19
GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂDATA: 06.02.2013 GRUPA MIJLOCIE -MARE „IEPURAŞII ”

Proiectul Final Jungla

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect de activitate

Citation preview

Page 1: Proiectul Final Jungla

GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ”DATA: 06.02.2013GRUPA MIJLOCIE -MARE „IEPURAŞII ”EDUCATOARE : BOLOGA ANAMARIA

Page 2: Proiectul Final Jungla

TEMA ANUALĂ : „ Cum a fost /este şi va fi aici pe pământ ?”TEMA PROIECTULUI : „ Din lumea celor care nu cuvanta”TEMA SAPTĂMÂNII : „ La Zoo”TEMA ZILEI : „Elefantelul curios”FORMA DE REALIZARE : activitate integrata DLC + DECTIPUL ACTIVITĂŢII: trasmitere şi însuşire de noi cunoştinţeFORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual, pe grupe

INVENTAR DE ACTIVITATI

Activităţi de dezvoltare personală (ADP) :INTALNIREA DE DIMINEATA :

1.Salutul : În momentul sosirii la grădiniţă fiecare copil primeşte un ecuson cu animale : elefant , şarpe , maimuta, leu, tigru, . Copiii intră în sala de grupă intonând cantecul :” La Zoo”. Le propun să facem cercul prieteniei  « Buna dimineaţă, prieteni ai animalelor». Voi da startul începând cu primul copil din dreapta mea, apoi fiecare îşi va transmite reciproc câte un salut, spunând numele animalului pe care îl poartă pe ecuson.Copiii răspund la salut. A doua formă de salut se va realiza prin metodele « Amestecă.Îngheaţă.Formează perechi » . La semnalul educatoarei « Ingheaţă!» se vor opri iar la comanda « Formează perechi ! » îşi vor cauta pereche în funcţie de imaginea pe care o au in piept şi se vor saluta prin strangere de mână. Vom rosti versurile:

„Bună dimineaţa, salutămŞi voioşi ne aşezăm,Într-un cerc frumos şi mareS-ascultăm copilul care,Azi vrea să ne povesteascăŞi să ne uimească.

Vremea să o studiemŞi-n calendar să notăm,De e ploaie sau ninsoare,Sau e vreme de plimbare”

Va urma povestitorul zilei care va trebui să ne povestească o întâmplare cu animalul lui preferat din junglă.

2. Calendarul naturii :Povestitorul zilei va numi câţiva copii care vor completa calendarul naturii.

- În ce anotimp suntem ?- Cum se numeşte luna în care suntem?- Ce zi a săptămânii este astăzi? Daca ieri a fost...., astazi este....iar mâine va fi...- Cum este vremea astazi?- Cine lipseşte astăzi?

Page 3: Proiectul Final Jungla

Dupa terminarea calendarului le voi spune copiiilor să închidă ochii pentru că îi aşteptă o surpriză, între timp mă voi deghiza într-un elefănţel.

3. Noutăţi/evenimente/ştirea zilei:”Vizita elefantului Cici” care o sa le povestească copiilor faptul că s-a rătăcit şi vrea să ajungă înapoi în junglă.

-Vreţi să veniţi cu mine şi să mă ajutaţi să imi găsesc familia? 4.Activitatea de grup: Plecăm în călătoria imaginară în juglă şi rând pe rând

descoperim animalele din junglă, iar când ajungem la crocodil, mă prefac înspăimantat şi nu vreau să ma apropii.

RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicit un anumit lucru;

TRANZIŢIE : „Elefantul Cici”, „La zoo” - cântec

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

DLC :Domeniul Limbă şi Comunicare Tema activităţii : „Elefantul curios”Forma de realizare : povestirea după imaginiObiective operaţionale :

Să înţeleagă şi să redea succint conţinutul povestirii pe baza unor ilustraţiiSă-şi exprime sentimentele care fac referire la păţania elefănţelului;Să utilizeze expresii din povestea expusă;Să analizeze comportamentul personajelor ;Sa asocieze animalul cu diferite aspecte, cuvinte, imagini care le vin in minte;Sa analizeze părţile componente ale corpului elefănţelului;

DEC :Domeniul Estetic şi CreativTema activităţii : „Elefantul Cici”Forma de realizare : predare cântecObiective operaţionale 

– Să –şi dezvolte simţul ritmic;

