15
O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi Bosh boshqarmasi Navoiy shahar xalq ta’limi bo`limi 8-umumiy o`rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot o`qituvchisi Karimov Mirabbosning 6-sinf ona tili fanidan o`tkazgan bir soatlik ochiq dars ishlanmasi Navoiy-2012

O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi Bosh boshqarmasi

Embed Size (px)

DESCRIPTION

O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi Bosh boshqarmasi Navoiy shahar xalq ta’limi bo`limi 8-umumiy o`rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot o`qituvchisi Karimov Mirabbosning 6-sinf ona tili fanidan o`tkazgan bir soatlik ochiq dars ishlanmasi Navoiy-2012. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Page 1: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi

Navoiy shahar xalq ta‘limi Bosh boshqarmasiNavoiy shahar xalq ta’limi bo`limi

8-umumiy o`rta ta’lim maktabiningona tili va adabiyot o`qituvchisi

Karimov Mirabbosning

6-sinf ona tili fanidan o`tkazgan bir soatlik

ochiq dars ishlanmasi

Navoiy-2012

Page 2: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Mavzu:

Sinf: 6 “T”Vaqti: 40 daqiqa 2012-yil 18-yanvar

Fe’lning shaxs-son shakllari

Page 3: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Ta’limiy: O`quvchilarga shaxs-son shakllari bo`yicha bilim berish.

Tarbiyaviy: O`quvchilarda tabiatga muhabbat uyg`otish.

Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning og`zaki va yozma nutqini o`stirish

Darsning maqsadi:

Page 4: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Dars turi: amaliy va nazariy Dars uslubi: Aralash (suhbat, ma’ruza, savol-javob, bahs-munozara, musobaqa, )

 Darsning jihozlanishi: tarqatma materiallar, slayd, darslik  

Dars usuli: Yozma matnlar, chizmalar asosida

Page 5: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

I. Tashkiliy qism:

a) sinf ikki guruhga bo`linganb) salomlashish:s) navbatchi hisoboti:d) kun yangiliklari:e) dars davomida o`quvchilar kartochkalar

bilan baholanib boriladi

Dars shiori:

Ko`ngil maxzanining qulfi til,Va ul maxzanning kalitin so`z

bil.

Page 6: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

II. Asosiy qism:

1. O`tgan mavzuni so`rash:Bunda o`quvchilardan fe’l mavzusi bo`yicha o`tilganlar

yuzasidan quyidagi atamalarni izohlab beradilar:

1-guruh 2-guruh

Nisbat Sifatdosh

Harakat nomi Ko`makchi fe’l

Qo`shma fe’l O`tgan zamon

Hozirgi zamon Xabar mayli

Buyruq-istak mayli Shart mayli

Page 7: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

O`tilgana mavzularni mustahkamlash uchun quyidagi fe’llarni qo`shimchalarga ajratib izohlaydilar:

1-guruh 2-guruh

eslattiraman gapirgansan

yashayapman sochgandim

bilmay qolasan o`yladim

o`ynayapman yugurib-yelardi

kelayotir o`qib chiqyapman

Page 8: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Yangi mavzu bayoni:

Tuslovchi qo`shimchalar 2 xil shaklda bo`ladi: -m, -ng, -k,

-ingiz shakli va –man, -san, -miz, -siz shakli.-sa va –di shakllari -m, -ng, -k, -ingiz qo`shimchalari bilan

tuslanadi.

Birlik Ko`plik

I shaxs: bordim, borsam bordik, borsak

II shaxs: bording, borsang bordingiz, borsangiz

III shaxs: bordi, borsa bordilar, borsalar

-ib, -gan, -ar, -yap, -moqchi,-yotib, -yotir kabi shakllar

–man, san, -miz, -siz shakli bilan tuslanadi.

Birlik Ko`plik

I shaxs: boribman boribmiz

II shaxs: boribsan boribsiz

III shaxs: boribdi boribdilar

Page 9: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Ushbu shaklda fe’l tuslang: Birlik sonda Ko‘plik

sonda

I sh. fe’l + zamon + man, + m fe’l + zamon + miz,+k

II sh. fe’l + zamon + san, + ng fe’l + zamon + siz,+ ngiz

III sh. fe’l + zamon + ti, - fe’l + zamon + ti,+ lar

Page 10: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Mavzuni mustahkamlash uchun mashqlar bajaramiz.

1-topshiriqdagi so`zlarning toqlarini birinchi guruh, juftlarini ikkinchi guruh qismlarga ajratib izohlaydilar.

Page 11: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Mashqlarni “Gul” o`yini tarzida bajaramiz: 247-mashq.

Berilgan fe’llarga shaxs-son shakllari qaysi vaqtda –m, -ng shaklida, qaysi vaqtda –man, -san shaklida qo`shilishini tushuntiradilar

Page 12: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

248-mashq.

Fe’l asoslariga qavs ichidagi shaxs-son qo`shimchalaridan mosini qo`yib ko`chiring va ularni izohlang.

Page 13: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

249-mashq.

Fe’llarni tarkibiy qismlarga ajrating. Shaxs-son qo`shimchalarining asosga qo`shilishiga diqqat qiling.

Yur+ing+lar

Page 14: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Mavzuni mustahkamlash:

1. Shaxs-son qo`shimchalari deb nimaga aytiladi?

2. I va II shaxsni bildiruvchi shaxs-son qo`shimchalari qaysilar?

3. III shaxsda shaxs-son qo`shimchalari qanday ifodalanadi?

4. Shaxs-son qo`shimchalari fe’llarga qanday shakllarda qo`shiladi?

Page 15: O`zbekiston Xalq ta’limi vazirligi Navoiy shahar xalq ta‘limi  Bosh  boshqarmasi

Uyga vazifa:250-mashq. “Men kamtarman” degan odamni kamtar ekan deb o`ylamang. (Asqad Muxtor) Shu mavzuda hikoya tuzing. Fe’llardagi shaxs-son qo`shimchalarini izohlang.