Upload
others
View
23
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Online Öğretmenlik Uygulaması Kılavuzu
1
Öğretmenlik Uygulaması
l Haftada bir tam gün ya da iki yarım gün öğretmen adaylarının bizzat sınıf içinde öğretmenlik becerisi kazanması ve belirli bir dersi ya da dersleri planlı bir biçimde öğretmesi ve iki saat öğretmenlik uygulaması seminerinden oluşur.
l Dersin Yerel Kredisi: 2-6-52
Mevcut Durum
l İçinde bulunduğumuz özel koşullar nedeniyle öğretmenlik uygulaması okullarda yapılamamaktadır. Bu nedenle öğretmen adaylarının ayrıntılı bir uygulama dosyası hazırlaması ve bir dersin işlenişini videoya çekerek sorumlu öğretim elemanına iletmesi beklenmektedir.
3
Hedefler
Öğretmen Adayı;l Alanıyla ilgili yıllık planları inceler.l Alanıyla ilgili dört adet ders planı
hazırlar. l Alanıyla ilgili öğretim sürecinde
kullanabileceği materyalleri hazırlar. l Alanıyla ilgili bir ölçme aracı hazırlar.l Öğretmenlik uygulamasını
sürdürmeye istekli olur. 4
Görevler
l Öğretim Elemanı;
l Öğretmen adaylarının çalışmalarına yardımcı olur.
l Adayların uygulama dersi için yaptıkları hazırlıkları inceler ve geribildirim verir.
l Adayların en az bir dersini video aracılığıyla izler ve geribildirim verir.
l Gelişim dosyalarına göre değerlendirme yapar.
5
Görevlerl Öğretmen Adayı;
l Ders sorumlusunun verdiği görev ve sorumlulukları yerine getirir.
l En az dört ders planı hazırlar. l Dersler için gerekli hazırlıkları yapar; bunlar
hakkında öğretim elemanı ile işbirliği içinde olur. l Hazırladığı planlardan birinin uygulamasını video
çekimi aracılığıyla yaparak ders sorumlusuna iletir.
l Öğretmenlik Uygulaması dersinde bir gelişim dosyası hazırlar. 6
Gelişim Dosyası
Dosya İçeriği ve Puanlama Yönergesi
Dosya İçeriği PuanYıllık Plan 2Ders Planları 24Öğretim Materyalleri 20Belirtke Tablosu 6Ölçme Aracı 12Kendini Değerlendirme Raporu 12Ders İşleme (online-video kaydı) 20Toplam 100
7
Yıllık Planl Yıllık Plan: Kendi alanında hazırlanmış bir yıllık planı
inceleme ve dosyalama.
Öğretmen adaylarının alanlarında Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan ve http://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx sayfasında yayımlanan öğretim programlarını incelemeleri beklenmektedir. Tüm adayların alanlarıyla ilgili programları incelemeleri önem arz etmektedir. Bu inceleme hem mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak hem de kendi hazırlayacakları planlara önemli katkı sunacaktır.
8
Ders Planıl Ders Planları: Kendi alanında dört tane ders planı
hazırlama.
Her öğretmen adayı alanında dört adet ders planı hazırlamalıdır. Bu planlar 40 dakikalık bir öğretim sürecini içermeli ve bir konunun öğretim sürecindeki tüm adımları kapsamalıdır. Ders planının aşamaları aşağıda sunulmuştur.
Ders planı bir ders için o dersle ilgili eğitim programında yer alan ve birbirleriyle ilişkili öğrenci kazanımlarını (hedef ve davranışlar) bir ya da birkaç ders saatinde işlenecek konu örüntüsünü, konuya ilişkin deney, tartışma soruları, proje ve ödevleri, uygulama çalışmalarını ve ders araç-gereçlerini içine alan plandır.
