Upload
others
View
51
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Gura Bărbulețului Profesor: Țigăeru Adrian Lorin Disciplina de studiu : Informatică și T.I.C Clasa: aV-a Data: 11:X:2017 Ora/durata: 50 minute
Proiect didactic Unitatea de învăţare : Sisteme de operare
Subiectul lecţiei: Operații cu fișiere și directoare
Tipul de lecţiei:predare-evaluare
Locul desfăşurării lecţiei: Laboratorul de informatică
Competențe generale. 1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor.
COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software.
OBIECTIVELE LECȚIEI : La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 - Să definească noțiunea de fișier și director;
O2 - Să determine tipul fișierului;
O3 - Să creeze fișiere și directoare;
O4 - Să efectuieze operații cu fișiere și directoare;
STRATEGII DIDACTICE:
• observația
• conversaţia;
• dialogul;
• problematizarea;
• explicaţia;
• învățarea prin descoperire
Mijloace de învăţare:
➢ Calculatoare PC.
➢ Software : SO WINDOWS, Prezentare Microsoft Office (Power Point);
➢ Manual;
➢ Fişe;
Bibliografia:
1. Luminița Ciocaru, Ștefania Penea, Claudia-Elena Stan, Oana Rusu ,,Informatică și TIC.Manuala pentru
clasa a V-a, Editura Litera-2017.
2. www.google.md , www.didactic.ro
3. Aplicația http://easyquizzy.ru/
Etapele
(evenimentele,
momentele)
lecţiei
Timp
alocat
(în
minute)
ACTIVITATEA DE PREDARE-ÎVĂȚARE Metode și
mmmm mijloace de
de învațământ
utilizate
Modalități
de evaluare Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Moment
organizatoric 1 min
Salut elevii. Notez absențele
Repartizez elevii la calculatoare.
Pregătesc materialele necesare pentru
lecție.
observarea Atențiore,
aprecieri
Reactualizarea
cunoştinţelor
anterioare
necesare
învăţării care
urmează
10 min Verific tema pentru acasă și cunoștințele acumulate
printr-un chestionar la calculator. (Anexa nr.1)
Elevii răspund la întrebări și anunță
profesorul despre punctajul acumulat.
Lucrul
independent
Evaluarea
cunoștintelor
anterioare
Captarea atenției 1 min Proiectează o imagine cu un ,,Folder și intreabă-Ce
reprezintă imaginea?
Observă și răspund: În imagine este un
folder.
Conversația
euristică
Anunţarea
subiectului
lecţiei şi a
obiectivelor
1 min
Anunț tema lecției :””. Operații cu fișiere și
directoare
Își notează tema în caiete.
Comunicarea
noilor
conţinuturi:
organizarea şi
dirijarea
învățării
20 min
Întreb elevii ce cunosc ei despre aceste cuvinte:
Fișiere și directoare.
Le indic în ce dosar se află prezentarea PowerPoint
la această temă.
Explic noțiunile de fișier și director.
Răspund la întrebările profesorului.
Definesc noțiunile în caiete.
Conversația
Învățarea prin
descoperire
Observația
Conversația
euristică
Explicația
Explic elevilor cum se crează un nume de fișier și
dosar.
Elevii definesc noțiunile în caiete.
Adresează întrebări dacă nu le este clar.
Dialogul
Problematizare
a
Explicația
Reprezentarea grafică a unui fişier se face printr-o
pictogramă care conţine iconul aplicaţiei din care
provine.
Fişierele se grupează după criterii în dosare
(foldere).
Organizarea dosarelor se face pe principiul ierarhic
al arborelui. Dosarul rădăcină se află pe primul nivel
şi reprezintă întregul stoc de informaţie de pe
suportul de stocare (dischetă, hard-disc, etc).
Celelalte grupări creează nivelurile 2, 3, la final se
regăsesc fişierele.
Explic crearea unui fișier, unui folder și operațiile
care le putem efectua cu ele.
Discuţii dirijate
Întrebări reflexive
Pentru copierea, mutarea şi ştergerea
fişierelor există două metode:
“decupează / copiază şi inserează” (cut / copy,
paste), folosind tastatura sau mouse-
Paşii pentru a muta/copia un fişier prin
metoda “decupează/copiază şi inserează” –
mouse-ul:
1. selectaţi fişierul pe care doriţi să-l
mutaţi sau să-l copiaţi;
2. alegeţi Edit > Cut sau efectuaţi clic pe
butonul din dreapta al mouse-ului şi
selectaţi Cut din meniul care apare.
