Proiect Didactic Drepturile Copilului

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/16/2019 Proiect Didactic Drepturile Copilului

    1/5

      1

    Proiect didactic

    Profesor: Vijniuc Claudia Oana

    Şcoala Gimnazială George Coş buc

    Data: 23.X.2013Clasa: a V-a

    Disciplina: Cultură Civică- opţional 

    Unitatea de învăţare: Drepturile omului (I II )

    Lecţia:drepturile copilul ui (I I )  

    Tipul lecţiei: mixtă 

    Scopul lecţiei: -de a consolida, sistematiza şi evalua cunoştinţe legate de drepturile omului;

    - de a dobândi noi cunoştinţe legate de drepturile copilului;

    - corectarea eventualelor greşeli şi dezvoltarea capacităţii de autoevaluare corectă a elevilor; 

    Obiective operaţionale: 

    1.  să cunoască şi să folosescă corect următoarele noţiuni : Drepturile copilului, UNICEF, Conveţia cu privire la drepturile

    copilului (1989);2.  să înţeleagă de ce a fost nevoie de drepturi speciale pentru copii;

    3.  să identifice drepturile copilului prevăzute de Conveţia cu privire la drepturile copilului (1989);

    4.  să cunoască rolul UNICEF;5.

     

    să identifice măsuri ce trebuie luate în sensul prevenirii încălării drepturilor copililor.

    Strategia didactică 

    1.  Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, conversaţia, dezbaterea, observarea dirijată, exerciţiul 

    2.  Forme de organizare a activităţii elevilor: Activitate frontală, activitate individuală Resurse:

    1. 

    Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Cultură Civică, clasa a V-a-opţional; planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a2.  Temporale: - număr de lecţii: 1’ 

    - durata: 50’ 

    3. Materiale: - ,manuale, atlas istoric, retroproiector, planşe, prezentare power point, fişe de lucru, fişe de evaluare etc.. 

  • 8/16/2019 Proiect Didactic Drepturile Copilului

    2/5

      2

     Nr

    Crt

    Etapele

    Lecţiei 

    Ob.

    op.

    Timp Detalieri de conţinut  Metode şi resurse  Forme de

    organizare

    1. Momentul

    organizatoric 

    1’   Notarea absenţelor  

    Pregătirea clasei pentru desfăşurarea orei 

    3. Pregătirea

    elevilorpentru

    receptarea

    noilor

    cunoştinţe 

    10’  Ce sunt drepturile omului?

    Care sunt cele mai importante drepturi ale omului ?Cum au apărut ele?

    Cine veghează la respectarea lor? 

    Se vizionează  un film didactic referitor la drepturile omului: http://youtu.be/-

    n_S4qvi9qc

    Explicaţia Conversaţia  Activitate

    frontală 

    4. Anunţarea titlului şi a 

    obiectivelor

    lecţiei 

    1’  Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei:

    Drepturile copiilor

    Se precizează obiectivele lecţiei. 

    Explicaţia  Activitate

    f rontală 

    5.

    5

    Comunicarea

    /însuşirea 

    noilor

    cunoştinţe 

    1

    23

    4

    5

    27’  Se prezintă noile cunoştinţe după următorul plan de idei, care se notează pe tablă şi

    se completează ulterior: 

    I. De ce avem nevoie de drepturi speciale pentru copii? II. Drepturile copilului pe scurt 

    III. UNICEF 

    Explicaţia Conversaţia 

    Activitate

    frontală 

  • 8/16/2019 Proiect Didactic Drepturile Copilului

    3/5

      3

    S1 Captarea atenţiei

    “Flori de colţ”

    Conversaţia 

    Retroproicector

    Activitate

    f rontală 

    S2. De ce avem nevoie de drepturi speciale pentru copii? 

    Sunt identificate cele mai im portante motive pentru care a fost necesară elaborarea

    unor drepturi speciale pentru copii:

       peste 2 milioane de copii au murit în ultimii 10 ani în războaie 

      10 milioane de copii din toată lumea au suferit, ca urmare a războaielor

     prin care au trecut, traume psihice severe

     

    30 de milioane de copii trăiesc în zone în care au loc confruntări armate 

     

    în 26 de ţări ale lumii, copiii sub 15 ani pot fi înrolaţi în armată  

      nenumăraţi copii mor de foame, nu beneficiază de asistenţă medicală, cad

    victime exploatării sexuale şi prin muncă etc.,

    S2 - PPT

    Explicaţia 

    Conversaţia Retroproicector

    Activitate

    f rontală 

  • 8/16/2019 Proiect Didactic Drepturile Copilului

    4/5

      4

    S.3, S4. Drepturile copilului pe scurt Cele mai importante drepturi ale copiilor sunt cuprinse în Conveţia cu privire la

    drepturile copilului (1989);

    Sunt lecturate şi notate cele mai importante drepturi ale copiilor. 

    S3, S4 –  PPTExplicaţia 

    Conversaţia 

    Retroproicector

    Planşa 

    Activitate

    f rontală 

  • 8/16/2019 Proiect Didactic Drepturile Copilului

    5/5

      5

    S5. UNICEF

    UNICEF, organizaţie specială a Naţiunilor Unite înfiinţată în 1946 se îngrijeşte de

    situaţia copiilor din întreaga lume, de drepturile copilului, de problemele şi

    succesele repurtate la implementarea acestora.

    S5 – PPT Explicaţia 

    Conversaţia 

    Retroproicector

    Activitate

    f rontală 

    6 Fixarea

    cunoştinţelor 

    10` S6 –  S13

    Dezbateri pe tema respectării drepturilor copiilor  

    S6 – S13

    Retroproicector

    Activitate

    frontală 

    7. Temă pentru

    acasă 

    1` Completaţi rebusul “Drepturile copilului”  Fişe  Activitate

    individuală