41
1

Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

  • Upload
    others

  • View
    6

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

1

Page 2: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

2

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, управління освіти і науки Хмельницької

облдержадміністрації, багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр

Мій життєвий вибір

Сценарії виховних заходів по профорієнтаційній роботі

з учнями 9-10 класів

м. Кам’янець-Подільський

Page 3: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

3

Укладач: Касько Світлана Йосипівна – вихователь Кам’янець-Подільського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру, спеціаліст вищої категорії.

Рецензенти: В.Д.Атаманчук – заступник директора з виховної роботи Кам’янець-Подільського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру, вихователь-методист.

В методичці зібрані матеріали з досвіду

роботи вихователя Касько С.Й. по проведенню профорієнтаційної роботи з учнями 9-10 класів. Випускникам, що стоять на порозі дорослого життя, стане в нагоді інформація про вибір професії, різні фактори, що сприяють або заважають цьому вибору. Збірку рекомендовано використовувати вихователям БНРЦ.

Page 4: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

4

ЗМІСТ 1. Мій життєвий вибір…………………………….………1

2. Правильний вибір професії – важливий крок у

житті……………………………………………………...6

3. Бесіда-гра Ким бути?......................................................14

4. Ярмарок професій……………………………………..18

5. Людина для професії чи професія для людини?.......24

Page 5: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

5

Мій життєвий вибір Мета: вчити дітей приймати правильні життєві

рішення, розвивати почуття відповідальності за свої вчинки, формувати вміння порівнювати та аналізувати різні життєві ситуації, виховувати рішучість, упевненість, толерантність.

Обладнання: дошка, крейда, ватман, маркери, роздаткові картки (по 10 кожному).

Хід заняття Вихователь. Дуже часто нам важко зробити

правильний вибір у житті, особливо тоді, коли ми опиняємось у складних ситуаціях. Сьогодні ми поговоримо про ті чинники, які впливають на наші рішення. Для початку проведемо гру-аукціон «Як розпорядитися своїм життям». На початку гри прошу кожного написати своє ім'я на кожній із 10-ти карток, які вам було роздано. Уявіть, що кожна з них — це частинка вашої особистості, отже, картки на аукціоні потрібно зберегти.

Через хвилину перед вами постане вибір: «витратити» чи «заощадити» свої картки. На «продаж» буде виставлено різноманітні «товари» по парі. Правила гри не дозволяють купити обидва товари, тільки щось одне або нічого. Зрозуміло, що коли закінчаться картки, вже нічого не можна буде купити.

Ви готові розпочати гру? Тоді не гаймо часу. Перша пара товарів: А — чудова квартира або будинок (1 картка). Б — новий автомобіль на вибір (1 картка). Друга пара товарів: А — захоплива подорож у будь-яку країну світу (2

картки) Б — можливість дружити з тією людиною, з якою

тобі дуже хочеться дружити (2 картки).

Page 6: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

6

Третя пара товарів: А — можливість стати найбільш популярною

людиною серед своїх товаришів на 2 роки (1 картка). Б — можливість мати одного справжнього друга (2

картки). Четверта пара товарів: А — можливість закінчити престижний університет

(2 картки). Б — можливість заснувати прибуткову компанію (2

картки). П'ята пара товарів: А — можливість мати щасливу сім'ю (3 картки). Б — можливість здобути всесвітню славу (3

картки). Шоста пара товарів: А — можливість змінити якусь одну рису в своїй

зовнішності (1 картка). Б — відчуття спокою протягом усього життя (2

картки). Сьома пара товарів: А — 5 років «королівського життя» (2 картки). Б — любов та повага тих людей, які є для тебе

найдорожчими (2 картки). Восьма пара товарів: А — чиста совість (2 картки). Б — можливість стати успішним в улюбленій

професії (2 картки). Дев'ята пара товарів: А — можливість створити диво для того, кого ти

любиш (2 картки). Б — можливість прожити заново одну подію свого

життя (2 картки). Десята пара товарів: А — 7 додаткових років життя (3 картки). Б — безболісна смерть, коли настане час (3 картки).

Page 7: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

7

Більше не дозволяється робити покупки. Ті картки, що не були використані, вважаються знеціненими. Давайте обговоримо ваші покупки.

• Яка покупка подобається вам найбільше? • Чи шкодуєте, що не зробили якусь покупку? • Чи хотілося б вам поміняти деякі правила гри? (Обговорення.) Вихователь Пам'ятайте! Правила гри можна

змінити, але життя — це не гра! Не можна повторити вже зроблений вибір чи скасувати прийняте в минулому рішення. Це демонструє нам наступна гра.

Гра «Скріпка». Для гри викликаються 4 учасники, які отримують по одній звичайній канцелярській скріпці. їм пропонується, за командою класу, на швидкість розігнути скріпку.

Після того, як усі впораються із завданням, дається наступна команда: кожен повинен повернути своїй скріпці попередній вигляд. Гравці демонструють класу отримані вироби.

Вихователь. Діти, ви розумієте: те, що ми бачимо, назвати скріпками важко. Пригадайте, як швидко ви розігнули скріпки і як нелегко було скласти їх назад. Ось так і в житті: швидко можна наробити безглуздих помилок, але виправити їх нелегко, а іноді й неможливо.

Одним із головних чинників, які визначають прийняття рішень, є характер людини.

