Upload
truonghanh
View
213
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
1
Program własny
Głowa pełna pomysłów
Program z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod
i technik plastycznych dla uczniów
Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Złotoryi
Opracowała Lucyna Kortus
Styczeń 2008
2
Spis treści
I. Wstęp II. Charakterystyka programu III. Cele główne programu IV. Cele szczegółowe programu V. Metody i formy realizacji VI. Techniki plastyczne VII. Przewidywane osiągnięcia uczniów VIII. Propozycje scenariuszy z załącznikami,
ankieta IX. Ewaluacja osiągnięć
3
I. WSTĘP
Sztuka jest wieczną wiosną. Sztuka jest ciepłym wiatrem,
od którego śniegi topnieją.
Konstanty Ildefons Gałczyński,
Rozmowa z aktorem
Od sztuki topnieją nie tylko śniegi, topnieją również ludzkie serca, gdy oczy patrzą na niepowtarzalne i szczere dzieła wykonane przez dzieci.
Praca z dziećmi z zastosowaniem technik plastycznych jest jedną z form wychowania estetycznego. Kształtuje i rozwija wrażliwość na piękno kształtów i barw otaczającej rzeczywistości poznawalnej zmysłami oraz kształci smak artystyczny przez poznawanie dzieł sztuki plastycznej. Równocześnie sztuka, szeroko rozumiana, pobudza i rozwija umiejętność wypowiadania swojego osobistego (indywidualnego i emocjonalnego) stosunku do rzeczywistości za pomocą linii i plamy, barwy i kształtu. Pobudza wyobraźnię i wyzwala inicjatywę twórczą, kształtuje osobowość oraz wzbogaca przeżycia. Ponadto rozszerza horyzonty myślowe i rozbudza potrzebę kontaktu z dziełami sztuki.
Sztuka sprzyja rozwojowi dzieci, wpływa na ogólny rozwój osobowości. Sztuka rozwija wrażliwość i spostrzegawczość oraz przygotowuje do uczestniczenia w życiu społeczności.
Obcowanie ze sztuką niweluje zbędne napięcia i stanowi odskocznię od chaosu i pośpiechu. Sztuka jest terapią dla dzieci mających trudności w koncentracji, wycisza, skłania do refleksji, przywraca wiarę we własne możliwości.
Sztuka uwrażliwia, przygotowuje do życia, relaksuje, pomaga pokonać lęki i kompleksy, sztuka towarzyszy nam przez całe życie.
Sztuka - dziedzina działalności ludzkiej mająca między innymi na celu przedstawienie świata widzialnego i odczuwanego / Wikipedia/.
4
II.CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU
Program został stworzony na potrzeby pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotoryi dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Jest to program własny wspomagający rozwój plastyczny dziecka. Zajęcia z wykorzystaniem technik tutaj opisanych mają uatrakcyjnić prowadzone lekcje techniki, plastyki, zajęć wychowawczych w świetlicy bądź w Grupach wychowawczych. Poprzez niekonwencjonalne techniki ukazujemy dziecku, jak wszystko wokół niego może stać się materiałem do pracy, natchnieniem do tworzenia. Uczniowie uczestniczący w zajęciach z pewnością odczują satysfakcję po zakończonej pracy, gdyż sukces jest tu zagwarantowany. Uczestnictwo w zajęcia opartych na tym programie pomoże dziecku przygotowywać się do konkursów plastycznych, usprawni jego sprawność manualną. Służy także lepszej integracji dzieci, poznaniu siebie, a także swoich możliwości. Ekspresja plastyczna dziecka, w każdym w wieku, jest przejawem jego aktywności życiowej, wywołanej pragnieniem poznania otaczającej rzeczywistości. Źródłem tej spontanicznej twórczości jest naturalna u dziecka potrzeba ruchu i działania oraz podświadoma potrzeba ekspresji, czyli potrzeba wyrażenia rysunkiem swych myśli, przeżyć i emocji.
