Upload
aura-stefanescu
View
556
Download
6
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Proiect Contabilitate Manageriala Aprofundata
Citation preview
UNIVERSITATEA „ŞTEFAN CEL MARE” SUCEAVA
PROGRAMUL DE STUDII: MANAGEMENTUL FIRMELOR DE COMERŢ,
TURISM ŞI SERVICII
Proiect la Contabilitate Manageriala
Aprofundata
S.C. DELICIU. S.R.L.
Suceava 2013
~ 1 ~
TEMA I.
1. Delimitarea cheltuielilor și a veniturilor unei firme în vederea întocmirii contului de profit și pierdere (repartizarea cheltuielilor după natura economică și reflectarea acestora în contul de profit și pierdere care vizează gruparea cheltuielilor din exploatare după natura economică; repartizarea cheltuielilor pe destinații și întocmirea contului de profit și pierdere având în vedere gruparea cheltuielilor după funcțiile întreprinderii). Se va alege un sigur produs realizat de firma respectivă.
S.C. Deliciu. S.R.L. are ca obiect de activitate producerea si vanzarea de produse de patiserie.
Torturi diplomat: pentru obtinerea a 1 kg de tort sunt necesare: 2 oua (1 leu), 4 plicuri de glatina (4 lei), 500 ml lapte (2 lei), 500 ml smantana (6 lei), 1 compot ananas (5 lei), ornament tort (1 leu). Materia prima pentru a obtine 1kg de tort diplomat costa 19 lei. In categoria materialelor consumabile intra: ambalajele 2 lei cutia, servetele 2 lei pachetul. Angajati: 2 patiseri, o femeie de servici si vanzator.patiser: 1000 lei salar lunar, femeia de servici 600 lei salar si vanzator 800 lei salar, administrator 1500 lei. Capacitatea maxima de productie in firma este de 1000 kg de tort pe luna. Capacitatea realizata in medie este de 900 kg de tort pe luna din care s-a vandut 863 kg tort. Pretul unui kg este de 35 lei pe kg.
Durata de functionare de 10 ani:24500 lei : 10 ani = 2450 lei pe an
Amortizarea:2 Frigidere: 2000 * 2 = 4000 leiVitrina frigorifica: 3000 lei2 Cuptoare: 12000 lei2 Plite electrice: 2000 leiChiuveta: 1500 lei4 Mese + 12 Scaune: 800 leiVesela: 1200 lei
N-1 N
Venituri● Cifra de afaceri
362460 lei
Total venituri 362460 lei
Venituri privind costul stocurilor 15540 lei
Cheltuieli:● Cheltuieli cu materii 205200 lei
10800 kg tort pe an
~ 2 ~
prime;● Cheltuieli cu materiale
consumabile:● Cheltuieli cu personal;● Cheltuieli cu energia
electrica;● Cheltuieli cu chiria;● Cheltuieli cu amortizarea
16800 lei
58800 lei7500 lei
18000 lei2450 lei
Total cheltuieliMai putin veniturile privind costul stocurilor
308750 lei
Rezultatul inainte de impozitare 53710 lei
● Cheltuieli cu impozitul pe profit
8593,6 lei
Rezultatul exercitiului 45116,4 lei
2. Pentru aceeași firmă luată în studiu se va determina costul de producție al produsului ”N”(alt produs față de cel ales la punctul nr.1), respectiv se vor reflecta în contul de profit și pierdere cheltuielile care au format costul (contul de profit şi pierdere cu reflectarea cheltuielilor după funcţiile întreprinderii). 800 kg pe luna – 9600 kg pe an. Tort ciocolata
471288
Cheltuieli dupa natura
Total Productie Administratie Desfacere
Cheltuieli cu materii prime
25661 25661 X X
Cheltuieli cu materiale consumabile
400 X X 400
Cheltuieli cu salariile
4900 2600 1500 800
Cheltuieli cu amortizarea
2450 2250 X 200
Cheltuieli cu energia electrica
625 375 75 175
Cheltuieli cu reclama
100 X X 100
Total 34136 lei 30886 lei 1575 lei 1675 lei
~ 3 ~
Cost unitar de productie
X 30886 lei : 800kg = 38, 6 lei pe kg
X X
Materii prime pt tort de ciocolata:● 600 kg de faina * 2,5 lei = 1500 lei;● 400 plicuri praf de copt * 0,3 lei = 120 lei;● 1 kg sare * 1 leu = 1 leu;● 400 pachete de unt * 4 lei = 1600 lei;● 100 oua * 0,4 lei = 40 lei;● 700 kg de ciocolata * 20 lei = 14000 lei;● 800 doze de esenta de vanilie * 0,5 lei = 400 lei;● 1000 kg de zahar * 4,5 lei = 4500 lei;● 400 litri de frisca * 8,75 lei 3500 lei;● Total = 25661 lei
Materiale consumabile: 400 ambalaje * 1 leu = 400 leiAmortizarea:2 Frigidere: 2000 * 2 = 4000 leiVitrina frigorifica: 3000 lei2 Cuptoare: 12000 lei2 Plite pe gaz: 2000 leiChiuveta: 1500 leiTotal 22500 lei : 10 ani = 2250 leiAmortizarea utilajelor de desfacere:4 Mese + 12 Scaune: 800 leiVesela: 1200 leiTotal 2000 lei : 10 ani = 200 leiEnergia electrica totala consumata este de 250 kw din care 50 kw intretinerea utilajelor,
30 kw pt iluminatul si utilajele din biroul administrativ, 100 kw fabricarea produselor si 70 kw intretinerea magazinului de desfacere. Pretul unui kw este de 2, 5 lei.
3. Determinarea costului complet și a costului unitar pe total și pe fiecare articol de calculație în parte pentru două sau trei produse (diferite de cele de la punctele 1 și 2).
Elemente de calcul
Ecler Savarina Amandine Total
Cheltuieli directe 820 + 10587 + 246 = 11653 lei
8292 + 660 + 198 = 9150 lei
3295,5 + 520 + 156 = 3971,5 lei
24774,5 lei
Cheltuieli indirecte de productie
12090 lei 9672 lei 7858,5 lei 29620,5 lei
Cost total de productie
23743 lei 18822 lei 11830 54395 lei
~ 4 ~
Cantinatea obtinuta
8000 bucati 6500 bucati 5000 bucati
Cost unitar de productie
2,97 lei 2,90 lei 2,37 lei
Repartizarea pe produse: 41% ecler; 33% savarina si 26% bezea.Salarii: 2000 lei Curent electric 240 kw * 2.5 lei = 600 lei
Ecler:● 200 litri ulei * 6 lei = 1200 lei● 500 kg faina * 2,5 lei = 1250 lei● 6400 oua * 0,4 lei = 2560 lei● 2 kg sare* 1 leu = 2 lei● 900 pachete margarina * 2,5 lei = 2250 lei● 250 kg zahar * 4,5 lei = 1125 lei● 1000 litri lapte * 2 lei = 2000 lei● 10 kg cacao * 20 lei = 200lei● Total: 10587 lei
Savarina:● Trei pachete unt * 4 lei = 12 lei● 4062 oua * 0.4 lei = 1625 lei● 116 kg pesmet * 4 lei = 464 lei● 450 kg zahar * 4.5 lei = 2025 lei● 2 kg sare *1 leu = 2 lei● 50 kg de lamaie si portocale – 200 lei● 400 kg de frisca – 3500 lei● 116 kg dulceata – 464 lei● Total 8292 lei
Amandina:● 1500 oua * 0,4 lei = 600 lei● 149 kg zahar * 4,5 lei = 670,5 lei● 10 litri ulei * 6 lei = 60 lei● 12 kg cacao * 20 lei kg = 240 lei● 50 kg faina * 2,5 lei = 125 lei● 250 plicuri praf de copt * 0,3 lei = 75 lei● 500 plicuri cappucino * 0,7 = 350 lei● 500 esente de rom * 0,5 = 250 lei● 750 oua * 0,4 lei = 300 lei● 250 pachete margarina * 2,5 lei = 625 lei● Total 3295,5 lei
Cheltuieli indirecte:● Chiria 1500 lei pe luna 18000 lei pe an● Salarii personal administrativ: 40000 lei pe an● Amortizarea: 2450 lei pe an
~ 5 ~
Elemente
Tort diplomat
Tort ciocolata
Eclere
Savarine
Amandine
Coeficient de repartizare
27% 24% 20%
16% 13%
Chiria pe sectii de produse
4860 4320 3600
2880 2340
Salarii personal administrativ
10800
9600 8000
6400 5200
Amortizare
661,5
588 490 392 318,5
4. Determinarea costului de producţie pentru o categorie de produse, folosind metoda imputării raţionale.
Determinam costul de productie pentru tort diplomat folosind metoda imputari rationale:Torturi diplomat: pentru obtinerea a 1 kg de tort sunt necesare: 2 oua (1 leu), 4 plicuri de
glatina (4 lei), 500 ml lapte (2 lei), 500 ml smantana (6 lei), 1 compot ananas (5 lei), ornament tort (1 leu). Materia prima pentru a obtine 1kg de tort diplomat costa 19 lei. In categoria materialelor consumabile intra: ambalajele 2 lei cutia, servetele 2 lei pachetul. Angajati: 2 patiseri, o femeie de servici si vanzator.patiser: 1000 lei salar lunar, femeia de servici 600 lei salar si vanzator 800 lei salar, administrator 1500 lei. Capacitatea maxima de productie in firma este de 1000 kg de tort pe luna. Capacitatea realizata in medie este de 900 kg de tort pe luna din care s-a vandut 863 kg tort. Pretul unui kg este de 35 lei pe kg.
