Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph

Citation preview

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    1/9

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MENGGUNAKAN MODEL PEMBELAJARAN INKUIRI DALAM KITARAN 5E

    Mata pelajaran : Sains

    Tema : Menyiasat dunia teknologi

    Tajuk : Mesin ringkas

    Kelas : 6 Mawar

    Bilangan pelajar : 30 orang

    Tarikh : 3 September 2013

    Masa : 10.45 pagi11.45pagi

    Bidang pembelajaran : 1. Mesin

    Objektif pembelajaran : 1.1 Memahami mesin ringkas

    Hasil pembelajaran : Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

    1.1.1 Menerangkan maksud mesin ringkas

    1.1.2 Menerangkan jenis-jenis mesin ringkas

    1.1.3 Memberi contoh setiap jenis mesin ringkas

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    2/9

    Kemahiran proses sains : Memerhatikan, berkomunikasi, meramal, mendefinisi secara operasi, mengelaskan dan mentafsirkan

    data

    Sikap saintifik dan nilai murni : Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling, berani mencuba, bekerjasama, berfikiran kritikaldan analitis, menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam dan

    menghargai sumbangan sains dan teknologi

    KBKK : Membandingkan dan membezakan, meramal, menghubungkaitkan, mencirikan, menjanakan idea,

    menganalisis, membuat kesimpulan

    Pengetahuan sedia ada : Murid selalu menggunakan peralatan yang menggunakan sistem tuas di rumah.

    Persediaan guru : Tin biskut, sudu, power point, kad imbasan, lembaran kerja

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

    Fasa Isi kandungan

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

    Catatan

    Aktiviti guru Aktiviti murid

    Penglibatan

    (Engagement)

    (5 minit)

    Pengenalan kepada

    tajuk: Mesin ringkas

    Jangkaan jawapan

    murid-murid:

    i. Kalau guna sudu

    penutup tin

    senang untuk

    dibuka, kalau

    1. Guru meminta seorang

    murid untuk mencabut

    gambar alatan dan cuba

    melakonkan pergerakan

    menggunakan alatan

    tersebut manakala murid-

    murid lain akan meneka

    nama alatan tersebut.

    1. Murid meneka nama

    alatan dengan melihat

    pergerakan yang

    ditunjukkan oleh rakan

    mereka.

    2. Murid A cuba membuka

    penutup tin dengan

    tangan dan murid B

    Strategi P&P:

    Teknik Soal Jawab

    Simulasi

    KPS:

    Memerhatikan

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    3/9

    guna tangan

    sahaja penutup

    tin susah untuk

    dibuka.

    ii. Kalau guna sudu

    untuk membuka

    tin, daya yang

    kecil diperlukan.

    Kalau guna

    tangan sahaja

    untuk membuka

    tin, daya yang

    lebih besar

    diperlukan.

    iii. Mesin ringkas

    ialah alat yang

    membolehkan

    kita melakukan

    sesuatu kerja

    dengan daya

    yang sedikit.

    2. Guru mengaitkan

    gambar-gambar alatan

    dengan tajuk pelajaran

    iaitu mesin ringkas.

    3. Guru meminta dua orang

    murid untuk membuka

    penutup tin. Murid A

    membuka penutup tin

    dengan tangan manakala

    murid B membuka

    penutup tin dengan sudu.

    4. Guru meminta murid-murid untuk meramal

    hasil aktiviti.

    5. Guru meminta murid-

    murid lain untuk

    membandingkan

    kesukaran

    menyempurnakan

    tugasan yang diberi.

    6. Guru mengemukakan

    soalan kepada murid.

    Contoh:

    i. Murid-murid, apa

    yang telah kamu

    membuka penutup tin

    dengan sudu.

    3. Murid membandingkankesukaran

    menyempurnakan

    tugasan yang diberikan.

    4. Murid menjawab soalan

    guru.

    Meramal

    Mendefinisi secara

    operasi

    BBM:

    Kad imbasan

    KBKK:

    Membandingkan dan

    membezakan

    Meramal

    Menghubungkaitkan

    Nilai Murni:

    Minat dan bersifat

    ingin tahu tentang

    alam sekeliling

    Berani mencuba

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    4/9

    perhatikan tadi?

    ii. Boleh tak kamu

    semua bandingkandaya yang digunakan

    untuk kedua-dua cara

    membuka tin.

    iii. Sudu merupakan satu

    contoh mesin ringkas

    yang menggunakan

    sistem tuas.

    Berdasarkan

    pemerhatian tadi, apaitu mesin ringkas?

    Penerokaan

    (Exploration)

    (15 minit)

    Mengenal pasti jenis-

    jenis mesin ringkas

    a) Roda dan gandar

    b) Tuas

    c) Baji

    d) Takal

    e) Gear

    f) Satah condong

    1. Guru membahagikan

    murid-murid kepada 5

    kumpulan.

    2. Guru menyediakan

    alatan-alatan untuk setiap

    jenis mesin ringkas dan

    diletakkan di 7 stesen

    yang berbeza.

    3. Guru meminta setiap

    kumpulan pergi ke stesen

    masing-masing untuk

    mengenal pasti jenis

    1. Murid-murid menguji dan

    memanipulasikan alatan-

    alatan yang diletakkan di

    setiap stesen.

    2. Murid-murid mengenal

    pasti sama ada alatan di

    setiap stesen adalah roda

    dan gandar, tuas, baji,

    takal, gear, satah

    condong atau skru.

    3. Murid bekerja dalam

    kumpulan untuk

    Strategi P&P:

    Inkuiri

    KPS:

    Mengelaskan

    Memerhatikan

    BBM:

    Lembaran kerja 1

    KBKK:

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    5/9

    g) Skru mesin ringkas bagi alatan

    yang dipamerkan.

    4. Guru meminta muridmembawa lembaran kerja

    1 semasa bergerak ke

    setiap stesen dan

    melengkapkannya.

    5. Guru memantau semasa

    murid menjalankan

    aktiviti.

    melengkapkan lembaran

    kerja 1.

    Mencirikan

    Membandingkan dan

    membezakan

    Menghubungkaitkan

    Nilai Murni:

    Minat dan bersifat

    ingin tahu tentang

    alam sekeliling

    Berani mencuba

    Bekerjasama

    Penjelasan

    (Explanation)

    (20 minit)

    Murid-murid berbincang

    bersama guru tentang

    konsep roda dan gandar,

    tuas, baji, takal, gear,

    satah condong dan skru.

    Jangkaan jawapan

    murid:

    i. Roda dan gandar

    boleh didapati

    dalam kereta,

    wagon dan

    peluncur beroda.

    1. Murid-murid dikehendaki

    untuk membentangkan

    hasil lembaran kerja

    mereka mengikut

    kumpulan masing-

    masing.

    2. Guru membetulkanmiskonsepsi murid-murid

    semasa pembentangan

    dijalankan.

    3. Guru memberikan

    penerangan yang lebih

    1. Murid mendengar

    penerangan guru dengan

    teliti.

    2. Murid diminta memberi

    contoh alatan lain bagi

    setiap jenis mesin

    ringkas.

    3. Murid menjawab soalan

    guru.

    Strategi P&P:

    Pembentangan

    Teknik Soal Jawab

    Penerangan

    KPS:

    Berkomunikasi

    Mentafsirkan data

    BBM:

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    6/9

    ii. Playar dan

    pembuka botol

    adalah alatan

    yangmenggunakan

    sistem tuas dalam

    kehidupan

    seharian.

    iii. Kapak, garpu dan

    paku adalah

    mesin ringkas

    jenis baji.

    iv. Tiang bendera

    dan kren

    menggunakan

    sistem takal

    v. Sistem gear ini

    boleh dijumpai

    dalam basikal dan

    gerudi tangan.

    vi. Gelongsor dan

    tangga adalah

    mesin ringkas

    jenis satah

    condong.

    vii. Sistem skru

    lanjut tentang konsep

    roda dan gandar, tuas,

    baji, takal, gear, satah

    condong dan skru denganmenggunakan power

    point.

    4. Semasa guru

    memberikan penerangan,

    guru juga mengemukakan

    soalan kepada murid-

    murid.

    Contoh:

    i. Roda dan gandar ini

    boleh didapati dalam

    apa peralatan lagi?

    ii. Boleh tak kamu cakap

    apa lagi alatan dalam

    kehidupan seharian

    yang menggunakan

    sistem tuas?

    iii. Apa alatan lain adalah

    mesin ringkas jenis

    baji selain daripada

    pisau?

    iv. Alatan apa lagi

    Power Point

    KBKK:

    Menjanakan idea

    Menganalisis

    Nilai Murni:

    Berfikiran kritikal dan

    analitis

    Berani mencuba

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    7/9

    diaplikasikan

    dalam tangga

    berpilin, penutup

    bekas dan alatpemegang paip.

    menggunakan sistem

    takal?

    v. Di manakah sistemgear ini boleh

    dijumpai?

    vi. Apa alatan lain adalah

    mesin ringkas jenis

    satah condong?

    vii. Sistem skru

    diaplikasikan dalam

    apa alatan lagi?

    Penghuraian

    (Elaboration)

    (15 minit)

    Aktiviti dalam kumpulan:

    Mengenal pasti pelbagai

    jenis mesin ringkas di

    sekitar kawasan sekolah

    dan membentang-kan

    keputusan.

    1. Guru meminta murid

    untuk membentuk lima

    kumpulan.

    2. Guru mengiringi semua

    kumpulan untuk berjalan

    di sekitar kawasan

    sekolah bagi mengenal

    pasti pelbagai jenis mesinringkas.

    3. Guru bertindak sebagai

    fasilitator semasa setiap

    kumpulan berbincang

    tentang jenis mesin

    1. Murid membentuk lima

    kumpulan dan seorang

    ketua dilantik.

    2. Semua kumpulan diiringi

    guru berjalan di sekitar

    kawasan untuk mengenal

    pasti pelbagai jenis mesin

    ringkas.

    3. Ahli kumpulan berbincang

    tentang jenis mesin

    ringkas bagi alatan yang

    dilihat mereka dan

    konsep yang berkaitan.

    Strategi P&P:

    Kerja lapangan

    KPS:

    Memerhatikan

    Berkomunikasi

    KBKK:

    Mencirikan

    Menghubungkaitkan

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    8/9

    ringkas bagi alatan yang

    dilihat mereka dan

    konsep yang berkaitan.

    4. Ketua kumpulan

    membentangkan hasil

    perbincangan yang

    dijalankan dalamkumpulan.

    Menjanakan idea

    Nilai Murni:

    Menyedari bahawa

    sains merupakan satu

    daripada cara untuk

    memahami alam

    Menghargai

    sumbangan sains dan

    teknologi

    Penilaian

    (Evaluation)

    (5 minit)

    Kesimpulan tentang isipelajaran

    1. Guru merumuskan topikyang dipelajari.

    2. Guru meminta murid

    untuk melengkapkan

    lembaran kerja yang

    diberikan dengan

    bimbingan guru.

    3. Guru membincangkan

    kembali apa yangdipelajari hari ini.

    1. Lembaran kerja diedarkandan murid menjawab

    soalan dalam lembaran

    kerja.

    2. Murid berbincang

    bersama guru tentang

    apa yang dipelajari hari

    ini.

    Strategi P&P:

    Perbincangan

    Bimbingan

    KPS:

    Berkomunikasi

    BBM:

    Lembaran kerja 2

    KBKK:

    Membuat kesimpulan

    Menjana idea

  • 5/19/2018 Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Pembelajaran Inkuiri Dalam Kitaran 5e

    9/9

    Nilai Murni:

    Menyedari bahawa

    sains merupakan satudaripada cara untuk

    memahami alam

    Menghargai

    sumbangan sains dan

    teknologi