22
SVEUČILIŠTE U SPLITU FILOZOFSKI FAKULTET ODSJEK ZA HRVATSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST Ime i prezime studentice: Jelena Jermelić Godina studija: 2. godina diplomskog studija Nadnevak održavanja nastavnoga sata: 7. travnja 2014. PISANA PRIPRAVA ZA IZVEDBU NASTAVNOGA SATA IZ HRVATSKOGA JEZIKA Predmetno područje: Hrvatski jezik

Priprava - Glasovi č i ć, Dž i đ

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Glasovi č i ć, dž i đ Priprava za prvi razred gimnazije

Citation preview

SVEUILITE U SPLITU

FILOZOFSKI FAKULTET

ODSJEK ZA HRVATSKI JEZIK I KNJIEVNOST

Ime i prezime studentice: Jelena JermeliGodina studija: 2. godina diplomskog studijaNadnevak odravanja nastavnoga sata: 7. travnja 2014.PISANA PRIPRAVA ZA IZVEDBU NASTAVNOGA SATA IZ HRVATSKOGA JEZIKA

Predmetno podruje: Hrvatski jezik

Nastavna tema: Fonemski i grafemski sustav standardnoga hrvatskog jezikaNastavna jedinica: Izgovor i pisanje glasova , , d, kola: I. gimnazija, SplitRazred: 1. bMentorica: Svjetlana Volarevi, prof.Kljuni pojmovi: izgovor i pisanje glasova , , d, i , sufiksi, palatalizacija, jotacija, jednaenje po zvunostiObrazovna postignua: vjebati sluno prepoznavanje te pravilan izgovor i pisanje glasova , , d i , razvijati sposobnost prepoznavanja i razlikovanja ovih glasova u rijeimaTip nastavnoga sata: sat obrade novoga gradiva

Cilj nastavnoga sata: prepoznati i razlikovati glasove i s pravopisnog i pravogovornog stajalita; pravilno ih upotrebljavati u pisanome i govorenome jezikuZadae nastavnoga sata:

a) naobrazbene: stjecanje znanja o pravilnoj upotrebi glasova i , d i u govorenome i pisanome jeziku; razlikovanje artikulacijskih svojstava glasova i , d i na temelju opisa njihove tvorbe;

b) odgojne: poticanje samostalnosti u radu, poticanje shvaanja o vanosti poznavanja standardnoga jezika u svakodnevnoj komunikaciji; razvijanje svijesti o raznolikosti upotrebe glasovnog i jezinog potencijala te njegove prikladne primjene u govorenju i pisanju; c) funkcionalne: logiko zakljuivanje i prepoznavanje razlikovnih obiljeja pojedinih oblika jezine djelatnosti; razvijanje sposobnosti opaanja i primjene steenog znanja;d) komunikacijske: razvijanje sposobnosti usmenoga i pismenog izraavanja;

poticanje viesmjerne komunikacije.Oblici rada: elni rad, individualni radMetodiki sustav: analitiko-eksplikativniNastavna sredstva: udbenik, nastavni listiiNastavna pomagala: ploa, kredaUnutarpredmetna korelacija: jezino izraavanje, knjievnostMeupredmetna korelacija: /

IZVORI I LITERATURA Literatura za uenike:

ubri, Marina, Uimo hrvatski jezik 1, kolska knjiga, Zagreb, 20011. Literatura za nastavnika: Skupina autora, Hrvatski pravopis, IHJJ, Zagreb, 2013.Ani, Vladimir, Rjenik hrvatskoga jezika, Novi Liber, Zagreb, 1996.

Stjepko Teak, Teorija i praksa nastave hrvatskoga jezika 1, kolska knjiga, Zagreb, 1996. STRUKTURA I PREDVIENO TRAJANJE POJEDINOGA DIJELA

NASTAVNOGA SATA

1. PRIPRAVA 5 min

- Motivacija - Osvjeivanje potrebnog predznanja

2. ISTRAIVANJE JEZINE INJENICE 25 min

- Zapaanje novih jezinih injenica

- Otkrivanje ostalih vanih obiljeja 3. PROVJERA STEENIH SPOZNAJA - 15 min - Vjebanje i ponavljanje- Zadavanje domae zadae

ARTIKULACIJA NASTAVNOGA SATA

FAZE

NASTAVNOGA

SATA

I NJIHOVO

TRAJANJENASTAVNI SADRAJINASTAVNI

OBLICI,

METODE,

METODIKI

POSTUPCI

NASTAVNA SREDSTVA

1.PRIPRAVA

(10 min)

Motivacija

Osvjeivanje

potrebnog predznanja

2.ISTRAIVANJE

JEZINE

INJENICE

(25 min)

Zapaanje novih jezinih injenica

Otkrivanje ostalih vanih obiljeja Zapaanje novih jezinih injenica

3. PROVJERA STEENIH SPOZNAJA

(10 min)

Nastavni listiiZadavanje domae zadae

Ponavljanje

(sinteza)

Pozdravljam uenike i predstavljam se. Upisujem nastavni sat i odsutne uenike u dnevnik. Zamolim uenike za suradnju kako bi sat bio to uspjeniji.

Danas emo se upoznati s glasovima koje esto poistovjeujete koristei ih u govorenome i pisanome jeziku. Dijelim uenicima lingvometodiki predloak.

Za poetak svatko e za sebe proitati pjesmu Grigora Viteza Ptija pjevanka. Obratite pozornost na akustika svojstva glasova u pjesmi.

Nakon dvije minute prozivam jednog uenika da naglas proita pjesmu.

itajui pjesmu, zasigurno su vam neki glasovi stvarali potekoe. O kojim je glasovima rije? ( i .) Malo emo ponoviti kakvi su to glasovi i . Jesu li oni samoglasnici ili suglasnici? (Suglasnici.) Kojim glasovima pripadaju prema mjestu tvorbe? (Jezinim.) Kakvi su prema zvunosti? (Bezvuni.) Glasovi i po izgovoru su dva razliita glasa, razlikuju se po svojim tvorbenim znaajkama. To primjeujemo po razliitom poloaju naih govornih organa pri izgovoru i . Kako tvorimo glasove i ? Pri tvorbi glasa prednjim dijelom jezika dotiemo nepce. Govorim uenicima da izgovaraju glas kako bi bolje razumjeli. Glas tvorimo drugaije. Proizvodimo ga tako to prislonimo jezik na donji dio usne upljine, odnosno na donje zube. Primjeujete li razliku? Izgovarajte rijei maka, veer, zatim srea, no.Prisjetili smo se, dakle, najvanijih uvjeta za stvaranje glasova i . Sada je vrijeme da nauimo kako ih se primjenjuje u pravopisnome i pravogovornome smislu. Napiite naslov u svoje biljenice: Pisanje i izgovor glasova i .

Glasovi i su fonemi hrvatskoga jezika. Prisjetimo se, to je to fonem? (Fonem je glas koji sam nema znaenje, ali ima razlikovnu ulogu.) Ta razlikovna uloga je jako bitna kod glasova i . U fonolokoj opreci i mogu razlikovati znaenje rijei. Uzmimo za primjer sljedee rijei: spavaica i spavaica. Zapisujem rijei na plou. Imamo dvije imenice, obje su enskog roda u nominativu jednine. Koja je jedina razlika meu njima? ( i .) Upravo i ine razliku u znaenju ovih rijei. Pa tako imamo spavaicu ensku osobu koja spava i spavaicu enski odjevni predmet. Iz ovog primjera vidimo da je vrlo vano razlikovati glasove i . Velik broj rijei u svom korijenu imaju glasove i koje zadravaju u svim oblicima i izvedenicama. Takve rijei su primjerice: ovjek, maka, klju, hlae, toka, vr, itati, ki, no, ve, kua, zadaa, Ove bi rijei trebalo jednostavno pamtiti ako ih ve ne razlikujemo spontano. Ako nismo sigurni, najbolje je otvoriti rjenik ili pravopis i provjeriti.Posuenice, tonije anglizmi i talijanizmi u hrvatskom jeziku imaju glas . Na primjer: ips, ip, arter, kapuino, violonelo,Ukoliko imamo potekoa pri razlikovanju i koritenju glasova i , postoje pravopisna pravila koja nam u tome mogu uvelike pomoi. Jedan od naina na koji moemo nauiti kada se koristi glas a kada jest da izdvojimo sufikse koji u sebi imaju ove glasove.Dijelim plou u dva stupca: jedan za glas , drugi za .

