Upload
paula-agavriloaei
View
1.911
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTICPENTRU ACTIVITATE INTEGRATA
DATA: 08.04.2011
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT 7ABC
GRUPA: MARE-PREGATITOARE
PROPUNĂTOR: AVDEI (AGAVRILOAEI) PAULA
EDUCATOARE: POPA ELISABETA
TEMA ANUALĂ: „CINE SUNT SUNTEM?”
TEMA ACTIVITĂŢII: PAŞTELE – SĂRBĂTOARE CREŞTINĂ
TIPUL DE ACTIVITATE: PREDARE
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE
ADE – DLC – ÎN ZIUA DE PAŞTI de ELENA FARAGO - memorizare
ALA1 – PAŞTELE- SĂRBĂTOARE CREŞTINĂ
ARTĂ – decorarea ouălor;
CONSTRUCŢII - confecţionarea coşuleţelor pentru ouă;
JOCURI MANIPULATIVE – puzzle;
SCOP: Cunoaşterea unor elemente de religie care definesc portretul spiritual al poporului
român; dezvoltarea creativităţii limbajului oral şi scris.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să relateze in cuvinte proprii informatii despre sarbatoarea de Paste;
- să cunoască unele tradiţii şi obiceiuri de Paşte;
- să memoreze logic conţinutul poeziei;
- să răspundă la întrebările ce fac referire la conţinutul poeziei;
- să decoreze creativ şi original oăle;
- să îmbine anumite elemente pe o suprafaţă dată;
- să utilizeze în mod corespunzător materialele puse la dispoziţie;
STRATEGII DIADACTICE
a. metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca pe grupe,
memorizarea, turul galeriei.
b. Resurse materiale: imagini, creioane colorate, lipici, foarfece, obiecte de artizanat şi
religioase, costum popular.
c. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
BIBLIOGRAFIA:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicitări. Didactica publishing
House Bucureşti 2009.
Florica Mitu. Ştefania Antonovici – Metodica activităţilor de educare a limbajului în
învăţământul preşcolar. Ed. Humanitas Educaţional 2005.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Pentru a creea un cadru mai primitor necesar desfăşurării activităţii amenajez un colţ al
clasei cu obiecte religioase (candele, icoane, muzică religioasă) , articole de artizanaz (ouă
încondeiate, covor ţesut, prosop, costum naţional) şi bucate tradiţionale (cozonac, ouă).
Copii vor fi aşezaţi pe covor în semicerc. Pentru captarea atenţiei copiilor şi crearea
motivaţiei de participare la activitate aleg o discuţie despre anotimpul în care ne aflăm şi
sărbătorile care se apropie. Voi purta o discuţie referitor la tradiţiile specifice şi modul
cum întâmpina ei aceste sărbători.
Voi începe activitatea lucrând pe centre. La centru artă vor decorara ouă; la centrul
construcţii vor confecţiona coşuleţe pentru ouă, iar la jocuri manipulative vor face
puzzle(imagini cu elemente specifice Sărbătorilor Pascale)
După ce vor finaliza activităţile pe centre se va realiza Turul Galeriei, apoi voi purta
discuţii despre lucrările lor şi ce reprezintă Paştele pentru români, copii vor afla că în
continuare vor învăţa o poezie legată de sărbătorile pascale, „În ziua de Paşte” - de Elena
Farago.
Voi face cunoscut textul poieziei printr-o recitare clară, expresivă, cu un ton şi o
mimică adecvată observând reacţiile copiilor. Poezia se învaţă pe fragmente logice. Se face
explicarea cuvintelor neînţelese de către copii cerându-le apoi formularea de propoziţii cu
cuvintele noi învăţate.
Fragmentele poeziei vor fi reproduse individual, pe grupe şi frontal unde sunt antrenaţi
toţi copii grupei.
În final poezia este recitată integral de 2-3 copii.
În încheierea activiţăţii copii vor fi serviţi cu cozonacul folosit pentru activitate.
ETAPELE
LECŢIEI
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
STRATEGII DIDACTICE
EVALUAREMETODE ŞI
PROCEDEE
MIJLOACE
DE
ÎNVĂŢĂMÂ
NT
FORME DE
ORGANIZ
ARE
1. Moment
organizatoric
Se pregătesc materialele necesare începerii activităţii. conversaţia
2.Captarea
atenţiei
Se amenajează un colţ din sala de grupă cu articole
bisericeşti şi de artizanat, pe fundal se va pune un CD
cu muzică religioasă.
Conversaţia Covor,
prosop,
candelă,
imagini, ouă,
cozonac, coş.
Frontal Impactul
surprizei
asupra
copiilor.