Пропоную назвати позитивні та негативні риси

Page 8: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

8

характеру — запишемо їх у дві колонки на дошці. (Учні називають риси (наприклад, доброзичливість,

почуття гумору, доброта, чуйність, сміливість, привітність, уважність, тактовність, щедрість тощо — позитивні; байдужість, грубість, боягузтво, зрадливість, заздрість, нахабство, жадібність, брехливість тощо — негативні).)

Вихователь. Назвіть, які з перелічених рис ви б хотіли мати, а я навпроти них поставлю відмітку.

• Назвіть риси, які, на вашу думку, у вас є. • Назвіть риси, які ви хотіли б бачити у свого друга. (Відповіді учнів.) Вихователь. Отже, як бачимо, усім подобаються і в

собі, і в інших позитивні риси характеру. Негативні ж ми намагаємося приховати, замаскувати.

Задумайтесь, які риси переважають у вашому характері. Чи не

вимагаєте ви від інших більшого, ніж робите самі? Вважається, що правильна модель поведінки

відповідає «золотому правилу»: «Стався до інших людей так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе».

Давайте обговоримо це правило. • Як ви вважаєте, чи допомагатиме воно в житті? • Як ви хочете, щоб ставилися до вас оточуючі? • Що потрібно робити, щоб люди ставилися до вас

добре? • Серед яких

саме людей ви хотіли б мати авторитет? Чи до тих людей ми прислухаємося, демонструє нам гра.

Page 9: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

9

Гра «Вірю — не вірю». Один учень виходить із

класу, а інші ховають певний предмет (наприклад, книгу). Учень із зав'язаними очима повинен знайти її. Троє попередньо обраних учнів дають йому правильні інструкції, куди потрібно рухатися, щоб знайти книгу. Інші троє учнів навмисне дають йому неправильні підказки. Якщо через 5 хвилин книгу не знайдено, виграє команда, яка неправильно підказувала, і навпаки.

Вихователь. Ця гра демонструє, що правильний

вибір залежить тільки від нас, від нашого власного характеру. А поради потрібно приймати лише від мудрих, досвідчених людей, які не бажають нам зла.

• Чому важко завжди робити правильні вчинки або поводитися належним чином?

• Чому треба робити правильні вчинки, якщо неправильні здаються такими легкими та привабливими?

(Відповіді учнів.) Вихователь. Треба бути сміливою людиною, щоб

зробити правильний вибір за складних обставин. Це означає, що, незважаючи на труднощі, ти надаєш перевагу складній ситуації, якщо вважаєш її правильною. Наслідки такого рішення можуть бути небезпечними, але смілива людина все одно свідомо обере правильний шлях.

(Як підсумок заняття вихователь пропонує дітям скласти правила поведінки в класі, які відповідали б «золотому правилу».)

Вихователь. Кожна людина може помилятися. Розвиваючи свій характер, ми вчимося на власних помилках, і це допомагає нам робити правильний вибір у майбутньому. Отже, необхідно намагатися робити правильні вчинки, приймати правильні рішення незалежно від того, чи сприяють цьому обставини.

Page 10: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

10

Правильний вибір професії – важливий крок у житті.

Мета: допомогти учням у виборі майбутньої професії; ознайомити учнів з деякими професіями; дати інформацію про навчальні заклади, де їх можна отримати; розвивати цілеспрямованість, працелюбність, наполегливість, навички з метою орієнтації їх на свідомий вибір майбутньої професії; виховувати повагу до людей різних професій, до їхньої праці.

Обладнання: виставка літератури «Робота є робота», стенд «Всі в нас професії – почесні!», анкети, стінгазета, проспекти навчальних закладів, рекламні буклети, диски для музичного супроводу, проектор, екран, ноутбук.

Вихователь оголошує тему й мету заходу. Вихователь. Сьогодні ми проводимо виховну годину

з професійної орієнтації на тему «Правильний вибір професії – важливий крок у житті» (повідомлення мети заходу).

Тема ця актуальна, тому що праця завжди була, є і буде основою життя. І від того як людина працюватиме, буде залежати майбутнє не тільки сім'ї, а й держави. Як ви вже здогадалися, сьогодні мова піде про вибір професій.

А почну я з притчи. Якось один народ вів нелегку боротьбу проти

загарбників. І коли всім стало ясно, що вони програють битву, вояки вже не вірили своєму воєначальнику, пішла паніка, тоді люди обернулися до Господа і попросили: «О, Господи, допоможи нам, покажи, де та людина, яка поверне військо і надихне його на перемогу над ворогом!» Господь змилувався й показав дім, де жила така людина. Це був дім шевця. Отже, людина, яка могла бути генералом, шила не дуже гарне взуття, а бездарний генерал вів військо до поразки.

Page 11: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

11

В чому ж суть притчі? Діти. Правильний вибір професії. Вихователь. Так! Одним із найважливіших кроків у

житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість - одна з найважливіших умов відчуття життєвої повноцінності. Вибір навчального закладу, а згодом професії, значною мірою впливає на все наступне життя молодої людини. Тут не можна покладатися на випадковість, квапитися. Необхідне найсерйозніше ставлення до цієї проблеми.

Не менш важлива обставина - людина повинна робити те, до чого має хист і здібності. Таку працю вона виконуватиме залюбки і найкраще. Це принесе користь людині і всьому суспільству. Звичайно, свої таланти і нахили можна успішно виявити, застосувати в багатьох професіях, а не тільки в одній, як часом помилково уявляють батьки та діти. Щоб дійти правильного рішення, треба бути добре поінформованими. І хоча в цьому плані школи, підприємства, державні та громадські організації проводять значну роботу, необхідно самим виявити ініціативу і шукати належну інформацію. Багато зла може привести прагнення батьків за всяку ціну «пробитися» до певної школи, до певної спеціальності, якщо дитина не виявляє до цього ані хисту, ані бажання. Багато людей й досі дуже обмежено уявляють собі коло професій, які можна здобути в різноманітних навчальних закладах. Якби суспільство виходило з таких уявлень, то ми б мали повно продавців, кухарів, перукарів, шоферів, юристів, співаків та акторів, а для решти професій, а їх переважна більшість, людей би не вистачило.

