Upload
our-class
View
609
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Formarea continua a profesorilor de limba romana in societatea cunoasterii
Citation preview
UNIUNEA EUROPEANGUVERNUL ROMNIEI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI
I PROTECIEI SOCIALE
AMPOSDRUFondul Social EuropeanPOS DRU 2007-2013
Instrumente structurale 2007-2013
OIPOSDRU
INSPECTORATUL COLAR JUDEEAN BOTOANI
Investete n oameni!
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Axa prioritar 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatereDomeniul major de intervenie 1.3. Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea continu a profesorilor de Limba Romn n societatea cunoateriiCod Contract: POSDRU/87/1.3/S/63576Beneficiar: INSPECTORATUL COLAR JUDEEAN BOTOANI
NUMELE I PRENUMELE: STOLERU PAULA MIHAELA
UNITATEA COLAR: coala gimnazial ALEXANDRU IOAN CUZA DorohoiGRUPA 26 BOTOANI, seria IIPORTOFOLIU INDIVIDUAL
Programul: Dezvoltarea profesionala continua pe componenta instruirii difereniate a elevilor
Proiectul POSDRU: Formarea continu a profesorilor de Limba Romn n societatea cunoaterii, ID 63576
iulie 2013
CUPRINS
1. Proiect didactic cu strategii personalizate de instruire difereniat, specifice disciplinei limba i literatura romna nvmnt secundar
32. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii capabili de performane nalte
93. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii cu cerine educaionale speciale(CES)
151. Proiect didactic cu strategii personalizate de instruire difereniat, specifice disciplinei limba i literatura romna nvmnt secundarPROIECT DE LECIE
COALA GIMNAZIAL A.I.CUZA DOROHOIPropuntor: P. M. STOLERU
Data:
Clasa: a VI-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Toma Alimo - analiza textului
Tipul leciei: predare - nvare - evaluare
Competene generale:
1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;
Competene specifice:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a unui mesaj oral;
2.1 asigurarea coerenei ideilor exprimate ntr-un mesaj oral;
Obiective operaionale:
La sfritul activitii elevii vor fi capabili:
O1: s stabileasc sensul cuvintelor i expresiilor noi prin raportare la context;
O2: s explice prezena formelor populare sau regionale a unor cuvinte din text;
O3: s identifice n fragmentul dat indici de spaiu;
O4: s povesteasc aciunea urmrind momentele subiectului;
O5: s identifice personajele, prezentndu-le cteva trsturi de caracter;
O6: s precizeze modurile de expunere folosite;
O7: s indice mijloacele artistice i rolul lor n transmiterea sentimentelor;
Metode i procedee: conversaia euristic, expunerea, descoperirea, povestirea, problematizarea, metoda cadranelor, cvintetul, exerciiul, explicaia.
Material didactic: textul-suport, manuale, fie de lucru (pentru activitatea individual i pentru activitatea pe grupe), plan cu cadranele, whiteboard, flipchart.
Material bibliografic:
erban, Anca; erban, Sergiu, Manual de limba romn, Ed. All Educaional, Bucureti, 2005;
Popa, Marinela; Popa, Ion, Literatura romn-manual preparator pentru clasa a VI-a pe baza textelor literare din cele trei manuale alternative, Editura Niculescu, Bucureti, 2008.Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise. Ed. Paralela 45, Piteti, 2006;Forme de organizare: frontal, n perechi, individual, pe grupe
Resurse: clas de nivel mediu, elevii au deprinderea de a lucra pe grupe, n perechi.
Forme de evaluare a activitii: oral, evaluarea elevilor prin aprecieri
Timp: 45 min.
Desfurarea lecieiEtapele lecieiOb. Op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMaterial didacticEvaluare
1. Moment organizatoric
5 min.
EVOCAREA
2. Captarea ateniei
2 min.
3. Reactualizarea cunotinelor anterioare
3 min.
4. Anunarea temei i a obiectivelor operaionale
2 min.
REFLECTIA5. Dirijarea nvrii
25 min.
REALIZAREA
SENSULUI
6. Evaluarea cunotinelor
5 min.7. Asigurarea re-teniei i a transferului
3 min.O1
.....O7
O7O1O2
O3O4
O5O6O7O1
.....
O7
Pregtesc materialele necesare leciei.
Asigur disciplina i ordinea n clas.
Notez absenele.
Verific tema pentru acas. Poporul romn a creat un adevrat tezaur artistic n care a relatat experiena de via, bogia sa spiritual, lupta pentru dreptate i libertate, exprimndu-i cele mai alese gnduri i sentimente. Printre aceste comori artistice se numr i lectura pe care noi o vom studia astzi Toma Alimo care se nscrie n specia literar numit balad.
Ce alte opere populare ai mai studiat?
Care sunt caracteristicile literaturii populare?
Ce sentimente sunt transmise prin intermediul acestora?oPOIYYc Astzi vom nva mai multe lucruri despre balada popular. Profesorul scrie titlul leciei la tabl, iar elevii ii noteaz in caiete.
Ai mai citit balade? Dai cteva exemple.
Oral, ncerc mpreun cu elevii s fac un rezumat al baladei. Elevii primesc Anexa 1
Verific mpreun cu elevii rezolvarea exerciiilor de pe fia de exerciii,apoi li se distribuie anexa 2.
Elevii lucreaz exerciiile de pe anexa nr. 2:
ncercuii explicaiile potrivite.
Verific mpreun cu elevii rezolvarea exerciiilor.
Pe tabl scriu cinci ntrebri:
1.Personajul principal al operei studiate.
2. Scriei un cuvnt care exprim sentimentele tale fa de personaj.
3.Dai exemple de dou adjective care descriu personajul.
4.Indicai dou verbe care exprim aciuni ale personajului principal.
5.Notai un cuvnt care exprim esena personajului principal.
- mpart o plan n patru cadrane i cer elevilor s formuleze rspunsuri pentru fiecare cadran:
1. n cadanul I realizai un desen al personajului principal.
2. n cadanul II notai sentimentele trezite de personajul principal.
3. n cadranul III dai un sfat personajului principal.
4. n cadranul IV dai un alt nume personajului principal, pornind de la trsturile sale.
Ca activitate independent se propune o fi cu un scurt test formativ, cu itemi difereniai.
Aprecieri asupra leciei;
Recomandri;
Tema pentru acas:
Imaginai-v un alt final al operei literare studiate.Elevii ascult.
Elevii i reamintesc trsturile literaturii populare.
Elevii noteaz n fia de lucru.
Ascult cu atenie.
Elevii lucreaz pe grupe.
Elevii citesc fragmentul i ncercuiesc rspunsul potrivit.
Elevii sunt ateni la cerinele date.
Elevii sunt ateni la cerinele date.
Conversaia
Expunerea
Povestirea
Conversaia
Descoperirea
Rezumatul
Conversaia
Explicaia
Jocul didactic
Cvintetul
Cadranul
Jocul didactic
Exerciiul
Problematiza-
rea
Explicaia
Temele elevilor
Anexa nr.1
Anexa nr.2
Fia de evaluare final
Individual
Frontal
Individual
Frontal
Frontal
Individual
Pe grupe
Concurs
Individual
Pe grupe
Pe grupe
Individual
Individual
Individual
Individual
ANEXA 1
GRUPA NR. 1 (MODURI DE EXPUNERE)
1.Indicai sinonimele urmtorilor termeni din balad: cetin, a judeca, murg.
2.Alctuii un enun cu expresia a nu-i pierde cumptul.
3.Artai care sunt antonimele cuvintelor: a strnge, urt, mielete.
4.Explicai cum s-au format cuvintele: eara-de-Jos, jalnic, (paltinii)trsnii.
5.Indicai modurile de expunere ce apar n text. Dai exemple.
GRUPA NR. 2 ( LOCUL ACIUNII)
1.Care este forma literar a cuvintelor: nvli, lacrmi, s puie. Cum v explicai apariia acestor forme n text?
2.Alctuii un enun cu expresia a da mnia la o parte.
3.Creai prin prefixare antonimele cuvintelor: ncleca, dreptate, ncurcat.
4.Formai de la cuvntul floare un derivat diminutival, un derivat prin prefixare i un substantiv compus.
5.Precizai, pe scurt, cadrul aciunii din balada Toma Alimo. GRUPA NR. 3 (PERSONAJELE)
1.Identificai n text diminutivele, folosite n relaie cu personajul principal al operei (obiecte, elemente de portret, relaii).
2.Alctuii un enun cu expresia a da seam.
3.Creai trei propoziii n care s folosii trei sensuri diferite ale verbului a netezi.
4.Descoperii n textul operei zece cuvinte care aparin cmpului lexical referitor la plante.
5.Identificai personajele din opera literar Toma Alimo i versurile n care naratorul realizeaz n mod direct portretul lui Toma Alimo.
GRUPA NR. 4 (NTMPLRILE)
1.Construii o propoziie, care s cuprind un omonim al cuvntului subliniat n versul Dar i ele-s fiare vechi.
2.Alctuii un enun cu expresia a da vam.
3.Formai familia lexical a cuvntului frumos.
4.Transcriei din text dou cuvinte derivate cu sufixe i alte dou cuvinte derivate cu prefixe.
5.La ce moduri i timpuri sunt verbele din text? Dai exemple.
GRUPA NR. 5 (FIGURILE DE STIL)
1.Formai propoziii cu sinonimele urmtorilor termeni din balad: a jeli, argos, a gri.
2.Alctuii un enun cu expresia a-i sosi ceasul.
3.Transcriei din text o propoziie interogativ i o propoziie exclamativ.
4.Epitetele slutul i urtul au acelai neles sau exist o nuan care le deosebete? Argumentai-v rspunsul.
5. Indicai cteva procedee artistice(figuri de stil) prezente n text. Ce rol au acestea?
ANEXA 2
ncercuii explicaiile potrivite:
Mare la sfat semnific:
a) nalt n grad n rndul haiducilor;
b) nelept;
c) i plcea s dea sfaturi.
Dar i ele-s fiare reci,
Puse-n teci
De lemne seci! , sugereaz:
a) armele sunt pline de cruzime;
b) ele sunt simple instrumente;
c) armele sunt lipsite de via i de suflet.
Manea slutul
i urtul , sugereaz
a) Manea era foarte urt;
b) boierul era hidos la nfiare i urt de ceilali;
c) el ave o fire dumnoas.
i fugea, nene, fugea,
Vitejia
Cu fuga! sugereaz:
a) ironia naratorului;
b) uimirea fa de rapiditatea boierului;
c) ironia i dispreul fa de laitatea boierului.
La cap, floare
De bujor
S mi-o ia mndra cu dor,
La picioare,
Busuioc,
S m plng mai cu foc, exprim:
a) dorina haiducului de a rmne n inima iubitei sale;
b) voina lui Toma de a fi plns de cei dragi dup datina strbun;
c) haiducul viseaz.
2. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii capabili de performane naltePROIECTAREA UNITII DE NVARE (semestrul al II-lea)
UNITATEA 2 continuare (9 ore)UNITATEA 3: GENUL EPIC.ROMANUL ( 17 ore )CLASA: a VIII-a
Coninuturi (detalieri)C.S.Activiti de nvareResurse Evaluarespt.
