4
PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI Disciplina : Informațica. Clasa: 7 SUBIECTUL LECȚIEI : Sisteme de numerație. Unitățile de măsurare a informației. Codificarea și decodificarea informației. COMPETENȚE : Cunoaşterea proceselor, principiilor şi metodelor de codificare şi decodificare a informaţiei în scopul realizării comunicării interumane şi uman – sistem informatic. SUBCOMPETENȚE: · Codificarea şi decodificarea numerelor naturale, a informaţiei textuale. OBIECTIVELE LECȚIEI: Elevul va fi capabil să: O1 - să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de sistem de numeraţie (cifre, sistem poziţional, sistem nepoziţional, bază); O2 - să efectuieze conversia numerelor din sistemul binar, octal şi hexazecimal în sistemul zecimal şi invers; O3 - să efectueze conversia numerelor din sistemul binar în sistemul octal, hexazecimal şi invers; O4 cunoască operaţiile de codificare binară a informaţiei textuale;

Proiect Didactic Al Lecției

Embed Size (px)

DESCRIPTION

un proiect de lectie la mate in clasa 6

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Al Lecției

PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI

Disciplina  : Informațica.

Clasa: 7

SUBIECTUL LECȚIEI  : Sisteme de numerație. Unitățile de măsurare a

informației. Codificarea și decodificarea informației.

 

COMPETENȚE : Cunoaşterea proceselor, principiilor şi metodelor de

codificare şi decodificare a informaţiei în scopul realizării comunicării

interumane şi uman – sistem informatic.

 

SUBCOMPETENȚE:

·         Codificarea şi decodificarea numerelor naturale, a informaţiei textuale.

 

OBIECTIVELE LECȚIEI: Elevul va fi capabil să:

 

O1 -    să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de sistem de numeraţie

(cifre, sistem  poziţional, sistem nepoziţional, bază);

O2 -   să efectuieze conversia numerelor din sistemul binar, octal şi

hexazecimal în sistemul zecimal şi invers;

O3 - să efectueze conversia numerelor din sistemul binar în sistemul

octal, hexazecimal şi invers;

O4  –  să  cunoască operaţiile de codificare binară a informaţiei textuale;

O5 - să cunoască metoda de măsurare a informației.

SCENARIUL LECȚIEI

Page 2: Proiect Didactic Al Lecției

 

Etapele

lecției

Durata,

 minActivitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii

didactice

Organizarea clasei pentru lecţie şi captarea atenţiei elevilor

3

Salut elevii, le propun să-și ocupe locurile şi să pregătească toate cele necesare pentru lecţie, verific prezența.

Elevii îşi organizează locul de muncă.

 

Explicaţia

Anunţarea temei lecţiei

1Anunţ tema lecţiei, o scriu pe tablă.

Notează tema lecţiei   în caiete

 

Actualizarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor. Pregătirea elevilor pentru asimilarea noilor cunoştinţe

5Propun elevilor să rezolve exercițiul 2 de la pagina 6.

Elevii gîndesc și răspund.

 

Activitate independentă

 

Anunţarea obiectivelor. Comunicarea noilor cunoştinţe

20

Anunţ obiectivele lecţiei.

Explic elevilor:

ü  noţiunile de sistem de numeraţie, baza sistemului de numeraţie, sistem poziţional, sistem nepoziţional;

ü  care sunt unitățile de măsură a informației;

ü  operaţiile de codificare binară a informaţiei textuale;

ü  decodificarea informației.

Elevii îţi fac unele notiţe.

                       

 

 

 

 

Explicaţia

 

 

 

Conversația

 

Fixarea cunoştinţelor predate şi realizarea feedbackului

13

Le propun elevilor să rezolvăm  cîteva exerciții:

·         ex. 4, 5 (pag. 9);

·         ex. 5 (pag. 14) din manual.

Elevii rezolvă exerciţiile date de profesor.

Exerciţiul

Anunţarea temei pentru acasă şi notarea elevilor

3 Anunţ tema ce o vor avea de pregătit pentru acasă:

Elevii îşi notează tema pentru acasă în caiete.

Explicaţia

Page 3: Proiect Didactic Al Lecției

v  De rezolvat în scris ex.9 (pag. 10); ex. 1, 2 (pag. 12);

v  Notez cei mai activi elevi.

Материалы: • Manualul; • Tabla;

• Creta.

Методы: • Conversația; • Explicația;

• Activitate independentă;

• Exerciții.