Отже, основним завданням і вчителів, і батьків є підготовка дітей до свідомого вибору майбутньої професії.

Page 12: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

12

Вихователь. Вибираючи професію, необхідно враховувати:

навички,здібності, інтереси (Слово надається психологу.) Трудова діяльність людини має декілька видів: - фізична праця (пов'язана з навантаженням

на м'язи та опорно - руховий апарат людини) легка, середня, важка;

- розумова праця (пов'язана з нервово-емоційним напруженням) - мало напружена, помірно напружена, напружена;

- механізована праця (вимагає менших витрат енергії та м'язових навантажень, ніж ручна, проте характеризується великою швидкістю і монотонністю рухів людини, що призводить до швидкої втомленості та зниження уваги). Праця на конвеєрі характеризується ще більшою швидкістю та одноманітністю рухів. Людина працює тут у ланцюжку людей, які виконують інші операції, тому час виконання операцій суворо регламентовано, а це вимагає великого нервового напруження і призводить до швидкого нервового виснаження та втоми. При виборі майбутньої професії необхідно обов'язково враховувати

Page 13: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

13

деякі фактори. 1.

Слід перш за все брати до уваги фізичний та психологічний стан людини, стан здоров'я. Так, небажано обирати будівельні професії, якщо організм схильний до застудних захворювань і реакцій алергійного характеру; тим, хто має дефекти зору, не рекомендуються професії водія автотранспорту та електронника (доводиться працювати з дрібними деталями), кравчині і закрійника, в'язальниці і гаптувальниці; тим, хто має слабкий вестибулярний апарат – обирати професії, пов'язані з мореплавством та керуванням літака.

2. Крім стану здоров'я, при виборі професії важливо враховувати темперамент людини. Людині з темпераментом холерика протипоказана робота, пов'язана з посидючістю, монотонністю (бухгалтера, оператора, референта і т. д.) і тривалою нервовою напругою.

У той же час флегматику і меланхоліку не можна обирати професії водія або шахтаря.

3. Має значення здатність людини до адаптації (для професій геолога, шахтаря, підводника, водолаза та ін.).

4. Людина, яка обирає професію, повинна мати повну інформацію про існуючі професії, які можна одержати в центрі зайнятості населення, під час проведення днів відкритих дверей у навчальних закладах, ярмарок професій, у довідковій літературі тощо.

Вихователь. А зараз ми помандруємо у світ

Page 14: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

14

професій і познайомимо вас із класифікацією спеціальностей за п'ятьма типами. Назвіть їх.

(Людина – людина, людина – техніка, людина – природа, людина - знакова система, людина - художній образ.)

1-й учень. До першого типу належать такі професії: педагог, лікар, продавець... Той, хто хоче обрати професію такого типу, повинен розвивати свої організаторські здібності, уміння спілкуватися з людьми, мати терпіння, врівноваженість.

2-й учень. До другого типу можна віднести такі професії: інженер, водій, електрик, слюсар... Щоб оволодіти цими, професіями, треба серйозну увагу приділяти геометрії, фізиці, урокам трудового навчання, технічній праці.

3-й учень. Третій тип об'єднує професії ветеринара, агронома, геолога...

4-й учень. Четвертий тип включає такі професії, як програміст, економіст, коректор, менеджер, бухгалтер.

5-й учень. І нарешті, до п'ятого типу вчені відносять професії музиканта, актора, письменника, художника, архітектора, дизайнера, модельєра, косметолога...

Вихователь. При виборі професії молодим людям необхідно враховувати всі обставини, пов'язані з майбутньою трудовою діяльністю, вміти правильно порівнювати стан свого здоров'я і негативні фактори професії. Це дозволить їм надовго зберегти свої життєві сили і досягти великих успіхів у житті та кар'єрі.

За загальним правилом, допускається прийняття на роботу осіб, що досягли 16-ти років. Як виняток, допускається прийняття осіб, які досягли 15-річного віку, а також прийняття на роботу осіб, що досягли 14-річного віку (cm. 188 Кзпп). Прийняття на роботу 15-річних повинно відбуватися лише за згодою одного із батьків або осіб, що їх замінюють (опікунів). Прийняття на роботу 14-

Page 15: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

15

річних повинне відповідати таким умовам: - робота, на яку приймається неповнолітній,

повинна бути легкою, не завдавати шкоди здоров'ю; - робота неповнолітнього не повинна порушувати

процес навчання і має виконуватися у вільний від навчання час;

- необхідна згода одного із батьків або осіб, що їх замінюють (опікунів).

Згідно 8 Конституцією України (ст. 43), кожний мав право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. При цьому кожен має право на безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату не нижче за ту, яка визначена законом. Конституційні гарантії права на працю полягають у тому, що держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії і роду трудової діяльності, реалізує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Функції держави щодо створення умов для максимально безпечної праці визначені в Законі України «Про охорону праці» і Кодекс заковів про працю (Кзпп). Закон України «Про охорону праці» передбачає:

- гарантії прав громадян на охорону праці; - організацію охорони праці на виробництві; - стимулювання заходів щодо охорони праці; - державні, міжгалузеві та галузеві нормативні акти

про охорону праці; - державне управління охороною праці; - державний нагляд і контроль за охороною праці; - відповідальність працівників за порушення

вимог законодавчих і нормативних актів про oxoрону праці. Інформацію про працевлаштування та навчання

можна одержати безпосередньо в різноманітних

Page 16: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

16

навчальних закладах, а також із довідників для абітурієнтів (довідник на книжковій виставці).

А зараз наші учні розкажуть нам про те, яку професію вони мріють обрати і що вони про неї знають.

(Учні розповідають про власні мрії).

Вихователь. Говорячи про вибір професії та аналізуючи результати анкетування учнів 10-х класів ми побачили, що деякі професії наші учні зовсім не обирають. Прошу послухати, що це за професії.

(Учні демонструють презентації з озвученням. «Професія художник», «Професія агроном», «Професія архітектор».)

Вихователь. А зараз я пропоную вам зіграти у гру «Зроби вибір» (по презентації). Висновок: як важко бути лікарем!

Вихователь. Ось і підходить до кінця наш захід. Давайте зіграємо у гру «Вгадай професію» (презентація) і разом пригадаємо про які професії ми говорили.

Вихователь. Ви, мабуть, звернули увагу на виставку книг із профорієнтації, з яких ви також можете отримати інформацію про ту чи іншу професію. Ці книги були надані нашою шкільною бібліотекою, куди ви можете звертатися в будь-який час.

Підбиваючи підсумки, хочу сказати: зробити правильний вибір значить обрати таку професію, яка потрібна суспільству, тобто затребувана на ринку праці.

Page 17: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

17

Крім того, вона повинна бути доступною для вас, відповідати вашим природним здібностям, знанням і вмінням. І найголовніше – обрана професія має приносити радість, достаток, задоволення.

І пам’ятайте слова Костянтина Ушинського: Вдало вибери професію, Вклади в неї свою душу, Тоді щастя само тебе відшукає. На цьому наш захід завершується. Дякую всім за

увагу.

Page 18: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

18

Бесіда-гра Ким бути?

Мета: формування в учнів відповідального відношення до вибору професії; актуалізація проблеми успішного вибору професії; формування в підлітків відносин до успіху як результату власної праці діагностика особистих здібностей і схильностей кожного учня; усвідомлення учнями відмінності між бажаннями й можливостями людини.

На дошці прислів'я: "Праця людину годує, а лінь

марнує", "Бджілка мала, а й та працює", "Що посієш, те й пожнеш".

Вихователь. Уявімо собі таку картину: ні на виробництві, ні в школі ніхто нічого не робить. Що б сталося? Не працює електрик...

Учень. Немає світла, у квартирі темно, не працюють телевізори, холо-дильники, магнітофони, праски.

Вихователь. Не вийшов на роботу пекар... Учень. Усі залишилися без хліба, булочок,

пиріжків. Вихователь.. Вирішив відпочити кочегар... Учень. Холодно в школі, вдома, в дитячому садку,

в лікарні. Вихователь. А якщо всі хлібороби і доярки не

вийдуть на роботу? Учень. Не буде з чого пекти хліб, виробляти масло,

сир тощо. Вихователь. Життя — це праця і бережливість. Вихователь. Сьогодні ми поговоримо про деякі з

безлічі професій. Ті, про які ви хочете дізнатися більше, записані на картках. Це було завдання для «знавців». Вони підготувалися і розкажуть нам багато цікавого.

Гра "Що? Де? Коли?"

Page 19: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

19

На столі — дзига зі стрілкою, що вказує напрям, а навкруги — картки із завданнями. Знавці крутять дзиґу, визначають картку і відповідають на запитання.

Картка 1. Чим цікава професія будівельника? Ця професія виникла дуже давно. Люди завжди

піклувалися про своє житло. Навіть первісна людина шукала печеру, де можна було б сховатися від негоди. Поступово знання людини розширювалися, удосконалювалися її вміння. З'явилися спеціалісти, які вміли краще за інших визначати, де, з яких мате-ріалів і як будувати. Дбали, щоб будівлі були довговічні й красиві. Поступово люди навчилися створювати матеріал для будівництва. Одним із найдавніших будівельних матеріалів є добре усім відома цегла. Цегла й нині — найпоширеніший будівельний матеріал. Вона не боїться вогню, вологи, вітру.

Робота муляра на перший погляд здається нескладною, але він творить справжні дива: з окремих цеглин зводить красиві, міцні споруди.

Багато цікавих задумів у будівельників. Професія муляра ще багатьом-багатьом принесе радість, славу і шану від людей. Доповнення учнів.

Картка 2. Чому кажуть: «Білий хліб росте у чорній землі»? Це вже професія хлібороба. Саме він перетворює чорне поле у зелене: коли

сходить посіяне зерно. Зелене перетворюється у золоте — коли достигають колоски. Золоте стає білим — коли із зерна виготовляють борошно. А ось коли хліб випечений — біле перетворюється на рум'яне.

Земля плодовита починається у працьовитій руці хлібороба. Хліб — праця багатьох людей. І їхня праця потрібна завжди і скрізь. Без хліба немає життя на землі.

Page 20: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

20

Доповнення учнів. Картка 3. Хто ж так смачно нам варить і пече? Звичайно — це Наш кухар. Професія кухаря дуже відповідальна.