- predicatul nominal
- acordul predicatului nominal cu subiectul
(2 ore)
2.3
4.2
- ex. de identificare a predicatelor nominale
- ex. de identificare a valorilor morfologice ale verbului a fi
- ex. de realizare corect a acordului dintre predicat i subiect
- ex. constructive
- ex. de analiz sintactico-morfologic
- ex. morfo-sintactice de exprimare scris corectManualul
Fia de exerciii
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Ciorchinele
Algoritmizarea
Activitate frontal, individualObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Compunere gramatical
Test formativS1 S2
Propoziia predicativ
(2 ore)
- predicatul nominal incomplet
- elemente introductive
- topica i punctuaia
2.3
4.2
- ex. de identificare a propoziiilor predicative n frazele din manual
- ex. de analiz a frazelor date
- ex. de evideniere a rolului elementelor de legtur n fraz
- ex. de realizare a expansiunii numelor predicative n propoziiile corespunztoare
- ex. constructive Manualul
Fia de exerciii
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Algoritmizarea
Activitate frontal, individualObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Portofoliu (Propoziiile
subordonate necircumstaniale)
Test formativ
Subiectul i subiectiva
Subiectul (actualizare)
- subiectul exprimat
- subiectul neexprimat
(2 ore)
2.3
4.2- ex. de identificare a subiectelor din textile date
- ex. de analiz sintactico-morfologic
- ex. constructive
- ex. de exprimare scris corect
Manualul
Fia de exerciii
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Algoritmizarea
Ciorchinele
Activitate individual, frontalObservare
sistematic
Tem de lucru n clas
Compunere gramatical
Test formativ
Propoziia subiectiv
- definiia
- elemente regente
- elemente introductive
- topica i punctuaia
(2 ore)
2.3
4.2- ex. de identificare a propoziiilor subiective n textele din manual
- ex. de evideniere a rolului elementelor regente i a elementelor de legtur n frazele date
- ex. constructive
- ex. de contragere a subiectivelor n prile de vorbire corespunztoare
- ex. de exprimare scris corectManualul
Fia de exerciii
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Algoritmizarea
Activitate n grupe, individual, frontalObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Portofoliu (Propoziiile
subordonate necircumstaniale)
Evaluare oral
Evaluare formativ
Evaluare unitatea 2
(1 or)3.1
3.2
3.3
4.1
4.2
4.3- exerciii scrise de verificare a capacitilor nsuite sau exersate n aceast unitate, pe texte noiFiele de evaluare
Exerciiul
Activitate individual
Prob scrisS3
Genul epic. Romanul
Lectura unor fragmente din text
Text suport:
Baltagul de M. Sadoveanu
(2 ore)1.11.4
- ex. de sesizare a unor cuvinte - cheie ntr-un mesaj oral
- ex. de identificare a abaterilor de la normele limbii literare
- ex. de evaluare a lecturii elevilor
- ex. de sesizare a particularitilor vorbirii regionaleManualul
DEX
Conversaia euristic
Lectura expresiv
Activitate frontal
Activitate individualObservare sistematic
Grila de evaluare a lecturii
Evaluarea oral a rspunsurilorS3 S5
Descifrarea textului
(1 or)- fonetic i vocabular
- morfologie i sintax
1.3
1.4
2.2
3.1
3.2- ex. de identificare a abaterilor de la normele limbii literare
ex. de sesizare a particularitilor vorbirii regionale
ex de comentare a rolului regionalismelor
ex. de recunoatere a cuvintelor derivate, compuse, obinute prin conversiune
ex. de utilizare a categoriilor lexicale n contexte diverse
ex. de explicare a sensului figurat al unor cuvinte i expresii din textul studiat
ex. de explicare a rolului expresiv al topicii unor cuvinte din textul studiatManualul
DEX
DOOM 2
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Activitate frontal, individualObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Evaluare oral
Lectur aprofundat1
(2 ore) - firul epic
- timp i spaiu
- moduri de expunere
- viziunea narativ
- lumea descris: oameni i obiceiuri
3.1
3.3
4.1
4.2
4.3- ex. de identificare a trsturilor genului epic n textul studiat
ex. de identificare a structurii textului narativ studiat (logica aciunii, timpul, spaiul, naratorul, moduri de expunere)
ex. de sesizare a ordinii logice i cronologice a ntmplrilor din textul studiat
ex. de comentare a unor secvene din operele literare studiate
ex. de rezumare a textului literar studiat
ex. de comentare a rolului regionalismelor, al proverbelor i al expresiilor populare n realizarea stilului oral
ex. de exprimare scris corectManualul
Manualul preparator
Fie de lucru
Lectura expresiv
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Minieseul
Problematizarea
Reeaua de discuii
Exerciiul de redactare
Activitate frontal, n grupeObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Realizarea rezumatului
Opiniile elevilor
Test formativ
Lectur
aprofundat 2
(2 ore)
- personajele
- caracterizarea personajului Vitoriei Lipan
