7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN TATABAHASA) Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 27 Februari 2015/Jumaat Tahun : 4 Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10 pagi – 8.10 pagi Tema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Unit : Unit 5 Tajuk : Habitat Sihat dan Selamat Standard Kandungan Standard Pembelajaran 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks 5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung pancangan keterangan dengan betul mengikut konteks. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. Membina tiga daripada lima ayat yang mengandungi kata hubung pancangan. ii. Menyenaraikan empat daripada tujuh ayat yang mengandungi kata hubung pancangan yang terdapat dalam petikan. Sistem bahasa : Morfologi : Kata Tugas ( Kata Hubung pancangan) Kosa kata : Pupus, generasi, kumbahan, prihatin.

rph didik hibur

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph didik hibur

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(KEMAHIRAN TATABAHASA)

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 27 Februari 2015/JumaatTahun : 4Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10 pagi 8.10 pagiTema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Unit : Unit 5Tajuk : Habitat Sihat dan Selamat

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung pancangan keterangan dengan betul mengikut konteks.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :i. Membina tiga daripada lima ayat yang mengandungi kata hubung pancangan. ii. Menyenaraikan empat daripada tujuh ayat yang mengandungi kata hubung pancangan yang terdapat dalam petikan.

Sistem bahasa : Morfologi : Kata Tugas ( Kata Hubung pancangan) Kosa kata : Pupus, generasi, kumbahan, prihatin.

Pengisian kurikulum Ilmu : Pendidikan Kesihatan Nilai murni : Keberanian, kerjasama, cinta akan alam sekitar Elemen Merentas Kokurikulum : Kreativiti dan inovasi

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik KP : Intrapersonal, Verbal linguistik KB : Mengenal pasti BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam petikan

Jenis Bilangan

1Komputer riba 1

2Pembesar suara 1

4Lembaran kerja 5

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyertai aktiviti bergotong-royong.

Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set induksi (5 minit ) Soalan

1. Lagu ini berkisar tentang apa?

2. Pernahkah kamu melihat sungai yang tercemar?

3. Apakah amalan yang sepatutnya diamalkan oleh pengguna yang baik?

1.Guru memperdengarkan lagu Sayangi sungai. 2. Guru mendemonstrasikan nyanyian lagu tersebut.3. Murid diminta untuk menyanyikan lagu tersebut bersama-sama dengan guru. 4. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai lagu tersebut.5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. BBM Kad Manila Komputer riba Pembesar suara

KP Verbal Linguistik

KB Mengenal pasti

Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan dengan pengalaman kehidupan

Langkah 1(10 minit) Penerangan Kata Hubung Pancangan. 1. Guru menerangkan konsep dan contoh kata hubung pancangan.2. Guru meminta murid menyenaraikan contoh kata hubung pancangan yang diketahui.3. Murid diminta untuk membina empat ayat yang menggunakan kata hubung pancangan.5. Guru meminta beberapa orang murid untuk membacakan jawapan mereka. 6. Guru membetulkan ayat mereka.

BBM Buku Teks

KB Menjana idea

Teknik Perbincangan

KP Verbal Linguistik

Nilai murni Kerajinan

Langkah 2 (20 minit)Lakonan cerita Tiga sahabat.

1 Guru melakonkan cerita Tiga Sahabat.2. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.3. Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk melakonkan cerita tersebut.4.Guru membetulkan ayat dan intonasi murid yang kurang sesuai.5. Guru memilih kumpulan terbaik sebagai pemenang.

BBM Topeng muka Teks dialog

Pendekatan -koperatif

KB -Mengenal Pasti

KP Verbal linguistik

Nilai murni-kerjasama

Langkah 3 (20 minit)Menyenaraikan ayat yang mengandungi kata hubung pancangan yang terdapat dalam petikan

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

2. Guru memberikan contoh ayat yang mengandungi kata hubung pancangan yang terdapat dalam teks.

3. Murid diminta untuk menyenaraikan ayat yang menggunakan kata hubung pancangan yang terdapat dalam petikan teks.

4. Guru memantau perjalanan kerja murid.

5. Guru membetulkan kesilapan murid.

BBM Lembaran kerja

KP Interpersonal

KB Mengenal pasti

BCB Memproses maklumat

Nilai murni Kerajinan

Penutup (5 minit) Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.

SosialPujian kepada murid Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.

Guru meminta murid menyanyikan lagu sayangi sungai .

Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.

BBM Lirik lagu

BCB Memproses maklumat

Nilai Kerjasama Kerajinan

REFLEKSI

Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )