4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1 Tarikh : 25 Januari 2015 Masa : 08.30 – 09.30 pagi Tahun : 1 Cempaka Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 1 Tema : Kebersihan Tajuk : Kebersihan Diri Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1. membaca 4 rangkap pantun dua kerat dengan sebutan yang betul. 2. membaca 4 rangkap pantun dua kerat dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Standard Kandungan : 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur. 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Standard Pembelajaran : 4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur. 1

RPH Kebersihan Diri

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 1

Citation preview

Page 1: RPH Kebersihan Diri

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1

Tarikh : 25 Januari 2015

Masa : 08.30 – 09.30 pagi

Tahun : 1 Cempaka

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 1

Tema : Kebersihan

Tajuk : Kebersihan Diri

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. membaca 4 rangkap pantun dua kerat dengan sebutan yang betul.

2. membaca 4 rangkap pantun dua kerat dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Kandungan :

4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran :

4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur.

2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata nama am

Pengisian Kurikulum : i. Ilmu : Menjaga kebersihan diri

ii. KBT : Kecerdasan Pelbagai – Verbal Linguistik

iii. BCB : Mencatat nota

Media : Kad pantun, video

1

Page 2: RPH Kebersihan Diri

Masa /Langkah

Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Set Induksi(5 minit)

1. Guru menayangkan video muzik bertajuk “sua sue kamuning” sambil meminta murid berdiri sambil menggoyangkan tubuh mengikut rentak lagu.

2. Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran.

Letakkan sari kata pada lagu

Langkah 1(15 minit)

Lampiran 1

1. Ikan keli di atas rakit,Gosok gigi supaya tak sakit.

2. Beli sotong masak kari,Kuku dipotong kuman lari.

3. Ikan haruan di dalam tangki,Sabun badan buang daki.

4. Naik bot pergi ke hulu,Cuci rambut bersih selalu.

3.

1. Guru mempamerkan carta imbasan yang mengandungi pantun dua kerat.

2. Guru membimbing murid melafazkan pantun tersebut dengan sebutan dan intonasi yang betul.

KBT :KP – Verbal Linguistik

Langkah 2(15 minit)

Lembaran Kerja 1

1. Kuku dipotong kuman lari.

2. Sabun badan buang daki.

3. Gosok gigi supaya tak sakit.

4. Cuci rambut bersih selalu.

1. Guru dan murid berbincang tentang maksud pantun yang telah dilafazkan.

2. Murid diminta mengenal pasti frasa yang berkaitan tentang kebersihan diri yang terdapat dalam pantun.

3. Murid diminta menulis 4 baris pantun yang mengandungi frasa tersebut pada kotak pantun yang bernombor.

KBT :BCB – mencatat nota

Sesuai diletakkan pada langkah 3

Langkah 3 Lampiran 2 1. Guru mengedarkan lembaran Letakkan pada

2

Page 3: RPH Kebersihan Diri

(15 minit)1. Ikan keli di atas rakit,Gosok gigi supaya tak sakit.

2. Beli sotong masak kari,Kuku dipotong kuman lari.

3. Ikan haruan di dalam tangki,Sabun badan buang daki.

4. Naiklah bot pergi ke hulu,Cuci rambut bersih selalu.

yang mengandungi beberapa baris pantun dua kerat kepada kumpulan kecil.

2. Guru meminta murid dalam kumpulan menyusun baris pantun menjadi pantun dua kerat yang lengkap.

3. Murid diminta melafazkan pantun yang telah disusun barisnya dengan sebutan yang betul dan intonasi dan gaya yang sesuai.

langkah 2

Penutup(10 minit)

(10init)

Lembaran Kerja 2

Arahan: Padankan pantun

yang sesuai dengan gambar yang diberi.

1. Murid diberi lembaran kerja untuk memadankan gambar dengan pantun yang sesuai.

2. Murid diminta melagukan pantun mengikut rentak lagu “sua sue kamuning” secara kelas.

Sesuai 3 hingga 5 minit

3