23
PROIECT DE LECŢIE OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a SUBIECTUL: REPREZENTĂRILE ( reprezentarea ca proces senzorial, însuşirile reprezentărilor, clasificarea reprezentărilor, rolul reprezentărilor în activitatea mintală ) TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe OBIECTIVE : Competenţă generală: Însuşirea limbajului psihologic şi utilizarea sa adecvată în acţiuni de caracterizare şi autocaracterizare. Obiective operaţionale: Oo 1: să definească reprezentarea ; să stabilească asemănări şi deosebiri între percepţie şi reprezentare ; să cunoască însuşirile reprezentărilor Oo 2 : să explice diferite tipuri de reprezentări ( clasificarea reprezentărilor) Oo4 : să explice rolul reprezentărilor în activitatea umană STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ. 1

procese cognitiv-senzoriale

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect de tehnologie didactică Reprezentarea

Citation preview

Secvenele leciei

PROIECT DE LECIE

OBIECTUL DE NVMNT: PSIHOLOGIE

CLASA: a X-a

SUBIECTUL: REPREZENTRILE ( reprezentarea ca proces senzorial, nsuirile reprezentrilor, clasificarea reprezentrilor, rolul reprezentrilor n activitatea mintal )

TIPUL LECIEI: de comunicare de noi cunotine

OBIECTIVE : Competen general:nsuirea limbajului psihologic i utilizarea sa adecvat n aciuni de caracterizare i autocaracterizare.

Obiective operaionale: Oo1: s defineasc reprezentarea ; s stabileasc asemnri i deosebiri ntre percepie i reprezentare ; s cunoasc nsuirile reprezentrilor

Oo2: s explice diferite tipuri de reprezentri ( clasificarea reprezentrilor)

Oo4 : s explice rolul reprezentrilor n activitatea uman

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE:

expunerea, explicaia didactic, conversaia, problematizarea, observaia sistematic i independent, reflecia personal, activitatea independent.

MIJLOACE I MATERIALE:

fie de lucru individuale

BIBLIOGRAFIE:

Mielu, Zlate coordonator

- manual Psihologie cls. A X-a, Edit. Aramis 2005

Tinca, Creu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniei colab.

Secvenele lecieiTOb.Elemente eseniale de coninutStrategii didacticeEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetodeMijloace

1. Captarea ateniei

2.Comunica-rea subiectului i a obiectivelor leciei

3. Dirijarea nvrii

4.Obinerea performanei; asigurarea feed-back-ului

5.Intensificarea reteniei i transferului

6. Evaluarea performanei

3'

2'

30'

5'

7'

3'Oo1

Oo2

Oo3

- se va realiza prin antrenarea elevilor n a face cteva desene:

Gndii-v la silueta uman i facei mai multe desene pornind de la unul detaliat ctre altele din ce n ce mai generalizate i mai schematizate.

- n urma discuiilor se va

preciza faptul c informaiile perceptive care servesc direct la organizarea conduitei omului nu dispar fr urm ; ele mai persist un interval scurt de timp (de la cteva sutimi la o secund) i apoi intr ntr-o nou procesare specific procesului reprezentrii.

- reprezentarea ca proces este constructiv i reconstructiv pentru c poate face s apar n plan

intern mintal , pornind de la diverse elemente semnalizate de percepie, o imagine unitar i apoi o poate modifica aa cum o cere desfurarea activitii mintale i practice.

- se va anuna subiectul leciei i se vor comunica obiectivele ntr-un mod accesibil, clar;

- se vor analiza urmtoarele aspecte relevante pentru tema n cauz:

Reprezentarea ca proces senzorial

Definiia reprezentrilor

nsuirile reprezentrilor

Reprezentarea are ca

surse informaionale fundamentale senzaiile i percepiile ; n desfurarea ei se constat o implicare latent a analizatorilor. Definiie :

Reprezentarea se definete ca proces cognitiv-senzorial de semnalizare n forma unor imagini unitare, dar schematice, a nsuirilor concrete i caracteristice ale obiectelor i fenomenelor n absena aciunii directe a acestora asupra analizatorilor.

Calitatea reprezentrilor este condiionat de cea a percepiilor corespunztoare i de frecvena contactului direct cu obiectele.Dar reprezentarea nu este o simpl sum a percepiilor. J. Piaget a adus dou argumente n acest sens :

a) avem cu mult mai multe percepii dect reprezentri

b) percepiile apar mai devreme , n copilrie ( la 2-3 luni) fa de reprezentri (acestea apar dup mplinirea primului an de via).

n procesul de elaborare a imaginii reprezentrii, un rol foarte important l are relaia activ cu obiectele corespunztoare acesteia, care sunt implicate ntr-o activitate important pentru om.