- caracterizarea lui Gheorghi3.1
3.3
4.1
4.2
- ex. de caracterizare a personajelor
- ex. de organizare a planului compunerii de caracterizare a personajului principal
ex. de analiz a elementelor etice i culturale din text
ex. de comentare a unor secvene din textul literar studiat
- ex. de exprimare scris corect
Manualul
Fia de exerciii
Reeaua de discuii, minieseul
Reflecia personal
Lectura expresiv
Conversaia euristic
Descoperirea, investigaia
Exerciiul de redactare
Activitate n frontal, grupe, individualObservare sistematic
Tem de lucru
n clas
Portofoliu
Realizarea compunerilor de caracterizare
Lectur
aprofundat 3
(2 ore)
- romanul: definiie,trsturi generale
- genul epic
3.1
3.3
4.1
4.2- ex. de identificare a trsturilor genului epic n textul studiat
ex. de construire a unui text care s exprime opinia personal despre textul studiat
redactri viznd ilustrarea unor trsturi ale speciei romanului
ex. de identificare a semnificaiei unor procedee de expresivitate artistic din textul studiat
ex. de comentare a unor secvene din textul literar studiat
ex. de exprimare scris corect
Manualul
Manualul preparator
Fie de lucru
Conversaia euristic
Descoperirea
Problematizarea
Reeaua de discuii
Observaia
Ciorchinele
Exerciiul de redactare
Activitate frontal, individual
Observare sistematic
Tem de lucru n clas
Portofoliu (Romanul)
Compunere de argumentare
Interpretarea textului
(1 or) - semnificaia personajelor
- semnificaia titlului
- semnificaia cltoriei celor dou personaje
- opinii critice despre roman3.1
3.3
4.1
4.2
4.3
ex. de comentare a unor secvene din
textul literar studiat
ex. de analiz a elementelor etice i culturale
ex. de prezentare a unor puncte de vedere personale din text
ex. de motivare a opiniilor
ex. de exprimare scris corectManualul
Fia de exerciii
Reeaua de discuii
Descoperirea
Minieseul
Reflecia personal
Activitate frontal, n grupe
individualObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Opiniile argumentate ale elevilor
Autoevaluare
(metoda cadranelor)
Situaia de comunicare monologat i dialogat (actualizare)
(2 ore)
Monologul: text narativ, text descriptiv
1.1
1.5
2.4
2.5
- ex. de identificare a trsturilor situaiei de comunicare dialogate i monologate
- ex. de construire a unor monologuri narative i descriptive
- receptarea i reinerea ideilor i a argumentelor dintr-un monolog;
- prezentarea oral pe o tem dat, n funcie de situaia de comunicare; *mbinarea elementelor verbale, nonverbale i paraverbale n monolog i dialog;
- prezentarea oral, cu folosirea unor tehnici variate de captare i meninere a ateniei publicului / interlocutorilor (introducere n tem prin propunerea unei idei surprinztoare, meninerea contactului vizual cu interlocutorii, sublinierea ideilor exprimate verbal prin folosirea unor elemente)Manualul
Fia de exerciii
Exerciiul
Conversaia euristic
Descoperirea
Exerciiul de redactare
Activitate n grupe, frontal, individualObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Realizarea unor monologuri narative i descriptive
Autoevaluare (metoda cadranelor)S5 S6
Atributul i atributiva
- atributul adjectival
- atributul substantival
- atributul pronominal
- atributul verbal
- atributul adverbial
- atributul interjecional
(2 ore)2.3
4.2
- ex. de identificare a atributelor n textele din manual
- ex. de utilizare corect a articolului genitival i a pronumelui relative n genitiv
- ex. constructive
- ex. de analiz sintactico-morfologic
- ex. de exprimare scris corectManualul
Fia de exerciii
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Ciorchinele
Algoritmizarea
Activitate frontal, individual
Observare sistematic
Tem de lucru n clas
Compunere gramatical
Test formativ
S6 S7
Propoziia atributiv
- definiie
- elemente introductive
- topica i punctuaia
- expansiunea i contragerea (2 ore)
2.3
4.2
- ex. de identificare a propoziiilor atributiv n frazele din manual
- ex. de analiz a frazelor date
- ex. de evideniere a rolului elementelor de legtur n fraz
- ex. de realizare a expansiunii atributelor date n propoziiile corespunztoare
- ex. de contragere a atributivelor din frazele date n prile de vorbire corespunztoare
- ex. constructive
- ex. de utilizare corect a pronumelui relativ care introduce atributiva.Manualul
Fia de exerciii
Fia de sistematizare
Conversaia euristic
Exerciiul
Descoperirea
Algoritmizarea
Activitate frontal, individualObservare sistematic
Tem de lucru n clas
Portofoliu
Evaluare oral
Test formativ
Evaluare unitatea 3
(1 or)3.1
3.2
3.3
4.1
4.2
4.3- exerciii scrise de verificare a capacitilor nsuite sau exersate n aceast unitate, pe texte noiFiele de evaluare
Exerciiul
Activitate individual
Prob scrisS7
3. Adaptarea curricular a unei uniti de nvare pentru elevii cu cerine educaionale speciale(CES)PLANIFICARE CALENDARISTIC SEMESTRIAL
LIMBA I LITERATURA ROMNA - CLASA a X- a, 3 ore/sptmn
SEMESTRUL I NR.
