7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP Tarikh : 1 September 2015 Masa : 8.40 pagi – 9.40 pagi Tahun : 4 Budiman Bilangan murid : 30 orang Matapelajaran : Kemahiran Hidup Tajuk : 6.0 Sains Rumah Tangga Standard Kandungan : 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan Pembelajaran : 6.1.4 Mengenalpasti jenis mata jahitan tangan iaitu jahitan silang pangkah, sembat, jelujur kasar dan jelujur halus Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan. 2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan. 3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan. 4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan. Pembelajaran : 1. Murid berbincang dengan guru tentang jenis alatan dan bahan jahitan yang biasa digunakan. 2. Murid diterangkan oleh guru mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan. 3. Murid diterangkan oleh guru tentang mata jahitan asas serta kegunaannya. ntas kurikulum : 1. Keusahawanan : (EK3) – berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan 2. Kreativiti dan inovasi – boleh menjana idea 3. Nilai murni – Mensyukuri dan mengagungi nikmat tuhan, saling menyayangi, bekerjasama, bertanggungjawab &P : 1. Murid membuat amali jahitan mata jahitan melalui papan ”Eksplorasi Jahitan” yang disediakan oleh guru 2. Murid menjawab soalan secara bertulis dalam lembaran kerja yang diedarkan oleh guru. 3. Murid menyatakan kegunaan mata jahitan tangan yang dipelajari.

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Tarikh                            : 1 September 2015

Masa                              : 8.40 pagi – 9.40 pagi

Tahun                            : 4 Budiman

Bilangan murid               : 30 orang

Matapelajaran                : Kemahiran Hidup

Tajuk                              : 6.0 Sains Rumah Tangga

Standard Kandungan     : 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

Standard Pembelajaran : 6.1.4 Mengenalpasti jenis mata jahitan tangan iaitu jahitan silang pangkah, sembat, jelujur kasar

dan jelujur halus

Objektif Pembelajaran    : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.

2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan.

Pembelajaran  : 1. Murid berbincang dengan guru tentang jenis alatan dan bahan jahitan yang biasa digunakan.

2. Murid diterangkan oleh guru mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan.

3. Murid diterangkan oleh guru tentang mata jahitan asas serta kegunaannya.

Elemen merentas kurikulum : 1. Keusahawanan : (EK3) – berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan

2. Kreativiti dan inovasi – boleh menjana idea

3. Nilai murni – Mensyukuri dan mengagungi nikmat tuhan, saling menyayangi, bekerjasama,

bertanggungjawab

                       : 1. Murid membuat amali jahitan mata jahitan melalui papan ”Eksplorasi Jahitan” yang disediakan

oleh guru

2. Murid menjawab soalan secara bertulis dalam lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.

3. Murid menyatakan kegunaan mata jahitan tangan yang dipelajari.

Pengetahuan sedia ada ,     : 1. Murid mempunyai pengetahuan asas berkenaan jahitan.

2. Murid mengenal beberapa alatan dan bahan jahitan.

Elemen-elemen Bestari:

Strategi Pembelajaran         : Berpusatkan murid, berpusatkan guru, berpusatkan bahan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

Teknik pengajaran               : Penyoalan, Perbincangan, Demonstrasi, Simulasi, Koperatif

Bahan bantu mengajar        : Power Point, klip video, latihan amali, laman web

Alat bantu mengajar            : LCD, komputer

Fasa dan

masa

Isi Kandungan dan cadangan

aktiviti

Cadangan komunikasi Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

1. Pengenalan

a. Murid diuji sejauh mana

pengetahuan mereka tentang

alatan dan bahan jahitan.

b. Guru bertanyakan tentang

pengalaman murid sama ada

mereka mempunyai pengalaman

baju terkoyak dan bagaimana ia

dibaiki.

c. Guru mengaitkan jawapan murid

i. Adakah kamu tahu tentang

jahitan?

ii. Apakah yang digunakan untuk

menjahit?

i. Semasa kamu berlari ketika

bermain di padang, tiba-tiba kamu

terjatuh kerana tersepak batu.

Apakah yang terjadi kepada pakaian

kamu?

ii. Apakah yang dilakukan terhadap

pakaian tersebut?

i. Oleh itu, kamu perlu sentiasa

Strategi

Pembelajaran:

Berpusatkan guru.

Teknik pengajaran :

Penyoalan

ABM : Laptop, LCD

BBM : Slide power

point

Nilai : Kasih sayang

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

Fasa dan

masa

Isi Kandungan dan cadangan

aktiviti

Cadangan komunikasi Catatan

dengan unsur keselamatan dan

kasih sayang.

d. Memberi pendedahan kepada

murid mengenai tajuk jahitan.

menjaga keselamatan diri dan

sayangi harta benda termasuklah

pakaian kamu.