Він знає всі тонкощі приготування їжі. А всі ми любимо смачненько попоїсти. І тоді ми звертаємося до кухаря:

Картка 4. Музична пауза. Учні слухають пісню «Наш водій» Картка 5. Що робить токар? Де можна побачити його роботу? Професія токаря потрібна і відповідальна. Він

виточує різні деталі на спеціальних верстатах. Отож скрізь і всюди нам зустрічається робота

токаря. І для телевізора, і для магнітофона, і для пральної машини, і для велосипеда, і для трактора деталі виготовив токар. Наша книжка і газета, одяг і взуття теж не обходяться без токаря. А чому саме, як ви гадаєте?

Відповіді учнів. Професія токаря важлива, цікава. Картка 6. А хто ж шиє нам такий гарний одяг? Це вже

професія кравця. Всі ми любимо гарно одягатися. Платтячка, блузки,

костюми, штани, спідниці — все це і багато інших речей — робота кравця.

Професія кравця дуже відповідальна і цікава. А яку фантазію він має! Адже кожна одежина повинна бути особливою і гарною: на всі наші смаки.

Доповнення учнів. Картка 7. А хто ж лікує всі хвороби? Виписує нам різні ліки? Учень. Лікар лікує хвороби в дитини,

Page 21: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

21

Біль головний може зняти в людини. Лікар уміє усіх лікувати, Знає, як раду хворобам давати. Вихователь. Звичайно — це лікар. Ми запросили

до нас нашу медсестру. Вона коротенько розповість нам про свою професію.

Розповідь медсестри. Картка 8 Тепер давайте поговоримо про професії, які б хотіли

обрати ви в майбутньому. Підсумок: Вихователь. Сьогодні ви дізналися чимало нового

про багато професій. І ким би ви не мріяли стати, яку б професію собі не обрали, кожен повинен добре знати свою справу, робити її чесно, вміло.

Вихователь. Обравши собі майбутню професію, пам'ятайте про головну для вас саме зараз:

Спитай у мами і у тата, Які професії у них. Професій різних є чимало, Сповна їх вистачить на всіх! 1-й учень. Учитель, лікар чи геолог, Письменник, слюсар чи кресляр — Всі називають головною Одну професію — школяр! 2-й учень. Бо всім відомо, що без школи, Без знань, що мусиш там набуть, Не станеш у житті ніколи Тим, ким в дитинстві мрієш буть!

Page 22: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

22

Ярмарок професій. Мета: - ознайомити учнів із переліком галузей народного

господарства, переліком професій які дають змогу займатися індивідуальною трудовою діяльністю, які мають попит на ринку праці;

- порадити, як обрати професію до душі, як уникнути помилок розчарувань у виборі професій, як врахувати дані гороскопа при виборі професії;

- виховувати зосередженість, щоб не розгубитися в різноманітності професій.

Оформлення: Вивіска «Ярмарок професій»; малюнки учнів; роботи дівчат: вишивки, в’язані речі; скриньки з матеріалами профорієнтації; столи, за якими сидять учні; квіти: живі, штучні; кавовий набір, солодощі; дівчата мами, вчителі накидають на плечі хустки; хлопці одягають солом’яні капелюхи.

(Лунає тиха, спокійна мелодія). Хід заходу. 1 -й учень. Поки ти їв, і спав, і ріс Поки малий ще ти на зріст, Мабуть, вже тисячі людей Подбали про життя твоє. Аби ти добре ріс, Аби ти добре їв, Щоб ти спокійно спав І в різні ігри грав. Ти став здоровий, молодець, Сміливим і умілим, А чим порадуєш людей, Яким хорошим ділом? Вихователь. І щоб вибрати те хороше діло,

Page 23: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

23

професію до душі, ми сьогодні прийшли на ярмарок професій. А як ви думаєте, чи можна прожити без професії?

1 - й учень . Я вважаю, що без професії людині прожити на можна, людині, яка поважає себе, бо в усі часи славилися хороші майстри своєї справи.

2 - й учень. Я теж думаю, що не можна, бо улюблена праця звеличує людину.

3 - й учень. А на мою думку, без професії, без улюбленої справи, людина існує, а не живе.

Вихователь.. Якщо так, то поринаймо у світ ярмарку. По - перше, розглянемо перелік галузей народного господарства і кожен подумає, в якій галузі ви хотіли б працювати?

( Учень роздає зі своєї скриньки перелік галузей народного господарства, і кожен учасник знайомиться зі списком).

1 - й учень. Вихователь. діткам - батько й мати У серці теплі почуття, Готовий їм завжди віддати Свойого часточку життя. В очах дитячих іскри грають, Співучий прозвучав дзвінок. Їх вчитель в класі зустрічає І починає урок. Живе виховательське слово У тиші човном попливло. І ожили ліси й діброви І оновилося село. Бо слово вчителя, як мрія Любов у ньому і краса. Воно добро у серці сіє, Воно ж бо чисте, як роса.

Page 24: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

24

2 - й учень. Учителем можливо стати, Учителем - дітей научати Науки головної - жить. (Учень дістає зі своєї скриньки перелік професій

освітньої галузі, роздає для ознайомлення і розповідає про свій вибір).

Вихователь.. Як Вихователь., я хочу, щоб мої вихованці не тільки добре засвоїли знання, а й могли використати їх у житті, були хорошими людьми і фахівцями улюбленої справи.