– Să reproducă prin batai din palme structuri ritmice dupa un model propus;

– Să-şi însuşească textul şi melodia cântecului;

Activitati liber alese (ALA) ARTĂ : „ Ce voi fi la carnaval” – decorare măşti Să intuiască materialele expuse la acest centru; Să lipească bucăţi de material pentru decorarea măştii Să lucreze curat, ingrijit .CONSTRUCŢII: „Muşuroiul furnici”

- să construiască prin imbinare, suprapunere, alăturare „muşuroiul furnicii”;- să finalizeze tema, utilizând materialul adecvat;

MANIPULATIV: „Unde este locul meu?” – gruparea animalelor sălbatice

Page 4: Proiectul Final Jungla

- să aleagă şi să grupeze animalele în funcţie de zona din care provin;- să recunoască trăsături caracteristice animalelor arătate;

METODE ŞI PROCEDEE : conversatia, explicaţia, problematizarea, expunerea, descoperirea, observarea, lucrul în grup, demonstraţie, metode interactive: „Amesteca.Îngheaţă.Formează perechi”, „Tehnica cubului”.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:ADP: ecusoane cu elefant, leu, maimuţă si zebră şi hipopotam, calendarul naturiiADE: ecusoane cu elefant, leu, maimuţă si zebră şi hipopotam , cub , coroniţe pentru

căpitanii echipelor, elefantul, furnica, imagini cu diferite animale, planşă didactică.ALA: Artă: lipici, măşti din carton, hârtie glasată; Construcţii:trusa de lemn şi legoManipulativ: tabla magnetică, magneţi, jetoane cu animale din junglă şi animale din pădure; -brăţări colorate pentru fiecare centru;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri;

Page 5: Proiectul Final Jungla

Copiii intră în sala de grupă intonând cantecul “La Zoo” având în piept medalioane cu imagini reprezentând diferite animale din junglă : elefantul, şarpele, maimuţă si leu. Întalnirea de dimineaţă începe cu salutul prin metodele interactive de grup „Amestecă, îngheaţă , formează perechi:. Copiii formeaza un semicerc mare pe covor. Se recită zicerea de dimineaţă.Vom trece apoi la „Povestitorul zilei” şi completarea calendarului naturii prin jocul „De-a meteorologul”. Copiii sunt antrenaţi de catre elefănţel într- un dialog despre junglă şi despre animalele care trăiesc acolo. La cererea elefănţelului copiii sunt rugaţi să denumească alte animale cunoscute de ei şi rând pe rând descoperă câte un animalAcesta le povesteşte copiilor cum s-a ales el cu o trompa atat de lunga şi apoi le arată copiilor şi imagini din poveste, şi le cere copiiilor să le aranjeze în funcţie de firul poveştii, si ca ar dori sa afle cat mai multe lucruri noi despre animalele din junlă pentru a nu fi păcălit şi altădată. Pleacă să-şi aducă „Cubul cu animale ”pe care l-a primit de la bunica lui şi pe care sunt desenate animalele din povestea lui despre care vrea să afle cât mai multe lucruri interesante . Folosind Tehnica Cubului elefănţelul se joacă cu copii . Pe laturile cubului se află imagini cu animale din junglă pe care elefănţelul le-a întâlnit şi în poveste , iar langă fiecare imagine se află mai multe sarcini de rezolvat. Elefănţelul le explică copiilor regulile jocului. Înainte de începerea jocului, copiii vor forma grupe în funcţie de medalioanele din piept. Se va alege un căpitan de echipă care va rostogoli cubul după care va descrie imaginea de pe cub şi împreună cu echipa va rezolva sarcina înscrisă pe cub. Dacă copiii vor rezolva corect sarcinile înscrise pe cub, elefantul le spune copiilor ca aflând atat de multe lucruri noi nu va mai putea să fie păcalit şi va cunoaşte animalele atunci când se va întâlni cu ele . După ce sarcinile au fost rezolvate, elefănţelul observă că nu mai are cipici, şi nu ştie ce s-a întâmplat cu ei, dacă i-au fost furaţi sau dacă i-a pierdut.Elefantul le spune copiilor că nu ştie cine îi are şi ce bine ar fi să le vorbească pe limba fiecărui animal , atunci copiii redau sunete- onomatopee ale animalelor din junglă. Şi tot căutând dă peste furnicuţă. Şi apoi din fundal va începe cântecul „Elefantul Cici”. Elefantul redă textul cântecului. Apoi îl repetă cu copiii. Prin metoda “mana oarbă” copiii îşi aleg sectoarele de activitate.Elefănţelul le spune copiilor că poate vor reuşii pana la urmă să o convingă pe furnicuţă să îi inapoieze cipici şi dacă ne facem măşti putem să dăm un carnaval în juglă, iar ca să vadă cu cine se poate întâlni şi cu cine nu în junglă, elefănţelul îi roagă pe copii să îl ajute la separarea animalelor sălbatice din pădure de animalele din junglă.

La Centrul „Construcţii” copiii vor avea de construit „Muşuroiul furnicii” .La Centrul „Artă”, vor realiza : „ Măşti pentru carnaval ”.La Centrul „Manipulativ”, copiii vor grupa animalele sălbatice în funcţie de locul de

provenienţă (animale sălbatice de la noi din ţară sau animale sălbatice din junglă)

După ce copiii au realizat sarcinile de la centre, se reunesc pe covor şi fiecare copil îşi va prezenta lucrarea realizată şi vor dansa împreună „La carnaval”.

Page 6: Proiectul Final Jungla

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ”GRUPA: Mijlocie- mare „Iepuraşii”TEMA ANUALĂ : „Cum a fost /este şi va fi aici pe pământ ?”PROIECT TEMATIC : ”Din lumea celor care nu cuvantă ”TEMA ZILEI : ,,Călătorie în junglă ’’ACTIVITATEA : activitate integrată Educarea limbajului+Educaţie muzicalăFORMA DE REALIZARE :povestirea după imagini şi joc didactic„Cubul animalelor ’’SCOPUL: Însuşirea unor noţiuni noi legate de animalele din junglă şi dezvoltarea limbajului cât şi lărgirea orizontului muzical cu noi cunoştiinţeOBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

Să comunice impresii, idei pe baza observaţiilor efectuate;

Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate

de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;

Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple; să reacţioneze la acestea; Sa cunoasca aspecte specifice animalelor ;

SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea animalelor din poveste având ca suport intuitiv imaginile cât şi redarea cât mai fidelă a a textului şi liniei melodice corespunzătoare cântecului;REGULILE JOCULUI :

Copiii trebuie: sa rezolve corect sarcinile gasite langă fiecare imagine de pe cub; să- şi manifeste interesul faţă de activitate; să denumească animalele de pe laturile cubului;

ELEMENTE DE JOC Aplauze , mişcarea , recompense , surpriza, imitarea,

STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee:

Jocul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, problematizarea, povestirea,exercitiul, metoda ,,cubului ”.

Mijloace didactice: ecusoane cu elefant, leu, maimuţă si zebră şi hipopotam , cub , coroniţe pentru

căpitanii echipelor, elefantul, furnica, imagini cu diferite animale, planşă didactică, cântecul Elefantul Cici .

DURATA : 30-40 min

Page 7: Proiectul Final Jungla

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREForme, metode

1. Moment organizatoric

Asigurarea mediului şi climatului instructiv-educativ optim învăţării.-amenajarea spaţiului de lucru, pregătirea materialului, prinderea în pieptul copiilor a ecusoanelor cu animale.

-conversaţia, explicaţia

-ecusoane cu animale2.Captarea atenţiei

Se va realiza prin introducerea elementului surpriză: Elefantul CiciPe tot parcursul activităţii educatoarea va fi costumată în elefanţel, care îi va implica direct pe copii la joc;

-conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor

3.Anunţarea temei

Copiii sunt de acord să se joace împreună cu elefantul şi se implică în redarea fidelă a firului poveştii după imagini, de asemenea aceştia se oferă să îl ajute pe elefănţel în rezolvarea mai multor probleme.

- expunerea

4. Desfăşurarea activităţii

Elefănţelul începe să se plimbe prin juglă împreună cu copiii ca să îşi caute familia şi rând pe rând descoperă câte un animal din junglă şi îi întreabă pe copii dacă ştiu cum se numesc acele animale, copiii răspund şi rând pe rând ajung la crocodil. Elefănţelul speriat le spune copiilor că lui îi este frică de crocodil pentru că ceva s-a întâmplat mai demult cu un frăţior de al lui şi de atunci îi este frică.Elefănţelul începe şi le spune povestea elefănţelului curios.

