RPH PSK T5 Kunjung Mengunjung

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/12/2019 RPH PSK T5 Kunjung Mengunjung

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Kelas : 5 Tenteram

    Bil Murid : /41 orang

    Masa : 7.40 pagi 8.40 pagi (1 jam)

    Tarikh : 2 April 2014

    Tema : Tema 3- Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat

    Tajuk : Unit 6 Hidup Bermuafakat

    - 6B. Kunjung - mengunjung Amalan Kita

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua daripada tiga

    kebaikan kunjung mengunjung dengan betul melalui

    aktiviti nyanyian .

    2. Mengenalpasti sikap positif dan negatif semasa

    berkunjung berdasarkan gambar.

    3. Melakonkan cara melayan tetamu yang berkunjung ke

    rumah dengan sopan dan bertatasusila secara

    berkumpulan.

    Isi Pelajaran 1. Kebaikan kunjung mengunjung

    2. Sikap positif dan negatif semasa berkunjung

    3. Cara melayan dan menghormati tetamu dengan sopan

    dan bertatasusila

    Penerapan Nilai Murni : Peka, menghargai dan menghormati orang lain

    Pengetahuan sedia ada : Murid tahu kaum yang terdapat di Malaysia dan pernah

    berkunjung ke rumah jiran.

    Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:

    Bahan Jumlah

    video 1

    lagu 1

    Lembaran lirik lagu 41

    Lembaran kerja 41 (1set soalan)

    slaid Power Point 3

    situasi 1 set

    pembesar suara 1

  • 8/12/2019 RPH PSK T5 Kunjung Mengunjung

    2/3

    Prosedur PelaksanaanAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ Sumber

    P&P/Isi Pelajaran

    Elemen PengurusanPembelajaran

    Bestari/ KemahiranGenerik

    Catatan (PenerapanNilai Murni/ Nilai

    Alam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ Sumber

    P&P/Isi Pelajaran

    Set Induksi (5 Minit)

    1. Murid diperlihatkan dengan

    beberapa gambar di slaid

    Power Point.

    2. Murid diminta memberikan

    pendapat tentang gambar

    yang dipaparkan.

    3. Jawapan murid dikaitkan

    dengan tajuk pembelajaran

    pada hari ini iaitu Hidup

    Bermuafakat (Kunjung

    Mengunjung Amalan Kita).

    KBKK :

    - Mengesan

    - Menghubungkait

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Interpersonal

    - Intrapersonal

    - Visual

    BSPP:

    - slide Power Point

    - pembesar suara

    Nilai-berbudi bahasa-hormat menghormati

    Soalan guru:

    1. Apakah perkaitan gambardengan tajuk hari ini?

    Langkah 1 (15 Minit)

    1. Murid diedarkan denganhelaian lirik lagu KebaikanKunjung Mengunjung.

    2. Murid diminta menyanyikanbersama-sama lagutersebut.

    3. Murid diminta menyatakandan menggariskan kebaikankunjung mengunjung yangterdapat dalam lirik lagu.

    4. Murid berbincang denganguru dan jawapan yang betulakan diberikan token.

    KBKK :

    - Menghubungkait

    - Rasional

    - Menjana idea

    - menyusun

    maklumat

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Verbal Linguistik

    - Interpersonal

    Isi pelajaran:

    -kebaikan mengunjung

    BSPP:

    - slaid Power Point

    - lembaran lirik lagu

    -lagu-pembesar suara

    Nilai:

    -berbudi bahasa

    -Mengenali dan peka terhadap

    budaya jiran tetangga

    Langkah 2 (15 minit)

    1. Murid diedarkan dengan

    lembaran kerja.2. Murid dipertontonkan

    dengan satu video

    berkenaan perayaan yang

    disambut oleh masyarakat

    pelbagai kaum.

    3. Murid diminta untuk

    melengkapkan lembaran

    kerja yang diberi.

    4. Murid berbincang dengan

    guru dan jawapan yang betulakan diberikan token.

    KBKK :

    - Mengesan- Menghubungkait

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    - Interpersonal

    - Intrapersonal

    - Visual

    Isi pelajaran:

    -sikap positif dan negatifsemasa berkunjung

    BSPP:

    - video

    - pembesar suara

    - lembaran kerja

    Nilai-peka-hormat menghormati

  • 8/12/2019 RPH PSK T5 Kunjung Mengunjung

    3/3

    Langkah 3 (20 minit)

    1. Murid dibahagikan kepada 8

    kumpulan.

    2. Setiap kumpulan diedarkan

    dengan kad situasi.

    3. Murid diberikan masa untuk

    berbincang dengan ahli

    kumpulan berkenaan kad

    situasi yang diterima.

    4. Kumpulan dipilih secara

    undian nombor dan diminta

    untuk ke hadapan kelas.

    5. Murid diminta untuk memain

    peranan cara untuk

    menghormati tetamu danadab kunjung-mengunjung.

    6. Setelah murid melakukanpersembahan, muridmelakukan perbincanganbersama guru.

    KBKK :

    -Menghubungkait

    -Membuat keputusan

    -Menyelesaikan

    masalah

    Kecerdasan

    Pelbagai :

    - verbal linguistik

    - visual ruang

    Isi pelajaran:

    -cara melayan tetamu dengan

    sopan dan bertatasusila

    BSPP:

    - slaid Power Point

    - kad situasi

    Nilai murni:

    -Berani tampil ke hadapan

    -beradab sopan

    -berbudi bahasa

    Penutup (5 minit)

    1. Murid diminta untuk

    menyanyikan lagu Kebaikan

    Kunjung-Mengunjung.2. Murid diterapkan dengan nilai

    hormati jiran tetangga.

    3.Murid dipanggil secara rawak

    untuk menjawab soalan guru.

    4. Murid yang menjawab dengan

    betul akan diberikan token.

    5. Murid mendengar rumusan

    pembelajaran oleh guru pada

    hari ini.

    KBKK:

    -Mengaplikasi

    Kecerdasan

    pelbagai :-verbal

    linguistik

    BSPP:

    -lagu

    -pembesar suara-slaid Power Point

    Nilai :

    -beramah mesra

    Soalan guru :

    1. Berikan satu kebaikan

    kunjung-mengunjung.