7
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA CLASA VII PROFESOR - Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENE EDITURA – Corint SUBIECTUL LECTIEI – RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice a continentului American 2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă COMPETENTE SPECIFICE 1.4 Construirea unui text coerent utilizand termeni geografici ; 2.2 Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine 4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice 4.1 indentificarea principalelor elemente naturale si socio economice reprezentate pe harta Lumiii; 7.8 Să analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect ; OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 sa precizeze 2-3 resurse naturale de suprafata pe baza informatiilor din manual O 2 - sa indentifice cele 2 puteri economice din N si S Americii precizand 2-3 ramuri economice reprezententative ale fiecarui stat cu ajutorul textului din manual O 3 - sa indentifice 2-3 tipuri de agricultura practicate pe acest continent in urma analizarii textului din manual O 4 sa numeasca principalele tipuri de transporturi ale acestui continent citind si interpretand textul si harta din manual O 5 sa indentifice pe baza imaginilor presentate regiunile turistice ale continentului America O 6 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare. STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE : observarea liberă şi dirijată,

Resursele Si Economia Americii Proiect Didactic Cls 7

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bun

Citation preview

Page 1: Resursele Si Economia Americii Proiect Didactic Cls 7

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATACLASA VIIPROFESOR - Isar ConstantinOBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENEEDITURA – Corint SUBIECTUL LECTIEI – RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice a continentului American 2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine

4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE

1.4 Construirea unui text coerent utilizand termeni geografici ;2.2 Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice4.1 indentificarea principalelor elemente naturale si socio economice reprezentate pe harta Lumiii;7.8 Să analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect ;

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 – sa precizeze 2-3 resurse naturale de suprafata pe baza informatiilor din manual O2 - sa indentifice cele 2 puteri economice din N si S Americii precizand 2-3 ramuri economice reprezententative ale fiecarui stat cu ajutorul textului din manual O3 - sa indentifice 2-3 tipuri de agricultura practicate pe acest continent in urma analizarii textului din manual O4 – sa numeasca principalele tipuri de transporturi ale acestui continent citind si interpretand textul si harta din manual O5 – sa indentifice pe baza imaginilor presentate regiunile turistice ale continentului America O6 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare. STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE : observarea liberă şi dirijată, conversaţia, problematizarea, expunerea, lucrul cu harta, comparaţia, descrierea

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Lumii, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul, imagini videoproiectate .

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia continentelor” clasa VII, Octavian Mandrut

- “ Statele lumii”- S. Negut, I. Nicolae- “ Didactica geografiei”- M. Dulama - Elemente de didactica aplicata – Nicolae Ilinca si Colab

Page 2: Resursele Si Economia Americii Proiect Didactic Cls 7

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

O

pert

.

Doz

are Momentele

lectieiActiv. de predare - invatare Strategii

didacticeEvaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei

- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea

AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “ Harta politica a Americii ” prin intreb. scurte

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior.

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.- Un elev arată la harta şi precizează poziţia geografică

Dialogul Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1’ – 2’

Pregatirea aperceptiva

Pe ce continent se afla cea mai dezvoltata tara din punct de vedere economic?

Elevii sunt atenti si raspando sub indrumarea prifesorului

Conversatia

Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului.

1 Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor propuse

- Notează titlul lecţiei pe tablă şi anunţă oral obiectivele urmărite: RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII

Îşi notează titlul şi ascultă cu atenţie

Conversatia

Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor propuse

O1

20’ –

25‘Dirijarea predarii - invatarii

Sa citim textul si harta din manual si sa indentificam principalele resurse de suprafata si de subsol ale Americii .

Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) si formuleaza raspunsul correct sub indrumarea profesorului.

Conversatia euristica

Lucrul cu harta

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi

O2 Pe baza informatiilor din text sa indentificam cele doua mari puteri economice ale continentului American Sa indentificam 2-3 ramuri ce au o mare importanta pentru aceste tari Sa le indicam la harta

Elevii analizeaza textul din manual si indentifica ca aceste state sunt S.U.A. si Brazilia - Citesc documentele expuse spre analiza.- Localizeaza- Reflecteaza- Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le

Problematizarea

Lucru cu harta si

manualul

Idem

Page 3: Resursele Si Economia Americii Proiect Didactic Cls 7

mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate.

O3

Sa analizam textul din manual si sa precizam principalele tipuri de activitati agricole desfasurate pe acest continent Profesorul le explica faptul ca in America de nord Aricvultura este modernizzata si se desfasoara in ferme specializzate si in acele Belturi ( centuri )

Citesc documentele expuse spre analiza.- Localizeaza- Reflecteaza- Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate.

Conversatia

Problematizare

Lucru cu manualul si harta

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi

O4

Sa indentificam principalele tipuri de transporturi Ale Americii Sa indentificam pe harta Magistrale feroviare : - Halifax- Montreal Vancouver/ în Canada - New York- Saint Louis- Los Angeles / S.U.A. - Buenos Aires- Santiago de Chile- Valparaiso /în Argentina şi ChileIndentificati pe harta autostrazile : Panamaericana Alaska/S.U.A.- Puerto Mont/ Chile-lungime peste 15.000 km Transamazonia Oc. Atlantic – Lima/Peru-lungime aproximativ 5500 De ce pe acest continent s-au dezvoltat cele mai lungi magistrale feroviarwe si rutiere ?Analizand harta din manual sa precizam principalele porturi de la oceanul Pacific si Atlantic.