9
Ders Planında Bulunması Gereken Ana Noktalar
I - Biçimsel BölümDersin AdıÜnitenin AdıKonunun AdıSüreYöntem ve tekniklerKaynak, Araç-GereçGezi, Gözlem ve ÖdevKazanımlar
Ders Planında Bulunması Gereken Ana Noktalar
II-Dersin İşlenişi BölümüA-Hazırlık/Giriş Etkinlikleri
Dikkat Çekme (Konuya Yöneltme), Hedef-Davranışı SöylemeGüdüleme-İstekli Kılma (Neden Öğrenmeliyim?)Gözden Geçirme (Ne, Nasıl Kazanılacak? Önbilgileri Neler?)Geçiş-Açıklama (Yeni kazandırılacak hedef ve davranışa
hazırlama)
B-Geliştirme-Sunu/Geliştirme EtkinlikleriKonuyu işleme, pratik yapma
C-Sonuç EtkinlikleriÖzetlemeÖdev Verme (Gerekirse)Tekrar GüdülemeKapanış
Öğretim Materyalleri
Öğretim Materyalleri: Tüm öğretmen adaylarının hazırladığı dört ders planı için birer tane materyal hazırlaması beklenmektedir. Bu çalışmada öğretim sürecini kolaylaştıracak, öğrenmeyi destekleyecek ve mümkün olduğunca özgün materyallerin kullanılması gerekmektedir.
12
Ölçme Araçlarıl Ölçme Aracı: Planını yaptığı konulardan birinde
yönergesi ile birlikte bir yazılı ölçme aracı (sınav) hazırlaması beklenmektedir. Hazırlanan ölçme aracı sınıflama ya da seçme gerektiren sorulardan oluşturulabileceği gibi, kısa ya da uzun cevap gerektiren sorulardan da oluşabilir. Ölçme aracındaki soru sayısı hazırlanan planın kapsamı dikkate alınarak düzenlenmelidir.
13
Belirtke Tablosul Belirtke Tablosu: Hazırladığı ölçme aracı (sınav)
için belirtke tablosu düzenlemesi (soruların hedef düzeylerine ve konulara göre dağılımını gösteren tablo) beklenir. Bunun, hazırlanan ölçme aracıyla uyumlu olması beklenmektedir.
14
Örnek Belirtke TablosuBilgi Kavrama Uygulama
Kazanımlar
Konular
Dem
okra
si ü
nite
siyl
e ilg
ili b
azı
kavr
amla
r bi
lgis
i
Dem
okra
si ü
nite
siyl
e ilg
ili b
azı
olgu
lar
bilg
isi
Dem
okra
si ü
nite
siyl
e ilg
ili b
azı
sını
flam
alar
bilg
isi
Dem
okra
si ü
nite
siyl
e ilg
ili b
azı
ilkel
er b
ilgis
i
Dem
okra
si ü
nite
siyl
e ilg
ili b
azı
ilkel
eri k
avra
yabi
lme
Dem
okra
si ü
nite
siyl
e ilg
ili b
azı
ilkel
eri y
eni d
urum
lard
a ku
llana
bilm
e
Topl
am
Demokrasi Nedir? 1 2 1 1 2 7
Demokrasinin Tarihçesi 5 1 1 7
Bugünkü Demokrasi Anlayışı 3 3 2 6 2
16
Rejimimize ve Varlığımıza Yönelen Tehditler 3 2 2 3
10
TOPLAM 7 5 5 6 10 7 4015
Kendini Değerlendirme Raporul Kendini Değerlendirme Raporu: Öğretmenlik
uygulaması dersindeki deneyimleri, online ders işleme ve dosya hazırlama sürecinde kendi öğretmenlik becerilerini, özellikle güçlü bulduğu yönler ve geliştirmeye açık yönleri bakımından irdelediği bir öz değerlendirme raporu hazırlar.
16
Ders İşleme (online-video kaydı)l Ders İşleme (online-video kaydı): Kendi
alanında en az 15 dakikalık bir ders videosu kaydı hazırlaması (Bu videonun hazırlanan planların birinde kullanılmak üzere olması beklenir) beklenmektedir.
17
Pedagojik Formasyon Eğitimi Koordinatörlüğü
Kolaylıklar dileriz…18