15
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 5 Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : 5 Kasih Bidang : Membentuk dan membuat binaan Aktiviti : Membentuk dan membuat fail Tajuk : ‘The Keeper’ Masa : 11.30 hingga 12.30 tengah hari (60 minit) Objektif Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat : i. membentuk dan membina fail, ii. melipat kertas bagi menghasilkan bentuk iii. menghasilkan fail menggunakan kertas mengikut kreativiti, dan iv. menghargai hasil kerja tangan mereka sendiri.

Rph Fail Kertas pendidikan seni visual

Embed Size (px)

DESCRIPTION

kemahiran membentuk dan membina

Citation preview

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 5 Kasih

Bidang : Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti : Membentuk dan membuat fail

Tajuk : ‘The Keeper’

Masa : 11.30 hingga 12.30 tengah hari (60 minit)

Objektif

Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat :

i. membentuk dan membina fail,

ii. melipat kertas bagi menghasilkan bentuk

iii. menghasilkan fail menggunakan kertas mengikut kreativiti, dan

iv. menghargai hasil kerja tangan mereka sendiri.

Strategi Pengajaran & Pembelajaran

1) Pedagogi : Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Logik

Matematik

2) Sumber P&P : Contoh – contoh fail kertas, komputer riba dan LCD

Bahan Bantu Mengajar : Lcd, Bahan maujud, langkah kerja untuk menghasilkan fail kertas.

Media : Bahan- Kertas warna, strawboard, gam PVA, gam UHU

Alatan : Gunting, pensel, pembaris, pisau

Teknik Penghasilan : Guntingan/ Lipatan /Tampalan

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat dan menggunakan fail kertas.

Nilai Murni : Mendengar arahan ketika guru menyampaikan maklumat dan arahan, berani,

mengamalkan sikap kekemasan dan kebersihan, serta keselamatan dalam

membuat hasil karya.

Langkah

Pengajaran/Masa

Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan video

‘Paper man’

Guru menayang video kepada

murid-murid.

Murid memberikan perhatian

terhadap slaid yang ditayangkan

oleh guru.

Guru bertanya murid tentang:

Apa yang kamu faham

tentang video yang

ditayangkan?

Apa mesej yang hendak di

sampaikan?

BBM : LCD, Laptop

Nilai : mematuhi arahan, berani

KBT : Teori kecerdasan

pelbagai

(verbal linguistik,

interpersonal)

Langkah 1

(10 minit)

Guru

Memperkenalkan

tajuk pelajaran

pada hari ini iaitu

’The Keeper’,

Guru mengaitkan video di atas

dengan tajuk pembelajaran yang akan

di ajar.

Guru memperlihatkan contoh- contoh

fail kertas yang telah siap.

BBM : bahan maujud (contoh-

contoh fail kertas yang

telah siap)

Nilai : mematuhi arahan

membentuk dan

membina fail

menggunakan

kertas.

Guru memberi penerangan tentang

alat dan bahan yang digunakan serta

cara menghasilkan fail kertas dan

menyatakan bahan - bahan lain yang

diperlukan.

Guru mengagihkan bahan -bahan

kepada murid di samping

menekankan kepada aspek

kebersihan dan keselamatan semasa

melakukan aktiviti.

Guru memastikan semua murid telah

menerima bahan - bahan yang

diperlukan.

Murid diminta menyediakan bahan -

bahan yang ingin digunakan.

KBT : Teori kecerdasan pelbagai

(verbal- linguistik,

interpersonal)

Langkah 2

( 15 minit)

Guru mula

membimbing

murid cara- cara

menghasilkan fail

Langkah-langkah menghasilkan fail

kertas:

Menyediakan alat dan bahan seperti:

Nilai : mematuhi arahan,

keselamatan menggunakan

alat dan bahan.

kertas melalui

kaedah

demonstrasi.

• Alat : gunting, pensel,

pembaris, pisau

• Bahan : Kertas warna, strawboard,

gam PVA, gam UHU

Langkah 1 (penyediaan kulit fail)

- Sediakan kotak. Ukur dan gunting

kotak mengikut saiz yang

diperlukan.

Langkah 2

- Membalut permukaan luar

’strawboard’ dengan kertas

pembalut hadiah yang menarik.

Bentuk dan saiz kotak yang

telah siap di potong.

Langkah 3

- Membalut permukaan dalam

’strawboard’ dengan menggunakan

kertas warna hitam.

Langkah 4 (penyediaan fail kertas)

- Ambil kertas warna dan ukur saiz

fail yang hendak di buat

menggunakan pembaris.

Langkah 5

- Lipat kertas yang telah diukur

menjadi seperti lipatan kipas.

.

Langkah 6

- Kemudian, buka lipatan kipas tadi,

dan lipat kertas dari kedua- dua

belah tepi ke bahagian tengah

sebagai dinding fail.

Langkah 7

- Seterusnya, lipat bahagian kiri

kertas menjadi tiga segi seperti

dalam gambar untuk langkah

permulaan lipatan.

Langkah 8

- Buat lipatan seterusnya sehingga

habis.

Langkah 9

- Setelah siap lipat kesemua

bahagian, buka lipatan dan buat

pembahagi dalam.

Langkah 10

- Kemudian, tampal fail yang telah

siap tadi dengan kertas bercorak

sebagai hiasan dan tampal pada

kulit fail yang telah siap tadi.

Langkah 11

- Hias fail kertas dengan

menggunakan pelbagai bahan

mengikut kreativiti.

-

Langkah 3

(25 minit)

Guru

mengarahkan

murid melakukan

aktiviti gerak kerja

seperti yang telah

ditunjukkan

melalui kaedah

Murid melakukan gerak kerja yang

diberikan mengikut langkah kerja yang

telah ditunjukkan secara individu.

Guru membimbing dan memantau

murid-murid di dalam kelas semasa

aktiviti gerak kerja dijalankan.

BBM : LCD, Laptop

Nilai : mematuhi arahan,

keselamatan, ketekunan,

kebersihan, kekemasan

KBT : Teori kecerdasan pelbagai

demonstrasi

dengan bantuan

slaid.

(kinestetik, ruang),

kemahiran berfikir secara

kritis dan kreatif.

Apresiasi

(5 minit)

Sesi apresiasi

hasil karya yang

dihasilkan oleh

murid :

- Baik

- Sederhana

- Kurang

memuaskan

Guru

mempamerkan

hasil karya murid

sambil

memberikan

ulasan membina.

Murid mempamerkan karya masing-

masing.

Guru memilih secara rawak, 3 orang

pelajar untuk tampil ke hadapan dan

menunjukkan hasil karya dan

membuat apresiasi.

Murid berasa gembira dengan hasil

karya masing-masing.

Murid dapat menilai tahap keupayaan

masing-masing.

Murid dapat berinteraksi dan

menyatakan pendapat tentang karya

rakan lain.

Menghargai kaya orang lain dan diri

sendiri.

Nilai : berani

KBT : Teori Kecerdasan Pelbagai

(interpersonal)

Penutup

(5 Minit)

Merumus hasil

kerja murid dan

pembelajaran

pada hari ini.

Penilaian dan

pengukuhan

dijalankan.

Guru akan merumuskan dan

menerangkan tentang kelebihan dan

kekurangan yang terdapat pada hasil

kerja murid-murid serta

penambahbaikan yang boleh

dilakukan terhadap karya.