10
PROIECT DE LECŢIE PRACTICĂ Propunător: Prof. Mihaela Itul-Toderesc Unitatea şcolară : Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti Clasa II A AMF- Practica: 2 ore Modul IV – Farmacoterapie Unitatea de învăţare: Hormoni pentru administrare sistemică.Antineoplazice.Imunomodulatoare Competenţe specifice: - C.5.Clasifică medicamentele în funcţie de mecanismul şi locul de actiune.

PROIECT DE PRACTICĂ.xps

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

PROIECT DE LECŢIE PRACTICĂ

Propunător: Prof. Mihaela Itul-Toderesc

Unitatea şcolară : Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti

Clasa II A AMF- Practica: 2 ore Modul IV – Farmacoterapie

Unitatea de învăţare: Hormoni pentru administrare sistemică.Antineoplazice.Imunomodulatoare

Competenţe specifice:

- C.5.Clasifică medicamentele în funcţie de mecanismul şi locul de actiune.

- C.6.Specifică bazele unei recomandări.

Tipul lecţiei: Comunicare / Ȋnsuşire de noi cunoştinţe / Evaluare ( Predare-Ȋnvăţare-Evaluare)

Scopul lecţiei: Cunoaşterea medicamentelor ce conţin hormoni cu acţiune sistemică

Page 2: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

Obiective generale (de referinţă):

- Să recunoască medicamentele ce conţin hormoni cu acţiune sistemică- Să încadreze corect medicamentele în grupă- Sa utilizeze metode si mijloace adecvate de culegere a datelor- Sa analizeze diferite forme farmaceutice ce contin hormoni cu actiune sistemica.

Obiective operaţionale:

- Sa identifice bolile in care se administreaza medicamente ce contin hormoni cu aactiune sistemica

- Sa recunoasca incompatibilitatile la administrarea cu alte medicamente- Sa recunoasca interactiunile cu alte medicamente(in special OTC-uri)- Sa cunoasca modul de administrare- Sa cunoasca contraindicatiile

Page 3: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

DEMERSUL DIDACTIC – PRACTICA

Resurse procedurale (Metode):

- Observatia independenta- Observatia dirijata- Explicaţia - Brainstorming- Demonstratia

Resurse materiale (Mijloace):- Planşe / fotografii / filme(pe format electronic)- Fişe de lucru (în grup)- Caietele pentru studiu de caz- Memomed- Cutii de medicamente- Laptop şi videoproiector

Forma de activitate:- Frontal- Individual- Grup (3-4 elevi)

Page 4: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

Condiţii externe ale învăţării - motivarea elevilor prin explicarea importantei cunoasterii acestor medicamente, a intercatiunilor,contraindcatiilor si modului de administrare. Locul de desfăşurare – sala de clasă

Evaluare – formativă, prin întrebări orale, studiu de caz, joc de rol

Autoevaluare – prin interacţiune de grup cu stabilirea unor criteria de performanta - cunoasterea medicamentelor, incadrarea in grupa terapeutica, a interactiunilor,

contraindicatiilor, posibilelor reactii adverse;- cunoasterea formelor farmaceutice, a biodisponibilitatii, si implicit a modului de

administrare(inclusive in functie de ritmul circadian)

Bibliografie- Programa şcolară- Standardele curricular- Manuale de Farmacoterapie- Bibliografie de specialitate (auxiliare curriculare)

Page 5: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

ORA I

Moment organizatoric (5 min.)

- Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.

- Solicită elevului de serviciu să numească elevii absenţi şi îi notează în caiet.

- Pregăteşte materialul didactic pentru lecţie.

- Se familiarizeaza cu spatial de lucru.

- Ȋşi pregătesc caietul de lucru, creioanele.

- Au în faţă caietul cu notiţe de la farmacoterapie.

Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor (3 min.)

- Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca dupa terminarea lectiei.

- Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Captarea atentiei (2 min.)

- Profesorul atrage atentia elevilor asupra lectiei, subliniind importanta cunoasterii biodisponibilitatii medicamentelor ce contin hormoni cu actiune sistemica precum si a formelor farmaceutice si modului de administrare.

- Elevii se concentreaza asupra temei

Dirijarea invatarii (25min.)

- Profesorul adreseaza intrebari elevilor despre medicamentele cu hormoni

- Elevii isi reamintesc medicamentele cu hormone

Page 6: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

tiroidieni si corticosteroizi- Descrie formele farmaceutice ce

contin hormoni cu actiune sistemica- Explica elevilor biodisponibilitatea

produselor in functie de proprietatile fizico-chimice ale substantei active si de forma farmaceutica aleasa.

- Prezinta modul de administrare, interactiunile (cu accent pe interactiunile cu OTC-urile,suplimente), contraindicatiile a unor reprezentanti.

- Accentueaza semnificatia respectarii modului de administrare .

- Prezinta efectele adverse ale acestor medicamente pe termen lung

- Se face referire la complianta pacientului

- Profesorul prezinta si imparte memomedul, materialele de lucru(cutiile de medicamente) si farmacopeea la grupuri de cate 4 elevi

tiroidieni si corticosteroizi.- Elevii iau notite- Eleii privesc ecranul pe care sunt

proiectate informatiile.- Elevii deschid caietele cu studiu

de caz si interpreteaza cazurile- Elevii fac joc de rol pentru

aprofundare - Elevii urmaresc cu atentie

materialele si discuta despre acestia pe baza experientei trecute

Page 7: PROIECT  DE  PRACTICĂ.xps

Obtinerea feedback-ului (5min.)

- Urmareste reactia elevilor,repeta anumite informatii noi exemplificand.

- Repeta informatiile noi,le coreleaza cu cele anterioare.

Evaluarea performantei (10min.)

- Pune intrebari, cerand elevilor sad ea raspunsuri rapide.

- Revine cu explicatii acolo unde este cazul.

- Cere elevilor sa recunoasca si sa numeasca medicamente ce contin hormoni cu actiune sistemica,precum si modul lor de administrare

- Raspund la intrebari privind notitele;pun la randul lor intrabari

- Elevii sunt familiarizati cu medicamentele ce contin hormoni cu actiune sistemica,dar se or concentra si asupra particularitatilor acestor tipuri de medicamente.