početku riječi. Na sljedećoj slici je slika ananasa. Glas A čujemo na početku i u sredini riječi. Sad mi kažite vi nekoliko riječi gdje čujemo glas A u sredini riječi (trava, žirafa, glas, tabla).Kad ja kažem riječ lastavica gdje se čuje glas A ( u

Page 8: Obrada Slova A, E, O, J

sredini i na kraju riječi). Kažite mi vi neke riječi gdje se glas A čuje na kraju riječi ( voda, zemlja, sveska, kreda, plastika). Šta mislite vi koje to mi danas učimo slovo? ( To je slovo Aa). Tako je, jedno od slova koje ćemo danas naučiti, zaista je veliko i malo štampano ćirilično slovo A a. Pogledajte na ovom plakatu kako se piše veliko i malo štampano ćirilično slovo A a. Da li primjećujete nešto.( Isto kao latinično slovo).“Postavim na tablu slovo uzor. „Tako je latinično i ćirilično štampano slovo A, a piše se potpuno isto.Sada ćemo naše slovo smjestiti u linije. Iako znam da vi to već znate, samo ćemo se malo podsjetiti. Veliko štampano ćirilično slovo A sastoji se od dvije krive linije i jedne prave koja spaja ove dvije. Sada ćemo svi jednom u zraku napisati ovo slovo. Vi znate da veliko slovo A ima svoga brata, a to je? (Malo slovo a). Malo slovo a sastoji se od zakrivljene linije i trbuščića.“ Ja pišem slovo i objašnjavam. „Treba mi sada jedan dobrovoljac da nam na tabli napiše veliko i malo slovo Aa.“Pišem naslov na tabli. ( Učimo ćirilično slovo A a,). „Poslije ćemo završiti naš naslov.Sada smo naučili veliko i malo štampano ćirilično slovo A a.“ Na tablu stavljam list na

Page 9: Obrada Slova A, E, O, J

kome se nalazi nekoliko riječi. (Amela, avion, beba, plač, mama, aždaja, voda zemlja, planina, trava, škola, daljina, kiša, vjetar, mačka, hladnoća).„Šta vidite na ovom listu? ( Na tom listu vidimo riječi). Kakve su ove riječi, da li možete nešto zaključiti (Te riječi sastoje se od slova A na početku, u sredini i na kraju riječi). Ko želi da nam glasno i jasno pročita ove riječi. Osmislite rečenicu u kojima će biti ove riječi. Ne moraju biti sve riječi zastupljene, možete čak i da ubacite još neku riječ.“ ( Beba se prepala aždaje. Mama je ljulja da ne plače. Kišs i vjetar vladaju svuda, a škola nam je daleko. Zemlja je prepuna vode, i stvara nam hladnoću. Planine su hladne.)Na tablu postavljam sliku na kojoj su ljudi pored stuba sa strujom. Pitam ih:“ Kako se zovu ovi ljudi, ljudi koji popravljaju struju? (Ti ljudi zovu se električari). Dobro, to su električari, gdje čujete glas E u ovoj riječi? (Glas E je na početku riječi). Pogledajte na našem plakatu kolonu 2. Koja slika se nalazi ovdje? (To je slika eksera). Glas E je na početku riječi. Sada mi vi recite nekoliko riječi koje poćinju slovom E ? (evropa, elektrana, elementara, Esma, ekran ).Kada ja kažem riječ vjetar, gdje čujete glas E u ovoj riječi. ( Glas e čujemo u sredini

Page 10: Obrada Slova A, E, O, J

riječi.) Osmislite vi nekoliko riječi gdje se glas E nalazi u sredini riječi (beba, vreća, srebro). Kada ja kažem riječ voće, gdje čujemo glas E? ( Čujemo ga na krajuriječi).

Kažite mi vi nekoliko takvih riječi ( ovce, maline, slike, igračke, ruke). Šta mislite vi koje još mi danas učimo slovo? (To je slovo Ee). Tako je, jedno od slova koje ćemo danas naučiti, zaista je veliko i malo štampano ćirilično slovo Ee. Pogledajte na ovom plakatu kako se piše veliko i malo štampano ćirilično slovo E e. Da li primjećujete nešto? ( Piše se isto kao i latinično slovo E e).“ Postavim na tablu slovo uzor. „Tako je latinično i ćirilično štampano slovo E piše se potpuno isto.Sada ćemo naše slovo smjestiti u linije. Veliko štampano ćirilično slovo E sastoji se od uspravne linije i još tri linije sa strane. Sada ćemo svi jednom u zraku napisati ovo slovo. Vi znate da veliko slovo E ima svoga brata, a to je malo slovo e. Malo slovo e sastoji se od zakrivljene linije, koja je kao luk i trbuščića.“ Ja pišem slovo i objašnjavam. „Neka nam neko na tabli napiše ovo slovo.“ Pišem na tabli u naslovu do slova Aa i ovo slovo. „Našem naslovu dodajemo i

