proiect bun2

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/31/2019 proiect bun2

    1/13

    COALA CU CLASELE I-VIII NR. 21GHEORGHE IEICA

    CRAIOVA

    Subiectul leciei: Atributul Inspecie special la clasClasa a IV-a A nv. Stnil Ileana Mihaela

    15 MAI 2012

  • 7/31/2019 proiect bun2

    2/13

    PROIECT DE LEC IE

    Data : 15.05.2012Unitate de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Nr. 21 Gheorghe ieicaPropuntor: Prof. nv. Primar Stnil Ileana MihaelaClasa: a IV-a AAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Cltorii i aventuriSubiectul leciei: AtributulTipul leciei: consolidare de cunotinte

    Scopul leciei: Consolidarea capacitii de recunoatere i utilizare corect aatributului n comunicarea oral i scris

    Obiective de referin:1.3. s sesizeze structuri gramaticale (morfologice i sintactice) corecte sauincorecte dintr-un mesaj ascultat;2.5. s integreze adecvat n exprimarea oral proprie elemente de construcie acomunicrii studiate;3.6. sa recunoasc n textele studiate elemente de construcie a comunicrii nvate.4.4. s utilizeze corect, n textele redactate, elementele de construcie a comunicriistudiate.

    Obiective operaionale: Cognitive:

    s defineasc atributul; s precizeze ntrebrile la care rspunde atributul; s identifice atribute n textele date; s realizeze acordul ntre atribut i substantivul pe care l determin; s alctuiasc enunuri respectnd cerine date.

    Afectiv-atitudinale: s participe activ la lecie, dovedind interes pentru rezolvarea sarcinilor de

    lucru; s manifeste spirit de echip i colaborare. Psihomotorii : s-i coordoneze micrile pentru rezolvarea sarcinilor primite.

  • 7/31/2019 proiect bun2

    3/13

    Resurse:

    Metodologice:

    strategia didactic: inductiv-deductiv, algoritmic;

    metode i procedee: conversaia euristic, brainstorming, jocul didactic,explicaia, problematizarea, metoda Cadranelor.

    Forme de organizare: frontal, individual, n perechi, pe grupe;

    Mijloace de nvmnt: plana cu rebus, fie de lucru, plicuri, jetoane.

    Temporale:

    Durata leciei: 45 de minute

    Bibliografice: oficiale:

    Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti,2005;Piil Tudora, Mihilescu Cleopatra,Limba i literatura romn-manual pentruclasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureti

    tiinifice:Creu, Elvira,Psihopedagogie colar pentru nvmntul primar, EdituraAramis, Bucureti, 1999Pene, Marcela, Comunicare-culegere de exercii, Editura Aramis, Bucureti,1998;

    metodico-didactice:Ioan erdean,Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV. Manual pentruliceele pedagogice, clasele a XI-a i a XII-a, specialitatea nvtori, EdituraDidactic i Pedagogic, Bucureti, 1985.

    Nu, Silvia,Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Editura

    Aramis, Bucureti, 2002.

    Evaluare: formativ- continuLocul de desfurare: sala de clas

  • 7/31/2019 proiect bun2

    4/13

    SCENARIU DIDACTIC

    Etapelelectiei

    Durata Demersul didactic Strategii didactice Evalua

    Activitateapropuntoarei

    Activitateaelevilor

    Metode Mijloace Forme deorganizare

    1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

    1. Momentorganizatoric

    2 Se asigur condiiile necesaredefurrii optime a activitii:asigurarea linitei, pregtireamaterialului didactic.

    Elevii pregtesc celenecesare pentru ora delimba i literaturaromn.

    explicaiaconversaia

    fie,plane

    frontal

    2. Verificareatemei

    5 Se va verifica cantitativ i calitativtema, corectndu-se erorile, dac estecazul.

    conversaia

    3. Captareaateniei

    7 Le voi propune elevilor scompletm mpreun un rebus.(Anexa 1)Dup rezolvarea corect a rebusului,vor obine pe vertical titlul leciei,

    Atributul.