1 - й учень. Професій безліч є цікавих, Але свою вгадати як - Щоб добре діло й добра слава? І я собі міркую так: Потрібно лікувать хвороби, Водить у космос кораблі, Та я із роду хліборобів І родовід мій - від землі. Степ перейти - життя прожити, То на такі прості слова, Життя утворене від жита, Бо хліб усьому голова. Раніш од сонечка вставати, Погладить колос на ходу! Ні, я, мабуть, не в космонавти, - У хлібороби я піду. Учень зі своєї скриньки роздає перелік

сільськогосподарських професій). Вихователь.. Обираючи професію, треба

пам’ятати, що здійснити відповідальний крок вибору треба свідомо, враховуючи свої нахили та здібності, особистості та громадські інтереси.

Page 25: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

25

1 - й учень. Погляд на професію як постійну, на все життя справу - хибний, бо не враховує, що людина має різносторонні здібності, які дають можливість накопичувати спеціальні знання та навички у різних сферах діяльності, кращим інженером буде той, хто пройшов школу майстерності робітника.

2-й учень. Розподіл професій на погані й хороші, цікаві, легкі й важкі - помилковий. Значення професії у житті людини залежить не від характеру роботи, а як до неї ставиться сама людина.

3 - й учень. Професію не слід обирати за компанію. Такий вибір тільки випадково буває вдалим.

1 - й учень. Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її труднощі. Так, професію геолога інколи цінують за можливість мандрувати і споглядати світ. Але ж…

2 - й учень. Світ професій значно ширший. понад 40000, ніж коло навчальних предметів, тому ототожнення улюбленого предмету з професією не є надійним орієнтиром у виборі професії.

3-й учень. Вибираючи професію, слід враховувати характер особи, стан її здоров’я, ознайомитися з гороскопом. Адже характер людини залежить від дати народження. Гороскоп нам вказує не тільки на ті професії, які можна обирати, а застерігає від тих, яких обирати не варто, бо це може призвести до погіршення здоров’я.

(Перший учень роздає зі своєї скриньки матеріали «Гороскоп і вибір професії», з якими учні знайомляться за столами. 2 - й учень роздає перелік професій, які дають можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю. 3 - й учень - список професій, які користуються сталим попитом).

Page 26: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

26

1 - й учень. Зростають будинки і храми За допомогою кранів крилатих. І все це створено руками Будівельників завзятих. (Учень дістає зі своєї скриньки перелік професій

будівничих спеціальностей. Розповідає ким він хоче стати в майбутньому).

2 - й учень. Вони призвані клятву давати В будні свята На варті здоров’я стояти, Люди в білих халатах. Життя і здоров’я наше В їхніх руках. (Роздає список професій медичного спрямування). 3 - й учень. На заводі бути - моя мрія, Де чавун тече рікою, як зоря жевріє. Там я домни і мартени буду будувати, Мідь й вугілля в шахтах добувати. (Учень роздає перелік професій машинобудування і

металургії). (Інші учні роздають списки професій зв’язку та

транспорту, перелік професій захисників прав людини, та професій харчової та легкої промисловостей).

(Учениці, які мріють бути офіціантками, роздають кожному бажаючому каву, ставлять на столи солодощі).

Вихователь. Ярмарки на Україні існують давно. Спочатку для обміну речей, пізніше для торгівлі. Бо ярмарок - це торгове дійство. Нині на ярмарок все частіше організовують виставки, на яких підписуються контракти купівлі - продажу. Проводяться зустрічі з цікавими людьми, концерти

Page 27: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

27

аматорських колективів, просто зустрічаються друзі за чашкою кави, щоб поспілкуватися, поділитися свої планами. В час ринкових відносин все більше розвивається мале підприємництво, тобто зайнятість людей індивідуальною трудовою діяльністю. на нашій виставці представлені роботи учнів, а також роботи професіоналів: вишивальниць , квітникарів, кравців.

(Учениця роздає перелік професій галузі культури. Розповідає про свою мрію стати хореографом. Виконує танець.)

Вихователь.. Як ми бачимо, деякі учні вже визначилися з тим, ким хочуть стати у дорослому житті й уже зараз реалізовують свої мрії.

(Учень роздає список нових професій). Вихователь.. Є професії, які говорять самі за себе,

а є професії, про які ми нічого не знаємо, тому звернемося до словничка нових слів.

1. Майстер із виготовлення гобеленів - це майстер виготовлення килимових виробів.

2. Кесонник - працівник, який веде роботи в закритому від зовнішнього повітря колодязі.

Вихователь. Вибір професії - це справа не одного дня. Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас. Звичайно, всі галузі й професії ми сьогодні не згадали. Як же уникнути помилок і розчарувань у виборі професії? Зважуючи на те, що почули, я впевнена, що виберете собі професію до душі й не станете блудним сином. Бо лише трудом дорослішають душі, й лише на світі сущі ми.

Page 28: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

28

Людина для професії чи професія для людини?

Мета: привернути увагу підлітків до питання

вибору професії та її значення, звернути увагу на фактори, що обумовлюють вибір людиною тієї або іншої спеціальності, поговорити про помилки, які допускаються при обранні професії, наголосити на важливості прийняття правильного вибору фаху для подальшого щасливого життя.

Унаочнення: презентація «Людина для професії чи професія для людини?», саморобні плакати-вислови:

«Щоб реалізувати свої мрії в реальний успіх, Ви повинні працювати. Працювати багато, наполегливо, постійно – це шлях до вдосконалення і максимальному результату».

