9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 – 3.30 petang Tarikh : 5 Februari 2013 Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Jaga Kebersihan Diri Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri. 2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri. 3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara menjaga kebersihan diri. 2. Kepentingan menjaga kebersihan diri. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab 2. Hemah tinggi : kesopanan 3. Kesyukuran Unsur Patriotisme

Rph psk t4 kebersihan diri

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph psk t4 kebersihan diri

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 3.00 – 3.30 petang

Tarikh : 5 Februari 2013

Tema : 1- Sayangi diri .

Unit : 2 – Pengurusan Diri

Tajuk : Jaga Kebersihan Diri

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri.

2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri.

3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Cara menjaga kebersihan diri.

2. Kepentingan menjaga kebersihan diri.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Berdikari : Bertanggungjawab

2. Hemah tinggi : kesopanan

3. Kesyukuran

Unsur Patriotisme

1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan

diri.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.

Page 2: Rph psk t4 kebersihan diri

Bil. Sumber Kuantiti

1. Kad tugasan 6

2. Pengetip kuku 1

3 Kad imbasan 6

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza,

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Lakonan dan simulasi

Pelaksanaan :

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai

Murni, Nilai Alam Sekitar,

Unsur Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid dibahagikan kepada 2

kumpulan.

2. Murid dikehendaki bertanding

menyanyikan lagu ‘Goreng

pisang’ dengan menukar lirik

kepada ‘Gosok gigi’.

3. Permainan dihentikan sekiranya

terdapat kumpulan yang tidak

mampu untuk menyambung

perkataan akhir kumpulan

lawan.

4. Guru mengaitkan permulaan

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

KBF :Menjana idea

TKP :

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Page 3: Rph psk t4 kebersihan diri

perkataan permainan ‘Gosok

Gigi’ dengan tajuk yang akan

diajar.

Langkah 1 ( 5 minit )

1. Guru menunjukkan kad imbasan

cara-cara menjaga kebersihan

diri.

i. Menggosok gigi

KB :

Membanding Beza

Menghubung kait

KBF :

Menjana idea

Menganalisis

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Nilai :

Bertanggungjawab

Unsur Patriotisme :

Menerapkan nilai-nilai

sayang dan bangga

terhadap diri sendiri

dengan menjaga

kebersihan diri.

SPP : Kad imbasan

bergambar

Page 4: Rph psk t4 kebersihan diri

Gosok gigi

Gigi yang rosak

ii. Menggos

ok badan

semasa

mandi

iii. Mengetip kuku

iv. Memakai pakaian kemas

Kemas dan sopan Kurang sopan

Langkah 2 KB : Menghubungkait

Page 5: Rph psk t4 kebersihan diri

(15 minit)

1. Murid dibahagikan kepada 6

kumpulan

2. Setiap kumpulan diberikan kad

tugasan

3. Murid dikehendaki melakonkan

atau membuat simulasi

berkaitan tugasan wang mereka

dapat.

Tugasan :

a. Menggosok gigi.

- Anda dikehendaki melakonkan

pesakit gigi yang ingin

mendapatkan rawatan di klinik

gigi. Lakonkan perasaan sakit,

cemas dan takut semasa

berjumpa dengan doktor gigi.

Lakonkan juga cara menggosok

gigi dengan betul.

b. Mengetip kuku.

- Anda dikehendaki

melakonkan lakonan di mana

guru menjalankan spot-

check memeriksa kebersihan

kuku. Seorang murid didapati

menyimpan kuku panjang

dan kukunya agak kotor.

Nasihat dan kenakan

tindakan mengetip kuku di

depan murid lain dengan

segera.

Membanding

Beza

TKP : Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

PK : lakonan dan simulasi

Sumber P&P

- Kad tugasan

Nilai Murni

- Bertanggungjawab

- Hemah tinggi

Nilai Patriotisme

- Menerapkan nilai-

nilai sayang dan

bangga terhadap

diri sendiri dengan

menjaga

kebersihan diri.

Page 6: Rph psk t4 kebersihan diri

c. Memakai pakaian kemas.

- Anda dikehendaki

melakonkan watak

berpakaian kemas dan

berpakaian kurang kemas.

Murid yang berpakaian

kemas mendapat perhatian

ramai dan sering mendapat

pujian manakala murid yang

tidak menjaga penampilan

diri disisihkan rakan.

Penutup

(3 minit)

1. Guru merumuskan mengenai

tajuk pembelajaran pada hari

tersebut.

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Nilai-nilai:

Menghargai

Berbangga

Ulasan pensyarah / guru pembimbing :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Page 7: Rph psk t4 kebersihan diri

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

……………………………………………………….