6
PROIECT DIDACTIC Cadru didactic: Data: Unitatea scolara: Clasa: II- Efectiv de elevi: …..… Disciplina de învatamânt: Educatie Fizica si Sport Teme si obiective : T1. viteza de reacţie la stimuli auditivi şi vizuali O2 – dezvoltarea vitezei de reactie la stimuli auditivi si vizuali T2. trecerea din linie pe un rând în formaţie de semicerc şi cerc O1 – consolidarea trecerilor din linie pe un rând în formaţie de semicerc şi cerc T3. Pozitia fundamentala: O2 – învăţarea pozitiei fundamentale Tipul lectiei: mixta Durata lectiei: 50` Metode didactice si procedee folosite: Metode verbale: explicatia, conversatia; Metode practice: demonstratia; metoda observatiei; metoda aprecierii activitatii si progresului realizat de elevi. Metode generale: jocul, gimnastica Mijloace: fluier, mingi, jaloane OBIECTIVE CADRU: 1. Mentinerea starii optime de sanatate a elevilor si cresterea capacitatii de adaptare a acestora la factorii de mediu 2. Armonizarea propriei dezvoltari fizice si prevenirea instalarii abaterilor posibile de la aceasta 3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de baza, aplicativ-utilitare si sportive elementare si dezvoltarea calitatilor motrice aferente 4. Practicarea independenta a exercitiilor fizice, a jocurilor si a diferitelor sporturi 5. Manifestarea spiritului de echipa si de întrecere, în functie de un sistem de reguli acceptate OBIECTIVE DE REFERINTA: -sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza in vederea aplicarii in activitati motrice; -sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor fizice; -sa adopte pozitia corecta a segmentelor corpului in situatii statice si dinamice; - sa execute principalele exercitii de dezvoltare fizica însusite, potrivit posibilitatilor individuale, dupa demonstratie;

Plan Lectie Clasa II 2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Plan Lectie Clasa II 2

PROIECT DIDACTIC

Cadru didactic: Data: Unitatea scolara: Clasa: II- Efectiv de elevi: …..… Disciplina de învatamânt: Educatie Fizica si Sport Teme si obiective :

T1. viteza de reacţie la stimuli auditivi şi vizuali O2 – dezvoltarea vitezei de reactie la stimuli auditivi si vizuali

T2. trecerea din linie pe un rând în formaţie de semicerc şi cerc O1 – consolidarea trecerilor din linie pe un rând în formaţie de semicerc şi cerc

T3. Pozitia fundamentala: O2 – învăţarea pozitiei fundamentale Tipul lectiei: mixta Durata lectiei: 50` Metode didactice si procedee folosite: Metode verbale: explicatia, conversatia; Metode practice: demonstratia; metoda observatiei; metoda aprecierii activitatii si

progresului realizat de elevi. Metode generale: jocul, gimnastica Mijloace: fluier, mingi, jaloane

OBIECTIVE CADRU:1. Mentinerea starii optime de sanatate a elevilor si cresterea capacitatii de adaptare a acestora la factorii de mediu2. Armonizarea propriei dezvoltari fizice si prevenirea instalarii abaterilor posibile de la aceasta3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de baza, aplicativ-utilitare si sportive elementare si dezvoltarea calitatilor motrice aferente4. Practicarea independenta a exercitiilor fizice, a jocurilor si a diferitelor sporturi5. Manifestarea spiritului de echipa si de întrecere, în functie de un sistem de reguli acceptate

OBIECTIVE DE REFERINTA:-sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza in vederea aplicarii in activitati motrice;-sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor fizice;-sa adopte pozitia corecta a segmentelor corpului in situatii statice si dinamice;- sa execute principalele exercitii de dezvoltare fizica însusite, potrivit posibilitatilor individuale, dupa demonstratie;- sa-si însuseasca mecanismul de baza al deprinderilor motrice sportive elementare- sa respecte regulile simple de organizare si de desfasurare a activitatilor practice-sa manifeste corectitudine , spirit de colaborare in desfasurarea intrecerilor, (jocuri, stafeta) in relatiile cu partenerii si cu adversarii;

Bibliografia: 1.Mariana Dumitru, Silviu Popescu, - Îndrumar metodic pentru ed. fizică la ciclul Primar; Ed. Ponto, Constanţa, 2000;2.MEC - Programa şcolară de ed.fizică la clasele I – II revizuita nr. 4686 / 05.08.20033. Iulian Savescu; Educatie Fizica – ghid orientativ pentru titularizare, definitivat si gradul II, Ed. Aius Printed, 20094.Iulian Savescu; Proiectarea demersului didactic la educatie fizica pentru invatamantul primar (clasele I-IV), Ed. Aius Printed, 20085.Teodorescu Doina –”Exerciţii de educaţie fizică şi ştafete pentru clasele I – IV,” Ed. Gheorghe Cârţu Alexandru, 1994;