Джон Паттерсон «Якщо Ви по-справжньому вірите в те, що

робите, не дозволяйте ніяким обставинам стримувати Вас. Кращі в світі досягнення стали можливими не «ЗАВДЯКИ», а «ВСУПЕРЕЧ». Головне – робити свою справу». Дейл Карнегі

«Якщо хочеш досягнути успіху, навчися переносити і невдачу» Макс Гитомер

«У кожного з нас є заповітна мрія. Щоб вона стала реальністю, потрібен план, процес, персонал, наполегливість, терпіння і бажання». Джеффрі Гітомер

«Успіх до мене прийшов тому, що я вічний «студент». Джеффрі Гітомер

Хід виховного заходу Вихователь. Життя постійно ставить нас перед вибором. У

дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, в

Page 29: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

29

школі віддаємо перевагу найцікавішим, на наш погляд, предметам Обираємо товаришів, друзів, коханих. І в основі вибору кожного з нас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, честь і безчестя, правду і кривду.

У кожної людини є свобода вибору. Вибір існує щоденно, щохвилини. Різний за своєю серйозністю. Неоднаковий за своїми наслідками.

Зробити крок чи не робити? Промовчати чи відповісти? Стерпіти чи не стерпіти? Подолати чи відступити? Так чи ні? Куди піти вчитися? Як жити? Що робити?

Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, - одна з умов відчуття життєвої повноцінності.

Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності. Ще Л.Толстой зауважив: «Призначення людини – це прагнення до досконалості». Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює, «приміряти його на себе». Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» і «спеціальність». Професія – рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність – окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності. Наприклад, вона лікар за професією, хірург за спеціальністю, він за професією будівельник, а за

Page 30: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

30

спеціальністю може бути бетонником, арматурником, зварювальником, кранівником тощо.

Мрія й реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці? Ці проблеми ми з вами маємо розв’язувати сьогодні на класній годині. Спробуємо вирішити, що ж має обиратися: людина для професії чи професія для людини?

Презентація слайдів 1- 2.

Вихователь.. Щоб обрати свій фах, необхідно враховувати ряд

факторів - власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці.

Page 31: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

31

Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує, як прийняти оптимальне рішення.

Презентація слайду 3. Обговорення. Вихователь.. Що

обумовлює вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що нахили враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає в першу чергу. Чи варто слухати батьків при виборі професії?

1) Варто. Але це має бути професія, яка цікава саме цій людині. Проте молодь, як правило, опиняється перед вибором професії в той час, коли ще не здатна повністю оцінити власні нахили. Тому правильніше буде їй допомогти.

2) Деякі батьки намагаються перенести на дітей свої спрямування чи нереалізовані амбіції. На мою думку, це неправильно. Адже якщо батькові не вдалося закінчити музичну школу, це не значить, що його син повинен проти власної волі стати музикантом.

Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим).

Page 32: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

32

Презентація слайду 4. Обговорення. Вихователь.. Вважається,

що кожна людина має здатності до певної діяльності. Тому було б логічним припустити, що саме вони і визначають вибір майбутньої професії. Але не все так просто. Можливо, не буде перебільшенням сказати, що:

- Ніхто в світі не знає всі свої здібності. - Не всі уміють застосувати навіть ті здібності, які

мають і про які знають. Для прийняття зваженого рішення слід зробити

кілька кроків, а потім важливо визначити: у якому навчальному закладі ти зможеш

отримати необхідну освіту; як розвивати в собі професійно важливі

якості; як можна отримати практичний досвід

роботи з даної спеціальності; як підвищити свою конкурентоздатність на

ринку праці.

Page 33: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

33

Презентація слайду 5.

Обговорення. Вихователь. Здається, при

виборі професії ми робимо все як слід: радимося з батьками, вчителями, знайомими, сперечаємося з друзями, вивчаємо довідники, намагаємося все рахувати, дізнатися якомога більше про майбутню спеціальність... Але звідки тоді беруться молоді люди, для яких обрана професія стає тимчасовою? Вони йдуть хибним шляхом, допускають помилки? «Не вважай невдачею те, що можна виправити», - зауважував Катон.

Попередні покоління жили під лозунгом «Освіта – на все життя», багато дітей наслідувало своїх батьків, створюючи цілі династії, і гордилися цим. Уважалося великою заслугою пропрацювати все життя на одному комбінаті чи заводі. Сьогодні багато чого змінилося. Часто успіх мають ті, хто живе під лозунгом «Освіта через усе життя», постійно підвищуючи фаховий рівень, вивчає новинки в своїй професії, освоює суміжні спеціальності. Навіть якщо ви обрали спочатку «не ту» професію, це не привід впадати у відчай. Наприклад, якщо ви закінчили музичне училище, а згодом вирішили стати психотерапевтом, ваша перша спеціальність дасть можливість найкращим чином використовувати музику в психотерапії. Блискуче знання літератури дозволить вам працювати у сфері мистецтва, писати критичні статті, сценарії. Повірте народній мудрості «Знання за спиною не

Page 34: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

34

носити», вони згодяться у найнесподіванішій ситуації. Презентація слайду 6.

Коментар. 1. Ставлення до вибору професії як до незмінної. Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 10 класі,

фатально визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, необхідним у міждисциплінарних галузях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте й знайдете щось більш привабливе, знадобиться в несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта мистецтвознавця допоможе юристові за другою освітою розібратися в складних питаннях успадкування антикварних цінностей...