Amortizarea:2 Frigidere: 2000 * 2 = 4000 leiVitrina frigorifica: 3000 lei2 Cuptoare: 12000 lei2 Plite pe gaz: 2000 leiChiuveta: 1500 leiTotal 22500 lei : 10 ani = 2250 leiAmortizarea utilajelor de desfacere:4 Mese + 12 Scaune: 800 leiVesela: 1200 leiTotal 2000 lei : 10 ani = 200 leiEnergia electrica totala consumata este de 250 kw din care 50 kw intretinerea utilajelor,
30 kw pt iluminatul si utilajele din biroul administrativ, 100 kw fabricarea produselor si 70 kw
~ 6 ~
intretinerea magazinului de desfacere. Pretul unui kw este de 2, 5 lei.
Elemente Cheltuieli
directe
Cheltuieli
indirecte Cheltuieli administr
ative
Cheltuieli de
desfacere
Materii prime
Materiale
auxiliare
Manopera directa
Cheltuieli fixe
Cheltuieli variabile
Oua 900
Gelatina 3600
Lapte 1800
Smantana 5400
Compot ananas
4500
Ornamente 900
Ambalaje 800
Servetele 600
Salarii 2000 600 1500 800
Amortizarea
2250 200
Energia electica
125 250 75 175
Subtotal 16200 2500 2000 2975 250 1575 1175
~ 7 ~
Total 20700 3225 1575 1175
Costul de productie = Cheltuieli directe + Cheltuieli indirecte – RFP;
Unde : ❑❑Costul de productie = 20700 + 3225 – (1 - ❑❑) = 23925 – ( 1 – 0,9) = 23925 – 0,1
Costul de productie = 23924,9 lei pe luna
5. Determinarea costului de producţie pentru mai multe produse, fără metoda imputării raţionale.Total cheltuieli: 54395 leiCheltuieli directe: 24774,5 leiCheltuieli indirecte: 29620,5 leiCoeficientul de repartizare: 29620,5 / 54395 = 0,544544
Elemente de calcul
Ecler Savarina Amandine Total
Cheltuieli directe 11653 lei 9150 lei 3971,5 lei 24774,5 lei
Cheltuieli indirecte de productie
12090 lei 9672 lei 7858,5 lei 29620,5 lei
Cost total de productie
23743 lei 18822 lei 11830 54395 lei
Cantinatea obtinuta
8000 bucati 6500 bucati 5000 bucati
Cost unitar de productie
2,97 lei 2,90 lei 2,37 lei
Ch ecler = 11653 * 0,544544 = 6345,57 leiCh savarina = 9150 * 0,544544 = 4982,58 lei Ch amandina = 3971,5 * 0,544544 = 2162,66 lei
6. Determinarea costului de achiziţie pentru bunuri aprovizionate de la extern (de preferat materiile prime care fac obiectul elementelor de cheltuieli directe) (pot fi considerate atât situaţiile de import, cât şi achiziţii intracomunitare).
Se achizitioneaza din turcia 700 kg de ciocolata menaj si 22 kg de cacao.Valoarea in vama: 12243 leiTaxa vamala: 10 % * 12243 lei = 1224 lei
~ 8 ~
Comision vamal: 5% * 13467 = 673 leiCheltuieli de transport: 372 lei – TVA = 300 leiTotal cost de achizitie: 14440 lei.
~ 9 ~
TEMA II.
1 Determinarea costului de achiziție și a costului de producție pentru mai multe categorii de materii prime respectiv determinarea costului de producție pentru un semifabricat și pentru un produs finit precum și determinarea costului complet și a rezultatului aferent producției vândute.
Elemente Materie prima oua
Cantitate bucati Cost Valoare
Pret cumparare 12512 0.39 lei 4875 lei
Cheltuieli de transport 12512 0.01 125 lei
Cost de achizitie 12512 0.4 lei 5000 lei
Elemente Materie prima faina
Cantitate kg Cost lei/kg Valoare lei
Pret cumparare 1150 2.3 2645 lei
Cheltuieli de transport 1150 0.2 230 lei
Cost de achizitie 1150 2.5 2875 lei
~ 10 ~
Semifabricat Blat tort ciocolata
Cantitate Cost Valoare
Consum materie prima oua
100 0.4 400 lei
Consum materie prima faina
600 2.5 1500 lei
Consum materie prima praf de copt
400 0.3 120 lei
Consum materie prima sare
1 1 1 leu
Consum materie prima ciocolata
400 20 8000 lei
Consum materie prima zahar
600 4.5 2700 lei
Cost de productie al semifabricatului
445 kg blat 28.7 12721
~ 11 ~
Elemente Produs finit tort ciocolata
Cantitate kg Cost lei/kg Valoare lei
Consum semifabricate 445 28.7 12772
Cheltuieli fabricatie pentru produs finit
18114
Cost productie 800 38.6 30880
~ 12 ~
2 Pe baza elementelor de cheltuieli care au fost luate în calcul la Tema I, să se clasifice elementele de cheltuieli fixe, variabile și acestea la rândul lor să se identifice cu cheltuielile perioadei, cheltuieli directe și indirecte.