Page 2: Plan Lectie Clasa II 2

Verigi si durata Conţinut DozareFormaţii de lucru,

modalitati de exersare si indicatii metodice

Alte consem-nari

1. Organizarea colectivului de elevi

2`

- adunarea, alinierea, salutul, prezenta- verificarea echipamentului si a starii de sanatate-anuntarea temelor lecţiei

1”30”

30”

Linie pe un rind##

2. Pregătirea organismului pentru efort

5`

Captarea atentiei: - întoarceri la stg. si la dr.; stanga imprejur-mers cu miscari de respiratie- mers pe vârfuri cu br. sus, mers pe calciie cu miinile la spate-mers cu miscari de respiratie- alergare usoara cu joc de glezne-alergare usoara-miscari de respiratie-alergare cu pendularea gambelor inapoi-mers cu miscari de respiratie-alergare cu ridicarea genunchilor la piept-mers cu miscari de respiratie-alergare cu picioarele intinse inainte-mers cu miscari de respiratie-alergare accelerata-mers cu miscari de respiratie-trecere din coloana cite unu in coloana cate 2; coloana cate 3 si apoi in coloana de gimnastica cate 4

2x1l

1/2L-1/2L1D1L1D1L1D1L1D1L1D1L1D1L1l1L

#Coloana câte unu

##############

#- Coloană de gimn. câte 43. Influenţarea selectiva a aparatului locomotor

10`

Exercitii pentru regiunea cervicalaP.I. Stând depărtat mainile pe sold:T1 – rasucirea capului spre stangaT2 – revenireT3 – rasucirea capului spre dreaptaT4 – revenireT7-8 - aplecarea capului lat. dr. cu arcuireExercitii pentru centura scapulo-humeralaP.I. Stând departat, mainile pe langa trunchia)T1-3 ridicarea umerilor, simultan cat mai susT4- revenireT5 – 7 ridicari alternative ale umerilorT8- revenire

Exercitii pentru brateP.I. Stând depărtatT1-4 rotari ale bratelor, alternativ inainteT5-8 rotari ale bratelor, alternativ inapoiP.I. Stând depărtat bratele sus imitarea apucarii, pumnul stransT1- tragem, coborand bratele cu coatele flexate

2x8T

2x8T

2x8T

2x8T

- Coloană de gimn. câte 4

#

#

#

#

#

Page 3: Plan Lectie Clasa II 2

T2- revenire in PIP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte imitarea apucarii, pumnul stransT1- tragem, cu ducerea coatelor flexate mult inapoi (apropierea omoplatilor)T2- revenire in PIExercitii pentru articulatia mainiiP.I. Stând depărtat bratele intinse inainte palma in palma degetele incrucisateT1-4 indoirea ambelor articulatii la dreaptaT5-8 indoirea ambelor articulatii la stangaExercitii pentru trunchiP.I. Stând depărtat bratele intinse susT1-8 intinderea coloanei cu ducerea bratului stg-dr in susP.I. Stând depărtat bratele intinse lateralT1-2 impingerea umarului stg spre stanga cu arcuire, bazinul ramane nemiscatT3-4 impingerea umarului dr spre dreapta cu arcuire, bazinul ramane nemiscatT5-6 indoire laterala a trunchiuluispre stanga cu arcuireT7-8 indoire laterala a trunchiuluispre dreapta cu arcuireP.I. Stând depărtat picioarele usor flexate mainile la ceafaT1-2 rasucire laterala a trunchiului spre stanga cu arcuireT3-4 rasucire laterala a trunchiului spre dreapta cu arcuireP.I. Stând depărtat bratele intinse susT1-2 arcuire, cu bratele susT3-4 aplecarea trunchiului inainte cu ducerea bratelor lateralT5-6 bratele intinse sus, arcuireT7-8 aplecarea trunchiului inainte cu ducerea bratelor lateralP.I. Stând depărtat bratele intinse susT1-2 extensuie a trunchiului cu arcuire, bratele sus T3-4 indoirea trunchiului cu ducerea bratelor la piciorul stang cu arcuireT5-6 extensuie a trunchiului cu arcuire, bratele susT7-8 indoirea trunchiului cu ducerea bratelor la piciorul drept cu arcuireExercitii pentru abdomenPI.Stand apropiat mainile pe soldT1 ridicarea genunchiului stang la pieptT2 intinderea pic stg inainteT3 mentinerea pic intins inainteT4 revenire PIT5 ridicarea genunchiului stang la pieptT6 intinderea pic stg inainteT7 mentinerea pic intins inainteT8 revenire PIExercitii pentru picioarePI.Stand apropiat mainile pe soldT1-8 rulare varf-talpa calcaiPI.Stand apropiat, mainile pe soldT1-4 sarituri ca mingeaT5-6 sarituri pe pic stg