Povestea elefănţelului curiosA fost odată, demult, un elefanţel foarte curios, un frăţior de al meu. Într-o zi el s-a trezit cu o nouă întrebare: "Ce mănâncă crocodilul seara?"Aşa că a plecat prin pădure să întrebe animalele şi s-a întâlnit cu ursuleţul şi-l întreabă:

- explicatia- conversatia

- exercitiul

- problematizarea -evaluare frontală

Page 8: Proiectul Final Jungla

- Ursuleţule, ce mănâncă crocodilul seara?- Nu ştiu, a răspuns ursuleţul, dar du-te la lac şi vei afla.Şi a plecat mai departe elefanţelul să caute lacul. Pe drum s-a întâlnit cu o broscuţă:- Broscuţo, ce mănâncă crocodilul seara?- Nu ştiu, a răspuns broscuţa, dar du-te la lac şi vei afla.În apropiere de lac, elefanţelul s-a întâlnit cu şarpele boa:- Şarpe, ce mănâncă crocodilul seara?- Nu ştiu, a răspuns şi şarpele, dar uite lacul aici, sunt sigur că vei afla răspunsul.Tocmai atunci ieşea din apă crocodilul. Elefanţelul s-a apropiat de el, dar nu ştia că vorbeşte chiar cu crocodilul:- Scuză-mă, te rog, ştii cumva ce mănâncă crocodilul seara? Crocodilul şiret îi spune:- Vino mai aproape să-ţi spun la ureche să nu ne audă nimeni.Elefanţelul s-a apropiat şi crocodilul - hăţ!, l-a apucat de nas, că pe vremea aia elefanţelul avea un nas ca toate nasurile, micuţ aşa ca al tău.Şi cum se chinuia bietul elefănţel să scape din gura crocodilului a venit repede-repede şarpele boa, care se afla în apropiere şi a început să-l tragă pe elefanţel de coadă. Şi atâta a tras crocodilul de nas şi şarpele boa de coadă, încât, până la urmă şarpele a reuşit să-l salveze pe elefanţel, dar nasul i se întinsese atât de tare că aproape îi atârna pe jos. Şi uite aşa, de atunci are elefanţelul trompă.După ce elefantul le spune povestea sa le spune copiilor că are şi dovezi, are nişte poze pe care maimuţa fotograf i le-a facut frăţiorului lui, elefant în timp ce căuta răspunsul întrebării sale, tot acesta le spune copiilor că el vrea să vadă cât de atenţi au fost la povestea lui şi îi roagă pe copiii să aranjeze imaginile şi să redea povestea spusă.

După ce copiii reuşesc să aranjeze imaginile acesta le spune că el nu vrea să fie păcălit şi i-ar plăcea dacă ar cunoaşte mai multe lucruri despre animalele din poveste şi le spune copiilor că le-a pregătit o

-povestirea

- explicaţia- conversaţia

-aprecierea raspunsurilor corecte

-evaluare orală, individuală;

Page 9: Proiectul Final Jungla

surpriză pe care o are de la bunica lui, şi anume un cub jucăuş care are o mulţime de probleme de rezolvat. Copiii se împart în 4 grupe în funcţie de semnele din piept după care sunt aleşi liderii grupurilor care primesc câte o coroniţă. Căpitanii arunca cubul, spunând: „Cubul se rostogoleşte şi la ....( elefant, leu, maimuţă, zebră, hipopotam, crocodil) se opreşte”. Repetă acest lucru toate cele 4 subgrupuri. Numesc un copil din grupul respectiv care să răspundă, alt copil putând veni cu completări . Copiii vor răspunde în funcţie de întrebarile adresate. Fiecare grup răspunde pe rând conform cerinţei primite:

DESCRIE! Descrieţi animalul din imagine !

COMPARĂ! Cum este broscuţa faţă de elefant?- (asemănări şi deosebiri faţă

de un alt animal ) ASOCIAZĂ!

La ce te gândeşti când vezi un urs, ce simţi?

- exerciţiul- problematizarea

- observarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor

Page 10: Proiectul Final Jungla

ANALIZEAZĂ!

Care sunt părţile componente ale corpului animalului respectiv ?

