21

Click here to load reader

Proiect Didactic 2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic 2

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele lecţiei

Obiective operaţionale

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor

Strategia didactică EvaluareMetode şiProcedee

Mijloace Forme de organizare

I Moment organizatoric

II Captarea atenţiei

III Actualizarea cunoştinţelor

Om1

O1

O2

O5

O1

O5

Pregătirea materialelor necesare lecţiei.Asigurarea unui climat optim pentru începerea lecţiei.

Voi prezenta pe tablă o planşă cu nuferi.Le voi spune elevilor că vom completa această planşă împreună numai dacă cunosc termenii de vocabular matematic.

Pe planşă se află patru nuferi care sugerează cele patru operaţii matematice cunoscute.Fiecare petală a florii va fi completată cu o noţiune de vocabular:- Cum se numesc numerele care se adună?- Cum se numeşte rezultatul operaţiei de adunare?- Ce temeni mai putem aplica operaţiei de adunare?Se procedează la fel pentru

Se pregătesc pentru începerea lecţiei cu manualele şi caietele necesare.

Observă planşa.

Elevii vor scrie termenii de vocabular pe fiecare petală.

TermeniSumă/total

Micşorează, măreşte, cu... mai mult, adaugă.

Conversaţia

Exerciţiul

ObservaţiaConversaţia

Observaţia

Explicaţia

Conversaţia

ManualeCaiete

Planşa

Planşa

Frontală

Frontal

Frontală

Aprecieri verbale

EvaluareIndividuală

Capacitate de receptare

174

Page 2: Proiect Didactic 2

IV Anunţareasubiectului şi enunţarea obiectivelor

V Recapitula-reaşi sistematiza-reacunoştinţelor

O2

O1

O5

Om1

toate operaţiile.

Voi anunţa temă şi obiectivele într-un mod accesibil.- Astăzi vom recapitula înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale de la 0 la 1000.Voi scrie titlul lecţiei pe tablă, apoi prezint o planşă care sugerează personajelele din povestea „Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”. Fiecare pitic propune un set de exerciţii pe care le vom rezolva, respectând cerinţele.

Propun un antrenament de calcul mintal înainte de a începe rezolvarea fişelor de lucru.

Măreşte nr.5 de 7 oriMăreşte nr. 9 cu 12Micşorează nr.23 cu7Micşorează nr.36 de 9 ori.Într-o vază sunt 21 de ghiocei şi de 3 ori mai puţine zambile. Câte zambile sunt?În bibliotecă am 5 rafturi a câte 8 cărţi.Câte cărţi am?Voi prezenta personajele care

Elevii vor scrie titlul lecţiei în caiete.

Se rezolvă calculele mintal.

5 x 7 = 3512 + 9 = 2123 – 7 = 1636: 9 = 421: 3 = 7 5 x 8 = 40

Se rezolvă

Exerciţiul

Demonstraţia

Exerciţii

Problematizarea

PlanşaCu operaţii

Tabla de scris

Fişe de lucru

Frontală

Individuală

Individuală

Aprecieri verbale

Evaluare scrisă

Evaluare orală

Evaluare scrisă

175

Page 3: Proiect Didactic 2

Oa1

O3

O4

Om1

ne vor însoţi la lecţie şi voi indica faptul că fiecare pitic are un set de exerciţii pe care le vor rezolva.PITICUL IAflă cât este a în fiecare caz:10 x 2 = 68 46 = 80: 2 + a10 x 9 = 98 38 = 60: 2 + a10 x 3 = 67 17 = 90: 9 + aPITICUL IILa produsul numerelor 100 şi 2 adaugă câtul numerelor 50 şi 5. Ce număr obţii?PITICUL IIIAflă numărul de 2 ori mai mic decât diferenţa numerelor 858 şi 58.PITICUL IVCalculează respectând ordinea efectuării operaţiilor:(36: 6) + 14 + 300 =PITICUL VVerifică egalităţile:(3 + 5) x 7 = 3 x 7 + 5 x 7PITICUL VIGăseşte numărul de 100 de ori mai mic decât suma numerelor 250 şi 450.PITICUL VIIÎntr-o ladă sunt 18 kg de portocale, iar în altă ladă sunt 9 kg. Toate portocalele s-au aşezat în pungi a câte 3 kg.

exerciţiile la tablă şi în caiete urmând sarcinile de lucru.

Rezolvă problema cu

Demonstraţia Manual

Fişe de lucru

Tabla de scris

Frontală

Individuală

Autoevalu-are

Evaluare reciprocă

176

Page 4: Proiect Didactic 2

VI Obţinerea performanţelor

VII Evaluare finalăTema

Câte pungi sunt necesare?