Najei sufiksi koji u sebi imaju glas su: a, - aica: rije je o imenicama koje oznaavaju: vritelja radnje: plesa, bera, igra, krojaica,predmet: pokriva, zatvara,

ica: umanjenice enskog roda: cjevica, granica, slamica, i: ovaj se sufiks pojavljuje samo kod pet rijei i oznaava vritelja radnje: vodi, goni, brani, ribi i tekli aa, - jaa: imenice .r. nastale od pridjeva, glagola i brojeva: savijaa, udavaa, lozovaa, jabukovaa, iar: imenice m.r. koje znae:

zanimanje: kritiar, kemiar,botaniar, politiar,osobinu: melankoliar, ina: oznaava uveanice: kamenina, cjevina, stolina, e: oznaava umanjenice koje oznaavaju neto mlado: mome, siroe, djevoje, kume,

Najei sufiksi koji u sebi imaju glas su: i: infinitiv: rei, doi, nai, poi, moi,gl. prilog sadanji: spavajui, pjevajui, radei, piui, nosei,

i: umanjenice za m.r.: crvi, komadi, stoli, konji, pui, ai: pridjevi nastali od glagola: pisai, brijai, crtai,

oa: imenice .r. nastale od pridjeva koje oznaavaju neku osobinu: istoa, sljepoa, hladnoa, mirnoa,

Glasove i moemo razlikovati i prema glasovnim promjenama kojima su nastali, odnosno prepoznajui glasovne promjene u oblicima rijei. Primjerice, glas u nekim rijeima posljedica je palatalizacije. Prisjetimo se to je to palatalizacija? (Palatalizacija je glasovna promjena u kojoj k, g, h, c i z ispred samoglasnika e, a katkada ispred i prelaze u palatale , , .) Pogledajte sljedee rijei: radnie, junae, muiti, viem. Vjerojatno i sami pogaate od kojih rijei dolaze ove rijei: radnie radnik, junae - junak, muiti - muka, viem vikati. Sve ove rijei, odnosno oblici i izvedenice u svojoj osnovi imaju glas k. Moemo zakljuiti da od k dobivamo .to primjeujete u ovim rijeima: zeevi, mjesee, ptiica, striev. Kako glase osnovni oblici ovih rijei? (Zec, mjesec, ptica, stric.) to im je zajedniko? (U osnovi imaju glas c.) Stoga moemo zakljuiti da glas u nekim rijeima dobivamo palatalizacijom glasova k i c.Glasovi i mogu biti posljedica i jotacije. to je to jotacija? (Jotacija je stapanje nepalatalnog suglasnika s glasom j u nov palatalni suglasnik.) Glas dobivamo stapanjem glasova k i c s glasom j. Ispisujem primjere u stupac glasa : miem, jai.

Jotacijom dobivamo i glas . Piem sljedee rijei u stupac glasa : radou, ljui, smru. to je s ovim rijeima? Kako glase njihove osnove? (Radost, ljut, smrt.) Od kojeg smo glasa dobili glas u ovim rijeima? (Od glasa t.) Znai, jotacijom od t i j dobivamo .Glas imamo i u ruskim, ekim, bugarskim i slovenskim prezimenima, poput: F. Mihajlovi Dostojevski, L. Nikolajevi Tolskoj,Hrvatska, pak, prezimena zavravaju na i: Markovi, Jankovi,

Na poetku smo rekli da su glasovi i bezvuni, znate li mi rei koji su glasovi njihovi zvuni parnjaci? (D i .) Glas d zvuni je parnjak glasu , a glas zvuni je parnjak glasu . Zapiite naslov u vae biljenice: Pisanje i izgovor glasova d i .Glasovi d i ne zadaju nam toliko problema koliko i , ali ipak nije na odmet ponoviti kada se koristi jedan a kada drugi glas. Glas d jedan je od tri fonema koja piemo dvoslovom. Koja su nam druga dva? (Lj, nj.) Vano je razlikovati dvoslov d od dvaju grafema koji se nau jedan kraj drugoga u sloenicama u kojima prvi dio zavrava na d, a drugi poinje sa . Primjerice: nadivjeti, predeluani.Rijei koje u svom korijenu imaju glasove d i potrebno je zapamtiti jer im postanak najee nije vidljiv. Takve rijei su na primjer: dep, dem, pidama, zatim lea, on, urica, evanelje, Zapisujem primjere na plou.Glas d u hrvatskom jeziku esto se pojavljuje u turcizmima. Na primjer: damija, dezva, hoda,

Anglizme uvijek piemo s glasom d: dez, dins, dungla, dok rijei iz talijanskog jezika uvijek izgovaramo sa : Genova [enova]. Glasovi d i nisu posebno plodni kada je rije o sufiksima. Moemo izdvojiti samo dva sufiksa turskog podrijetla u kojima imamo glas d:

dija: eirdija, buregdija dinica: buregdinica, evabdinica

Rekli smo da je glas d zvuni parnjak glasu . Glas d emo, stoga, pronai u rijeima u kojima je provedeno jednaenje po zvunosti, ispred zvunog b glas prelazi u d: naruiti - narudba, svjedoiti - svjedodba, jednaiti jednadba,

Glas u mnogim je rijeima posljedica jotacije. Pogledajte ove rijei: glau, mlai, groe. Od kojih smo ih rijei dobili? (Glad, mlad, grozd.) Ovdje smo, dakle, stapanjem glasova d i j dobili glas .