2x8T

1x8T

1x8T

2x8T

1x8T

1x8T

1x8T

1x8T

1x8T

#

#

#

#

#

#

#

Page 4: Plan Lectie Clasa II 2

T7-8 sarituri pe pic dreptExercitii de respiratie si intinderePI. Stând:a) T1-4 Pas lateral dreapta, ridicare pe vârfuri cu ducerea braţelor sus – inspiraţie.T5-8 Revenire PI. cu expiraţie.b) T1-4 Pas lateral stanga, ridicare pe vârfuri cu ducerea braţelor sus – inspiraţie.T5-8 Revenire PI. cu expiraţie. Relaxare brate picioare

2x8T

2x8T

#

4. T1. Treceri din linie pe un rând în formaţie de semicerc şi cerc - consolidare8`

La comanda „din linie, în semicerc...marş!” sau „din linie, în cerc...marş!”, flancurile liniei se deplasează pe arc de cerc, până când se realizează formaţia susţinută de comandă.Se va executa acelasi lucru pe grupe de 10-12 elevi sub forma de intrecere (care grupa formează semicercul sau cercul mai frumos).

5` In linie pe un singur rand

Pe grupe de 10-12 elevi 5. T2. viteza de reacţie la stimuli vizuali şi auditivi -

10`

Joc comanda inversa-trecerea din diferite pozitii in altele, la semnale auditive si vizuale (la comandă): din stind in sprijin ghemuit,din fandat in ghemuit;-concursuri :-alergare in tempo maxim, pe distanta de 10m la semnal auditiv sau vizual cu plecare din diferite pozitii (ghemuit ,cu spatele) ;

În cerc

6. T3. Pozitia fundamentala minibaschet- invatare10`

Explicatia si demonstratia corecta a pozitiei fundamentale, de catre profesor: Picioarele, cu genunchii uşor îndoiţi şi orientaţi spre interior, sunt depărtate în lateral, aproximativ la proiecţia lăţimii umerilor.Gleznele îndoite, greutatea corpului repartizată egal pe întreaga suprafaţă a tălpilor aşezate paralel pe sol şi cu o orientare a vârfurilor uşor spre interiorul poligonului de susţinere.Echilibrarea antero-posterioară este realizată - atunci când este cazul, prin împingerea spre înainte, cu maximum jumătate de talpă, a unuia dintre picioare.Trunchiul arcuit este uşor aplecat spre înainte, coborârea centrului de greutate al corpului fiind realizată prin flexia articulaţiilor gleznelor, genunchilor şi a şoldurilor. Umerii relaxaţi, cu braţele uşor depărtate în lateral, pregătite pentru a acţiona în toate planurile şi sensurile, în vederea prinderii mingii sau mişcării adversarului. Capul şi bărbia se menţin în sus, privirea căutând să cuprindă o zonă cât mai mare din teren.1. Exerciţii de pe loc: -găsirea poziţiei optime;-balans vertical-dezechilibrări: pe perechi, un jucător în poziţie fundamentală celălalt încearcă să-l dezechilibreze;

Joc Leapsa: pe perechi, menţinând poziţia fundamentală „leapşa", cu atingerea genunchilor.

De cate ori este nevoie

Cate 2 faţă în faţă

În cerc

Pe perechi

Observare sistematicăîn învăţare, accentul va cădea pe realizarea unei baze de susţinere corespunzătoare prin obişnuirea repartizării egale a greutăţii corpului pe ambele picioare, care să asigure o permanentă stabilitate.

7. Revenirea organismului după efort

3`

- mers cu mişcări de respiraţie- stretching 3`

Cerc

8. Concluzii si aprecieri

2`

- adunarea -aprecieri asupra desfăşurării orei; -evidenţieri pozitive şi negative; -aprecieri asupra comportamentului elevilor;-alinierea, salutul -părăsirea terenului de sport în mod disciplinat.

30”1`

30”

- linie pe un rând#

Page 5: Plan Lectie Clasa II 2