19

ordinea efectuării operațiilor

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ordinea efectuării operațiilor
Page 2: ordinea efectuării operațiilor

PROIECT DIDACTICData: ______________Clasa: a Va A,BDisciplina: MatematicăNr.lecției: 21.21Unitatea de invăţare: Numere naturale. Recapitulare și completăriSubiectul: : Ordinea efectuării operaţiilorTipul lecţiei: LECŢIA DE FIXARE ŞI CONSOLIDARE Durata: 4 5 minuteIndicatorii competenţelor specifice şi subcompetenţelor selectate din curriculumSubcompetențe :1.1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr natural în contexte variate.1.2. Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale.1.5. Estimarea rezultatelor unor calcule cu numere naturale.1.6. Completarea succesiunii de numere asociate după reguli identificate prin observare şi/sau indicate.1.7. Descrierea activităţilor, precizarea metodelor şi/sau a operaţiilor utilizate în rezolvarea unei probleme.1.9. Comunicarea în cadrul activităţilor de învăţare în grup

Obiective operaționale:

La sfarşitul lectiei , elevii vor fi capabili:să utilizeze corect noțiunile de: sumă, termeni, diferență, factori, produs;sa compare rezultatele operatiilor folosind semnele de relatie potrivite;să compună probleme după un exerciţiu dat;să respecte ordinea efectuării operaţiilor într-o expresie numerică cu sau fără paranteze;să afle termenul necunoscut dintr-o egalitate;

Strategia didactică:

Resurse procedurale:a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia,explicaţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming,

jocul didactic, munca frontală și independentă, aprecierea verbală.b. Forme de organizare: frontală, în perechi, individuală .

c. Resurse materiale: fişe de lucru, fișe de evaluare, planșa „Lista comorilor”și „Copacul așteptărilor”, coli A4 și A3 , carton, flipchart, marker, pix roșu, tabla, creta albă și colorată, imagini cu oameni de zăpadă și fulgi de nea, plicuri, bandă dublă adezivă, palete cu mascote pentru aprecierea elevilor

Page 3: ordinea efectuării operațiilor

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE LECȚIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRIIEVALUARE

ACTIVITATEA INVĂȚĂTORULUI ACTIVITATEA

ELEVILOR

RESURSE

PROCEDURALE

FORME DE

ORGANIZARE

Metode

1 2 3 4 5 7 8

1. Moment organizatoric

• Pregătește materialele necesare pentru lecţie.• Stabilește ordinea şi disciplina.• Din lista de cuvinte cere elevilor să aleagă acele „comori” (abilități) de care au nevoie pe tot parcursul demersului didactic. (anexa 1)

• Se pregătesc pentru lecţie.• Aleg cuvintele potrivite.

∙ instructajul verbal∙ conversaţia

∙ frontal ∙ observarea sistematică

∙ evaluarea orală

2. Verificarea temei

•Verifică frontal tema. • Citesc rezultatele găsite.

∙ conversaţia ∙ frontal ∙ evaluarea orală

3.Captarea atenţiei

• Propune jocul „Care e semnul de operație care lipsește?”. (anexa 2)

• Îndeplinesc sarcinile jocului

∙ joculdidactic∙ problema-tizarea

∙ frontal ∙ evaluare orală∙ observarea sistematică

4.Anunţarea titlului lecţiei

şi a obiectivelor

• Anunţă titlul lecţiei „ Ordinea efectuării operațiilor - exerciții și probleme” şi obiectivele urmărite pentru această lecţie.• Scrie titlul lecţiei pe tablă .

• Ascultă cu atenţie.• Reţin titlul și îl notează.

∙ explicaţia∙ observaţia

∙ frontal∙ individual ∙ expunerea

5. Dirijarea consolidării

Reactualizez următoarele lucruri: Într-un exerciţiu fără paranteze se

efectuează mai întâi ridicările la putere, apoi înmulţirile şi împărţirile, apoi adunările şi scăderile.

Într-un exerciţiu cu paranteze se efectuează mai întâi operaţiile dintre parantezele rotunde, apoi cele dintre parantezele pătrate, apoi cele dintre acolade.

• Elevii sunt atenţi la explicaţiile date.

• Rezolvă exerciţiile de calcul oral.

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia∙brainstorming

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

Page 4: ordinea efectuării operațiilor

Operaţii OrdinulAdunarea, scăderea I

Înmulţirea, împărţirea IIRidicare la putere III

Scriu următorul lucru pe tablă şi se rezolvă împreună cu clasa:

Calculaţi:

1 2 4 5 7 8

• Vor alcătui oral probleme după cele trei exerciții.