5
III. CELE GŁÓWNE PROGRAMU
Podstawowymi celami w pracy
z zastosowaniem technik plastycznych są:
rozwijanie swobody w posługiwaniu się linią i plamą, kształtem i barwą na płaszczyźnie i w przestrzeni – w różnych technikach
plastycznych,
uwrażliwienie dziecka na zjawiska otaczającej rzeczywistości – na
światło, barwę, bryłę, linię, fakturę, ruch i przestrzeń, zapoczątkowanie pierwszych kontaktów z pięknem przyrody i sztuki.
IV.CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU
Realizacja celów szczegółowych spełnia wielorakie
funkcje:
-kształtuje postawę i inwencję twórczą dziecka
-rozwija różne form myślenia i postrzegania
-pobudza i pogłębia uczucia i doznania
-rozwija zdolności emocjonalnego przeżywania wartości estetycznych
- harmonijnie kształtuje rozwijającą się osobowość
-wdraża do codziennego stosowania zasad estetyki w swym otoczeniu
-terapeutyczne – usuwa zahamowania i poczucie niepewności, uczy wiary we własne siły, we własne możliwości twórcze.
6
V.METODY I FORMY REALIZACJI PROGRAMU METODY PRACY
Samodzielne działanie Obserwacja i pokaz Przekaz słowny Możliwość twórczego działania, wg własnego pomysłu Samodzielne doświadczenia dziecka Spontaniczna aktywność dziecka
FORMY PRACY
Praca indywidualna Praca w zespołach Praca w grupach
VI. TECHNIKI PLASTYCZNE Techniki plastyczne, czyli całokształt środków i czynności związanych z twórczością plastyczną oraz wiedzą o nich, decydują o prawidłowym przebiegu zajęć z dziećmi i ich dobrych rezultatach. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności oraz określonego sposobu postępowania zarówno nauczyciela jak i dziecka.
Wszystko, co nas otacza może stać się materiałem i inspiracją do pracy, do powstania dzieła, jedynego, niepowtarzalnego, dzieła wykonanego przez dziecko. Nigdy już drugie takie samo nie powstanie, nie można go skopiować, za każdym razem powstanie coś nowego, coś interesującego. Nie powinniśmy sugerować w jaki sposób należy wykonać daną pracę, jak dobierać kolory, w oczach dziecka świat ma czasami inne barwy.
Wszystkie zaproponowane techniki mogą ulegać modyfikacjom i muszą zawsze być dostosowane do możliwości finansowych, do umiejętności dziecka, jego predyspozycji, a przede wszystkim do efektu jaki chcemy osiągnąć.
7
Dla łatwiejszego doboru określonych technik dodałam skalę trudności
praca łatwa
praca średnio łatwa
praca trudna
praca bardzo trudna
TECHNIKI RYSUNKOWE
1. Rysowanie kredką pastelową olejną
Wariant I Kartkę pokrywamy grubą warstwą kredki, rysując nieregularne plam. Następnie malujemy gęstą farbą plakatową, czekamy aż wyschnie i wydrapujemy to, co chcemy uzyskać. Temat może być dowolny, np.: miasto nocą, wielkanocne jajko, jeśli użyjemy kolory zimne, możemy wtedy wydrapać zimowy krajobraz, itp.
Wariant II Do tej propozycji potrzebna jest parzysta liczba uczniów, uczniowie siadają naprzeciwko siebie, kartkę A3 kładziemy w poziomie i składamy na pół. Zgięcie kartki znajduje się po lewej stronie osoby rysującej. Każda osoba ma swoją kartkę. Zaczynamy rysować pół autoportretu, podpisujemy, przekazujemy kartkę osobie
8
siedzącej naprzeciwko, ale swój rysunek odwracamy do dołu. Osoba z naprzeciwka rysuje połówkę naszego portretu. Teraz zgięcie kartki powinno znajdować się po prawej stronie. Po zakończeniu rysowania rozkładamy kartkę, efekt nieoceniony, zawsze jest tu dużo śmiechu. Powstają prace a la Picasso. 2. Rysowanie na podłożu z materiału- Frotag
Wariant I Rysując elementy pracy, podkładamy różne materiały włókiennicze pod kartkę, pracę wykonujemy kredkami typu Bambino.