Specific procesului reprezentrii este i implicarea mecanismelor verbale. Acestea au urmtoarele roluri :

1)cuvntul evoc reprezentarea deja format, aa cum este cerut de sarcini cognitive i practici;

2)dirijeaz construirea unei imagini noi mai bogate sau mai schematice, mai fidel obiectului sau mai ndeprtat;

3)asigur nlnuirea i organizarea unei serii ntregi de imagini;

4)este instrument de transformare a imaginilor ;

5)integreaz produsele reprezentrii n gndire i imaginaie.

Procesul reprezentrii se sprijin mult pe memorie , dar cele dou procese nu se identific. Memoria conserv informaia perceput, apoi o pune la dispoziia reprezentrii. Rezultatele procesului constructiv al reprezentrii sunt conservate de memorie, dar memoria nu construiete ea nsi imagini, calitatea ei cea mai important este fidelitatea i nu transformarea imaginilor i ideilor.

Apariia reprezentrilor i manifestarea lor la niveluri calitative din ce n ce mai nalte presupun strnse interaciuni cu nivelul mintal general, cu inteligena i operativitatea gndirii i de aceea se poate atinge un nivel nalt de generalizare.

Procesarea informaional realizat n procesul reprezentrii implic att analize i sinteze senzoriale ca cele ale percepiei, ct i altele mai complexe, cum ar fi selecii, schematizri, accenturi, estompri, condensri, simplificri, eliminri, dar i generalizri i regrupri ce se apropie de gndire.

Deci, reprezentrile se aseamn sub raportul coninutului cu percepiile, dar din punctul de vedere a procesului de producere, ele se apropie de gndire.

Reprezentarea are o dubl natur:

- intuitiv-figurativ

- operaional-intelectiv

de aceea face trecerea la procesele cognitive superioare.

nsuirile reprezentrilor

Dei reprezentarea apare n absena obiectelor i are o intensitate mai slab n comparaie cu percepia, nsuirile importante sunt mai accentuate n reprezentare.

- reprezentarea este o imagine panoramic , adic ea reconstituie n plan mintal i apoi red integral i simultan toate informaiile despre obiect n timp ce percepiile cuprind numai acele nsuiri care pot fi percepute din poziia pe care o avem fa de acel obiect (numai ceea ce se poate vedea)

- ca i percepiile, reprezentrile n cea mai mare parte sunt figurative , adic simbolizeaz nsuiri concrete intuitive de form, mrime, culoare (reprezentarea nu cuprinde detaliile, ci nsuirile intuitive pentru un obiect sau pentru un grup de obiecte)

n reprezentare , imaginea este desprins de contextul spaio-temporal n care obiectul a fost perceput, aceste schimbri sunt nsoite de contiina absenei obiectului i de reflectarea trecutului ca trecut

- toate calitile reprezentrii pun n eviden nivelul mai nalt de generalizare pe care ea l atinge, este vorba de o generalizare intuitiv (schematizarea9, dar superioar celei perceptive, pentru c este susinut de operativitatea gndirii i de semnificanii verbali implicai n desfurarea acestui proces psihic.

-Clasificarea reprezentrilor

a) dup analizatorul dominant:

- reprezentri vizuale sunt cele mai numeroase n experiena fiecruia i prezint cele mai multe dintre caracteristicile analizate anterior

- reprezentri auditive reproduc att zgomote, ct i sunete muzicale i verbale i structuri melodice i verbale

- reprezentrile chinestezice sunt imagini mintale ale propriilor micri

b) dup gradul de generalitate :

- reprezentrile individuale sunt cele ale obiectelor, fiinelor, fenomenelor reale i care au o anumit semnificaie pentru persoan

- reprezentrile generale cuprind n structura lor nsuirile comune i caracteristice pentru o ntreag clas de obiecte i, de aceea, orice nou exemplar cu care ne-am ntlnit este recunoscut ca aparinnd aceluiai grup

c) dup nivelul operativitii mintale implicate n generarea lor:

- reprezentri reproductive evoc obiecte sau fenomene percepute anterior; ele pot fi : simple - statice, complexe - cinetice i de transformare, cele complexe apar dup vrsta de 7-8 ani

- reprezentri anticipative se refer la micri sau transformri care nu au fost niciodat percepute, apar tot dup vrsta de 7-8 ani.

- Rolul reprezentrilor n activitatea mintal

1.Reprezentrile readuc n minte imaginea obiectelor i fenomenelor care nu mai sunt prezente.

2.Datorit nsuirilor lor de a fi configurative i panoramice, reprezentrile sunt un sprijin necesar n construirea sensului cuvintelor noi.

3.Reprezentrile pregtesc i uureaz generalizrile din gndire.

4.reprezentrile constituie un punct de plecare i suport intuitiv pentru desfurarea irului de raionamente n vederea rezolvrii unor probleme.

5.Verificarea logic a generalizrilor din activitatea gndirii poate fi anticipat prin aplicarea la situaii reprezentate.