∙ observarea sistematică

b) Rezolvare de exerciţii și probleme Propune elevilor rezolvarea următoarelor exerciţii la tablă : • 74 + 243 – (59 – 182) + 0 = • 700 – 9 x 8 + 2 x 3 x 4 = • 47 – 7 + 3 x (5 + 8 x 0) – 6 x 6 = • Află diferența dintre răsturnatul numărului 418 și triplul numărului 9 mărit cu predecesorul numărului 594.

• Rezolvă exerciţiile propuse la tablă şi în caiete.• Răspund la întrebările suplimentare.

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

c) Activitate independentă în perechi Propune ca activitate în perechi o fişă de lucru în formă de globuleț. (anexa 3) • Distribuie fişele de lucru. • Monitorizează activitatea perechilor.• Verifică exercițiile prin citirea rezultatelor.• Afișează rezultatele corecte pe tablă folosind oameni de zăpadă.

• Rezolvă în perechi exercițiile scrise pe fișă.• Citesc rezultatele găsite și vor corecta unde au greșit.

∙ observaţia∙ gândiţi - în perechi rezolvați

∙ frontal

∙ în perechi

∙ evaluare scrisă

∙ observarea sistematică

f) Propune etapa „Citesc, analizez, calculez”rezolvarea următoarei probleme la tablă: • ∙ frontal

∙ evaluare orală

Page 5: ordinea efectuării operațiilor

6. Evaluarea priceperilor și deprinderilor

Ex 2 pag 40∙ conversaţia

∙ exerciţiul

∙ problemati-zarea

∙ individual∙ observarea sistematică

1 2 3 4 5 6 7

b) Joc didactic –„Cuvântul magic” - rezolvare la tablă • Solicită elevii pentru a nota în căsuțele libere litera corespunzătoare pentru fiecare răspuns parțial și pentru cel final al problemei, conform grilei date. • Solicită citirea cuvântului obţinut. (anexa 5)

• Îndeplinesc sarcinile jocului

∙ exerciţiul

∙ explicaţia

∙ conversaţia∙ jocul didactic

∙ frontal

∙ individual

∙ evaluare orală

∙ observarea sistematică

7. Tema pentru acasă

• Va face unele aprecieri asupra modului în care au răspuns elevii în cadrul orei.• Va recompensa efortul elevilor prin trei mascote pentru hărnicie, pentru răspunsuri clare și pentru succesul obținut. Tema pentru acasă. Ex 4 pag 41Nivel scăzut de învățare ex.1 de la a la h

• Notează tema pentru acasă. ∙ conversaţia

∙ explicaţia

∙aprecieri verbale

Page 6: ordinea efectuării operațiilor

Anexa 1

„Lista comorilor”

Cadrul didactic are la dispoziţie o listă de cuvinte din care elevii vor putea alege numai acele „comori”( abilități ) de care au nevoie pe tot parcursul demersului didactic. Fiecare abilitate va fi pusă în lumină prin bifarea sau sublinierea cuvântului respectiv folosind marker ( dacă lista e notată pe o planșă)

sau cretă colorată ( dacă lista e scrisă pe tablă). „Lista comorilor”

atenție dezordine rapiditate neseriozitate curiozitate neatenție disciplină seriozitate

Page 7: ordinea efectuării operațiilor

27

140 92

+X

2714092

Anexa 2

Joc didactic – „Care e semnul de operație care lipsește?”Reguli:

se lucrează frontal; elevii sunt apreciați individual; timp de lucru: 5 minute.

Desfășurare:- elevii sunt atenți;- se prezintă desenul ( pe tablă sau imprimat pe carton);- învățătorul citește fiecare propoziție , iar elevii răspund.

= …… Conținutul jocului:

Dintre numerele date, alege-l pe cel mai mic număr par; ( 2 )- mărește-l de 9 ori; (9 x 2 = 18)

- rezultatul obținut mărește-l cu 140; (18 + 140 = 158)

- micșorează noul rezultat cu 27. (158 – 27 = 131) R.: 131 = ……

Unește totul într-un singur exercițiu.

• Se notează exercițiul pe tablă: 2 x 9 + 140 – 27 = 131

• Pe parcursul rezolvării se cer informații suplimentare în legătură cu terminologia operațiilor de adunare, scădere, inmulțire și se notează semnul operației matematice respective, folosind marker sau creta colorată, după caz.

Page 8: ordinea efectuării operațiilor

Anexa 3 – Fișa de lucru în perechi

………………… și …………………. ……………………. și …………………..