    Elevii rezolvrebusul.

    explicaia plan frontal observasistemat

    4. Anuntareatemei i a

    obiectivelor

    2 Voi scrie pe tabla titlul leciei:Atributul.i voi anuna pe elevi c, n aceastor, vom rezolva mai multe exerciiiaplicative pentru a-i fixa mai binecele nvate despre atribut (definiie,intrebrile la care rspunde acesta,prin ce poate fi exprimat, acordulntre atribut i substantivul pe care ldetermin, exemple de atribute).

    Noteaza n caiete datai titlul leciei.

    explicaia caietele declas

    frontal

    1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

  • 7/31/2019 proiect bun2

    5/13

    5. Dirijareaconsolidrii

    20 Pentru a reaminti noiunile teoreticede care ne vom folosi n rezolvareaexerciiilor propuse, solicit elevilor srspund la cteva ntrebri.Voi scrie rspunsurile lor pe tabl,folosind metoda brainstorming.(Anexa 2)Voi cere ctorva elevi s scrie latabl enunuri n care se regsescatribute exprimate prin substantiv,

    adjectiv i numeral.n continuare le voi propune elevilorun joc didactic: Cuvinte risipite.Voi organiza elevii n grupe de ctepatru. Cte un reprezentant al fiecreigrupe, va veni i va extrage dintr-unbol un bilet pe care este scris unnumr. n funcie de numrul indicatde bilet, se vor stabili numeleechipelor i sarcina de lucru care lerevine. Vor primi fia de lucru,jetoanele cu simbolul echipei pe carele vor pune n piept, dar i un plic pecare l vor deschide doar dac au

    rezolvat corect sarcina de lucru.(Anexa 3)Dup rezolvarea sarcinilor de lucrupropuse, un reprezentant al fiecreigrupe va expune n faa clasei soluiagsit, deschiznd pliculcorespunztor echipei lui.n fiecare plic exist cte un cuvnt.Dup descoperirea acestor cuvinte, seformeaz o propoziie desprecolectivul de elevi.

    Rspund la ntrebri

    Elevii scriu pe caiete.

    Ascult cu interes.

    Rezolv sarcinapropus.

    Prezint n faa claseirezolvarea fiei.

    brainstorming

    exerciiul

    jocul didactic

    exerciiul

    tabla

    caietele

    elevilor

    plicuri,ecusoane,plane

    frontal

    frontal

    pe grupe

    formati

    observasistemati

    elevilo

    apreciereparticipla activita

    1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

  • 7/31/2019 proiect bun2

    6/13

    6. Asigurareareteniei i atransferului

    5 Le voi mpri elevilor fie de lucruindiviuale, n care se va utilizametoda Cadranelor.(Anexa 4)Se va aplica verificarea n perechi afielor de lucru.

    Rezolv fia de lucru. explicaiaexerciiulmetoda

    Cadranelor

    fie delucru

    individual observasistemat

    corectareperech

    7. Anunareatemei pentru

    acas

    2 Le voi anuna elevilor tema pentruacas.(Anexa 5)

    Elevii i noteaztema.

    explicaia fie delucru

    pentru

    acas

    frontal

    8. ncheierealeciei

    2 Se fac aprecieri asupra participriielevilor la lecie, cei mai activi fiindevidentiai.

    Ascult cu atenie. conversaia frontal aprecieverbal

  • 7/31/2019 proiect bun2

    7/13

    Anexa 1

    A

    BCompletai definiiile urmtoare cu termenii potrivii.Completnd corect rebusul cu aceste cuvinte descoperite, vei afla pe

    vertical (A-B) titlul leciei de azi.Succes!

    1. Partea de vorbire care arat numrul obiectelor prin numrare senumete.2. Partea de vorbire care denumete fiine, lucruri, fenomene ale naturii se numete.3. Partea de vorbire care ine locul unui substantiv se numete 4. Partea de vorbire care exprim nsuirea unei fiine, unui lucru sau a unui fenomen al naturiise numete .5. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea sau existena fiinelor, lucrurilor, fenomenelor

    naturii se numete 6. Partea de propoziie care arat despre cine se vorbete n propoziie se numete.7. Partea de propoziie exprimat prin verb, care rspunde la ntrebarea ce face? senumete

    1.

    3.4.

    5.6.

    7.

