14
Proiect didactic Școala Gimnazială Sfântul Nicolae Pofesor: Cristina Issa Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Subiectul: Complementele circumstanțiale – recapitulare şi consolidare Tipul lecției: evaluarea competențelor de limbă Clasa: a V a Data: Durata: 50 min Competența generală: 4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse Competențe specifice: 4.2 utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime și derivate adecvate temei date 43 – alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corexct semnele ortografice și de punctuație Obiective operaționale: Prin această activitate, urmăresc ca elevii: O1 – să definească complementului;

Proiect Cl V

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic

Citation preview

Page 1: Proiect Cl V

Proiect didactic

Școala Gimnazială Sfântul NicolaePofesor: Cristina IssaAria curriculară: Limbă și comunicareDisciplina: Limba și literatura românăSubiectul: Complementele circumstanțiale – recapitulare şi consolidareTipul lecției: evaluarea competențelor de limbăClasa: a V a Data: Durata: 50 min

Competența generală:4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse

Competențe specifice:4.2 utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date43 – alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corexct semnele ortografice și de punctuație

Obiective operaționale:Prin această activitate, urmăresc ca elevii:O1 – să definească complementului;O2 – să identifice compelemtele din exemplele oferite;O3 – să recunoască părțile de vorbire determinate de complement;O4 – să analizeze complementele exprimate prin diferite părți de vorbire;O5 – să alcătuiească exemple cuprinzând toate tipurile de circumstanțiale;O6 – să cunoască topica, punctuaţia şi ortografia complementului;O7 – să manifeste interes pentru o exprimare ingrijita si nuantata;O8 – să participe cu interes la actul de comunicare

Page 2: Proiect Cl V

Strategia didactică

Metode și procedeee: se vor folosi , alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum: învăţarea prin descoperire , conversaţia euristică, explicaţia, brainstormingul, schema la tablă, testul de 5min,

Mijloace de învățământ: manualul, fişe de evaluare, culegeri de exerciţii pentru analiza gramaticală.

Moduri de organizare a învățării : activitatea frontală , alternativ cu activitatea independentă individuală.

BIBLIOGRAFIE: Cîntiuc, Rita, (coord.), Planificare şi proiectare. Exemple de bune practici.Clasa a V-a, Editura Nomina, 2011; Cîntiuc, Rita, (coord.), Limba şi literatura română. Comunicare. Fişe de lucru. Teste iniţiale, formative şi finale, clasa a V-a

Editura Nomina, 2011; Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas 2001 C. Parfene Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,Ed. Polirom, Iași, 1999.

Page 3: Proiect Cl V

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.Crt.

Momentelelecției

Ob.op.

Conținuturi Strategia didactică EvaluareMetode și procedeee

Mijloace de

învățământ

Moduri de organizare a învățării

1. EVOCAREA1'

-Pregătirea metrialelor necesare lecţiei

Conversația Caietete elevilor

activitatefrontală și individuală

10'

O1

O2

O3

Crearea unei atmosfere care să trezească interesul pentru subiectul lecţiei prin rezolvarea fişei 1

-exerciţii de identificare a complementelor circumstanţiale

-exerciţii de identificare a funcţiei sintactice a complementelor circumstanţiale

Descoperirea Fișe de lucru 1

activitateindividuală

-Citeşte textul propus şi identifică funcţia sintactică a cuvintelor subliniate

1'-exerciţii de recunoaştere a acestei funcţii sintactice

-exerciţii de alcătuire de propoziţii care să cuprindă complemente circumstanţiale

Expunerea

Conversaţia

tabla frontală Evaluare orală prin întrebări:Ce este compelmentul?Câte tipuri de complement cunoaşteţi?

Page 4: Proiect Cl V

Care sunt complementele circumstanţiale?

2. REALIZAREASENSULUI

28'

O4

O3

O5

O6

- exerciţii de lectură a textului

-exerciţii de identificare a tipurilor de circumstanţiale

-exerciţii de identificare a funcţiei sintactice a unor cuvinte subliniate

-exerciţii de completare a unor propoziţii cu diferite tipuri de complemenete circumstanţiale

-exerciţii de identiifcare a elementului regent al compelmenetelor circumstanţiale

-exerciţii de analiză sintactico-morfologică a complementelor circumstanţiale

-exerciţii de redactare a unor texte

Brainstormingul

Schema

Explicația

Conversația euristică

Tabla

caietul de notițe

Fișa de lucru 2

activitateindividuală

în perechi

frontală

activitateindividuală

Orală, sub formă de aprecieri

Orală

Page 5: Proiect Cl V

3.