Fișa de lucru Fișa de lucru în perechi în perechi a) Încercuiţi rezultatul corect: a) Încercuiţi rezultatul corect: (45:15)5 = 20, 45, 6 (45:15)5 = 20, 45, 6 7 x16+(256-124) = 244, 700, 211 7 x16+(256-124) = 244, 70, 21 0 x 4+ 0 x 24 = 1, 40, 0 0 x 4 = 1, 40, 0 b) Scrie semnul de relaţie potrivit : b) Scrie semnul de relaţie potrivit : 8 x44 __ 5 x 15 8 x 44 __ 5 x 15 1 x42 __ 8 x19 1 x 42 __ 8 x 19 6 x 43 __ 2 x 79 6 x 43 __ 2 x 79

• Să ne verificăm împreună! • Să ne verificăm împreună!

Page 9: ordinea efectuării operațiilor

Anexa 4 - Fișa de evaluare

Fișă Fișă de de evaluare evaluare I.1 I.1

9 x5 + (2 x 8) = 9 x 5 + (2 x 8) = …………………. ……………… …………… …………. ……… R.: …… ……… R.: …… I.2 I.2

Din suma numerelor 589 și Din suma numerelor 589 și 36 ia produsul numerelor 7 și 8. 36 ia produsul numerelor 7 și 8.

E: …………………………. E: …………………………… …………………… ……………………… …………… R.: .......... ……………… R.: ..........

I.3 I.3 Într-un coş sunt 8 pere, cu 2 mai puține mere, iar Într-un coş sunt 8 pere, cu 2 mai puține mere, iar

numărul nucilor este de 4 ori mai mare decât cel al merelor. numărul nucilor este de 4 ori mai mare decât cel al merelor. Câte fructe sunt în coş? Câte fructe sunt în coş? Rezolvare: Rezolvare : ………………………………………… ………………………………………… ………………………………………… ………………………………………… ………………………………………… R. : ……. ………………………………………… R. ……

Fii prietena lui Fii prietenul lui

! !

Page 10: ordinea efectuării operațiilor

.............................................................. ………………………………………. Obs. Fișa se imprimă pe hârtie albă și verde (se mărește un pic sablonul, dar fără cerințe), se decupează, se lipesc câte doi (bradul alb peste cel verde). Se distribuie în funcție de gen.

Fişa de evaluare

Obiective:

să respecte ordinea efectuării operaţiilor într-o expresie numerică cu sau fără paranteze; să opereze cu terminologia specifică operaţiilor de adunare, scădere, înmulţire, incluzând toate exerciţiile într-unul singur; să rezolve o problemă

Itemii de evaluare

ITEMI FOARTE BINE BINE SUFICIENT

I.1Calculează corect toate operaţiile din expresia dată.

Calculează corect două operații din expresia dată.

Calculează corect o operație din expresia dată.

I.2Scrie într-un exercițiu și rezolvă corect. Scrie într-un exercițiu si greșește

răspunsul final.Scrie într-un exercițiu , dar nu rezolvă nimic.

I.3Rezolvă corect problema, cu trei operații. Rezolvă corect două operații din

problemă.Rezolvă o operaţie.

Grila de răspuns:

I.1 I.2 I.3

9 x 5 + (2 x 8) = = 9 x 5 + 16= 45 + 16= 61 R.: 61

(589 + 36) – (7 x 8) = = 625 – 56= 569

R.: 569

8 – 2 = 6 ( mere)4 x 6 = 24 (nuci)8 + 6 + 24 = 38 ( fructe)

R.: 38

Page 11: ordinea efectuării operațiilor

4 x 4 = 16

A B R O V

4+ 14 + 16 + 8 = 422 x 4 = 87 – 3 = 4; 1 x 4 = 4 4 2 x 7 = 14

14 16 42 84

A3

Anexa 5

Joc didactic – „Cuvântul magic”

Notați în căsuțele libere litera corespunzătoare pentru fiecare răspuns parțial și pentru cel final al problemei, conform grilei date. Citiţi cuvântul obţinut.

Page 12: ordinea efectuării operațiilor

Anexa 6

Mascote pentru aprecierea elevilor

Hărnicie Răspuns corect Bravooo !!!

Page 13: ordinea efectuării operațiilor

27

140 92

+X

27140192

Anexa 2 A3

Joc didactic – „Care e semnul de operație care lipsește?”

Desfășurare:

= …… Conținutul jocului:

Dintre numerele date, alege-l pe cel mai mic număr par; - mărește-l de 19 ori;

- rezultatul obținut mărește-l cu 140;

- micșorează noul rezultat cu 27. = ……

Unește totul într-un singur exercițiu.

• Se notează exercițiul pe tablă: 2 x 19 + 140 – 27 = 131