Wariant II Pracę zaczynamy od zabawy w detektywów, dzieci chodzą po całym pomieszczeniu i „ściągają” odciski z różnych przedmiotów, np.: z firanki, sztruksu, podłogi, liczy się fantazja. Zarysowują ołówkiem kilka kartek. Następnie wycinają elementy pracy i przyklejają na ciemne tło. Praca jest w kolorach biało- czarnym.
3. Rysowanie węglem. Do tej pracy potrzebna będzie nam biała kartka i węgiel kreślarski, wychodzą piękne prace przedstawiające martwą naturę, cmentarz, kopalnię.
4. Rysowanie świecą. Na jasnej kartce papieru rysujemy świecą poszczególne elementy, mocno dociskając, następnie całą pracę pokrywamy, w zależności od efektu jaki chcemy otrzymać, farbą plakatową lub akwarelą. Dopiero teraz jesteśmy świadkami naszego dzieła.
9
TECHNIKI MALARSKIE
5. Malowanie pędzlem Najlepiej na dużych powierzchniach, kreślenie leniwych ósemek, czy nauka poprzez malowanie dużych gabarytowo liter sprzyja lepszej koordynacji wzrokowej i zapamiętywaniu.
6. Malowanie na podkładzie z kaszy manny. Całą kartkę dokładanie smarujemy klejem do tapet lub typu Vikol i rozsypujemy kaszę lekko dociskając, po wyschnięciu jest gotowa do użycia. Na tym podkładzie możemy malować, co tylko zapragniemy.
7. Malowanie na gazie. Na kartkę papieru naklejamy gazę, mocując ją do tyłu taśmą samoprzylepną, dla ułatwienia dla młodszych dzieci możemy umocować pod gazą kolorowankę
8. Malowania korkiem lub bagietką Całą pracę malujemy korkiem, każdorazowo korek moczymy w farbie lub za pomocą pędzla maczanego w farbie malujemy korek, uczulamy dzieci, że korek może być tylko odbijany jak pieczątka. Propozycja – pejzaże zimowe, zwierzęta, jesień, kwiaty, imiona.
9. Malowanie na gnieciuchu z gazety. Kartkę papieru należy odpowiednio wcześnie przygotować poprzez naklejenie pogiętej biało- czarnej gazety, przyklejając ją z nierównościami, do klejenia używamy kleju do tapet lub Vikolu. Kartka do malowania nadaje się dopiero po wyschnięciu kleju. Propozycja- przyroda, krajobrazy, portrety.
10
10. Malowanie na mokrym papierze. Wariant I Malujemy cokolwiek, efektownie wyglądają pejzaże, martwa natura, itp. Wariant II Malując nieregularne kształty, plamy lub wręcz przeciwnie linie, paski, które zlewają się uzyskamy oryginalny papier ozdobny np.: na prezenty, albo jako element potrzebny do wydzieranki lub wycinanki.
11. Malowanie – dmuchanie słomką. Na kartce papieru stawiamy kilka kropli tuszu lub rozwodnionych farb plakatowych i słomką rozdmuchujemy je w różnych kierunkach. Propozycja- po domalowaniu oczek mogą być duszki, fajerwerki, wulkan.
12. Odbijanie pomalowanych dłoni. Ręce malujemy farbami plakatowymi i odbijamy, mogą powstać, np.: duszki, kwiatki, słonko, tęcza. Odbicie rączki może być formą podpisu, bądź elementem np.: obrazka dla mamy.
TECHNIKI MIESZANE
13.Papieroplastyka Wariant I Z biało-czarnych gazet formujemy stelaż obwiązując nitką lub taśmą papierową malarską, jeśli ma powstać coś dużego można za stelaż użyć kulek z folii aluminiowej, butelek, małych pudełek. Wszystko bardzo dokładnie na koniec owijamy gazetą i nićmi. Propozycja - zwierzęta, warzywa, owoce, zwierzaki- cudaki
11
Wariant II Z użyciem kleju do tapet, czyli papier mache. Każdą warstwę gazet najpierw moczymy w kleju, a następnie nakładamy na stelaż. Wada tego wariantu jest długi okres schnięcia, ale prace są bardzo oryginalne. Propozycja – niezliczone pomysły, co tylko potrafi wymyślec dziecko, możemy oklejać miski, kubeczki, a później wyciągać te formy i mamy swoje naczynia. Stelażem może być także butelka, a po pomalowaniu powstanie niepowtarzalny wazonik.
