12
KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1 TAJUK KUMPULAN PERLIS03(A112PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON MOHAMMAD AMIRUDDIN BIN RAMLI D20112052648 019-5444086 TUTOR E-LEARNING: DR. ANI BINTI HJ. OMAR RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RPH konstruktivisme

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH  konstruktivisme

KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1

TAJUK

KUMPULAN

PERLIS03(A112PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

MOHAMMAD AMIRUDDIN BIN RAMLI D20112052648 019-5444086

TUTOR E-LEARNING: DR. ANI BINTI HJ. OMAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 2: RPH  konstruktivisme

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Model Pengajaran Konstruktivisme

Rancangan Pengajaran Harian 1

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun : 1 Waja

Tarikh : 23.04.2012

Masa : 8.15 – 8.45 Pagi (30 Minit )

Bilangan Murid : 23 Orang

Bidang Pelajaran : Solat Fardu Lima Waktu

Objektif Pembelajaran : Mengenali Solat Lima Waktu dan Waktu Solat Fardu

Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran diharapkan

agar murid dapat :

A) Menguasai isi pelajaran

- Menyatakan secara lisan, perubahan waktu solat

mengikut peredaran matahari dengan betul

- Membina kemahiran berfikir : Menyusun kad

( nama solat dan waktu solat dengan mengikut urutan

yang betul )

Konsep / Prinsip : Solat fardu lima waktu sehari semalam

- Menyebut nama dan waktu solat fardu

A) Solat Subuh – terbit fajar ( Pagi )

B) Solat Zuhur – Condong matahari (tengahari)

C) Solat Asar - Bayang-bayang menjadi

Panjang ( petang )

Page 3: RPH  konstruktivisme

D) Solat Maghrib – matahari terbenam ( senja )

E) Solat Isyak – malam ( hilang cahaya merah

sebelah barat )

Bahan Bantu Mengajar: 1. Carta seni kata lagu, 2. gambar 3. kad perkataan

Langkah Berjaga-Jaga : Solat tidak sah jika dilakukan sebelum masuk waktu solat

Pengetahuan Sedia Ada: Murid biasa mendengar azan sebagai tanda masuk waktu solat

Nilai Murni : Taat Perintah Allah

Kaedah Pentaksiran : Soalan Kuiz

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1.

Permulaan /

Mencungkil

idea

( 2 Min )

Memperkenalkan

nama dan waktu

solat fardu melalui

nyanyian.

Solat Subuh di awal

pagi

Solat Zohor di

tengahari

Waktu petang Solat

Asar

Tunai Solat dengan

sabar

Solat Maghrib

matahari terbenam

Solat Isyak di waktu

malam

Lima waktu sehari

semlam

Tanda abdi kepada

tuhan

Irama :lagu trek tek

tek

*Menayangkan

carta lagu dan

menyanyikan

bersama-sama

*Murid

menyanyikan

lagu “Waktu

solat”

Secara beramai-

ramai ( Kelas )

Strategi/Teknik:

Pendekatan

kontstruktivisme

menggunakan

nyanyian

2.

Menstruktur

Semula

(15 Min )

Nama solat dan

waktu solat

a)Solat Subuh- pagi

b)Solat Zuhur-

tengahari

c)Solat Asar- petang

*Menyoal murid

berdasarkan

kefahaman murid

terhadap

nyanyian:

Contoh:

*Murid

menjawab

soalan

berdasarkan

pengetahuan

sedia ada

Strategi/Teknik:

-Penyusunan

awal

-Aktiviti Inkuiri

Page 4: RPH  konstruktivisme

d)Solat Maghrib-

matahari terbenam

e)Solat Isyak-malam

* Perubahan waktu

solat melalui

peredaran matahari

a)Apakah nama

solat yang

terdapat dalam

nyanyian?

b) Bilakah waktu

solat subuh ?

-Memberikan

penerangan

sambil

menunjukkan

gambar waktu

solat.

mengenai solat

*Murid

melihat

gambar-gambar

yang

ditunjukkan

untuk lebih

kefahaman dan

memberikan

respon

mengenai

gambar yang

dilihat.

3.

Aplikasi

Idea

(10 Min )

Menyusun nama

solat dan waktu

solat dengan betul

secara tersusun

*Pembahagian

murid kepada

dua kumpulan

* Menunjukkan

gambar waktu

solat dan murid

menyebut nama

solat dan waktu

solat berdasarkan

gambar.

sambil

menunjukan kad

nama solat dan

waktu solat.

*Murid

menjalankan

aktiviti

kumpulan

dengan

bimbingan

guru.

Kumpulan 1-

Sebut dan

tunjukkan nama

solat Kumpulan

2 – Sebut dan

tunjukkan kad

perktaan nama

dan waktu solat

.

Strategi:

*Aktivi

berkumpulan

*Murid

menyelesaikan

masalah dalam

kumpulan

*Sumber

pengajaran:

kad nama solat

dan waktu Solat.

Page 5: RPH  konstruktivisme

waktu solat dengan

betul dan tersusun

Kad

perkataan dan

4.