3. Anunţarea
temei si a
obiectivelor
Voi anunţa tema: Paştele - sărbătoare creştină,
punându-le copiilor că astăzi vom încondeia ouă, vom
realizo coşuleţe, vom lucra puzzle şi vom învăţa o nouă
poiezie. Aşa ne vom pregăti împreună pentru
sărbătoarea învierii domnului.
Conversaţia Frontal Capacitatea
de receptare a
mesajului
transmis
4. Dirijarea
învăţării
ALA 1
La centrul artă voi prezenta copiilor ouă încondeiate
care este unul dintre simbolurile sărbătorilor pascale şi
Conversaţia Ouă
încondeiate
Frontal Capacitatea
copiilor de a
îndeplini
le voi spune că trebuie să încondeieze şi ei ouă folosind
tipurile de linii cunoscute.
La centrul construcţii vor confecţiona coşuleţe
pentru ouă. Prezint materialele ce trebuie decupate, iar
aopi voi arăta în ce mod vor îmbina suprafeţele pentru
a realiza coşuleţele.
La centrul jocuri manipulative vor face puzzle. Vor
trebui să construiască elemente specifice Sfintelor
Paşte. (o biserică, cozonac, Învierea domnului, costum
naţional, ouă ). Se va amenaja o expoziţie cu lucrările
realizate pe centre şi se realizează metoda Turul
Galeriei.
După o discuţie referitor la modul cum aşteptăm
Învierea Domnului voi comunica copiilor că în
copilăria mea am învăţat o poezie care se numeşte În
ziua de Paşti – de Elena Farago.
Ce sărbătorim de Paşte?( Sărbătorim Învierea
Domnului). Cum ne pregătim pentru aceste sărbători.
(postim, facem curat în casă, pregătim bucate
tradiţionale, mergem la biserică îmbrăcaţi cu haine de
sărbătoare, vom merge la Înviere şi vom cânta Hristos a
Conversaţia
Turul
Galeriei
Explicaţia
Conversaţia
Şabloane
coşileţe
Lipici
Puzzle
imagini
Individual
Individual
Frontal
cerinţele.
Capacitatea
de a realiza o
expoziţie şi de
a purta o
discuţie pe
baza
lucrărilor.
înviat!, dăruim bucate şi celor mai nevoiaşi.).
Le voi recita poezia clar, expresiv, cu un ton şi o
mimică adecvată.
Poezia se învaţă pe fragmente logice.
se explică conţinutul de idei folosind şi planşele.
Se învaţă prima strofă, se explică cuvintele care nu sunt
înţelese de copii. Rog 2-3 copii să repete prima strofă.
Se reia prima strofă şi se învaţă şi a doua; se discută
aopi se învaţă şi a treia srofă începând tot cu prima. Se
învaţă şi ultima strofă începând tot cu prima strofă
(I+II+III+IV ).
Voi ruga grupa care a lucrat la centru artă să recite
prima strofă, cei de la centrul construcţii să recite a
doua strofă cei de la centrul jocuri manipulative a treia
strofă, iar a patra strofă o vor recita toţi copii în cor.
În final poezia este recitată integral de 2-3 copii.
Conversaţia
Memorizare
a
Demonstraţi
a
Explicaţia
Poezia
Imagini
Frontal
Individual
pe grupe
Capacitatea
înţelege şi de
a asimila cu
uşurinţă
conţinutul
poeziei.
Capacitatea
de a recita
poezia.
5. Obţinerea
performanţei
Copii vor fi invitaţi să pregătească masa de Paşte . Vor
povesti ce vor face ei de Paşte. Vor fi invitaţi să guste
din cozonac şi vor ciocni ouă.
Se va reaminti faptul că Iisus a fost atât de bun,
deoarece s-a sacrificat pentru pacatele noastre şi prin
Învierea Lui a biruit răul.
Problematiza
rea. Cozonac
Ouă
Frontal
Capacitatea
de a inţelege
semnificaţia
sărbătorilor
pascale
6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra activităţii. Conversaţia
În ziua de Paşti de Elena Farago
Toţi copiii azi se-mbracăCu ce au ei mai frumos,Şi părinţilor le cântăÎnvierea lui Hristos.
Şi la masă, ciocnesc astăzi, Toţi copiii cei cuminţi, Ouă roşii şi pestriţe,Cu iubiţii lor părinţi.
Toţi copiii azi sunt darnici,Căci ei ştiu că lui HristosÎi sunt dragi numai copiiCei cu sufletul milos.
Şi copiii buni la sufletAzi, cu bucurie dau Cozonaci şi ouă roşiiLa copiii care n-au.