Page 11: Obrada Slova A, E, O, J

slovo Ee. Sada smo naučili veliko i malo štampano ćirilično slovo E e.“Na tablu stavljam list na kome se nalazi nekoliko riječi. „ Kao što vidite tu su ponovo riječi i imate isti zadatak, a to je da osmislite rečenice. Neka nam prvo neko pročita sve riječi. (veselje, rođendan, proljeće, ekran, Ermin, srebro, fotografije, igračke, djeca, pjesma,smijeh, prsten). Kažite mi vaše rečenice: (Erminov je rođendan. Napravio je mnoge fotografije sa djecom. Svi se vesele i vlada smijeh. Pjesma je u njima. Na ekranu TV su fotografije proljeća. Ermin ima razne igračke. Ima i prsten od srebra.)“Na tablu postavljam sljedeću sliku na kojoj su ovce. Pitam ih: „Šta vidite na ovoj slici? (To su ovce). Dobro, to su zaista dvije ovce, ali gdje čujete glas O u ovoj riječi. (O je na početku riječi).“Postavljam još jednu sliku na tablu, na kojoj je orao. „Šta vidite na ovoj slici? (Vidimo Orla.) Šta je to orao? ( To je životinja koja pripada pticama iz porodice grabežljivica). Gdje čujemo glas O u ovoj riječi? ( Glas o čujemo na početku riječi). Dobro, vratimo se na naš plakat, u 3 koloni imamo naš ormar i ovdje glas O čujemo na početku riječi. Sad mi vi recite nekoliko riječi koje poćinju slovom O? ( Orah, oko,

Page 12: Obrada Slova A, E, O, J

oblak, oklop ).Kada ja kažem riječ lov, gdje čujete glas O u ovoj riječi. ( U sredini riječi). Osmislite vi nekoliko riječi gdje se glas O nalazi u sredini riječi? ( Soba, lopov, borba, dobrota). Kad ja kažem riječ olovo, gdje čujemo glas O? ( Glas o čujemo i na početku, i sredini i na kraju riječi.) Kažite mi vi nekoliko riječi gdje glas O čujemo na kraju riječi? ( Bravo, slatko, gorko, sretno). Šta mislite vi koje to još slovo mi danas učimo? ( To je slovo Oo). Tako je, jedno od slova koje ćemo danas naučiti je veliko i malo štampano ćirilično slovo Oo. Pogledajte na ovom plakatu kako se piše veliko i malo štampano ćirilično slovo O o. Da li primjećujete nešto.( Isto kao latinično slovo). Postavim na tablu slovo uzor. Tako je latinično i ćirilično štampano slovo O, a piše se potpuno isto.Sada ćemo naše slovo smjestiti u linije. Iako znam da vi to već znate, samo ćemo se malo podsjeti. Veliko štampano ćirilično slovo O sastoji se od jednog kruga. Sada ćemo svi jednom u zraku napisati ovo slovo. Vi znate da pored velikog slova O, imamo i mao slovo o. Malo slovo o piše se isto kao veliko O samo manji krug.“ Ja pišem slovo i objašnjavam. „Neka nam neko na tabli napiše ovo slovo.“

Page 13: Obrada Slova A, E, O, J

Pišem na tabli u naslovu do slova Aa i Ee i ovo slovo. „Našem naslovu dodajemo i slovo Oo. Sada smo naučili veliko i malo štampano ćirilično slovo O o. Na tablu stavljam list na kome se nalaze riječi. ( Oblak, soba, oko, zora, bolest, borba, helikopter, orah, pijetao, razgovor, svjetlost, novost, telefon, prozor). Ko želi da nam glasno i jasno pročita ove riječi. Osmislite rečenice u kojima će biti ove riječi. ( Oblak se nadvio nad mojom sobom. Moje oko ostalo je budno do zore. U kokošinjcu se borio pijetao. Helikopter je proletio iznad mog prozora. Telefon je zazvonio. Razgovor smo vodili o bolesti. Nije bilo novosti o svjetlosti.)“Na tablu postavljam sljedeću sliku na kojoj je jabuka. Pitam ih: „Šta vidite na ovoj slici? (To je jabuka). Dobro, ali gdje čujete glas J u ovoj riječi? (To je na početku riječi).“ Postavljam još jednu sliku na tablu, na kojoj je jež. „Šta vidite na ovoj slici? (Vidimo Ježa). Gdje čujemo glas J u ovoj riječi? (Na početku). Dobro, vratimo se na naš plakat, u 4 koloni imamo jelku, glas J čujemo na početku riječi. Sad mi vi recite nekoliko riječi koje poćinju slovom J ( jastuk, jagoda, jagorčevina).Kada ja kažem riječ perje gdje čujete glas J u ovoj riječi. ( Glas J se čuje u sredini riječi).