Na sljedeim primjerima provjerit emo jeste li shvatili razliku izmeu glasova i , d i u pisanome jeziku. Uenicima dijelim nastavne listie sa zadacima. Rijeite zadatke koje sam vam pripremila. Za rjeavanje zadataka imate pet minuta. Kada uenici zavre s rjeavanjem zadataka, prozivam ih da usmeno izloe svoja rjeenja.

Uenicima zadajem domai rad. Dijelim im nastavne listie. Nastavni listii sadre dva zadatka. U prvom zadatku uenici trebaju dopisati glasove i . U drugom zadatku trebaju napisati pravilo prema kojem smo u zadanoj rijei dobili glasove , , d i . Na samom kraju sata s uenicima utvrujem novo gradivo postavljajui pitanja. Sada emo ponoviti i utvrditi sve to smo nauili na dananjem satu. Odgovorit ete mi na nekoliko pitanja. to nam moe pomoi kada nismo sigurni trebamo li koristiti ili u nekim rijeima? (Sufiksi u kojima se ti glasovi najee pojavljuju.) Koji su najei sufiksi u kojima se pojavljuje glas ? (-a, -aica, -i, -aa, -jaa, -iar, -ina, -e) Glas moe biti posljedica kojih glasovnih promjena? (Palatalizacije i jotacije.) Kojom glasovnom promjenom dobivamo glas u nekim rijeima? (Jotacijom.) Navedite primjere. Kojeg su najee podrijetla rijei koje sadre glasove d i ? (Turskog i engleskog.) Navedite mi primjer u kojem smo glas d dobili provoenjem jednaenja po zvunosti. (Narudba, predodba.) Kojom glasovnom promjenom dobivamo glas u nekim rijeima? (Jotacijom.) Navedite primjer. (Groe.)Pozdravljam uenike i zahvaljujem im na suradnji.

elni rad

Nastavni listiMetoda upuivanjaMetoda itanjaMetoda razgovora

elni radelni radmetoda pisanja

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Metoda razgovora

elni rad

elni radMetoda pisanjaMetoda razgovora

Metoda pisanja

elni rad

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Metoda heuristikog razgovora

Metoda pisanja

Metoda razgovora

Metoda pisanjaMetoda razgovoraelni radMetoda pisanja

Metoda razgovora

Metoda pisanjaelni rad

Metoda pisanja

elni rad

Metoda pisanjaelni radMetoda pisanja

Metoda razgovora

Nastavni listi

Metoda pisanjaIndividualni radMetoda usmenog izlaganjaNastavni listi

Metoda upuivanjaMetoda razgovora

PLAN PLOEPisanje i izgovor glasova i spavaica - spavaica

sufiksi: a, - aica : plesa, bera, igra, kroja, pokriva, zatvara ica: cjevica, granica, slamica i: vodi, goni, brani, ribi i tekli

aa, - jaa: savijaa, lozovaa, iar: kritiar, kemiar, melankoliar ina: kamenina, cjevina, stolinasufiksi: i: rei, doi, nai, spavajui, i: crvi, komadi, stoli, konji, pui ai: domai, pisai, brijai, crtai oa: istoa, sljepoa, hladnoa, mirnoa e: mome, siroe, kumepalatalizacija: jotacija:radnie, junae, muiti, viem k radou, ljui, smru t + j = zeevi, mjesee, ptiica, striev c jotacija: jai k + j =

miem c + j = Pisanje i izgovor glasova d i nadivjeti D dep, dem, pidama, lea, on, urica, evanelje,turcizmi: damija, dezva, hoda, talijanizmi: [enova]

anglizmi: dez, dins, dungla sufiksi:

dija: eirdija, buregdija jotacija: dinica: buregdinica, evabdinica glau, mlai, groejednaenje po zvunosti: d d + j = narudba, svjedodba, jednadba,Prilog 1.

PTIJA PJEVANKA

Jutros pala knjiga s krova,Prosula se iz nje slova,Dole ptice velike i maleI slova se nazobale.

Pa sad sriu svakog danaRazna slova progutana.Naglas viu, te urliuI cvrkuu i uviuI vrgolje i ivkajuI uore i civkaju,Pite, vrlje i ciliu,Vrijete, cvre i ivriu.Krie, gru i grliuI pijuu i cijuu,uborkaju, uorkaju,Pirikaju, cirikaju,Piskutaju, cvijukaju,eljugaju, vrljugaju,irlikaju, grljukaju,Fiukaju i bigliuI pjevaju i uzdiu...