Albă ca zăpada propune un exerciţiu după care urmează să compună o problemă:(128 + 132): 10 =Ca recompensă vor primi o fişă cu rebusuri matematice pe care o vor rezolva.

Voi aprecia activitatea individuală şi de grup a elevilor în funcţie de frecvenţa răspunsurilor.Tema se noteză şi se explică. Manual, pag.72, ex.5,6,7

plan de rezolvare.

Compun o problemă după exerciţiul dat apoi o rezolvă.Completează rebusul matematic.

Îşi evaluează activitatea la lecţie.Îşi notează tema

Problematizarea

Exerciţiul

Tabla de scris

Fise de lucru

Frontală

Frontală

Individuală

Evaluare finală

Evaluare finală

177

Page 5: Proiect Didactic 2

Proiect didactic

Clasa: a II-a

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţare: Numere naturale 0 -1000

Conţinut: Adunarea/scăderea numerelor natural până la 1000

Elemente de conţinut: Exersarea tehnicilor de calcul prin

exerciţii şi probleme

Tipul lecţiei: evaluare

Obiectiv cadru/Obiectiv de referinţă: 1.1., 1.2., 2.2., 2.3., 2.4.,

3.5., 4.4.

Obiective operaţionale:

A. COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

OC1: - să efectueze corect adunări/scăderi în concentrul 0-1000,

cu şi fără trecere peste ordin;

Nivel minimal: - recunoaşte situaţiile concrete, care

presupun efectuarea unor comparări

corelate cu operaţia de adunare/scădere;

Nivel mediu: - alegerea operaţiei corespunzătoare relaţiei

matematice “cu atât mai puţin/mai mult”.

Nivel maximal: - aplicarea în calcul a relaţiilor

matematice, conştientizând semnificaţia

acestora.

Clasa: a IV-a

Disciplina: Limba şi literatura romaâă

Unitatea de învăţare: Sintaxa propoziţiei

Conţinutul: Predicatul

Elementele de conţinut: Predicatul verbal

Tipul lecţiei: mixtă

Obiectiv cadru/Obiectiv de referinţă: 2.2., 3.5., 4.4., 4.5., 4.6.

Obiective operaţionale:

A. COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

OC1 : - să identifice predicatele verbale din propoziţiile propuse;

Nivel minimal: - recunoaşterea predicatului prin subliniere,

indiferent de locul pe care-l ocupă în

propoziţie.

Nivel mediu: - recunoaşterea predicatelor cu ajutorul

întrebărilor adresate subiectului.

Nivel maximal: - recunoaşterea predicatelor verbale ca părţi

principale de propoziţie care arată ce face

subiectul

178

Page 6: Proiect Didactic 2

OC2 : - să rezolve corect problemele simple

Nivel minimal: - precizarea operaţiilor corespunzătoare

problemei propuse.

Nivel mediu: - rezolvarea problemelor propuse.

Nivel maximal: - justificarea modului de rezolvare

utilizând limbajul matematic

OC3 : să compună o problemă cu ajutorul datelor;

Nivel minimal: - identificarea operaţiei corespunzătoare.

Nivel mediu: - formularea unui enunţ pe baza datelor.

Nivel maximal: - rezolvarea corectă a problemei

formulate.

B. MOTRICE:

Om1: - să-şi coordoneze mişcările pentru a scrie operaţiile

matematice;

Om2: - să folosească corect instrumentele şi materialele de

lucru;

C. AFECTIVE: Elevii:

Oa1: - vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor

propuse;

Oa2 : - vor participa cu plăcere şi interes la lecţie;

OC2 : - să analizeze predicatele verbale dintr-un text dat;

Nivel minimal: - sublinierea predicatelor precizând

întrebările cu care se află.

Nivel mediu: - analiza predicatelor, arătând prin ce sunt

exprimate

Nivel maximal: realizarea schemei simbolice a propoziţiilor

din textul dat.

B. MOTRICE:

Om1: - să scrie corect şi estetic pe caiete în ritm rapid;

Om2: - să-şi dirijeze efortul pentru a opera cu nivelul de

cunoştinţe;

Om3: - să-şi reprime dorinţa de a face mişcări inutile în timpul

lecţiei;

C. AFECTIVE: Elevii

Oa1: - vor manifesta interes în timpul desfăşurării lecţiei, pentru a

avea satisfacţia reuşitei

Oa2 : - vor accepta solicitările învăţătorului şi se vor mobiliza în

realizarea lor;

179

Page 7: Proiect Didactic 2

RESURSE:

A. Metodologie:

A) strategia didactică: algoritmică;

B) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,

jocul didactic;

C) formă de organizare: frontală, individuală;

B. Bibliografie:

1) oficiale:

· programa şcolară pentru învăţământul obligatoriu,

clasele I-IV.