Cheltuieli Cheltuieli variabile
Cheltuieli fixe Cheltuieli ale perioadei
Cheltuieli de productie
Directe Indirecte
Materii prime X X
Materiale consumabile
X X
Salarii muncitori
X X
Salarii administrator
X X
Amortizare X X
Energia electrica
X X
Chirie X X
3 Exemplificarea comportamentului cheltuielilor față de volumul fizic al producției prin calcularea indicatorului de elasticitate/variabilitate în funcție de indicele obținut a categoriei de cheltuieli variabile: flexibile, degresive, progresive, regresive, proporționale și fixe.
1 Pentru a obtine 10800 de kg de tort diplomat valoarea cheltuielilor realizate este de 308.750 lei, iar pentru a obtine 21.600 de kg de tort, valoarea cheltuielilor este de 590.800 lei.
E = ❑❑❑❑= 26.1157 : 28.5879 = 0.91 – cheltuiala degresiva
~ 13 ~
2 Pentru a obtine 10800 kg de tort diplomat, valoarea cheltuielilor realizate este de 308.750 lei, iar pentru a obtine 21.600 kg de tort, valoarea cheltuielilor este de 617.500 lei.
E = ❑❑❑❑ = 28.5879 : 28.5879 = 1 – cheltuiala proportionala
3 Pentru a obtine 10800 kg de tort diplomat, valoarea cheltuielilor realizate este de 308.750 lei, iar pentru a obtine 21.600 kg de tort, valoarea cheltuielilor este de 650.600 lei.
E = ❑❑❑❑ = 31.6527 : 28.5879 = 1.1 – cheltuiala progresiva
4 Determinarea indicatorului de elasticitate/variabilitate ținând cont de natura cheltuielilor în situația obținerii unei cantități de produs „X” și a cheltuielilor realizate.
În luna ianuarie s-au obținut 650 kg de tort iar în luna februarie 800 kg de tort diplomat. Costurile fiecărui element în parte se regăsește în tabelul de mai jos.
Ianuarie Februarie
Element Cost Element Cost
Materii prime 12350 Materii prime 15200
Materiale consumabile 2600 Materiale consumabile 3200
Personal 4900 Personal 4900
Energia electrică 600 Energia electrică 625
Chiria 1500 Chiria 1500
Amortizarea 204 Amortizarea 204
Cheltuieli cu materia prima:
❑❑ : ❑❑ = 19 : 19 = 1 cheltuială proporțională
Cheltuieli cu materiale consumabile:
❑❑ : ❑❑ = 4 : 4 = 1 cheltuială proporțională
Cheltuieli personal:
~ 14 ~
❑❑ : ❑❑ = 0 cheltuială degresivă
Cheltuieli energia electric:
❑❑ : ❑❑ = 0,16 : 0,93 = 0,17 cheltuială degresivă
Cheltuieli chirie:
❑❑ : ❑❑ = 0 cheltuială degresivă
Cheltuieli cu amortizarea:
❑❑ : ❑❑ = 0 cheltuială degresivă
~ 15 ~
TEMA IIISe ia in calcul urmatoarea perioada cu datele aferente:
Lunile anului Volumul fizic al productiei (buc)
(Qt)
Cheltuieli de productie (lei)
(Cht)
0 1 2
IanuarieFebruarieMartieAprilieMaiIunieIulieAugustSeptembrieOctombrieNoiembrieDecembrie
123456789101112
650 kg800 kg950 kg900 kg800 kg700 kg950 kg1100 kg900 kg750 kg650 kg900 kg
22100 lei27200 lei32300 lei30600 lei27200 lei23800 lei32300 lei37400 lei30600 lei25500 lei22100 lei30600 lei
Total 10050 kg 341700 lei
1. Exemplificați pentru o perioadă de gestiune dată pornind de la aceleași date ale unei firme următoarele procedee de delimitare a cheltuielilor în fixe și variabile:
● procedeul celor mai mici pătrate;a determinarea volumului mediu al productiei obtinute pentru perioasa luata in calcul:
Q = ❑❑ => Q = ❑❑ => Q = 837,5 kg/luna
b determinarea cheltuielilor medii aferente productiei obtinute:
Ch = ∑❑❑
❑
❑ => Ch = ❑❑ => Ch = 28475 lei/luna
c determinarea abaterii volumului fizic al productiei din fiecare perioada de gestiune luata in calcul fata de volumul fizic al acesteia:
Xt1 = Qt1 – Q => Xt1 = 650 kg – 873,5 kg => Xt1 = -223,5 kgXt2 = Qt2 – Q => Xt2 = 800 kg – 873,5 kg => Xt2 = -73,5 kgXt3 = Qt3 – Q => Xt3 = 950 kg – 873,5 kg => Xt3 = 76,5 kgXt4 = Qt4 – Q => Xt4 = 900 kg – 873,5 kg => Xt4 = 26.5 kgXt5 = Qt5 – Q => Xt5 = 800 kg – 873,5 kg => Xt5 = -73,5 kgXt6 = Qt6 – Q => Xt6 = 700 kg – 873,5 kg => Xt6 = -173,5 kg
~ 16 ~
Xt7 = Qt7 – Q => Xt7 = 950 kg – 873,5 kg => Xt7 = 76,5 kgXt8 = Qt8 – Q => Xt8 = 1100 kg – 873,5 kg => Xt8 = 226,5 kgXt9 = Qt9 – Q => Xt9 = 900 kg – 873,5 kg => Xt9 = 26,5 kgXt10 = Qt10 – Q => Xt10 = 750 kg – 873,5 kg => Xt10 = -123,5 kgXt11 = Qt11 – Q => Xt11 = 650 kg – 873,5 kg => Xt11 = -223,5 kgXt12 = Qt12 – Q => Xt12 = 900 kg – 873,5 kg => Xt12 = 26,5 kg
d determinarea abaterii cheltuielilor de productie din fiecare perioada de gestiune luata in calcul fata de media acestora:
Yt1 = Cht1 – Ch => 22100 – 28475 => Yt1 = -6375 lei Yt2 = Cht2 – Ch => 27200 – 28475 => Yt2 = -1275 lei Yt3 = Cht3 – Ch => 32300 – 28475 => Yt3 = 3825 lei Yt4 = Cht4 – Ch => 30600 – 28475 => Yt4 = 2125 lei Yt5 = Cht5 – Ch => 27200 – 28475 => Yt5 = -1275 lei Yt6 = Cht6 – Ch => 23800 – 28475 => Yt6 = -4675 lei Yt7 = Cht7 – Ch => 32300 – 28475 => Yt7 = 3825 lei Yt8 = Cht8 – Ch => 37400 – 28475 => Yt8 = 8925 lei Yt9 = Cht9 – Ch => 30600 – 28475 => Yt9 = 2125 lei Yt10 = Cht10 – Ch => 25500 – 28475 => Yt10 = -2975 lei Yt11 = Cht11 – Ch => 22100 – 28475 => Yt11 = -6375 lei Yt12 = Cht12 – Ch => 30600 – 28475 => Yt12 = 2125 lei.
e determinarea cheltuielilor variabile unitare pe baza urmatoarei relatii:
Cvu = ∑❑❑
❑
❑
Xt ❑❑❑ Yt Xt*Yt
-223,5 49952,25 -6375 1424812,5
-73,5 5402,25 -1275 93712,5
76,5 5852,25 3825 292612,5
26,5 702,25 2125 56312,5
-73,5 5402,25 -1275 93712,5
-173,5 30102,25 -4675 811112,5
76,5 5852,25 3825 292612,5
226,5 51302,25 8925 2021512,5
26,5 702,25 2125 56312,5
-123,5 15252,25 -2975 36412,5
~ 17 ~
-223,5 49952,25 -6375 1424812,5
26,5 702,25 2125 56312,5
221177 6660250
Cvu = ∑❑❑
❑
❑ => Cvu = ❑❑ => Cvu = 30,113 lei
f determinarea cheltuielilor variabile totale dintr-o anumita perioada de gestiuneAlegem perioada de gestiune a lunii august.CV8 = Cvu * Q8 => CV8 = 30,113 * 1100 = 33124,3
g determinarea cheltuielilor fixe dintr-o anumita perioada de gestiune.Se alege aceeasi perioada de gestiune, si anume cea a lunii august.CF8 = Ch8 – CV8 = > CF8 = 37400 – 33124,3 => CF8 = 4275,7 lei.
● procedeul punctelor de maxim şi minim;
Cvu = ❑❑ => Cvu = ❑❑ => Cvu = ❑❑ => Cvu = 28 lei / kg
● procedeul valorilor medii;a determinarea costului variabil unitar, pe baza urmatoarei relatii:
Cvu = ❑❑❑❑
❑❑❑❑ => Cvu = ❑❑ => Cvu = 34 lei/kg
b determinarea cheltuielilor variabile medii CV:CV = Cvu * Q => CV = 34 * 837,5 = 28475 lei.