Langkah 1

(15 Minit)

2. Penerangan alatan dan bahan

jahitan serta kegunaannya.

a. Guru menayangkan tayangan

berkenaan alatan dan bahan

jahitan.

b. Murid dibahagikan kepada 10

kumpulan kecil dan diminta

melukis dan menamakan hanya

satu alatan jahitan pada kertas A4

kosong.

c. Setiap kumpulan

membentangkan hasil lukisan dan

murid bersoal jawab tentang

kegunaan setiap peralatan yang

dibincangkan.

i. Sebutkan nama setiap alatan dan

bahan jahitan tersebut.

i. Bentuk sebuah kumpulan yang

mengandungi 3 orang ahli.

ii. Setiap kumpulan perlu lukis satu

alatan atau bahan jahitan.

iii. Namakan alatan atau bahan

jahitan yang kamu lukis.

i. Apakah kegunaan alatan ini?

Strategi

pembelajaran :

Berpusatkan murid

Teknik pengajaran :

Penyoalan,

Simulasi, Koperatif

ABM : Laptop, LCD

BBM : Slide power

point

Nilai :

Bekerjasama,

bertolak ansur,

EMK : Kreativiti dan

inovasi

Keusahawanan :

(EK3) – berjaya

menjalankan

tugasan mengikut

perancangan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

Fasa dan

masa

Isi Kandungan dan cadangan

aktiviti

Cadangan komunikasi Catatan

Langkah 2

(25 Minit)

3. Memperkenalkan mata jahitan

asas

a. Guru membuat demonstrasi

cara menjahit mata jahitan melalui

tayangan power point

- Jahitan jelujur kasar

- Jahitan jelujur halus

- Jahitan silang pangkah

-Jahitan sembat

i. Jenis-jenis mata jahitan yang akan

dipelajari ialah:

- Jahitan jelujur kasar

- Jahitan jelujur halus

- Jahitan silang pangkah

-Jahitan sembat

Strategi

pembelajaran :

Berpusatkan guru

Berpusatkan murid

Teknik

pembelajaran :

Demonstrasi

Simulasi

Koperatif

ABM : Laptop, LCD

BBM : Slide power

point

Nilai :

Bekerjasama,

bertolak ansur,

bertanggungjawab

EMK : Kreativiti dan

inovasi

Keusahawanan :

(EK3) – berjaya

menjalankan

tugasan mengikut

perancangan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

Fasa dan

masa

Isi Kandungan dan cadangan

aktiviti

Cadangan komunikasi Catatan

b. Murid menjalankan ”Eksplorasi

Jahitan”.

i. Murid diberi sekeping papan

”Eksplorasi Jahitan” yang

mengandungi peta harta karun.

ii. Setiap hentian memerlukan

murid menjalankan aktiviti menjahit

mata jahitan tertentu.

i. Wakil setiap kumpulan diminta

mengambil papan ”Eksplorasi

Jahitan” yang mengandungi peta

harta karun.

ii. Terdapat 4 hentian dalam peta

harta karun. Lengkapkan setiap

tugasan.Jalankan aktiviti menjahit

mata jahitan mengikut arahan di

belakang papan ”Eksplorasi Jahitan”

Langkah 3

(10 Minit)

4. Penerangan kegunaan jahitan

asas.

a. Guru menerangkan kegunaan

mata jahitan asas untuk membaiki

pakaian melalui tayangan power

point.

i. Jahitan jelujur kasar

- jahitan sementara

- untuk menetapkan 2 atau lebih

lapisan fabrik

ii. Jahitan jelujur halus

i. Sebutkan jenis-jenis mata jahitan

yang dipelajari.

ii. Apakah kegunaan jahitan jelujur

kasar, jahitan jelujur halus, jahitan

silang pangkah dan jahitan sembat?

Strategi

pembelajaran :

Berpusatkan guru

Teknik

pembelajaran :

Perbincangan

Penyoalan

ABM : Laptop, LCD

BBM : Slide power

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Jahitan Jelujur

Fasa dan

masa

Isi Kandungan dan cadangan

aktiviti

Cadangan komunikasi Catatan

- untuk menetapkan 2 atau lebih

lapisan fabrik

- sebagai jahitan hiasan

iii. Jahitan silang pangkah

- jahitan pengemas untuk

menetapkan kelepet, lipatan atau

mengemas tepi kain.

iv. Jahitan sembat

-untuk kekalkan lipatan atau

kelepet

point

Nilai : Hormat-

menghormati

Bertolak ansur

EMK : Kreativiti dan

inovasi

Penutup

(5 Minit)

5. Rumusan isi pelajaran.

a. Murid disoal secara rawak

tentang 3 jenis alatan dan bahan

jahitan serta satu kegunaannya

setiap satu alatan.

b. Murid disoal secara rawak

tentang 2 jenis mata jahitan asas

serta satu kegunaannya setiap

satu.

c. Murid diberi lembaran kerja

untuk pengukuhan.

i. Apakah 3 jenis alatan dan bahan

jahitan yang kamu pelajari?

ii. Nyatakan kegunaan bagi alatan

dan bahan jahitan yang telah

dinyatakan.

i. Apakah 2 jenis mata jahitan asas

yang telah kami pelajari?

ii. Nyatakan kegunaan bagi mata

jahitan yang telah dinyatakan.

i. Lengkapkan lembaran kerja yang

diperoleh

Strategi

pembelajaran :

Berpusatkan guru

Berpusatkan bahan

BBM : Lembaran

kerja

Modul Pengajaran

RBT Tahun 4