REFLECȚIAObţinerea performanţei

8'

2'

O7

O5

O8

-exerciţii de completare a schemei de sistematizare

Indicarea sarcinilor de învăţare pentru acasă şi a explicaţiilor, acolo unde este nevoie

Explicația

Fișa de evaluare –fişa nr.3

Caietele de temă acasă

activitateindividuală

activitateindividuală

-toți elevii vor fi apreciați și notați în funcșie de gradul de implicare, de corectitudinea și claritatea răspunsurilor

Page 6: Proiect Cl V

Fişa 1

Citeşte textul şi rezolvă cerinţa

Completează spaţiile goale cu funcţiile sintactice potrivite pentru cuvintele subliniate

Pisica salvatoare

Ieri, la Braşov, cetăţenii dintr-un bloc cu opt etaje au scăpat de un incendiu care ar fi putut să distrugă toate

apartamentele. Ionuţ, un băieţel de cinci ani, nu a stins bine chibritul folosit ca să aprindă aragazul şi mocheta din bucătărie

a ars mocnit. Copilul a adormit, dar pisica lui l-a trezit. Pompierii au intervenit rapid, au localizat focul şi pagubele au fost

mici. Locatarii au ţinut să-i mulţumească pisicii şi i-au cumpărat îndată zece cutii de « Kitekat. »

Page 7: Proiect Cl V

Fişa 2

1. Aminteşte-ţi poezia şi completează versurile din care lipsesc cuvinte, precizează oral funcţia sintactică a acestora şi prin ce părţi de vorbire se exprimă.

Somnoroase păsărele ................................ se adună, Se ascund .............................. Noapte bună! ( Somnoroase păsărele , de Mihai Eminescu)

2. Identifică complementele circumstanţiale din textele date şi analizează părţile de vorbire prin care se exprimă:

„Aseară, prin grădina amorţită,Din tufe de pelin cu frunze mici

A apărut în taină un arici, O mică vietate ghemuită.Copiii l-au zărit de pe cerdac…” (Ariciul, deGeorge Topîrceanu)

3. Construieşte enunţuri cu trei adverbe de mod derivate de la substantivele: băiet, iepure, şoim.

4. Alcătuieşte o scrisoare de felicitare cu ocazia onomasticii prietenului/prietenei tale, în care să utilizezi toate tipurile de complemente circumstanţiale.

Page 8: Proiect Cl V

Fişă 3Complementele circumstanţiale

Se dau propoziţiile:Acolo l-am întâlnit pe Cătălin.Am fost la bibliotecă.Au reparat trotuarul până la noi.Mă duc la a doua.

Răspundeţi la întrebările :

1. Ce arată cuvintele îngroşate ?2. Ce determină cuvintele scrise îngroşat ?

Pe baza răspunsurilor la întrebările de mai sus, completaţi spaţiile punctate din enunţurile de mai jos :

Complementul circumstanţial de loc arată...........unde se petrece acţiunea exprimată .

Răspunde la întrebarea............................

Se exprimă prin:

a) adverb de...................b) substantiv în cazul..........................c) pronume în cazul............................d) numeral cu valoare..........................................în cazul...................

Page 9: Proiect Cl V

Fişă 4Complementele circumstanţiale

Se dau propoziţiile:Mâine mergem la teatru.În concediu mergem la munte.A întârziat două ore.

Răspundeţi la întrebările :

1. Ce arată cuvintele îngroşate ?2. Ce determină cuvintele scrise îngroşat ?

Pe baza răspunsurilor la întrebările de mai sus, completaţi spaţiile punctate din enunţurile de mai jos :

Complementul circumstanţial de timp arată...................în care se petrece acţiunea exprimată .

Răspunde la întrebarea............................

Se exprimă prin:a) adverb de..................b) substantiv în cazul................., precedat de.....................c) substantiv în cazul......................, fără prepoziţie,

Page 10: Proiect Cl V

Fişă 5Complementele circumstanţiale

Se dau propoziţiile:Merge încet.Munceşte cu plăcere.Răspundeţi la întrebările :

1. Ce arată cuvintele îngroşate ?2. Ce determină cuvintele scrise îngroşat ?

Pe baza răspunsurilor la întrebările de mai jos, completaţi spaţiile punctate din enunţurile de mai jos :

Complementul circumstanţial de mod arată...................în care se petrece acţiunea exprimată.

Răspunde la întrebarea...........................Se exprimă prin:

a) adverb de........................b) substantiv în cazul.............................