Wariant III Formując wałeczki, patyczki możemy splatając wykonać koszyk, a z samej papierowej rurki odpowiednio ozdabiając mamy palmę wielkanocną, łodygę do kwiatka, itp. 14.Wycinanki Pod tym hasłem może kryć się bardzo wiele pomysłów.
Wariant I Tradycyjna wycinanki, dziecko za pomocą nożyczek wycina z kolorowego papieru określone elementy zadania i nakleja na papier.
Wariant II Z różnych materiałów wycinamy poszczególne litery np.: swojego imienia i naklejamy na tekturkę lub brystol. Z materiałów może powstać także obrazek o każdej tematyce.
Wariant III Kilka kartek papieru drukujemy napisami – jeden wyraz , ale różnymi rodzajami czcionki, o różnej wielkości, np.: kura. Z tak przygotowanych kartek dziecko wycina kurę, każdy element jest inny, całość naklejamy na ciemny papier. Do tej pracy można użyć innych wyrazów i wykonać pracę o innej tematyce.
12
15. Odbijanie pomalowanego sznurka lub nitki. Kawałki sznurka moczymy w farbie i wkładamy między dwie kartki, ciągniemy za jeden koniec, powstaje abstrakcyjny rysunek, podobnie postępujemy z nitką. 16.Wycinanka z koronki lub firanki.
Wariant I Wycinamy wzorki z firanki lub koronki i przyklejamy na papier o kontrastowym kolorze. Temat pracy może być dowolny.
Wariant II Koronkę kserujemy i dopiero teraz wycinamy i naklejamy. 17.Piórka
Wariant I Możemy używając piórek zrobić ptaki-cudaki z użyciem darów jesieni- dyni, kasztanów, jarzębiny , itp.
Wariant II Ozdobić wydmuszki
Wariant III Przyklejając piórka do papieru może powstać ptak, Indianin, bukiet kwiatów, wiatrak
Wariant IV Piórka kserujemy, tematyka prac podobna 18.Styropian
13
Z niego mogą powstawać prace o dużych rozmiarach
Wariant I najprostszą jest malowanie na samym styropianie
Wariant II Wycinanie różnych form ze styropianu, a następnie malowanie
Wariant III Ramki ze styropianu, owijanie kolorowa wełną, kolorową bibułą
Wariant IV Wciskanie w styropian za pomocą np. : ołówka kawałków materiałów lub bibuły , najlepiej najpierw narysować sobie zarys pracy 19.Wełna
Wariant I Rysujemy na kartce kontury np.: zwierzęcia, owocu itp., następnie smarujemy klejem typu Vikol i przyklejamy kawałki wełny na naszą pracę
Wariant II Robimy pomponiki i mogą powstawać rożne kurki, kurczaczki
Wariant III Butelki po soczkach smarujemy klejem , a następni owijamy wełną, powstanie kolorowy wazonik
20. Malowanie plasteliną Dobrze rozmiękczona plasteliną” malujemy” ma tekturce określone elementy
14
21. 2 w 1 Na kartce z bloku A3 centralnie przykładamy kartkę A4 i obrysowujemy ją, to będzie miejsce naszej pracy. Z kolorowych wycinanek wycinamy lub wydzieramy elementy wg. zaproponowanego tematu pracy, przyklejamy je w miejsce po kartce A4. Obrazek, który powstał, jest przedstawiony w dzień. Teraz wycinamy z innego papieru różne kształty, np.: gwiazdki, prostokąty, i częściowo zakrywamy obrazek. Następnie przykładamy kalkę biurową, tuszem do rysunku, zakrywamy gazetą i gorącym żelazkiem prasujemy dokładnie nasza pracę. Następnie na drugiej kartce A3 układamy już raz wyprasowaną kalkę i jeszcze raz prasujemy przez gazetę, powstaję druga praca w kolorze kalki.
