Upload
chiriac-laura
View
325
Download
15
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect de lectie logica,clasificarea
Citation preview
Proiect didactic
Data: 10.11.2015 Student: Chiriac Mihaela Laura Profesor coordonator: Afloroaei Lucia Şcoala: Colegiul Naţional Iaşi Disciplina: Logică Clasa: a IX-a E Conţinutul învăţării: Clasificarea Tipul activităţii:Lecţie de predare-învățare(transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi). Durata: 50 minute
Scopul lecţiei: -Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la clasificare.
COMPETENȚE GENERALE:1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.
COMPETENTE SPECIFICE:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să: -Utilizeze corect conceptele și instrumentele logice.-Identifice structura unui argument,a elementelor componente și a relațiilor dintre acestea.
COMPONENTE DERIVATE:-Definirea clasificării;-Structura clasificării;-Regulile clasificării;-Tipuri de clasificare;-Diviziunea.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resursele procedurale: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exerciţiul, metoda „păianjenului”, problematizarea și operarea cu noțiunile.
Resurse materiale: manualul de logică pentru clasa a IX-a, tabla, caietele elevilor, Forme de organizare a clasei: individuală şi frontalăEvaluare: continuă, orală, scrisă.Locul de desfăşurare: sala de clasăDurata: 50 min
Bibliografie: Petre Bieltz,Logică-Manual pentru clasa a IX-a,Editura Didactică și pedagogică,București,1990.
Desfăşurarea lecţieiEtapele lecţieiTimp Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor
I.Moment organizatoric
3 min.
-Salut elevii;-Notez absenţii;- Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
-Răspund la salut;-Spun absenţii;-Se pregătesc pentru începerea lecţiei
II.Captarea atenţiei elevilor
4 min.
- Întrebări legate de tema lecției – „Clasificarea".- Elevii sunt puşi să găsescă răspuns la următoarele întrebări:
1. Definiți clasificarea din punct de vedere logic.
2. Care credeți că sunt regulile clasificării?.
-Elevii vor argumenta răspunsurile, demonstrând astfel cunoștințele dobândite anterior.
-Elevii se gândesc la posibile răspunsuri.
-Elevii răspund întrebărilor adresate.
III.Reactualizarea cunoştinţelor
5 min.
-Verific cunoştinţele dobândite anterior cu privire la subcapitolul "Definiția și importanța ei în cunoaștere„-structura definiției-regulile definiției-tipuri de definiție
- Elevii completează schema de pe tablă și îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.
IV.Anunţarea subiectului şi a
conţinutului noii lecţii
1 min -Scriu pe tablă titlul noii lecţii:,,Clasificarea,,
-Scriu în caiete
V. Predarea noului conţinut
30 min.
-Folosind teoria din manual, de la pagina 39, din manual, voi explica elevilor conținutul subcapitolului „Clasificarea”, argumentând noile noțiuni prin exemple.-Printr-o conversație dirijată, elevii vor spune ce ar mai dori să cunoască referitor la acest proces;-Răspund la cerințele elevilor:
I. Clasificarea1. Structura clasificării:elementele clasificării,clasele și fundamentul clasificării.2. Regulile clasificării;3. Tipuri de clasificare:artificială și naturală;4. Diviziunea
-Elevii răspund
-Elevii notează în caiete
VI.Evaluarea 5 min - Întrebări de verificare precum:1. Dați-mi un exemplu despre o clasificare2. Numiți structura clasificării,regulile clasificării și tipurile clasificării.
-Elevii răspund la întrebări pe baza cunoștințelor proaspăt însușite
VII. Încheierea 2 min -Temă pentru acasă – Folosind exemple,arătați prin ce se deosebește clasificarea naturală de cea artificială(exercițiul nr2/pag43).-Notez elevii activi.
- Notează tema;
-Elevii sunt atenţi.