2. Існуючі думки про престижність професії. Відносно професії забобони проявляються в тім, що

деякі важливі для суспільства професії, заняття вважаються ницими, непристойними (наприклад: сміттяр). Економіст або психолог нітрохи не корисніший для суспільства, ніж хімік або слюсар. На престижність професії слід звертати увагу, але після врахування Ваших інтересів і здібностей. Інакше будете володарем (якщо

Page 35: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

35

будете) "модної", але не тієї спеціальності, що приносить задоволення.

3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати).

Професію ми вибираємо за своїм "смаком" й "розміром" так само, як одяг і взуття. Почуття групи, орієнтація на однолітків - дуже позитивні особливості для твого віку. Але краще оглядайся на інших, порівнюючи себе із друзями, а не сліпо повторюючи їх. Це допоможе зрозуміти, що якщо Вася йде на пожежника (він - ризикова людина), тобі ця професія може не сподобатися (бо ти дуже обережний і розважливий).

4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію.

Треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, що займається даним видом діяльності. Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність фізика - це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі, поза "комплектом"). Крім того, часто юнаки роблять помилку, намагаючись копіювати професію кумира - спортсмена, політика, журналіста, артиста. Люди публічних професій часто по-різному ведуть себе на роботі і вдома.

5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною професії.

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах - частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей - перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, яке, до того ж, озвучить інший (диктор на телебаченні).

6. Ототожнення шкільного навчального

Page 36: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

36

предмета із професією або погане розрізнення цих понять.

Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібні здібності до мови, багато - перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв'язку тощо. Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). Наприклад, людина з лінгвістичною освітою ("українська мова й література", "іноземна мова" у школі) може працювати й викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом. А ще май на увазі: професій більше, ніж шкільних предметів. Можна стати юристом, маркетологом, апаратником. Професії, звичайно, можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами (відповідають вступним іспитам при вступі на цю спеціальність

7. Застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва.

В усі професії, і насамперед у робітничі, впроваджується складна й цікава техніка, підвищується культура праці. А комп'ютер впроваджується абсолютно в усі сфери діяльності - аж до тваринництва.

8. Невміння(небажання) розбиратися у своїх особистісних якостях (нахилах, здібностях).

Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, психолог, товариші. Корисними можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак май на увазі, що серед них багато непрофесійних, так що стався критично як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Завдання популярних тестів - активізація діяльності по самопізнанню (самоспостереженню, самоаналізу), а не видача тобі

Page 37: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

37

готової відповіді на питання про те, ким бути або наклеювання ярлика про те, який ти.

9. Незнання (недооцінка) своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії.

Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, тому що вони можуть погіршити твій стан здоров'я. Таких професій небагато й до них належать, в основному, ті, у яких потрібне тривале напруження тих або інших фізіологічних систем. Комп'ютерники дуже напружують очі, а льотчики – серце, водолази - легені.

10. Незнання основних дій, операцій та їхнього порядку при розв'язку, обмірковуванні завдання при виборі професії.

Коли ти розв’язуєш завдання з математики, то виконуєш певні дії в певній послідовності. Було б розумно підійти також і до вибору професії. Не сприймай жодні інструкції буквально, краще навіть, якщо ти творчо підійдеш до справи й розробиш для себе свій власний план - список необхідних для вибору професії дій. Сюди можуть бути включені: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об'єктивна оцінка своїх здібностей, нахилів, знань (за допомогою тестів або ще якось) тощо.

Презентація слайду 7.

Page 38: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

38

Обговорення результатів тестів. Презентація слайду 8

Вихователь. Що таке мотивація, яку роль вона відіграє в пошуку

роботи? Це питання важливе, адже мотивація спонукає нас до дії. Якщо ти добре знаєш, для чого тобі нова робота, то маєш чітку мету і зможеш ефективно справитися з пошуком. Якщо ти не хочеш помилитися у виборі своєї професії, постарайся спершу визначити мотивацію, тобто, те, що спонукає тебе до дії. А зробити це не так просто, як може здаватися. Людина навіть перед собою не завжди буває щирою, приховує дійсні мотиви вчинків.

Цей список ознак «ідеальної» роботи ти повинен переписати для себе наново, розставивши важливі особисто для тебе чинники в порядку убування їх значущості. Це дозволить намітити пріоритети і відкинути менш значущі мотиви.

Page 39: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

39

Презентація слайдів 9-11

Page 40: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

40

Обговорення. Вихователь. Праця завжди була основою людського життя. Ми

добре знаємо, що від природи всі люди наділені приблизно однаковими трудовими даними, але в житті одні люди вміють працювати краще, інші – гірше, одні здатні виконувати тільки найпростішу роботу, інші – більш складну, і відповідно ціннішу. Ці різні трудові якості не даються людині від природи, вони виховуються в ній протягом життя, а особливо в молодості. «Є люди, які пливуть за течією, є люди, які пливуть проти течії, а є такі, що пливуть, куди хочуть», - переконував К.Прудков.

Народна мудрість говорить: щасливий той, хто радісно йде на роботу і з радістю повертається додому. Але, щоб іти радісно на роботу, треба отримувати від неї задоволення. «Є в світі істина проста: жити в роботі й досягати мрію», - говорив П.Тичина. Хочу побажати вам знайти свій шлях у житті, зробити правильний вибір, здійснити всі задумані проекти.

Тим же, хто орієнтується в основному на престиж професії, не зайве нагадати, що більшість наших громадян мають не престижні, але не менш корисні, необхідні й цікаві професії.

Page 41: Мій життєвий вибірbnrc-kam-pod.at.ua/Pedagogu/Kasko/mij_zhittevij_vibir.pdf · вибір майбутньої професії; виховувати повагу

41