Pentru copiere alegeţi Edit > Copy;
3. deschideţi directorul destinaţie;
4. efectuaţi clic pe butonul din dreapta al
mouse-ului şi alegeţi Paste pentru
inserarea fişierului la destinaţie;
5. dacă fişierul există deja, va apărea
căsuţa de dialog în care sunteţi întrebat
dacă doriţi înlocuirea fişierului existent
cu fişierul sursă.
Urmăresc cu atenție apoi crează propriul
folder.
Relizează pașii impreună cu profesorul.
Observația
Paşii pentru a muta sau copia un fişier prin
metoda “decupează/copiază şi inserează” –
tastatura:
1. selectaţi fişierul pe care doriţi să-l
mutaţi sau să-l copiaţi;
2. pentru a muta/copia fişierul menţineţi
apăsate combinaţia de taste
CTRL+X/CTRL+C;
3. pentru inserarea fişierului/dosarului
menţineţi apăsate combinaţia de taste
CTRL + V;
4. dacă fişierul există deja, va apărea
căsuţa de dialog în care sunteţi întrebat
dacă doriţi înlocuirea fişierului existent
cu fişierul sursă.
Paşii pentru ştergerea unui dosar sau a
unui fişier:
1. selectaţi fişierul sau dosar pe care doriţi
să-l ştergeţi;
2. apăsaţi tasta <Del>
3. confirmaţi ştergerea prin selectarea
butonului OK din caseta de dialog
apărută.
Fişierele şterse sunt păstrate în Recycle
Bin, de unde pot fi recuperate, până când
acesta este golit prin opţiunea Empty
Recycle Bin.
Paşii pentru căutarea unui dosar sau a
unui fişier:
1. START – SEARCH/CĂUTARE;
2. tastaţi numele fişierului/dosarului
căutat;
3. SEARCH/CĂUTARE;
4. tastaţi numele fişierului/dosarului
căutat
Paşii pentru redenumirea unui dosar sau a
unui fişier:
1. executaţi click dreapta pe
dosarul/fişierul dorit;
2. RENAME/REDENUMIRE, tastaţi
numele dorit. Obţinerea feed-
back-ului
10 min
Lucrare practică. (Anexa2)
Analizăm cele create de elevi la fiecare calculator.
Elevii realizează lucrarea practică la
calculatoare.
Creează o structură arborescentă de
dosare și fișiere.
Evaluare
practică
Fixarea
cunoştinţelor 5 min
Se realizează prin intrebări (Anexa 3)
Elevii citesc cu atenție întrebările și
răspund. răspund
Interogațiile de
control și
dialogul
Evaluarea
finală
Stabilirea
sarcinilor pentru
activitatea
independentă a
Elevilor.
2 min Propun elevilor pentru data viitoare să ne aducă
exemple și informație despre fișiere unde extensia
este formată din 4 litere și nu 3.
Notez elevii cei mai activi.
Temă pentru acasă:
Noteză în caiete
Explicația
Anexa nr.2 Operaţii cu foldere şi fişiere
Fisa 1
1. Creaţi in folderol vostru următoarea structură arborescentă de foldere si fişiere:
CLASA
ELEV
Numele Prenumele
SCOALA SOARE
text.doc desen.bmp
2. Creaţi în folderul,, ȘCOALA” un fişier cu numele,, text.doc”. Acest fişier va conţine denumirea școlii și a clasei din care facțti parte.
Anexa nr. 3
1. Ce este un fișier ?
2. Ce este un director ?
3. Cum se creează un fişier/director?
4. Cum se salvează un fişier?
5. Cum se copiază un fişier/dosar?
6. Cum se şterg fişierele sau dosarele?
Anexa nr.1
FIŞĂ DE EVALUARE
Nume şi prenume…………………………..
1. Ce este un sistem de operare?
Raspuns asteptat. Sistemul de operare este un program special cu rol de dirijare şi control asupra resurselor hardware şi software ale calculatorului şi care asigură interfaţa între utilizator şi calculator.
3p
2. Care sunt funcţiile unui sistem de operare?
Raspuns asteptat. Funcţiile unui sistem de operare sunt: administrarea drepturilor
utilizatorilor, controlul executării aplicațiilor, gestionarea informațiilor și înlesnirea
comunicării intre utilizator și sistemul de calcul. 2p
3. Ce tipuri de sisteme de operare cunoaşteţi? Raspuns asteptat . MS DOS (Microsoft Disk Operating System), Linux, Unix, Windows
2p 4. Un calculator poate funcționa fară un sistem de operare?
Raspuns asteptat. Un calculator nu poate funcționa fără un sistem de operare.
2p
Se oferă din oficiu 1p.