CRT.UNITATEA DE NVARE COMPETEN-TE
SPECIFICECONINUTURI
DETALIATE
NR. ORESPT.RESUR-
SEEVA-
LUA-
REOBS.
1.
2.
INTRODU-CERE1.5
2.1
2.3
Prezentarea manualului, a bibliografiei, a lecturii obligatorii i suplimentare;
Recapitularea cunotinelor din gimnaziu i clasa a IX-a
Evaluare iniial;7
S1
S2
S3
Manualul,
Notite critice,
Fise de lucru
Texte suport
Activitate independenta
Test sumativdialog cu elevii;
expunerea;
observatia permanenta
autoevaluare;
test de evaluare
MODULUL
I
BASMUL CULT
2.1
2.2
2.4
Discuii introductive referitoare la tem;
Povestea lui Stan Pitul
basmul : definiie,tipuri de basm;
nelegerea textului, lectura;
idei principale;
personaje; tipuri de personaje;
aprofundarea textului;6
S3
S4
S5Manualul,
Fise de lucru
Texte suport
Activitate independentadialog cu elevii;
expunerea;
observatia permanenta
autoevaluare;
1.3 Limb i comunicare
expresiile;
rezumatul;4S5
S6Manualul,
Fise de lucru
Texte suport
Lucrul in echipa
conversatia;
interpretarea unor texte;
observatia permanenta
orala
1.3
2.1
2.2
2.4
-Ft Frumos din lacrim de Mihai Eminescu lectur suplimentar
Reactualizarea Povetii lui Harap Alb de Ion Creang3S6
S7Text suport
Activitate pe grupedialog cu elevii;
comentariu de text;
Evaluarea modulului I Basmul cult1
S7Test scrisTest scris
3.
MODULUL
II
NUVELA
1.1
1.2
1.3
2.2
Nuvela - Discuii introductive referitoare la tem;
Moara cu noroc de I. Slavici
nuvela : definiie, trsturi;
lectura textului (nelegerea);
momentele subiectului;
personajul literar (tipuri, definiii);
aprofundarea textului.
5S8
S9Manualul,
Texte suport,
Exercitiul euristic
dialog cu elevii;
observatia sistematica,
problematizarea
1.3
1.2
3.1 Limb i comunicare
locuiunile (definiii, tipuri,exerciii);
caracterizarea personajului (tipuri de caracterizare i tipuri de personaje)
3
S9
S10
Activitate independenta,
Fise de lucru
dictionareExpunerea,
Conversaia,
exercitiul
Evaluarea modulului II Nuvela 1S10Test scrisTest scris
Recapitulare pentru lucrarea semestrial
Lucrarea scris semestrial
2
1S11
Test sumativ -Evaluare sumativa
4.MODULUL IIIROMANUL 2.1
2.2
2.3
3.1Romanul - Discuii introductive referitoare la tem;
Ion de Liviu Rebreanu
romanul: definiii, tipuri de roman;
nelegerea textului (lectur);
povestirea fragmentului dat n manual (descrierea);
aprofundarea textului;
5S12
S13Manualul,
Text suportexpunerea,
conversaia
Observatia permanenta/orala
2.1
2.2 Rscoala de Liviu Rebreanu lectur suplimentar (fragmente i rezumat)
Evaluare limb i comunicare 1
1S 13
S14Manualul,
Notite critice,
Fise de lucru
Texte suport
Lucrul in echipa
Test scrisdialog cu elevii;
-observare sistematica
Test scris
Evaluare final
Modulul I Basmul cult;
Modulul II Nuvela;
Modulul III - Romanul2S14Test scrisTest scris
pg. 3