8
PROIECT DE LECȚIE Data: 3.03.2010 Școa la Generală Nr. 5 Petrila, Hunedoara Clasa: a III- a B Inst.: Vlaicu Elza Maria 1.Obiectul: Științe ale naturii 2.Tema: Aerul 3.Scop: Formarea priceperilor și deprinderilor elevilor de a sesiza caracteristicile aerului, în vederea înțelegerii importanței aerului curat pentru viața oamenilor și a mediului înconjurător; cultivarea responsabilității pentru menținerea unui mediu natural echilibrat, propice vieții. 4.Obiective operaționale: O1: - să enumere principalele elemente care intră în compoziția aerului; - să realizeze experimente simple prin care să evidențieze proprietățile aerului; - să deducă importanța aerului pentru viața oamenilor, plantelor și animalelor; - să precizeze efectele negative ale poluării aerului; O2: - să conlucreze cu ceilalți membri ai grupului pentru îndeplinirea unei sarcini comune; - să participe activ și cu plăcere la lecție; O3: - să scrie corect și estetic în caiete și pe fișele date; - să mânuiască în mod adecvat instrumentele în efectuarea experimentelor. 5.Tipul lecției: predare / învățare

proiect didactic - aerul.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: proiect didactic - aerul.doc

PROIECT DE LECȚIE

Data: 3.03.2010 Școala Generală Nr. 5 Petrila, Hunedoara

Clasa: a III- a B Inst.: Vlaicu Elza Maria

1.Obiectul: Științe ale naturii2.Tema: Aerul3.Scop: Formarea priceperilor și deprinderilor elevilor de a sesiza caracteristicile aerului, în vederea înțelegerii importanței aerului curat pentru viața oamenilor și a mediului înconjurător; cultivarea responsabilității pentru menținerea unui mediu natural echilibrat, propice vieții.4.Obiective operaționale: O1: - să enumere principalele elemente care intră în compoziţia aerului;

- să realizeze experimente simple prin care să evidenţieze proprietăţile aerului; - să deducă importanţa aerului pentru viaţa oamenilor, plantelor și animalelor;- să precizeze efectele negative ale poluării aerului;

O2: - să conlucreze cu ceilalţi membri ai grupului pentru îndeplinirea unei sarcini comune;

- să participe activ și cu plăcere la lecție; O3: - să scrie corect și estetic în caiete și pe fișele date;

- să mânuiască în mod adecvat instrumentele în efectuarea experimentelor.5.Tipul lecției: predare / învățare6.Strategie didactică:

a) Metode: demonstrația, conversația, exercițiul, experimentul, explicația.b) Mijloace: baloane, lumânare, farfurii, plastelină, sticlă, apă, fișe.

7.Bibliografie: ,,Metodica predării cunoștiințelor despre natură la clasele I-IV” , E.D.P. București;

,, Puncte de sprijin în activitatea instructiv-educativă” –îndrumător compendiu, Titania Doina Dascăr.

Page 2: proiect didactic - aerul.doc

Desfășurarea lecției

Page 3: proiect didactic - aerul.doc

Etape, obiective, timp

Conținut și strategie didacticăMetode,mijloace, Activitatea învățătoarei Activitatea

elevilorI.Moment organizatiric( 1 min)

Pregătesc materialul didactic necesar orei.

Se pregătesc pentru lecție.

II.Verificarea cunoștințelor(5 min)

O1

III.Discuții introductive (2 min)

IV.Anunțarea temei și formularea obiectivelor

,,Ce lecție ați avut de pregătit pentru astăzi”?a)Verificarea cunoștințelor frontal,,Unde se găsește apa”?

,,În ce stare se găsește apa în natură”?Le cer elevilor să îmi dea exemple.,,Ce este evaporarea”?

,,Din ce sunt formați norii”?,,Ce este condensarea”?

,,Ce este solidificarea”?

,,Ce este topirea”?

,,Ce este circuitul apei în natură”?

b)Verificare individualăVoi solicita 1-2 elevi să îmi povestească lecția integral.Voi purta cu elevii discuții referitoare la imaginile prezentate în manual.,,Pentru a afla cât mai multe lucruri despre cele povestite , astăzi vom învăța o lecție nouă: Aerul

..circuitul apei în natură.

...în sol, în aer, în plante, în corpul viețuitoarelor....solidă, lichidă, gazoasă.Exemplifică

..trecerea apei din stare lichidă în stare gazoasă la temperaturi ridicate...din vapori de apă...transformarea vaporilor de apă sub acțiunea aerului rece în picături de ploaie...trecerea apei din stare lichidă în stare solidă....trecerea apei din stare solidă în stare lichidă.... trecerea apei din natură prin cele trei stări de agregare.

Povestesc lecția.

Răspund la întrebări.

Rețin tema lecției.

Își notează titlul

Frontal

Conversația

Conversația

Conversațiafrontal

Explicația

Page 4: proiect didactic - aerul.doc

ANEXA 1AERUL

SCHEMA LECȚIEI

AERUL

Importanța aerului:

Este alcătuit din:

Poluarea aerului cu:

Page 5: proiect didactic - aerul.doc

ANEXA 2

Circuitul oxigenului și dioxidului de carbon în natură

Mișcarea aerului pe orizontală = vânt

Page 6: proiect didactic - aerul.doc

ANEXA 3AERUL

SCHEMA LECȚIEI

formează învelișul pământului = atmosfera

corp gazos

inodor

Page 7: proiect didactic - aerul.doc

ANEXA 4

FIȘĂ DE EVALUARE

Completează rebusul:

A

1.

AERUL incolor

insipid aerul cald mai ușor decât cel rece

Importanța aerului:

Indispensabil vieții

prepararea hranei plantelor

deplasarea oamenilor, păsărilor

Este alcătuit din:-oxigen;-azot;-dioxid de carbon;-alte gaze.

Poluarea aerului cu:fum,gaze toxice

Mișcarea aerului pe orizontală = vânt

mijloc de agrement

Producerea energiei electrice

Înmulțirea plantelor

Page 8: proiect didactic - aerul.doc

2.

3.

4.

5.

6.

1.Fără culoare; B2. Folosit de plante pentru prepararea hranei: ................ de carbon;3..............pădurilor contribuie la poluarea aerului;4. Aerul este un corp .............;5. Aerul nu se ............ , dar poate fi simțit când se mișcă;6. Aerul se află peste tot în ...............