  • 7/31/2019 proiect bun2

    8/13

    Anexa

    SCRIEI TOT CE AI NVAT DESPRE CUVNTULDE MAI JOS :

  • 7/31/2019 proiect bun2

    9/13

    Anexa 3GRUPA NR. 1

    Marcai cu A atributele din textul urmtor:

    Primvara minunat a sosit la noi. Psrile cltoare au venit cu zarv mare. Veseliapdurii se aude din deprtare. ntia fiic a anului ne-a adus bucurii.

    GRUPA NR. 2

    Corectai textul urmtor, realiznd acordul ntre atribute i substantivele pe care ledetermin:

    Suntem la munte de doi zile.De diminea pornim pe ci necunoscut. Sperm s vedemanimale slbatici i plante mrunt.

    GRUPA NR. 3

    Analizai cuvintele subliniate din urmtoarele propoziii :

    a) Un pui are puf cafeniu.b) Ciorba de pui mi place.

    GRUPA NR. 4

    Completai proverbele cu atributele potrivite din paranteze:

    Buturuga .................rstoarn carul ....................... .Minciuna are picioare ..................... .Vorba ... mult aduce.( dulce, mare, scurte, mic )

    GRUPA NR. 5Gsii substantive crora li se potrivesc atributele urmtoare:

  • 7/31/2019 proiect bun2

    10/13

    ______________zgribulit; ______________ bogat;______________ de poveti; ______________ pentru copii;patru __________________; zece ____________________;

    GRUPA NR. 6

    Alctuii cte un enun n care atributul s fie exprimat prin adjectiv, substantiv, numeral.

    GRUPA NR. 7

    Alctuii propoziii dup schemele:

    S A P

    subst. adj. verb

    A S P

    numeral subst. verb

    GRUPA NR. 8

    Completai spaiile libere cu atributele potrivite:Vacana (care?)_______________ este bucuria (a cui?)___________________.(ci?)_______ copii s-au bucurat de vestea (ce fel de?) __________________.n pdurea (ce fel de?) _______________ se aude cntecul (al cui?)_________________.

    Cuvintele din plicuri vor forma propoziia:

    Elevii clasei a patra sunt copii silitori, istei i cumini.

  • 7/31/2019 proiect bun2

    11/13

    Anexa 4

    Fi de lucru- atributul -

    1. Subliniaz atributele dinurmtoarele enunuri:

    Elevul a cumprat un caiet nou.Pstorul veghea turma de oi.Zece copii au participat la concursulde matematic.

    2. Enumer atributele exprimate prinsubstantive de la exerciiul 1.

    ________________________________________________________________________________________________________________________________________

    3. Realizai acordul adjectivelor cufuncia de atribut:

    Fructele ( timpuriu) sunt foarteapreciate. ( ____________ )Plaiurile (romnesc) atrag muli turiti.( _____________ )

    4. Gsii ct mai multe atribute pentrusubstantivul mama:

    ______________________________________________________________________________________________________

    Ce calificativ crezi c merit colegul tu? ncercuiete chipul corespunztor acestui calificativ.

    Nu sunt sigur Insuficient Suficient Bine Foarte bine

  • 7/31/2019 proiect bun2

    12/13

    Fi de lucru

    1. Marcai cu A atributele din urmtoarele propoziii:

    Razele soarelui mangiei iarba fraged.

    Cntecul ciocrliei se aude din vzduhul senin.

    Dou berze au fcut un cuib mare n stlpul de la poart.

    2. Alctuii enunuri n care cuvintele : patru , senin, pdurii s fie atribute.

    3. Scriei forma corect a atributelor dintre paranteze:

    Caietele (elev) sunt pe catedra (doamna).

    (Doi) fete se joac n parcul (linitii).

    Astzi am mncat ( al treilea) piersic.

    Fi de lucru

    1. Marcai cu A atributele din urmtoarele propoziii:

    Razele soarelui mangiei iarba fraged.

    Cntecul ciocrliei se aude din vzduhul senin.

  • 7/31/2019 proiect bun2

    13/13

    Dou berze au fcut un cuib mare n stlpul de la poart.

    2. Alctuii enunuri n care cuvintele : patru , senin, pdurii s fie atribute.

    3. Scriei forma corect a atributelor dintre paranteze:

    Caietele (elev) sunt pe catedra (doamna).

    (Doi) fete se joac n parcul (linitii).

    Astzi am mncat ( al treilea) piersic.