22. Domalowywanie- dokańczanie. Przygotowujemy jeden element kserowany, wszyscy otrzymują taki sam, np.: postać człowieka. Każdy umieszcza ją na kartce, nie sugerujemy gdzie i co za praca ma powstać. Zadaniem dzieci jest uzupełnianie, dorysowywanie reszty pracy. Używamy czarnego cienkopisu, mazaka. Możemy przygotować także większą część rysunku, np.: miasta i w ten sam sposób dziecko musi dokończy pracę.
23. Wycinanki z reklam. Zadajemy temat np.: wykonanie portretu i zadaniem ucznia jest wykonanie tej pracy tylko za pomocą wycinków z reklam, np.; z owoców i całą twarz komponujemy z owoców. Temat pracy może być dowolny.
24.Bibuła karbowana Bibuła ze względu na swoje właściwości jest bardzo łatwa w obróbce, można ją wycinać, rwać, formować, zwijać . Można jej użyć do robienia kwiatków, do owijania butelek, wydmuszek, zwijać w kuleczki i wypełniać kontury obrazka.
15
25. Bibuła gładka Nadaje się do wypełniania witraży, naklejania na szkło . Oryginalną pracę możemy otrzymać jeśli wykonaną już pracę pomalujemy klejem typu Guma arabska, obrazek stanie się bardzo wyraźny i błyszczący.
26. Malowanie farbami żelkami. Wypełniamy wcześniej przygotowane kontury kolorowymi, specjalnymi farbami żelkami. Gotowy rysunek staje się gumowy, można naklejać go na okno, słoiczki czy szklanki. 27. Drzewko szczęścia.
Wariant I Drucik tniemy na kawałki ok. 15-20 cm, układamy je równo i 3cm od dołu owijamy je w stronę góry, aby otrzymać konar drzewa. Resztę drucików rozkładamy formując gałązki, na końcach możemy umieścić guziki, koraliki, mały makaron, kwiatki itp. Całe drzewko umieszczamy na przykrywce od słoika i przymocowujemy plasteliną.
Wariant II Wykonujemy drzewko na podkładzie z tektury i całe drzewko wykonujemy z różnego rodzaju makaronu, ozdabiamy kwiatkami, koralikami lub malujemy farbami.
28. Masa solna Przygotowujemy masę solną w proporcjach 1:1 mąka z solą , dodajemy troszkę wody i oleju, wtedy masa staje się bardziej elastyczna. Z tak przygotowanej masy formujemy, co tylko nam się wyobrazi, aniołki, owoce, literki, zwierzątka, itp. Zostawiamy do wyschnięcia lub wypalamy w piekarniku. Można później pomalować.
16
29. Kolage Jest to technika, w której łączy się różne techniki, wycinankę i wydzierankę, papier gazetowy i materiały, kredki, farby. Powstają oryginalne prace, a tematyka jest bardzo szeroka.
30. Materiały przyrodnicze Przygotowujemy sobie podłoże z plasteliny lub masy solnej i na tym podłożu układamy różnorodny materiał przyrodniczy/ ziarna, gałązki, kamyczki/, możemy także układać kawałki gazet, drobnych przedmiotów dekoracyjnych. 31. Haftowanie
Wariant I Na przygotowany materiale nanosimy wzór i muliną lub kordonkiem haftujemy.
Wariant II Nanosimy wzór na wieczko od pudełka i wyszywamy, ozdabiamy później koralikami, guzikami, koronkami. Pudełko wygląda bardzo efektownie i nadaje się na prezent dla najbliższych.
32. Pieczątki Wszystko, co po pomalowaniu odbije się na kartce może służyć za pieczątkę, np.: powycinane ziemniaki, koronka, ręce, liście, korek itp.
33. Mobile Potocznie mówiąc karuzela. Najważniejszym elementem są tu skrzyżowane dwie listewki, do których za pomocą sznurków przymocowuje się elementy „latające”, takimi elementami mogą być rybki, kwiatki, planety, gwiazdki, serduszka.
17
34. Ramki Możemy wykonać je z gałązek, styropianu, listewek, tektury. Kształt ich jest dowolny zależny od efektu jaki chcemy uzyskać, ozdabiamy je na wszelaki sposób, tzn. czym chata bogata.