Svaki dan ih sunce pita,Iz knjige im zlatne ita,Te od zore ue, sriuDva-tri slova da urliu.

Grigor VitezPrilog 2.

NASTAVNI LISTI:

1. Upii dijakritike znakove za glasove i :kolac, stvarcica, knjinicar, uckast, korjencic, domaci, momcic, obuca, dugacak, cvjetaca, makovnjaca, zadaca, jabukovaca, runoca, dobricina, plac, voce, pec, bolnicar, komadic, plesacica, djevojce2. Napii pravilno sljedei primjer:

I cvrci, cvrci cvrcak na cvoru crne smrce.

3. Izvedi pridjev od imenice djeca! __________________4. Dopuni zadane rijei glasovima d ili :svjedo___ba ___ep posu___e sr___ba

le___a sme___a an___eo sva___a

u__enje ___ungla u___benik gro___ica___on gra___anin ___ip ___amija

gospo___a tinej___er ro___endan ro___ak____emper ma____ioniar doga____aj pi____ama5. Naini to vie rijei od ponuene rijei:

junak - _______________________________________________________________

mlad - _______________________________________________________________

muka - _______________________________________________________________

lijek - ________________________________________________________________

kua - _______________________________________________________________cvijet - ______________________________________________________________6. Napii traene oblike.

traeni oblik

pei, tei, sjeiprezent, 3. l. jednine

plakati, vikatiimperativ, 2. l. jednine

Baciti, platiti, vidjetiglagolski pridjev trpni

slijediti, trati, mislitiglagolski prilog sadanji

moe, ide, doeinfinitiv

vuk, mrak, ratnikvokativ jednine

radost, slinostinstrumental jednine

klin, cvijet, slamkaumanjenica

ut, jak, velik, mladkomparativ

zec, medvjedposvojni pridjev

cvijet, listzbirna imenica

7. Zaokrui pogreno napisane rijei.

akalica, aa, ajnik, adav, akoveki, amac, arapa, arobnjaki, asniki, aenje, ekaonica, ungla, eliana, eliiti, ovjenost, istoa, istaica, unuti, elavac, evabija, brijai, kupai, stojei, vjeni, djeai, amija, demper, dentlmen, eparac, dez, dip, udo, ai, aki, akovanin, avao, deterent8. Svaku pogreno napisanu rije iz prethodnoga zadatka napii tono.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Prilog 3 Domai rad

1. Stavite u zagrade odgovarajue glasove.Norma je preba( )ena. Sjede( )i je spavao. Kupio je brija( )i pribor. Posje( )ivao ga je redovito. Neprimije( )en je izaao iz ku( )e. Na obzorju svi( )e. Goni( ) je gonio konje. Izgubio je klju( ) od ku( )nih vrata. Nije se mogao obu( )i na vrijeme. Smra( )ilo mu se pred o( )ima. On ga pra( )ae u stopu. Prihvatio je ba( )enu rukavicu. Ne okre( )i se oko sebe. Jesi li okre( )io sobu? Dobio je na dar ru( )ni sat. Donio joj je stru( )ak cvije( )a. Vra( )aju( )i se ku( )i, zaustavio se pred poto( )i( )em i ugledao ra( )i( )a kako se mi( )e pod kamenom. Jau( )u( )i tr( )ao je niz brijeg. Dr( )u( )i uhvatio je maj( )inu ruku. Putni( )ki se vlak zaustavio na pjea( )koj stazi. Iz Ivi( )ine ru( )ne torbe ispadoe nao( )ale. Preno( )ita mu se ne zna. Pred njim je zamije( )en pozla( )en lan( )i( ). Juna( )ki se drao dok su ga mu( )ili. S rado( ) se sje( )ao vo( )njaka. Bila je o( )arana pti( )jim cvrkutom. Bio je dotu( )en vide( )i je onako ispa( )enu. U njegovoj smo zada( )i nali po( )etni( )kih greaka. Izletite je bilo posje( )eno. Prazni( )ki su dani uvijek bu( )ni. Na no( )nom ormari( )u, u poluzamra( )enoj sobi opazi njezinu sliku. Prevr( )u( )i, onako u vru( )ici, njezine stvari, osjeti da ga izdaje snaga.2. Nadopuni tablicu.

PRIMJERPRAVILOPRIMJERPRAVILO

striebrati

peemlisiji

mraitivuji

udbenikmlai

boleupredodba

tvriptiica

zapamenistie

evabdijasliica

vienjai

15