8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KEMAHIRAN MEMBACA) Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny Bailin Tarikh / Hari : 10.3. 2015/Selasa Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.40-8.40 pagi Tema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Biar lambat asal selamat Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul. 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 1. Membaca petikan menggunakan sebutan yang betul. 2. Menyenaraikan empat daripada lima isi tersirat yang terdapat dalam petikan ‘Biar lambat asal selamat’. Sistem bahasa :

RPH Kepentingan Mencuci Tangan

Embed Size (px)

DESCRIPTION

LIF

Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(KEMAHIRAN MEMBACA)

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Nama guru : Jenny BailinTarikh / Hari : 10.3. 2015/Selasa Tahun : 4 Bijak Bil. Murid : 26 orang Masa : 7.40-8.40 pagiTema : Amalan Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Biar lambat asal selamat

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.

2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :1. Membaca petikan menggunakan sebutan yang betul.2. Menyenaraikan empat daripada lima isi tersirat yang terdapat dalam petikan Biar lambat asal selamat.

Sistem bahasa :1. Morfologi : Imbuhan 1. Kosa kata : tertib, trafik, menuntunEMK1. Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial

Pengisian kurikulum

1. Nilai murni : Keberanian, Kerjasama

Kepelbagaian kaedah dan teknik1. KB :Menjana idea, mengenal pasti 1. KP: Verbal linguistik, kinestatik.1. BCB: Memproses maklumat.1. Pembelajaran kontekstual : Menghubungkaitkan

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Bilangan

1. Kad manila4

2.Kad Gambar 2

3.Petikan teks26

4.Lembaran kerja26

Pengetahuan Sedia ada:

Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set induksi (5 minit ) Soalan

1.Apakah objek yang terdapat dalam kotak ini.2. Namakan objek yang kamu sentuh sebentar tadi.3. Apakah fungsi wisel dalam kehidupan seharian?4. Namakan pekerjaan yang ada menggunakan wisel?5. Pentingkah penggunaan wisel tersebut dalam pekerjaan mereka? Mengapa? 1.Guru menunjukkan kotak misteri.2. Murid diminta untuk meneka isi kandungan kotak tersebut.3. Seorang murid diminta untuk menyentuh isi kotak tersebut dan menamakan objek tersebut.4. Guru meminta murid tersebut meniup objek tersebut.5. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai fungsi dan kaitan wisel dalam kehidupan seharian. 6. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini. BBM Kotak misteri wiselKB 1. Menghubungkait

KP 1. Verbal Linguistik

Pembelajaran kontekstual1. Menghubungkaitkan dengan pengalaman sedia ada.

Langkah 1(15 minit) Membaca petikan1.Guru mengedarkan petikan teks.2. Murid diminta membaca teks secara berkumpulan.3. Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan.4.Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.5.Guru mengadakan pertandingan membaca antara kumpulan.6.Kumpulan yang membaca menggunakan intonasi dan nada yang sesuai dianggap pemenang.

BBM1. Petikan teks

KB1. Mengenal pasti

Teknik 1. Pemerhatian 1. Tunjuk cara

KP 1. Verbal Linguistik

Nilai murni 1. Bekerja sama

Langkah 2 ( 20 minit)Menyenaraikan maklumat tersurat dan tersirat.

1.Guru bersoal jawab dengan murid mengenai petikan teks.2.Guru meminta murid menyatakan istilah yang tidak difahami.3. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.4. Murid diminta untuk menjawab soalan untuk mendapatkan maklumat tersurat dan tersirat.5.Guru memberikan contoh maklumat tersurat dan tersirat yang terdapat dalam petikan teks.

BBM1. Petikan teks

Pendekatan -koperatif

KB -Mengenal pasti

KP1. Verbal linguistik,

Nilai murni-Kerjasama-Kerajinan

Langkah 3 (15 minit)Menulis soalan maklumat tersurat dan tersirat dalam bentuk perenggan.

Pentaksiran Jadual.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.2.Murid diminta untuk menulis semula maklumat tersurat dan maklumat tersirat dalam bentuk perenggan.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja.2. Murid diminta untuk melengkapkan jadual menggunakan maklumat tersirat yang terdapat dalam teks.3. Guru membimbing perjalanan kerja murid. BBM1. Lembaran kerja

Teknik 1. Latih tubi

KP1. Interpersonal

KB1. Menjana idea

Nilai murni1. Kerajinan

Penutup (5 minit) Kognitif Rumusan tentang isi pelajaran pada hari ini.

SosialPujian kepada murid 1. Guru meminta seorang murid merumuskan isi pelajaran dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

1. Murid diminta untuk memberikan tepukan kepada diri sendiri

1. Guru memberikan pujian terhadap sikap murid yang memberikan kerjasama.

Pengukuhan :Murid diminta untuk mengaplikasikan apa yang telah diajar pada hari ini dengan kehidupan seharian.

Nilai1. Kerjasama

REFLEKSI

Kekuatan :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tandatangan Guru Pelatih , , ______________________( )Tandatangan Guru Pembimbing ,______________________( )Tandatangan Pensyarah Pembimbing ,______________________( )