35. Sztuka origami Tutaj posługujemy się już fachową literaturą i postępujemy wg wskazówek w niej zawartych.
36. Magiczne koła, kwadraty Tutaj także czerpiemy pomysły z fachowej literatury.
VII.PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW
Uczeń: projektuje prace i wykonuje je samodzielnie lub z niewielką pomocą
nauczyciela dostrzega piękno natury i sztuki prace wykonuje estetycznie rozróżnia barwy i nazywa je stosuje różnorodne techniki plastyczne łączy dowolne techniki plastyczne dobiera odpowiednie narzędzia pracy odczuwa potrzebę tworzenia przedstawia swoje propozycje prac startuje w konkursach plastycznych zwiększa poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości
18
VIII.PROPOZYCJE SCENARIUSZY Z ZAŁĄCZNIKAMI I ANKIETA
Scenariusz zajęć świetlicowych- zajęcia otwarte z udziałem rodziców „ Poznajmy się”
Scenariusz zajęć plastycznych „ Kwiatek dla mojej mamy”
19
SCENARIUSZ ZAJĘC ŚWIETLICOWYCH ZAJĘCIA OTWARTE Z UDZIAŁEM RODZICÓW
POZNAJMY SIĘ Cel ogólny;
Zapoznanie z rodzicami
Integracja grupy świetlicowej
Cele szczegółowe:
Dzieci potrafią;
pokazać rodzicom, jak pracują samodzielnie
wspólnie bawić się z rodzicami
pracować w grupie
wykonać autoportret
wykonać wspólnie z rodzicem zwierzątko z darów jesieni
Rodzice
obserwują, jak pracują dzieci w świetlicy,
współpracują z dziećmi ,
wykonują zadania przygotowane dla Nich.
Czas ok.1,5 godziny
Potrzebne materiały;
Karty pracy dla dzieci 4 rodzaje
Karty pracy dla rodziców
Kredki Bambino lub pastele
Identyfikatory- powycinane karteczki
Mazaki
Płyty Cd z muzyką relaksacyjną, poważną
Dary jesieni- piórka, dynie, jarzębina, kasztany, żołędzie,
Pinezki, szpikulec, wykałaczki
Certyfikat Super rodzica
20
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich, wykonanie przez Rodziców identyfikatorów
z własnym imieniem, dzieci maja już przygotowane swoje identyfikatory na
zajęciach poobiednich. Każdy ma naklejone na piersi.
2. Zabawa integracyjna mająca na celu rozbawienie zebranych
i przełamanie nieśmiałości. Witam tych, którzy są np. ; uśmiechnięci, mają
niebieskie oczy, chcą dzisiaj się bawić itp.
3. Mój autoportret- praca dla dziecka. Wykonuje swój portret na
przygotowanych konturach twarzy dziewczynki lub chłopca, musi
narysować oczy, usta , nos. Nauczyciel podpisuje rysunek, dziecko pisze po
śladzie.
4. Portret mojego dziecka – praca dla rodzica. Rodzic dorysowuje brakującą
drugą część twarzy dziecka, podpisuje ją. Obie prace umieszczamy na
tablicy.
5. Ile lat ma moje dziecko? Praca wspólna – rodzice podają wiek dziecka,
wspólne przeliczenie na konkretach/ kasztanach/, narysowanie określonej
liczby świeczek na torcie. Torty są wcześniej pokolorowane przez dzieci na
zajęciach poobiednich.
6. Jesienny taniec- uwrażliwienie dzieci na muzykę, wspólny taniec
z rodzicami, zabawy ruchowe przy muzyce, chwila odprężenia.
7. Zwierzaki–cudaki –wykonanie wspólnie rodzice
i dzieci, zwierzątek wg własnego pomysłu z darów jesieni : dyni,
kasztanów, żołędzi, piórek, korali jarzębiny, kokardek. Umieszczenie na
wystawce.
8. Zajęcia porządkowe, pożegnanie, chwila refleksji dla rodziców
i wychowawców Co myślę o dzisiejszych zajęciach?