Elevii citesc hărţile şi precizează principalele tipuri de transporturi intalnite pe acest continent.

Elevii noteaza in caiete.aceste trasnsporturi -Localizeaza fiecare magistrala feroviara si precizeaza principalele orase traversate Elevii localizeaza pe harta din manual principalele magistrale feroviare si rutiere Un elev iese la harta si localizeaza aceste magistrale . Sunt atenti si raspund sub indrumarea profesorului.

Lucru cu harta

Conversatia

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi

O5 Profesorul prezinta principalele activitati si regiuni turistice ale Americii cu ajutorul imaginilor videoproiectate Sa indentificam pe harta principalele regiuni turistice din SUA, Mexic, Canada, Brazilia

- Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului constata deosebiri.Elevii privesc imaginile expuse. Notează în caiete.

Conversatia euristica Lucru cu

harta

Idem3’ - 4‘

Atingerea feed- backului

Explicati marea varietate a resurselor si activitatilor economice desfasurate pe continentul American .

Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului.

Exercitii geografice

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O6

10’ Asigurarea si intensificare

Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea si

Interogatiile de

Evaluarea finala

Page 4: Resursele Si Economia Americii Proiect Didactic Cls 7

a retentiei si transferului cunostintelor

formularea corecta a raspunsurilor.

control si dialogul.

1’ - 2‘

Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Asculta si noteza. Explicarea Observarea comportamentului elevilor

Page 5: Resursele Si Economia Americii Proiect Didactic Cls 7

SCHEMA LECTIEI

Schema lectiei se va intocmi la tabla

RESURSELE NATURALE SI ECONOMIA AMERICII Resurse naturale de suprafata Hidroenergie - Columbia, Colorado (America de N )

- Parana, Orinoco, Amazon ( America de Sud)Păduri bazinele fluviilor Amazon, Orinoco Resurse naturale de subsol :

- Petrol – zona golfului Mexic - Minereu de fier – Regiunea Marilor Lacuri

- SE Braziliei - Minereuri neferoase - Muntii Stancosi ( pb, zn)

- Muntii Anzii – Cupru - minereuri auroargentifere – Muntii Cordilieri -Ne Americii de Sud PRINCIPALELE ACTIVITATI ECONOMICE

Industria – principalele state industrializate Statele Unite ale Americii, Canada- atomoenergie, hidroenergie, producţia de aluminiu,plumb, cupru produse ale industriei chimice, lemnului, materialelor de construcţie, textile şi alimentare

Brazilia – hidroenergie , constructii de masini( automobile, masini agricole, nave9 diferite produse ale industriei chimice, lemnului, materialelor de constructii, textile, alimentare

Agricultura Se cultiva : forum, grau, soia, trestie de zahar, cafea, citrice, bumbac, tutun, legume, Se cresc : - bovine,cabaline, ovine, caprine, cameline ( lama) porcine,pescuitul (pe coasta atlantică şi pacifică)TRANSPORTURILE Feroviare : -caile ferate masoara in America de Nord 400 000 km lungime iar in America de sud 112 000 km Magistrale feroviare : - Halifax- Montreal Vancouver/ în Canada - New York- Saint Louis- Los Angeles / S.U.A. - Buenos Aires- Santiago de Chile- Valparaiso /în Argentina şi ChileTransporturile rutiere – are cca 7 milioane km lungime in America de N si 2,5 mil km in America de sud Magistrale rutiere : Panamaericana Alaska/S.U.A.- Puerto Mont/ Chile-lungime peste 15.000 km Transamazonia Oc. Atlantic – Lima/Peru-lungime aproximativ 5500 kmTransporturile maritime si fluviale : Porturi fluviale: dispune de cel mai important sistem de navigaţie interioară de pe Glob Marile Lacuri – Sf. Laurenţiuporturi oceanice Oc. Pacific: Vancouver, Portland, San Francisco, Los Angeles Callao, ValparaisoOc. Atlantic : Montreal, Halifax, Boston, New York, Philadelphia Rio de Jaeiro, La Plata, Buenos Aires,Transporturi aeriene Principalele aeroporturi: Chicago, New York, Atlanta, Los Angeles, Brasilia, Buenos Aires,Turismul Statiuni turistice : Miami , Malibu Denver, Sun Valley/S.U.A, Acapulco/ Mexic Copacabana Brazilia, Mar del Plata, Argentina, Vina del Mar /Chile- obiective şi atractivităţi turistice:- vestigiile civilizaţiilor precolumbiene (aztecă + mayaşă în Mexic, incaşă Cuzco şi Machu Picchu în Peru) marile oraşe (New York, Washington, , Buenos Aires, Ciudad de Mexico, Caracas, Bogota, La Paz ) carnavalurile populare (ex.Brazilia Rio de Janeiro)- ţări cu activitate turistică importantăStatele Unite ale Americii, (loc II pe glob după Franţa) Canada, Mexic, Brazilia