Refleksi /

Penutup

( 3 Min )

Namakan nama

Solat fardhu dan

waktunya mengikut

urutan yang betul.

-Takfsir kefahaman

dengan

memberikan kuiz

pendek.

Berkaitan nama

dan waktu solat

-Tingkatkan minat

murid untuk

menjawab soalan

dengan hadiah

kecil.

Murid menjawab

soalan lisan secara

individu dan

membuat

kesimpulan dengan

menyatakan

konsep utama ;

Nama dan waktu

solat fardhu.

Strategi:

Soalan lisan

secara kelas

Page 6: RPH  konstruktivisme

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun : 1 Waja

Tarikh : 24.04.2012

Masa : 10.45 – 11.15 Pagi (30 Minit )

Bilangan Murid : 23 Orang

Bidang Pelajaran : Solat Fardu Lima Waktu

Objektif Pembelajaran : Bilangan Rakaat Dalam Solat Fardu

Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran diharapkan agar murid dapat :

A) Menguasai isi pelajaran ;

- Mengetahui bilangan rakaat dalam solat fardu

dengan betul

B) Membina kemahiran berfikir dan strategi berfikir

- Memadankan waktu solat dengan bilangan rakaat

dengan betul .

Konsep / Prinsip : Bilangan rakaat solat lima waktu adalah tetap

Menyebut bilangan rakaat solat lima waktu

A) Solat Subuh : 2 rakaat

B) Solat Zuhur : 4 rakaat

C) Solat Asar : 4 rakaat

D) Solat Maghrib : 3 rakaat

E) Solat Isyak : 4 rakaat

Bahan Bantu Mengajar : 1. Carta seni kata lagu, 2. Kad nama solat,

3. Kad nombor bilangan rakaat

Page 7: RPH  konstruktivisme

Langkah Berjaga-Jaga : Bilangan rakaat mesti cukup bagi setiap solat yang

dikerjakan , jika tidak boleh menyebabkan solat tidak sah.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui nama solat fardu lima waktu

melalui pelajaran yang lalu.

Nilai Murni : Patuh pada arahan

Kaedah Pentaksiran : Lembaran kerja

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1.

Permulaan /

Mencungkil

idea

( 2 Min )

Memperkenalkan

bilangan rakaat

dalam solat fardu

melalui nasyid .

Lagu Nasyid

Dua, empat ,empat ,

tiga, dan empat….

wahai kawan-kawan mari

kita solat …

solat Subuh , 2 rakaat…

solat Maghrib 3 rakaat..

Zohor,Asar, Isyak 4 rakaat

Irama : Lagu Air Pasang

Pagi Surut pukul lima.

*Memperdengarkan

nasyid “ Bilangan

rakat solat fardhu ”

setelah

menayangkan

carta senikata lagu.

* Kaitkan lagu

dengan pengetahuan

sedia ada murid

dengan menyoal

bilangan rakaat

solat fardhu.

*Murid

bernasyid lagu

tersebut

beramai-ramai

*Murid

memberi

respon

( menjawab

soalan lisan

bilangan rakaat

solat fardhu)

Strategi/

Teknik:

*Penyoalan

seuruh kelas

selepas

bernasyid

*Sumber

Pengajaran:

Carta lirik

lagu

2.

Menstruktur

Semula

(15 Min )

Bilangan rakaat

solat fardu

a)Solat Subuh – 2

Rakaat

b)Solat Zuhur – 4

Rakaat

*menyoal murid

berdasarkan

kefahaman

murid terhadap

nasyid:

*Murid

menjawab

soalan

berdasarkan

pengetahuan

sedia ada dan

Strategi/

Teknik:

Bersoal jawab

Page 8: RPH  konstruktivisme

c)Solat Asar – 4

Rakaat

d)Solat Maghrib – 3

Rakaat

e)Solat Isyak – 4

Rakaat

Contoh:

a)Sebutkan nama-

nama solat yang

kamu dengar dari

lagu tadi?

b)Nombor apa yang

kamu dengar tadi?

*Memberikan

penerangan dengan

menunjukkan kad

nama solat dan kad

nombor rakaat solat

( 2 , 4, 4, 3 , 4 )

carta lirik

lagu nasyid

-Murid

mendengar

penerangan

dan melihat

kad yang

ditunjukkan

untuk lebih

kefahaman dan

memberikan

respon dangan

apa yang dilihat

Sumber

Pengajaran:

Kad nama

solat dan kad

nombor rakaat

Subuh : 2

Zohor : 4

Asar : 4

Mabghrib : 3

Isyak : 4

3.

Aplikasi

Idea

(10 Min )

Memadankan kad

waktu solat dengan

bilangan rakaatnya

dengan betul .

*Menjalankan

aktiviti

memadankan kad

waktu solat dengan

bilangan rakaat

dalam solat

(Aktiviti Stesen)

*Murid

mengikut

arahan yang

diberikan dan

bergerak secara

berkumpulan

dengan

melakukan

aktiviti stesen

Sikap dan

nilai murni:

Penglibatan

aktif ( Bekerja

sama )

4.