c Determinarea cheltuielilor fixe la nivel mediuCF = Ch – CV => CF = 28475 – 28475 = 0 lei
d Determinarea cheltuielilor variabile din fiecare perioada de gestiune pe baza relatiei:CVt = Cht – CF
Ch CF CV
22100 lei 6900 15200
27200 lei 6900 20300
32300 lei 6900 25400
30600 lei 6900 23700
27200 lei 6900 20300
23800 lei 6900 16900
32300 lei 6900 25400
37400 lei 6900 30500
~ 18 ~
30600 lei 6900 23700
25500 lei 6900 18600
22100 lei 6900 15200
30600 lei 6900 23700
● procedeul bazat pe funcţia de regresie;Y = a + bXSe iau in considerare perioadele ianuarie si august .22100 = a +b*65037400 = a + b*1100Se inmulteste a doua ecuatie cu -122100 = a + 650b-37400 = -a –1100b
-15300 = -450b => b = ❑❑ => b = 34
Valoarea obtinuta se inlocuieste in prima ecuatie si =>22100 = a + 650*34 => a = 22100 – 22100 => a = 0.Deci, Cvu = 34 lei/kgCF = 0 lei/luna
● procedee bazate pe costul marginal;CVt = Qt X cm
cm = ❑❑ = ❑❑❑❑
❑❑❑❑ => cm = ❑❑ => cm = 34
Lunile
anului
Volumul fizic al
productiei
Cheltuieli de
productie
Cost marginal
Cheltuieli variabile
Cheltuieli fixe
Ianuarie
650 kg 22100 lei 34 22100 lei 0
Februarie
800 kg 27200 lei 34 27200 lei 0
Martie
950 kg 32300 lei 34 32300 lei 0
Aprilie
900 kg 30600 lei 34 30600 lei 0
Mai 800 kg 27200 lei 34 27200 lei 0
~ 19 ~
Iunie 700 kg 23800 lei 34 23800 lei 0
Iulie 950 kg 32300 lei 34 32300 lei 0
August
1100 kg 37400 lei 34 37400 lei 0
Septembri
e
900 kg 30600 lei 34 30600 lei 0
Octombri
e
750 kg 25500 lei 34 25500 lei 0
Noiembri
e
650 kg 22100 lei 34 22100 lei 0
Decembri
e
900 kg 30600 lei 34 30600 lei 0
● procedeul grafic;
2. Exemplificați pentru o perioadă de gestiune dată pornind de la aceleași date ale unei firme următoarele procedee de evaluare a producției de fabricație interdependentă din cadrul procedeelor de transfer:
● procedeul neluării în calcul a prestaţiilor reciproce;
Sectii
auxiliare
(furnizoare)
Cheltuieli de productie
Productia obtinuta
Destinati produ
~ 20 ~
ctiei (sectii beneficiare) (lei)
Cantitatea
u.m.
ST
AM
CA
SP1
SP2
Sectia de trans
10000
5000
km
- 500
250
1000
1200
~ 21 ~
port ST
Atelier mecanic AM
4000
850
ore
350
- 180
800
900
Centrala de apa CA
10000
5000
Metri cubi
500
300
- 1200
1500
Sectii furnizoare
Cheltuieli de productie (lei)
Productia furnizata sectiilor
principale
Cantitate Cost unitar (lei)
ST 10000 5000 10000/5000=2
AM 4000 850 4000/850=4,71
CA 10000 5000 10000/5000=2
Sectii furnizoar
e
SP1 SP2
Cantitate Valoare Cantitate Valoare
ST 4500 4500*2=9 5500 5500*2=1
~ 22 ~
000 1000
AM 1800 1800*4,71=8478
2200 2200*4,71=10362
CA 4000 4000*2=8000
6000 6000*2=12000
Total - 13700 - 33362
● procedeul evaluarii prestatiilor reciproce la costuri prestabilite;
● cost prestabilit: ST = 2,2 Lei/km● cost prestabilit: AM = 5 Lei/h● cost prestabilit: CA = 1,9 Lei/m3
Valoarea serviciilor primite de secţiile cu activitate interdepedentă (cheltuieli primite) este:
Chp ST = 350 x 5 + 500 x 1,9 = 2700 lei
Chp AM = 500 x 2,2 + 300 x 1,9 = 1670 lei
Chp CA = 250 x 2,2 + 180 x 5 = 1450 lei
Valoarea serviciilor furnizate de secţiile cu activitate interdependentă (cheltuieli cedate) este:
Chc ST = (500 + 250) x 2,2 = 1650 lei
Chc AM = (350 + 180) x 5 = 2650 lei
Chc CA = (500 + 300 ) x 1,9 = 1520 lei
Cheltuielile finale ale secţiilor cu producţie interdependentă:
Chf ST = 10.000 + 2700 - 1650 = 11050 lei
Chf AM = 4000 + 1670 - 2650 = 3020 lei
Chf CA = 10000 + 1450 - 1520 = 9930 lei
Costul unitar al producţiei de fabricaţie interdepedentă:
Cu ST = ❑❑ = 2,21 lei/km
Cu AM = ❑❑ = 3,55 le/ora
Cu CA = ❑❑ =1,99 lei/m3
Sectii furnizoar
e
SP1 SP2
~ 23 ~
Cantitate Valoare Cantitate Valoare
ST 4500 4500*2,21=9945
5500 5500*2,21=12155
AM 1800 1800*3,55=6390
2200 2200*3,55=7810
CA 4000 4000*1,99=7960
6000 6000*1,99=11940
Total - 24295 - 31905
● procedeul calculelor iterative;
Determinarea coeficientilor de reiterare
Sectii furnizoa
re
Total productie
Sectii beneficiare
ST
AM
CA
Q Pondere
Q Pondere
Q Pondere
0 1 2 3 =
4 5 =
6 7 =
~ 24 ~
2/1
4/1
6/1
ST 5000
- - 500
0,1
250
0,05
AM 850
350
0,412
- - 180
0,212
CA 5000
500
0,1
300
0,06
- -
Efectuarea calculelor iterative
Sectii furnizoare
Baza de
reiterare
Sectii beneficiare
ST AM CA Total
0 1 2 3 4 5
Reiterarea 1
ST 10000 10000X0,1
= 1000
10000X0,05 = 500
1500
AM 4000 4000X0,412
= 1648
4000X0,212 = 848
2496
CA 10000 10000X0,1
10000X0,06
1600
~ 25 ~
= 1000
= 600
Total reiterarea 1
2648 1600 1348 5596
Reiterarea 2
ST 2648 2648X0,1 = 264,8
2648X0,05 = 132,4
397,2
AM 1600 1600X0,412
= 659,2
1600X0,212
= 339,2
998,4
CA 1348 1348X0,1 = 134,8
1348X0,06 = 80,88
215,68
Total reiterarea 2
794 345,68
471,6 1611,28
Reiterarea 3
ST 794 794X0,1 = 79,4
794X0,05 = 39,7
119,1
AM 345,68
345,68X0,412 = 142,4
2
345,68X0,212 = 73,28
215,7
CA 471,6 471,6X0,1
= 47,16
471,6X0,06 = 28,3
75,46
Total reiterarea 3
189,58
107,7 112,98 410,26
~ 26 ~
Reiterarea 4
ST 189,58
189,58X0,1
= 18,96
189,58X0,0
5 = 9,48
28,44
AM 107,7 107,7X0,41
2 = 44,37
107,7X0,21
2 = 22,83
67,2
CA 112,98 112,98X0,1
= 11,3
112,98X0,06 = 6,78
17,98
Total reiterarea 4
55,67 25,74 32,31 113,72
Reiterarea 5
ST 55,67 55,67X0,1
= 5,57
55,67X0,05 = 2,78
8,35
AM 25,74 25,74X0,41
2 = 10,6
25,74X0,21
2 = 5,46
16,06
32,31 32,31X0,1
= 3,23
32,31X0,06 = 1,94
5,17
Total reiterarea 5
13,83 7,51 8,24 29,58
Calculul costului unitar efectiv al productiei de fabricatie independenta:
Sectii
auxiliar
e
Reiterare 1
Reiterare 2
Reiterare 3
Reiterare 4
Reiterare 5
Total
~ 27 ~
0 1 2 3 4 5 6
ST 2648
794 189,58
55,67
13,83
3701,08
AM 1600
345,68
107,7
25,74
7,51 2086,63
CA 1348
471,6
112,98
32,31
8,24 1973,13
Total
5596
1611,28
410,26
113,72
29,58
7760,84
Sectii
auxiliar
e
Reiterare 1
Reiterare 2
Reiterare 3
Reiterare 4
Reiterare 5
Total
0 1 2 3 4 5 6
ST 1593
581,36
155,58
38,43
11,63
2310
AM 2654
521,88
140,11
31,74
9,51 3430,5
CA 1321
468,04
119,57
33,55
8,18 1950,34
Total
5596
1611,28
410,26
113,72
29,58
7760,84
Costul unitar efectiv al productiei sectiilor auxiliare va fi:
● pentru sectia de transport❑❑ = ❑❑=> ❑❑ lei/km
● pentru sectia atelier mecanic❑❑ = ❑❑ => ❑❑= 0,66 lei/h
~ 28 ~
● pentru sectia centrala apa
● ❑❑ = ❑❑ => ❑❑= 1 leu/mc
●
Sectii furnizoar
e
SP1 SP2
Cantitate Valoare Cantitate Valoare
ST 4500 4500*1,139=5125,
5
5500 5500*1,139=6264,
5
AM 1800 1800*0,66=1188
2200 2200*0,66=1452
CA 4000 4000*1=4000
6000 6000*1,=6000
Total - 10313,5 - 13716,5
● procedeul algebric.
❑❑x❑❑ = ❑❑ + ∑❑
❑
❑❑❑❑
Notam:X – costul unitar al prestatiei sectiei de transportY – costul unitar al productiei atelierului mecanicZ – costul unitar al productiei centralei de apa5000X = 10000 + 350Y + 500Z850Y = 4000 + 500X + 300Z5000Z = 10000 + 250X + 180Y
Se va avea în vedere şi procedeul transferului în scară.3. Exemplificați metoda globală de calculație a costurilor.
1) Calcularea costului de productie, costul complet si pretul de vanzare pe care trebuie sa-l fixeze societatea pentru produsele obtinute.
Explicatii Cheltuieli directe
Cheltuieli indirecte de productie
Cheltuieli de administratie
Cheltuieli de desfacere
Total
Cheltuieli cu materiile
841.920 841.920
~ 29 ~
prime
Cheltuieli cu materialele
consumabile
17.000 200 17.200
Cheltuieli cu gazul metan
necesar incalzirii
8880 4200 8880 21960
Cheltuieli cu energia electrica
3000 2400 300 1800 7500
Cheltuieli cu salariile
24.000 40.000 10.000 74.000
Cheltuieli cu taxele
aferente salariilor
9.600 16.000 4.000 29.600
Cheltuieli cu amortizarea
19.500 1.200 5.000 25.700
Cheltuieli cu chiria
2000 6700 3400 6700
Total 880.520 39,250 58.650 21.900 1.000.320
Explicatii:1 repartizarea cheltuielilor cu gazul metan necesar incalzirii s-a efectuat in functie de
suprafata ocupata:cheltuieli indirecte de productie = 2000X50 ❑❑/135 ❑❑ = 740/lunacheltuieli de administratie = 2000X25 ❑❑/135 ❑❑= 350 lei/lunacheltuieli de desfacere = 2000X 50 ❑❑/135 ❑❑ = 740 lei/luna
2 repartizarea cheltuielilor cu energia electrica necesara iluminarii s-a efectuat in functie de puterea instalata a becurilor din societate si a utilajelor electrice folosite la productie.Total putere instalata 10 + 60 + 80 100 = 250 kw/lunaCheltuieli directe de productie – 100 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 3000 leiCheltuieli indirecte de productie – 80 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 2400 leiCheltuieli de administratie – 10 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 300 leiCheltuieli de desfacere – 60 kw/luna X 12 luni X 2,5 lei/kw = 1800 lei
3 cheltuielile cu taxele aferente salariilor s-au calculat ca 40% din cheltuielile cu salariile.
Explicatii Sume
~ 30 ~
Cheltuieli directe 880.520
Cheltuieli indirecte 39.250
Cost de productie 919.770
Cantitatea fabricata Exista mai multe tipuri de produse din care:Tort diplomat – 10800 kgTort ciocolata – 9600 kgEclere – 19.000 kgSavarine – 19.500 kgAmandine – 12.000 kg
Cost unitar de productie Tort diplomat – 18,4 lei/kgTort ciocolata – 20,8 lei/kgEclere – 13 lei/kgSavarina – 8 lei/kgAmadine – 10 lei/kg
Cheltuieli de administratie 58.650
Cheltuieli de desfacere 21.900
Cost complet 1.000.320
Cost unitar Tort diplomat – 20 lei/kgTort ciocolata – 22,6 lei/kgEclere – 14,1 lei/kgSavarina – 8,7 lei/kgAmadine – 10,6 lei/kg
Pretul de vanzare trebuie sa fie mai mare de:Tort diplomat – 20 lei/kgTort ciocolata – 22,6 lei/kgEclere – 14,1 lei/kgSavarina – 8,7 lei/kgAmadine – 10,6 lei/kg
2) Elaborarea contului de profit si pierdere in urmatoarele doua variante: - gruparea cheltuielilor din exploatare dupa functiile intreprinderii;
Elemente Valori
Cifra de afaceri:30X10800 = 324.00031X9600 = 297.60020X19.000 = 380.000
1.403.600
~ 31 ~
12X19500 = 234.00014X12.000 = 168.000
Costul bunurilor vandute (Ch. Directe + ch. Indirecte)
919.770
Marja bruta 483.830
Cheltuieli generale de administratie 58.650
Cheltuieli de distributie 21.900
Rezultatul exercitiului 403.280
- gruparea cheltuielilor din exploatare dupa natura lor.
Elemente Valori
Cifra de afaceri:30X10800 = 324.00031X9600 = 297.60020X19.000 = 380.00012X19500 = 234.00014X12.000 = 168.000
1.403.600
Cheltuieli cu materii prime 850.460
Cheltuieli cu materiale consumabile 17.200
Cheltuieli cu energia si gazul 7500 + 21960 29.460
Cheltuieli cu amortizarea 25.700
Alte cheltuieli din exploatare 24.000 + 29.600 + 2.000 + 21.900
77.500
Rezultatul exercitiului 403.280
~ 32 ~