Page 14: Obrada Slova A, E, O, J

Osmislite vi nekoliko riječi gdje se glas J nalazi u sredini riječi (sjajno, uspjeh, pijetao,vijest). Kad ja kažem riječ slavuj, gdje čujemo glas J? ( Na kraju riječi). Kažite mi vi nekoliko riječi gdje se glas J nalazi na kraju riječi (guraj, pjevaj, spavaj, tvoj). Posljednje slovo koje ćemo mi danas naučiti jeste veliko i malo štampano čirilično slovo Jj. Pogledajte na ovom plakatu kako se piše veliko i malo štampano ćirilično slovo J j. Da li primjećujete nešto.( Isto kao latinično slovo).“ Postavim na tablu slovo uzor.

„Tako je latinično i ćirilično štampano slovo J, piše se potpuno isto.Sada ćemo naše slovo smjestiti u linije. Veliko štampano ćirilično slovo J sastoji se od jedne uspravne linije i malog luka. Sada ćemo svi jednom u zraku napisati ovo slovo. Malo slovo jsastoji se od uspravne linije koja se produžava prema donjoj liniji i na kraju tačka na j. Neka nam neko na tabli napiše ovo slovo. Našem naslovu pridružujemo i posljednje slovo za danas, slovo Jj.Sada smo naučili veliko i malo štampano ćirilično slovo J j.“ Na tablu stavljam list na kome se nalaze riječi. (Slavuj, jastuk, pjesma, jagoda, jabuka, djevojčica, odbojka, Jelena, vježba, pobjeda, dječaci,

Page 15: Obrada Slova A, E, O, J

cviječe). Glasno pročitajmo ove riječi i osmislimo rečenice. (Jelena na jastuku od cvječa sluša slavujevu pjesmu. Jedna djevojčica igra odbojku sa dječacima. Pobjedili su i dobili mnogo jagoda i jabuka.)

Hoće li mi neko reći šta smo mi danas naučili?( Danas smo naučili veliko i malo štampano ćirilično slovo Aa, Ee, Oo i Jj.)Da li možemo na kraju zaključiti kako se ova slova pišu. Da li imaju neku povezanost sa latiničnim štampanim slovima. ( Ta slova pišu se potpuno isto.) Tako je djeco, danas smo naučili četiri slova koja su i u latinici i u ćirilici potpuno jednaka. Nije nam bilo teško. Ostala slova su različita, a to ćete naučiti na sljedećim časovima.

ZAVRŠNI DIO SATA: Sada ćete otvoriti svoje sveske i prepisati zapis sa table u njih. Učenici prepisuju,a ja ih obilazim.Nakon toga dijelim nastavni list koji će učenici uraditi ako ne stignu u školi za domaću zadaću.

LITERATURA:

Page 16: Obrada Slova A, E, O, J

Salko Gazibara, Čitanka za 3. razred osnovne škole, IP „Svjetlost“, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Sarajevo, 2001.

Zehra Hubijar, Žubor radosti, Čitanka za 3. razred devetogodišnje osnovne škole, Bosanska riječ, Sarajevo, Drugo izdanje, 2008.

IZGLED TABLE ŠKOLSKI RAD 14. 11. 2011.

Učimo ćirilična slovaAa, Ee, Oo i Jj

NASTAVNI LIST 14. 11. 2011.

Učimo ćirilična slova Aa, Ee, Oo i Jj

Za svako slovo napiši po tri riječi u kojima se to slovo nalazi na početku, u sredini ili na kraju riječi:

Page 17: Obrada Slova A, E, O, J

A a

E e

O o

J j

Vidi sliku, napiši riječ i oboji sliku:

.................................. .................................. ...........

.................

IME I PREZIME............................................................

Eto, nije bilo teško.Napišimo još ime i prezime. Huuura!

Page 18: Obrada Slova A, E, O, J

A a

Page 19: Obrada Slova A, E, O, J

E e

Page 20: Obrada Slova A, E, O, J

O o

Page 21: Obrada Slova A, E, O, J

J j