7
RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK – BENTUK DAN RUANG Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Tahun 3 Bilangan Murid : 28 orang Tarikh : 24 April 2012 Hari : Selasa Masa : 9.10 – 9.40 pagi Tema : Bentuk dan Ruang Tajuk : Bentuk Tiga Dimensi (3-D) Objektif Pembelajaran : 8.1.1 Memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan bentuk tiga dimensi (3-D) Objektif Yang Diharapkan : 8.1.1.i Mengenalpasti pelbagai jenis prisma Triangle – Rectangle - Square Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajaran murid dapat: 1. Mengenal dan menyebut dengan betul nama-nama prisma 2. Menulis ejaan setiap prisma dengan betul 3. Menjawab dengan betul 20 daripada 25 soalan lembaran kerja. Pengisian kurikulum : i). Ilmu : Moral

Rph Shapes 3d

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph Shapes 3d

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK – BENTUK DAN RUANG

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : Tahun 3

Bilangan Murid : 28 orang

Tarikh : 24 April 2012

Hari : Selasa

Masa : 9.10 – 9.40 pagi

Tema : Bentuk dan Ruang

Tajuk : Bentuk Tiga Dimensi (3-D)

Objektif Pembelajaran :

8.1.1 Memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan bentuk tiga dimensi (3-D)

Objektif Yang Diharapkan :

8.1.1.i Mengenalpasti pelbagai jenis prisma

Triangle – Rectangle - Square

Hasil Pembelajaran :

Diakhir pembelajaran murid dapat:

1. Mengenal dan menyebut dengan betul nama-nama prisma

2. Menulis ejaan setiap prisma dengan betul

3. Menjawab dengan betul 20 daripada 25 soalan lembaran kerja.

Pengisian kurikulum :

i). Ilmu : Moral

ii). Nilai murni : bekerjasama, tolong-menolong, berani

iii) Kemahiran Nilai Tambah

a) Kecerdasan Pelbagai : Verval Linguistik

b) Kemahiran Berfikir : Mentafsir

c) Pembelajaran kontruktivisme

Page 2: Rph Shapes 3d

Pengetahuan sedia ada :

i) Murid sudah pernah melihat bentuk-bentuk tiga dimensi (3-D)

ii) Murid ada memiliki bentuk-bentuk tiga dimensi seperti pensil, kotak pensil dan getah

pemadam.

Bahan bantu mengajar :

Komputer riba, bentuk-bentuk 3-D maujud, Tangram, buku teks dan lembaran kerja

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :

Langkah/Masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(3 minit)

Gambar slaid- Bentuk 3-D- Bebtuk 2-D

a) Guru tayangkan gambar-gambar bentuk 3-D dan 2-Db) Guru meminta murid untuk memilih (mengkelaskan) gambar 3-D dan 2-D yang di tayangc).Guru menjelaskan perbezaan bentuk 3-D dan 2-Dd). Guru jelaskan tajuk pelajaran hari ini iaitu bentuk-bentuk 3-D

BBMKomputerGambar Slaid

Langkah 1(3 minit)

Gambar slaid- Perkataan Triangular, Rectangular dan Square- Bentuk 3-DTriangular, Square dan Rectangular

a) Guru tayangkan perkataan dan murid mengeja dan menyebut dengan kuat dan betulb)Guru tayangkan gambar 3 buah bentuk 3-D satu demi satuc)Guru ulangi aktiviti a dan b secara kelas, kumpulan dan

KPVerval- LinguistikSebutan dan ejaan

Page 3: Rph Shapes 3d

individu.Langkah 2(4 minit)

Bentuk 3-D Maujud- Triangular- Rectangular- Square

a)Guru berikan setiap kumpulan bentuk-bentuk 3-D (maujud) untuk diteliti dan lebih difahami.b)Guru menyebut nama-nama bentuk dan setiap kumpulan tunjukkan bentuk –bentuk tersebut.c)Guru berikan ganjaran pujian kepada kumpulan yang pantas dan menjawab dengan betul

BBMKad PerkataanGambar 3-DPendekatan direktifKemahiran berfikirKerjasamaPemikiran kritis

Langkah 3(6 minit)

Aktiviti Kumpulan- Plastisin- Kad Manila- Pen White-board

a)Guru berikan Tangram kepada setiap kumpulan.b)Guru meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan bentuk-bentuk tangramc). Guru meminta setiap kumpulan menulis semula nama-nama bentuk yang digunakan pada kad manila dan dipamerkan pada setiap bentuk.d). Guru melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau salah.

BBMKemahiran berfikirPemikiran kreatifNilai murni – bekerjasama, tolong-menolong

Langkah 4(6 minit)

Aktiviti Kumpulan-Permainan Ligo

a)Guru berikan permainan Ligo kepada setiap kumpulan.b)Guru meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara

KontektekstualPemikiran kritis

Page 4: Rph Shapes 3d

kumpulan menggunakan permainan Ligoc). Guru meminta setiap kumpulan pamerkan kad perkataan pada setiap bentuk . (Gabungan plastisin dan Ligo)d). Guru melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat

Langkah 5(6 minit)

Latihan Penilaian a)Guru edarkan lembaran kerja kepada setiap muridb) Guru membincangkan jawapan dengan memaparkan di skrin tayanganc)Guru memberikan ganjaran kepada murid-murid yang menjawab dengan betul semua soalan

KontektekstualPemikiran kritis

Langkah6(2 minit)

Penutup / Rumusan-Menghargai bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian

a) Guru menyoal semua murid nama-nama bentuk 3-D yang telah dipelajari tadi.b) Guru mnyoal kepentingan dan kegunaan bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian.

KontektekstualPemikiran kritis