7
Proiect de activitate didactică Data: Clasa: a VIII-a B Obiect: Cultură civică Subiect: Dreptate şi nedreptate Student: Bianca-Alexandra Lupu Durata: 45 min. Nr. elevi: 24 Obiectiv general: - dezvoltarea interesului pentru participarea la viaţa socială şi pentru exersarea calităţii de cetăţean. Obiective specifice: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili : 1) să explice termenii : „dreptate” şi „nedreptate”; 2) să asocieze aceste noţiuni cu altele asemănătoare ca sens; 3) să distingă cele trei forme de manifestare a nedreptăţii în raport cu: a) legile juridice b) reguli sau norme morale c) propria persoană ( sine); Tipul lecţiei: lecţie de dobândire de noi cunoştinţe. Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, Metoda ciorchinelui, munca în perechi şi pe echipe.

Proiect de Lectie- Dreptate Si Nedreptate

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect de Lectie- Dreptate Si Nedreptate

Proiect de activitate didactică

Data: Clasa: a VIII-a B

Obiect: Cultură civicăSubiect: Dreptate şi nedreptateStudent: Bianca-Alexandra LupuDurata: 45 min.Nr. elevi: 24

Obiectiv general: - dezvoltarea interesului pentru participarea la viaţa socială şi pentru exersarea calităţii de cetăţean.

Obiective specifice: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili :

1) să explice termenii : „dreptate” şi „nedreptate”;2) să asocieze aceste noţiuni cu altele asemănătoare ca sens;3) să distingă cele trei forme de manifestare a nedreptăţii în raport cu:

a) legile juridiceb) reguli sau norme moralec) propria persoană ( sine);

Tipul lecţiei: lecţie de dobândire de noi cunoştinţe.

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, Metoda ciorchinelui, munca în perechi şi pe echipe.

Mijloace didactice:ilustraţii, fişe pentru a putea nota diferite cuvinte asociate noţiunilor de „dreptate” şi „nedreptate”.

Page 2: Proiect de Lectie- Dreptate Si Nedreptate

Desfăşurarea activităţii Momentelelecţiei şi durata lor

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metodeutilizate

Mijloacedidactice

Evaluare

Observaţii

I. Momentulorganizatoric

1 min.

- pregătirea materialelor necesare lecţiei- stabilirea ordinei şi a disciplinei

- îşi pregătesc pe bancă manualul, caietul, instrumentele de scris. - îţi scot pe bancă foile cu prenumele

ConversaţiaExplicaţia

II. Verificarea

cunoştinţelor şi a temei

pentru acasă10 min.

- Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?

- Se verifică exerciţiul avut ca şi tema pentru acasă (ex. 1/ pag. 68)

- Copiii deschid caietele la temă şi împărtaşesc cu întreaga clasă legile cu care se confrunta zilnic.

Conversaţia Frontală şi individuală

III. Captarea atenţiei3 min.

Dreptatea nu există de sine-stătătoare, ci doar în raportare la opusul ei.... Charles Dickens spunea că: „ În micile universuri în care copiii îşi duc existenţa..., nimic nu este resimţit mai acut decât NEDREPTATEA”. Cum comentaţi? Vouă vi s-au făcut nedreptăţi în ultima vreme? Daţi exemple!

...nedreptatea.

Elevii îşi exprimă părerile.Se dau exemple.

ConversaţiaPlanşa cu citatul din Dickens

IV. Anunţarea subiectului lecţiei şi a

obiectivelor1 min.

Astăzi vom discuta tocmai despre „ Dreptate şi nedreptate”, insistând mai mult pe termenul NEDREPTATE. La sfârşitul orei vom şti să operăm cu termenii: Lege juridică Normă morală Nedreptate.

Elevii notează titlul lecţiei pe caiete şi termenii utilizaţi.

Explicaţia

Page 3: Proiect de Lectie- Dreptate Si Nedreptate

V. Dobândirea

noilor cunoştinţe15 min.

- Ce este nedreptatea?

-Sunt toţi oamenii răi, nedrepţi?-Sau sunt toţi buni şi drepţi? -De ce trebuie totuşi să fim drepţi?

Dreptate Nedreptate (notez pe tablă)

Când se produce o nedreptate, aceasta poate fi făcută faţă de alţii sau faţă de propria persoană. Nedreptatea se poate produce prin raportare la legea juridică, la reguli şi norme morale, dar şi faţă de sine.- Daţi exemple de nedreptăţi:

-Cum se poate remedia o nedreptate?

Prezentarea unei ilustraţii despre legatura dintre egalitate şi dreptate.

Elevii răspund. Se pot aduce argumente şi contraargumente.

Elevii noteaza pe caiete

-încălcarea prevederilor legii electorale ( nedreptăţirea unor partide) -încălcarea unei reguli morale(să minţi, să fi nerespectuos) -subaprecierea sau supraaprecierea. -neprimirea unui salariu egal pentru aceeaşi muncă depusă.

Corectarea acestor nedreptăţi se face prin respectarea regulilor.

Conversaţia

Explicaţia

Observaţia

Studiul de caz

Studiul de caz

Manualul

Page 4: Proiect de Lectie- Dreptate Si Nedreptate

Notarea pe tabla a ideii care leagă lecţia „Dreptate şi nedreptate” de lecţia „Dreptul civil şi dreptul penal”.Sistemul de drept= totalitatea legilor/regulilor => respectarea regulilor= Dreptate =>nerespectarea regulilor= Nedreptate

VI. Fixarea cunoştinţelor

10 min.

Metoda ciorchinelui: Se completează „boabele” cu cuvinte care ne duc cu gândul la dreptate şi la nedreptate.

- se completeaza si pe tabla după ce elevii au terminat

Elevii, pe patru grupe, scriu cuvinte asemănătoare ca sens cu termenii Dreptate şi Nedreptate.

Metoda ciorchineluiAnexa 1

Munca pe echipe

Foile cu „ciorchinii” Evalua

re frontală

VII. Tema pentru acasă

5 min.

Se fac aprecieri asupra implicării elevilor la activitate (feedback). Încheiere- Fiţi drepţi faţă de voi! (Ilustraţie)

Se anunţă faptul că ora urmatoare elevii vor fi supuşi unui test de evaluare a cunoştintelor din lecţiile pe care le-au parcurs până în momentul de faţă.

Elevii pot face aprecieri şi autoaprecieri.

ConversaţiaAprecierea