Refleksi /

Penutup

( 3 Min )

Solat Fardu dan

bilangan rakaatnya

a)Solat- (2 Rakaat)

b) Zuhur–(4Rakaat)

c)Asar – (4 Rakaat)

d)Maghrib(3 Rakaat

e) Isyak –( 4 rakaat)

*Pengedaran

lembaran kerja

untuk menguji

tahap kefahaman

murid

*Berbincang

jawapan yang betul

setelah murid

selesai

menjawabnya.

*Murid

menyiapkan

lembaran kerja

yang diberikan.

*Strategi/

Teknik:

Perbincangan

melalui

penyoalan

*Sumber

pengajaran:

Lembaran

kerja

Page 9: RPH  konstruktivisme

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tahun : 1 Waja

Tarikh : 26.04.2012

Masa : 9.15 – 9.45 Pagi (30 Minit )

Bilangan Murid : 23 Orang

Bidang Pelajaran : Solat Fardu Lima Waktu

Objektif Pembelajaran : Melakukan perbuatan solat dengan betul dan tertib

( Berdiri Betul dan Takbiratul Ihram)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran

diharapkan agar murid dapat :

A) Menguasai isi pelajaran

- Mengetahui cara melakukan berdiri dengan betul

dan takbiratul ihram dengan betul.

B) Membina kemahiran berfikir dan strategi berfikir

- Melakukan cara berdiri dan takbiratul ihram dengan

betul ( kaedah simulasi )

Konsep / Prinsip : Rukun Solat Fardu

- Mengetahui perbuatan berdiri dan takbiratul ihram

- Cara berdiri dan takbiratul ihram dengan betul

A) Berdiri mengadap kiblat

B) Mata melihat tempat sujud

C) Kedua tangan angkat paras telinga

Page 10: RPH  konstruktivisme

D) Sebut “هللا أكبر “

Bahan Bantu Mengajar : CD,VCD, Gambar Solat dan Benda Maujud (murid)

Langkah Berjaga-Jaga : Berdiri dan Takbiratul Ihram mesti dibuat dengan betul

kerana perbuatan itu adalah rukun solat

Pengetahuan Sedia Ada : Murid suadah biasa solat secara bejamaaah di masjid.

Nilai Murni : Berdisiplin dalam amalan

Kaedah Pentaksiran : Bersoal jawab secara lisan

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

1.

Permulaan /

Mencungkil

idea

( 2 Min )

Latihan amali

mendirikan solat

seawal usia 7

tahun .

Ibu bapa wajib

menyuruh anak-

anak menunaikan

solat fardu lima

waktu.

- Menayangkan

video solat

berjamaah

bersama keluarga

-Mengaitkan

tayangan dengan

pengetahuan

sedia ada dan

tayangan . Soalan

“adakah kamu

biasa solat di

masjid “.

-Murid melihat

tayangan video

melalui VCD

-Memberi

respon terhadap

soalan guru

mengenai solat

lima waktu .

Strategi/Teknik:

-Penyoalan

seluruh kelas

Sumber

Pengajaran:

CD, VCD

Page 11: RPH  konstruktivisme

2.

Menstruktur

Semula

(15 Min)

Rukun Solat:

a)Berdiri betul

- Berdiri

mengadap kiblat

-Berdiri lurus

dengan

menundukkan

sedikit kepala ke

hadapan

-Mata melihat

tempat sujud

b)Takbiratul Ihram

-Mengangkat

kedua belah tangan

ke paras telinga

-Menyebut هللا أكبر

-Memberikan

penerangan

dengan

menunjukkan

gambar.

(Berdiri betul)

-Menyebut هللا أكبر

secara berulang -

ulang

( Kalimahهللا أكبر )

-Murid melihat

gambar yang

ditunjukkan dan

memberi respon

-Murid

mengulangi

bacaan هللا أكبر

dengan menjaga

sebutan setiap

hurufnya.

Strategi/ Teknik:

Masteri

Nilai murni:

Berdisplin dan

tertib dalam

perbuatan solat

3.

Aplikasi Idea

(10 Min )

Simulasi murid

mengenai berdiri

betul dan

takbiratul ihram

- Membimbing

murid mengenai

perbuatan berdiri

betul dan

takbiratul ihram

dengan

penggunaan

bahan maujud

(murid-murid)

-Melakukan

pergerakan

berdiri betul dan

takbiratul ihram

secara beramai-

ramai dengan

bimbingan guru.

.

Strategi/Teknik:

Tunjuk cara dan

simulasi

4.

Refleksi /

Penutup

( 3 Min )

Rukun Solat:

a)Berdiri betul

b)Takbiratul ihram

-Taksir

kefahaman murid

melalui soalan

pendek.

-Murid memberi

respon dengan

menyatakan

idea utama

Strategi/Teknik:

Penyoalan

secara

keseluruhan

kelas

Page 12: RPH  konstruktivisme