9. Otrzymanie certyfikatu „Świetnego Rodzica”.
Opracowała Lucyna Kortus
21
Zajęcia plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej
KWIATEK DLA MOJEJ MAMY
CZAS - 2 jednostki lekcyjne
CEL OGÓLNY – Wykonanie kwiatka – słonecznika
CELE OPERACYJNE :
Uczeń
Wykonuje kwiatek z gotowych elementów wg. wzoru
Używa w zabawie elementów pantomimy
Wykonuje działania matematyczne w zakresie 100
Nazywa czynności wykonywane przez mamę
ZAJĘCIA MAJĄ NA CELU DOSKONALENIE :
Motoryki małej
Umiejętności słuchania i koncentracji uwagi
Umiejętności logicznego myślenia
Umiejętności pracy w grupie
METODY
Rozmowa kierowana
Aktywizująca – pantomima, umożliwiająca każdemu uczniowi zaistnienie
i pokazanie się grupie, wyrażanie słów za pomocą gestów, możliwość
„wypowiedzenia się „ uczniom nieśmiały mającym problemy z mówieniem
Zadaniowa, wytwórcza
FORMY PRACY
Przedmiotowa- poznawcza, twórcza, zadaniowa
Organizacyjna- indywidualna, grupowa
22
POMOCE
Magnetofon, CD z piosenkami Arki Noego „Piosenki dla Mamy”
Etykiety z działaniami matematycznymi w zakresie 100.
NARZĘDZIA, MATERIAŁY I PRZYBORY
nożyczki, klej Vikol,
kolorowe kartki z gotowymi rysunkami liści i płatków,
ziarna słonecznika,
papierowe talerzyki,
listewka,
pinezki
etykiety z czynnościami wykonywanymi przez mamy
hasło w elementach, na odwrocie zadania matematyczne w zakresie 100,
wyniki ułożone są rosnąco
PRZEBIEG ZAJĘC :
Przywitanie, wysłuchanie piosenki o mamie – nawiązanie do tematu
lekcji. Rozmowa kierowana- jaki zachowania świadczą o szacunku
i miłości do mamy.
Rozwiązanie zadań matematycznych w zakresie 100. Wyniki ułożone
rosnąco dadzą hasło – Dzień Matki 26 maja.
Zabawa w pantomimę „ Co robi Mama?”- uczniowie losują karteczki
z napisami codziennych czynności, które wykonują mamy, pozostali
uczniowie zgadują i naśladują.
Wykonanie kwiatka- słonecznika. Praca wg. pokazanego wzoru
z gotowych elementów / płatki i liście trzeba wyciąć /, zwrócenie uwagi
na bezpieczne posługiwanie się nożyczkami i estetykę wykonywanej
pracy
Zakończenie, prace porządkowe, podziękowanie, pożegnanie.
KOLEJNOŚC WYKONYWANYCH CZYNNOŚCI PRZY WYKONYWANIU
KWIATKA
używając kleju Vikol nakleić ziarna słonecznika na środek
papierowego talerzyka
23
odrysować i wyciąć listki i płatki wg. szablonów
przykleić po obwodzie talerzyka płatki
przykleić na listewkę liście
zamocować za pomocą pinezek kwiat do listwy
opracowała Lucyna Kortus
24
Ankieta po odbytych zajęciach
1. Dzisiejsze zajęcia były na ocenę
2. Podobało mi
się………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………..
3. Moja praca powinna być oceniona na
4. Co zmieniłbyś w dzisiejszych zajęciach?
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
5. Moja mina po zajęciach
odniosłem sukces zmęczony
smutny, myślałem, że pójdzie mi lepiej
DZIĘKUJĘ
25
IX.EWALUACJA PROGRAMU
ukazanie dziecku ,że ono też potrafi tworzyć udział w konkursach prezentowanie prac całej społeczności szkolnej atrakcyjność zajęć ukazanie, jak można spędzać czas wolny rozmiłowanie do sztuki odnoszenie sukcesu powstawanie niekonwencjonalnych, niepowtarzalnych i ciekawych prac analiza ankiet po odbytych zajęciach analiza prac dzieci.
Życzę owocnej pracy i odkrywania nowych talentów
Lucyna Kortus