8
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 11.2. 2015 Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10-8.10 pagi Tema : Kekeluargaan Tajuk : Melancong dengan keluarga Standard Kandungan Standard Pembelajaran 4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara didik hibur. 4.2.1 Mengujarkan ayat yang gramatis dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas serta susunan idea yang tepat semasa bercerita secara didik hibur. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. Bercerita menggunakan bahasa yang gramatis dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas berdasarkan gambar. ii. Menulis karangan deskriptif berdasarkan gambar dan maklumat. Sistem bahasa : Tatabahasa : kata majmuk Kosa kata : Bandar raya, cenderamata, perkelahan EMK Ilmu- Sejarah

RPH Hari Khamis

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph didik hibur

Citation preview

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 11.2. 2015Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.10-8.10 pagiTema : KekeluargaanTajuk : Melancong dengan keluarga

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara didik hibur.4.2.1 Mengujarkan ayat yang gramatis dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas serta susunan idea yang tepat semasa bercerita secara didik hibur.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :1. Bercerita menggunakan bahasa yang gramatis dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas berdasarkan gambar. 1. Menulis karangan deskriptif berdasarkan gambar dan maklumat.

Sistem bahasa :1. Tatabahasa : kata majmuk1. Kosa kata : Bandar raya, cenderamata, perkelahan EMK Ilmu- Sejarah

Pengisian kurikulum

1. Nilai murni : Keberanian, Kerjasama

Kepelbagaian kaedah dan teknik1. KB :Menyusun urutan1. KP: Verbal linguistik, kinestatik.1. BCB: Memproses maklumat.1. Pembelajaran kontekstual : Menghubungkaitkan

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan

1. Pembesar suara1

2.Komputer riba 1

3. Kad Manila1

4. Kad Gambar6

5Lembaran kerja26

Pengetahuan Sedia ada:

Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set induksi (5 minit ) Soalan 1.Apa khabar kamu pada hari ini?2. Pernahkah kamu mendengar lagu Kalau rasa gembira.3. Apakah perasaan kamu setelah menyanyikan lagu tersebut.

1.Guru bertanyakan khabar dengan murid.2.Guru memperdengarkan lagu Kalau rasa gembira kepada murid-murid.3. Murid diminta menyanyikan lagu tersebut sambil meniru pergerakan yang ditunjukkan oleh guru.4. Guru bertanyakan tentang perasaan murid setelah membuat pergerakan tersebut. 5. Guru mengaitkan perasaan murid dengan isi pelajaran hari ini. BBM1. Pembesar suara1. Komputer riba1. Kad ManilaKP 1. Menghubungkait

Pembelajaran kontekstual1. Menghubungkaitkan dengan pengalaman kehidupan

Langkah 1(10 minit) Membuat ayat berdasarkan gambar. 1.Guru melekatkan kad gambar ke papan tulis.

2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar tersebut.

3. Murid diminta membuat ayat berdasarkan gambar tersebut.

4. Guru membimbing murid membuat ayat berdasarkan gambar tersebut.BBM1. Kad gambar

KB1. Mengenal pasti

Teknik 1. Pemerhatian 1. Tunjuk cara

KP 1. Verbal Linguistik

Nilai murni 1. Bekerja sama

Langkah 2 (15 minit) Pertandingan bercerita

1.Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.

2. Setiap kumpulan diminta membuat sebuah karangan berdasarkan gambar yang diberi. 2. Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk menyampaikan hasil kumpulan masing-masing.

3. Murid diminta untuk menyampaikan cerita menggunakan bahasa sebutan yang betul dan intonasi yang jelas.

4. Guru memilih kumpulan terbaik.

BBM1. Kad manila

Pendekatan -koperatif

KB -Mengenal Pasti

KP1. Verbal linguistik, kinestetik

Nilai murni-Kerjasama

Langkah 3 Menulis karangan berdasarkan gambar.

Membina ayat

Membina ayat1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

2. Murid diminta menulis karangan berdasarkan gambar menggunakan ayat yang gramatis.

3. Guru meninjau perkembangan kerja murid.

Pengayaan

1.Murid diminta untuk menyenaraikan perkataan tersembunyi.

Pemulihan

1.Murid diminta untuk membina ayat tunggal berdasarkan gambar. BBM1. Lembaran kerja

Teknik 1. Latih tubi

KP1. Interpersonal

Nilai murni1. Kerajinan

Penutup (5 minit) Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.

SosialPujian kepada murid 1. Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

1. Murid diminta untuk memberikan tepukan kepada diri sendiri

1. Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.

1. Guru meminta murid menyanyikan lagu kalau rasa gembira .

Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.

REFLEKSI

Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )