Upload
unadulce03
View
87
Download
6
Embed Size (px)
DESCRIPTION
joc logic
Citation preview
PROIECT DIDACTICDATA: 26.03.2015
UNITATEA:
GRUPA: mica “B”
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?
PROIECTUL TEMATIC: Din lumea necuvântătoarelor
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Cumătra vulpe”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul ştiinţe
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: joc logic
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare
TEMA: “Ce ştii despre mine?”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 –să recunoasca cercul şi pătratul din trusa Logi;O2 –să cunoască atributele cercurilor şi pătratelor din trusă (mare-mic;rosu,galben,albastru)O3 –să găsească piese geometrice după caracteristicile enunţate;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, jocul; Mijloace de învăţământ: trusa Logi; Forme de organizare: frontal.
DURATA: 20 minute
Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
Evaluareinstrumente şi
indicatori1. Introducerea în activitate Pentru o bună desfăşurare a activităţii, se iau în considerare
următoarele aspecte:
- aerisirea sălii de grupă;- pregătirea materialului didactic;- intrarea ordonată a copiilor.
instructajul
2. Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul unui personaj surpriză. Prichindel a venit la ei şi le-a adus o surpriză: un coş cu piese geometrice. El a auzit ca ei ştiu toate piesele din el şi vrea şi el să le înveţe.
conversaţiaexplicaţia
3. Anunţarea temelor şi a obiectivelor
Astăzi vom juca un joc cu piesele aduse de Prichindel. El se numeşte „Ce ştii despre mine?”. Trebuie să fim foarte atenţi şi să îi arătăm cât de multe ştim despre aceste piese geometrice.
explicaţia
4. Desfăşurarea activităţii
Explicarea regulilor
Jocul de probă
Jocul propriu-zis
Se precizează regulile jocului logic, stabilindu-se criteriile de reuşită şi sistemul de evidenţă a rezultatelor . Pe rând, copilul numit de educatoare va alege din coş o piesă pe care trebuie sa o descrie cu atributele privind forma, marimea şi culoarea.Daca descrierea este corecta, copilul care a raspuns are voie sa aseze piesa.în celălalt coş. Îl aplaudă grupa de copii.Sunt precizate cele trei atribute: forma, marime şi culoare.(copiii sunt ajutati verbal comparând eventual câte două piese).
Pentru a observa dacă au înţeles regulile şi modul de desfăşurare a jocului, voi desfaşura jocul de probă cu ajutorul unui copil.Voi alege un copil care va veni, îşi va alege o piesă, o va arata copiilor iar apoi va descrie piesa cu ajutorul atributelor enumerate: formă (cerc sau pătrat), culoare (roşu, galben sau albastru) şi mărime (mare sau mic).
Jocul se va repeta până cand majoritatea pieselor au fost aşezate în al doilea coş. Se vor identifica piesele geometrice
explicaţia
demonstraţia
demonstraţia
explicaţia
exerciţiul
Observarea comportamentului
Analiza răspunsurilor
Analiza răspunsurilor
Analiza răspunsurilor;