6.Reprezentrile pot fi componente importante ale procesului de imaginaie, att n forma ei reproductiv, ct i creatoare.

7.Ca i alte procese psihice, reprezentarea contribuie la reglarea micrilor i aciunilor omului. - se vor trece n revist elementele-cheie ale temei, prezente n schema leciei

(anexa nr.1)

- se va realiza frontal, prin evaluarea rspunsurilor obinute la solicitrile adresate; evaluarea va avea o component predominant

stimulativ;

- se vor da ndrumri bibliografice, referitoare la tema abordat.

- particip la discuii, argumentndu-i rspunsurile;

- ascult cu atenie obiectivele leciei;

- ascult ceea ce li se comunic;

- elevii vor utiliza corect conceptele de baz ale cunoaterii senzoriale

- elevii vor exemplifica cu situaii concrete din viaa lor

- elevii vor face distincia clar ntre percepii i reprezentri

- elevii vor explica importana reprezentrilor n activitatea mintal a omului

- vor prezenta unele situaii din viaa lor, n care au apelat la reprezentare

- ascult ceea ce li se comunic;

- particip la discuii

- elevii fac unele comparaii ntre percepii i reprezentri, nelegnd c reprezentarea nu este o simpl urm a percepiei ci este o verig important n procesul unitar i ascendent al cunoaterii umane

- elevii vor exemplifica cu situaii concrete ntlnite desfurarea activitilor lor

- ascult ceea ce li se comunic;

- particip la discuii

- ascult ceea ce li se comunic;

- particip la discuii

- particip la discuii

-strategie discursiv de tip argumentativ-persuasiv;

-dezbaterea;

-strategie discursiv de tip explicativ;

-expunerea;

-explicaia didactic;

-conversaia;

-strategie didactic de tip argumentativ- deductiv;

-conversaia;

-problematiza-rea;

-strategie discursiv de tip explicativ;

-expunerea;

-explicaia;

-strategie didactic de tip argumentativ- deductiv;

-conversaia;

-problematiza-rea;

-exerciiul;

-observaia sistematic i independent;

-conversaia;

-reflecia personal;

- expunerea explicaia

-activitatea independent;

- conversaia

- expunerea explicaia

-observaia sistematic i independent;

observaia sistematic i independent;

- conversaia-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

-manual de psihologie-Editura Aramis;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

tem de lucru n clas;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor

observarea sistematic a elevilor

- evaluare oral

ANEXA NR. 1

SCHEMA LECIEI

I. DEFINIIA REPREZENTRILOR..NSUIRILE REPREZENTRILOR

Reprezentarea se definete ca proces cognitiv-senzorial de semnalizare n forma unor imagini unitare, dar schematice, a nsuirilor concrete i caracteristice ale obiectelor i fenomenelor n absena aciunii directe a acestora asupra analizatorilor.

reprezentarea are ca surse informaionale senzaiile i percepiile, n desfurarea ei implicarea analizatorilor este latent.

calitatea reprezentrilor este condiionat de cea a percepiilor corespunztoare i de frecvena contactului cu obiectul.

reprezentrile se aseamn sub raportul coninutului cu percepiile

reprezentarea se apropie de gndire din punctul de vedere al procesului de producere

nsuirile reprezentrilor: reprezentarea este o imagine panoramic

reprezentrile sunt figurative

n reprezentare imaginea este desprins de contextul spaio-temporal : exist contiina absenei obiectului reflectarea trecutului ca trecut

imaginea reprezentrii atinge un nivel nalt de generalizare

II. CLASIFICAREA REPREZENTRILOR:

a) dup analizatorul dominant

b) dup gradul de generalitatec)dup nivelul operativitii mintale

1. reprezentri vizuale

1.Reprezentri individuale

1. Imagini reproductive

2. Reprezentri auditive 2.Reprezentri generale

2.Imagini anticipative

3. Reprezentri chinestezice

III. ROLUL REPREZENTRILOR N ACTIVITATEA MINTAL

1.Reprezentrile readuc n minte imaginea obiectelor i fenomenelor care nu mai sunt prezente.

2.Datorit nsuirilor lor de a fi configurative i panoramice, reprezentrile sunt un sprijin necesar n construirea sensului cuvintelor noi.

3.Reprezentrile pregtesc i uureaz generalizrile din gndire.

4.reprezentrile constituie un punct de plecare i suport intuitiv pentru desfurarea irului de raionamente n vederea rezolvrii unor probleme.

5.Verificarea logic a generalizrilor din activitatea gndirii poate fi anticipat prin aplicarea la situaii reprezentate.

6.Reprezentrile pot fi componente importante ale procesului de imaginaie, att n forma ei reproductiv, ct i creatoare.

7.Ca i alte procese psihice, reprezentarea contribuie la reglarea micrilor i aciunilor omului.

PAGE 12