2) metodico-didactice:

· culegere de exerciţii şi probleme.

Oa3: - vor manifesta dorinţa de a rezolva cât mai multe exerciţii de

identificare a predicatelor;

A. Metodologige:

A) Strategia didactică: inductiv-deductivă, algoritmică;

B) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, analiza

gramaticală;

C) Mijloace de învăţământ: fişe, planşă cu predicatul;

D) Formă de organizare: frontală, individuală.

B. Bibliografie:

1) oficiale:

· Programa şcolară pentru învăţământul primar, EDP,

Bucureşti, 2004,

· Marcela Penes, Vasile Molan, Limba romana pentru clasa

a IV-a, Editura “Aramis”, 2004

2) pedagogice:

· Elvira Creţu, Psihologia şcolară pentru învăţământul

primar, Editura “Gheorghe Alexandru”, Craiova, 1999,

3) metodico-didactice:

· Mădălina Bogdan, “Gramatica practică pentru ciclul

180

Page 8: Proiect Didactic 2

C. Temporale: 50 minute

· poziţia în modul: (5)

primar”, 2003

C. Temporale: 50 minte

· Poziţia în modul (1) 1. Predicatul verbal

Sinteza proiectului

Ob Sarcini de învăţare Itemi de evaluare Ob Sarcini de învăţare Itemi de evaluareOc1 Soc1- efectuarea

corectă a adunărilor/scăderilor în concentrul 0 – 1000

I1Oc1 – exerciţii de calculare a sumei şi diferenţei numerelor naturale în concentrul 0 – 1000I2Oc1 – exerciţii de aflare a termenului necunoscutI3Oc1 – exerciţii cu două operaţii (adunare şi scădere)

Oc1 SOc1 – recunoaşterea predicatelor verbale şi prezentarea întrebărilor cu care se află.

I1Oc1 – subliniaţi predicatele din propoziţiile date, precizând ce părţi de vorbire sunt.I2Oc1 – găsiţi întrebarea la care răspunde fiecare predicat.I3Oc1 – motivaţi sublinierea predicatelor cu ajutorul definiţiei.

Oc2 Soc2 – Rezolvarea problemelor simple, respectând algoritmul

I1Oc2 – micşoraţi suma numerelor 275 şi 638 făcând proba I2Oc2 – într-o fermă erau 342 miei albi şi 264 miei negri. Pentru vânzare s-au sacrificat 253 miei. Câţi miei au rămas?

Oc2 SOc2 – analiza predicatelor, precizând felul şi prin ce sunt exprimate.

I1Oc2 – subliniaţi predicatele verbale din textul dat.I2Oc2 – precizaţi prin ce sunt predicatele subliniate

Oc3 Soc3 – compunerea de probleme simple

IOc3 – Compuneţi o problemă după următorul exerciţiu:841 – (841 – 287) =

181

Page 9: Proiect Didactic 2

Scenariul didactic

Evenimentele lecţiei/Conţinuturi/Strategii Evenimentele lecţiei/Conţinuturi/StrategiiOb Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Ob Activitatea învăţătorului Activitatea elevului

Oa1

Oa2

1. Actiualizarea cunoştinţelorA) verificarea temei de acasăB) calcul oral: propune ex. variate de aflare a sumei şi diferenţei. Solicită justificarea răspunsului

Calculează mintal şi argumentează rezultatul obţinut Oa1

1. Captarea atenţieiPropune completarea unui repus (Anexa 1.)

Completează la tablă rebusul.

Oa1

Oa2

Oc1

Oc2

2. Enunţarea temei şi a obiectivelor. Anunţă tema lecţiei şi împarte fişele de lucru. Oferă explicaţii şi lămuriri asupra exerciţiilor şi problemei

Manifestă interes şi curiozitate

Oa1

Oa2

2. Enunţarea obiectivelor. Comunică pe înţelesul elevilor conţinutul învăţării şi performanţele pe care le aşteaptă. Scrie titlul la tablă. Precizează că aceste cunoştinţe vor fi însuşite unor, deoarece se bazează pe cunoştinţele anterioare.

Manifestă curiozitate. Scriu titlul pe tablă

Oc1

Om1

Oa1

Oa2

3. Dirijarea învăţăriiÎndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor propuse şi calcularea termenului necunoscut;436 + 362 – 287 =955 – 514 + 253 =133 + 446 – 379 =436 + a = 956A + 143 = 844764 – a = 242

Rezolvă la tablă exerciţiile

Oa1

Oa2

3. Prezentarea conţinutuluiPrezintă un text invitând elevii să-l screi pe caiete:“S-a aurit dumbravă. Iarba se vestejeşte. Bunicul strânge nucile. Ziua caldă se pierde în noaptea lungă şi rece. În înălţime se aud chemări de rândunele. Dinspre livadă vin miresme plăcuţe de toamnă”.

Scriu textul pe caiete.

Oc1

Oc3

Om1

4. Obţinerea performanţelorScrie la tablă un exerciţiu şi cere elevilor să compună o problemă după acel exerciţiu:

Compun problema4. Dirijarea învăţăriiLe cere elevilor să sublinieze cuvintele care exprimă o acţiune şi răspund la întrebarea “ce

182

Page 10: Proiect Didactic 2

848 – (848 – 237) =Oc1

Oc2

Om2

Oa1

Oa2

face?” sau “ce se spune despre?”Conduce elevii în direcţia aflării predicatelor, analizând pe rând fiecare propoziţie din text, folosind întrebarea la care răspundCere elevilor să răspundă la unele întrebări.- Cum se numesc aceste cuvinte care arată “ce se spune despre?” (dumbravă, iarbă, bunicul, ziua, chemări, miresme)- Cui adresăm întrebarea pentru a afla predicatul?- Prin ce parte este exprimat?Îi ajută să definească predicatul şi să stabilească întrebările la care răspunde.Menţionează că predicatul exprimat prin verb se numeşte predicat verbal.El arată acţiunea săvârşită de subiect şi răspunde la întrebarea “ce face?”

Se mobilizează şi răspund solicitărilor învăţătorului.

5. TransferulTema pentru acasă.

Oc1

Oc2

Om2

Oa1

Oa2

5. Obţinerea performanţelor.Prezintă un text şi caracteristicile de lucru:A) subliniază predicatele;B) precizează felul lor şi întrebarea la care răspund;“Recreaţia s-a sfârşit. Începe lecţia nouă. Elevii scriu. Gigel găseşte. Lacrimile pătează foaia.

Elevii răspund solicitărilor

183

Page 11: Proiect Didactic 2

Cerneala se împrăştie.”C) alcătuieşte o propoziţie dezvoltată în care predicatul verbal să fie exprimat printr-un verb la timpul trecut, pers. a III-a, nr. plural.

Alcătuiesc propoziţia cerută

Oc2

Oc3

6. Feedback-ulPropune elevilor să găsească substantive potrivite cu rol de subiect pentru verbele: se joacă, au citit, vine, apoi să alcătuiască propoziţii

Găsesc cuvinte potrivite şi alcătuiesc propoziţii.

7. TransferulPropune elevilor să alcătuiască propoziţii după schema de mai jos, având ca predicate verbale cuvintele: se adună, vor pleca.

Pv. S PsV s s

S Pv PsS v s

184

Page 12: Proiect Didactic 2

Numele elevului Data

Fişă de lucru

1. Calculaţi433 + 346 = 931 – 411 = 583 – 242 = 275 + 524 = 627 + 175 = 894 – 580 =753 – 352 = 638 + 161 =

2. Calculaţi adunările şi scăderile făcând proba:521 + 456 = 985 – 623 =645 + 253 = 789 – 505 =

3. Aflaţi termenul necunoscut :356 – a = 242 a – 248 = 551 832 + a = 964 a + 276 = 588a = a = a = a = a = a = a = a =

4. Intr-o ferma erau 342 miei albi şi 264 miei negri. Pentru vânzare s-au sacrificat 253 miei. Câţi miei au rămas?

......................................................................................................................................................

R.....................................

185

Page 13: Proiect Didactic 2

ANEXA

A

P R O P O Z I Ţ I A

V E R B

N U M E R A L

A D J E C T I V

V I R G U L Ǎ

D I C T A R E

E N U N Ţ I A T I V Ǎ

S U B S T A N T I V

B

1. Comunicarea cu un singur predicat;2. Parte de vorbire care exprimă o acţiune;3. Parte de vorbire care exprimă un număr;4. Parte de vorbire care arată o însuşire;5. Între subiect şi predicat nu se pune.....;6. Substantiv provenit din verbul “a dicta”;7. Propoziţia care se termină cu punct;8. Parte de vorbire care denumeşte lucruri, fiinţe şi fenomene ale naturii.

186