APLICĂ! Ce foloase/daune crezi că avem de la aceast animal ?Cum face

animalul respectiv ?Imită mersul... ARGUMENTEAZĂ! De ce trebuie să iubim şi să ingrijim animalele ? De ce trebuie să

cunoaştem animalele şi cum sunt acestea?Educaţie muzicalăDupă ce copiii au rezolvat sarcina elefănţelul observă că nu mai are cipici şi începe să plângă. - Oare cine mi-a luat cipicii? Poate mi i-am pierdut, vreţi sa mă ajutaţi

să mi găsesc?Copiii doresc să găsească cipicii, - Haideţi să strigăm câteva animale căruia i se potrivesc cipicii mei şi să le strigăm pe graiul lor:Astefl copiii îşi vor face încălzirea pentru cântecel, într-un final elefantul o găseşte pe furnică băgată în cipici. Elefantul poartă o conversaţie cu furnicuţa care îi spune ceea ce vrea să fac cu cipicii elefantului. Apoi din fundal va începe cântecul „Elefantul Cici”, copiii cântă împreuna cu elefantul şi furnica, apoi le arată copiilor că maimuţa fotograf iarăşi le-a făcut o poză. De asemena elefantul le spune copiilor că lui îi place cântecul şi vrea să îl înveţe pentru că tare mult ar vrea să le povestească şi părinţilor lui acestă întâmplare atunci când îi va găsi şi împreună cu copiii elefantul repetă cântecelul.

Elefantul Cici

Elefantul CiciŞi-a pierdut cipicii

Page 11: Proiectul Final Jungla

Şi acuma plangeŞi cere furnicii:

Unde-mi sunt cipiciiDă-mi-i înapoi!Că mă înfurii tareŞi calc pe muşuroi

Furnicuţa ţipă:Pleacă de aici!Eu sunt mică, micăŞi am cipicii mici

Cu cipicii tăiNu am ce să facCaută-i mai bine,La tine în dulap!

Unde-mi sunt cipiciiDă-mi-i înapoi!Că mă înfurii tareŞi calc pe muşuroi

Bine, recunosc!Am luat ai tai cipiciVreau să deschid în eiMagazin pentru furnici

Într-un cipic vor fiUn teatru şi-o gradină,În doi fac magazineŞi-n ultimul piscină

Page 12: Proiectul Final Jungla

La mine sunt cipciiŞi nu ţi-i dau înapoiÎi folosesc mai bineEu, sef de musuroi

Cand totul va fi gataTe invităm aiciSă faci baie în piscinăŞi să-ţi cumperi cipici

Unde-mi sunt cipiciiDă-mi-i înapoi!Că mă înfurii tareŞi calc pe muşuroi

La mine sunt cipciiŞi nu ţi-i dau înapoiÎi folosesc mai bineEu, şef de muşuroi

5. Obţinerea performanţei

Apoi elefănţelul le spune că ar trebuii să îşi recupereze cumva cipicii, şi le propune să o ajute pe furnică la construcţii, de asemenea ar dori să ştie cu ce animale s-ar putea întâlni în junglă şi la sfărşit dacă fiecare îşi va face bine treaba vor da un carnaval în junglă.

Elefantul le oferă copiilor brăţări prin tehnica „Mâna oarbă” şi îi ghidează la centre pe cântecul nou „Elefantul Cici”. La Centrul „Artă” copiii vor avea de decorat măşti ale animalelor din junglă pe tema „Ce voi fi la carnaval”. La Centrul „Construcţii” copiii vor avea de construit „Muşuroiul furnicii”La Centrul „Manipulativ” copiii vor avea de selectat şi grupat

- explicaţia- conversaţia- exerciţiul- problematizarea

- munca în echipă

- frontală- individuală- colectivă

Page 13: Proiectul Final Jungla

animalele sălbatice din junglă de animalele sălbatice de la noi din ţară.

6.Evaluarea performanţelor

La finalul muncii pe centre copiii se vor aduna pe covor şi îşi vor arăta munca depusă. - conversaţia

7. Încheierea activităţii

În încheierea activităţii copiii sunt apreciaţi verbal de Elefantul Cici , acesta din urmă promiţându-le ca nu o sa uite niciodată ceea ce a învăţat de la ei. Apoi vor organiza împreună cu elefantul o petrecere cu denumirea „La carnaval” .