10
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) MATA PELAJARAN BAHASA INGGRIS KELAS VII - A (semester 1) OLEH : Ane Suryani 1221 0216 Guru Pamong : Nordiana,S.Pd

RPP-ANE.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPP-ANE.doc

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)MATA PELAJARAN BAHASA INGGRIS

KELAS VII - A (semester 1)

OLEH :

Ane Suryani1221 0216

Guru Pamong :

Nordiana,S.Pd

SMP NEGERI 12 BANJARMASINSEPTEMBER

2015

Page 2: RPP-ANE.doc

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN( RPP )

Satuan Pendidikan : SMPN 12 BanjarmasinMata Pelajaran : Bahasa InggrisKelas/Semester : VII A/1Materi Pelajaran : Speaking - School LifeAlokasi Waktu : 2 x 45 menit

A. Standar Kompetensi2. Berbicara : Mengungkapkan makna dalam percakapan transaksional dan

interpersonal sangat sederhana untuk berinteraksi dengan lingkungan terdekat.

B. Kompetensi Dasar2. Mengungkapkan makna dalam percakapan transaksional dan interpersonal dengan

menggunakan ragam bahasa lisan sangat sederhana secara akurat, lancar dan berterima untuk berinteraksi dengan lingkungan terdekat yang melibatkan tindak tutur : mengucapkan terima kasih dan kesantunan, meminta dan memberi informasi, memerintah dan melarang.

C. Indikator1. Mendengarkan dan merespon ungkapan terima kasih dan kesantunan2. Merespon ungkapan-ungkapan meminta dan memberi informasi3. Merespon ungkapan-ungkapan tentang kalimat perintah dan larangan 4. Mengidentifiksai berbagai informasi dalam teks fungsional pendek berupa larangan

D. Alokasi Waktu2 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

E. Tujuan Pembelajaran1. Siswa mampu memahami dan merespon ungkapan terima kasih dan kesantunan2. Siswa dapat merespon ungkapan-ungkapan meminta dan memberi informasi dalam

percakapan sehari-hari3. Siswa mampu merespon ungkapan-ungkapan tentang kalimat perintah dan larangan

dalam percakapan sehari-hari4. Siswa dapat mengidentifiksai berbagai informasi dalam teks fungsional pendek

berupa larangan

F. Materi Pembelajaran1. School Activity

1.2 Speaking Task one

Page 3: RPP-ANE.doc

Study the dialouge below !

Mr. Setyo : Good morning, student !The student : Good morning, Sir!Mr. Setyo : How are you today?The student : we are fine,sir . And how are you?Mr. Setyo : I’m fine, thanks.

Chintya, close the door, please!Chintya : yes, Sir.Mr. Setyo : How missing today?Ivy : No one, sir!Mr. Setyo : OK, students, get a piece of paper! Don’t write anything on it

before i ask you! I will read a text for you. After i read the text, write all verbs mentioned in the text. Do it by yourself and don’t try to cheat! I will read the text one more if it is necessary. Do you understand?

The student : yes, sir.

Task Two Answer the questions based on the text below!1. Who are in the dialogue?2. Where the they?3. Who are absent today?4. Study the sentence of phrase printed in italic! What do they express?

Task threeRepeat After Your Teacher!Translate the sentences below with use your dictionary1. Don’t close the window!2. Don’t take my pencil!3. Don’t switch off the fan!4. Don’t be lazy!5. Don’t be careless!

G. Metode Pembelajaran1. Conversation Method2. Grammar Translations Method

H. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran1. Pertemuan Pertama

Kegiatan Deskripsi WaktuPembukaan Guru menyapa siswa menggunakan 5

Page 4: RPP-ANE.doc

bahasa inggris. Berdo’a bersama. Guru memeriksa absensi siswa.

menit

Kegiatan Inti

Guru menyampaikan tujuan pembelajaran

Guru menjelaskan materi pelajaran Guru dan siswa membagi kelas

menjadi 2 kelompok, kelompok pertama maju pada pertemuan pertama dan kelompok kedua maju pada pertemuan berikutnya

Guru dan siswa membagi kelompok pertama untuk berpasangan (2 siswa) dan menetapkan siapa yang berperan sebagai teacher atau student

Guru menstimulasi siswa untuk bertanya apabila masih ada materi yang belum dipahami.

Guru meminta siswa dan pasanganya maju kedepan kelas untuk mempraktekan dialog

Guru memberikan soal latihan Guru dan siswa bersama-sama

mengoreksi soal latihan

30menit

Penutup

Guru menyimpulkan hasil pembelajaran dengan diskusi dan tanya jawab bersama peserta didik.

Guru menutup pembelajaran dengan salam.

10 menit

2. Pertemuan KeduaKegiatan Deskripsi Waktu

Pembukaan

Guru menyapa siswa menggunakan bahasa inggris.

Berdo’a bersama. Guru memeriksa absensi siswa.

5menit

Kegiatan Inti

Guru mereview kembali pelajaran sebelumnya

Guru menjelaskan materi pelajaran Guru dan siswa membagi kelompok

kedua untuk berpasangan (2 siswa) dan menetapkan siapa yang berperan sebagai teacher atau student

30menit

Page 5: RPP-ANE.doc

Guru menstimulasi siswa untuk bertanya apabila masih ada materi yang belum dipahami.

Guru meminta siswa dan pasanganya maju kedepan kelas untuk mempraktekan dialog

Guru memberikan soal latihan Guru dan siswa bersama-sama

mengoreksi soal latihan

Penutup

Guru menyimpulkan hasil pembelajaran dengan diskusi dan tanya jawab bersama peserta didik.

Guru menutup pembelajaran dengan salam.

10 menit

I. Sumber dan Media Pembelajaran1. Sumber belajar : LKS Bahasa Inggris, lingkungan tempat tinggal, sekolah dan

media massa.2. Media : Papan tulis, spidol

J. Penilaian Hasil BelajarPertemuan

ke-Tehnik

PenilaianBentuk

InstrumenContoh instrumen

1 Skor hasil kerja Bermain peran

Perform the dialogue in  front of the class!

Skor hasil kerja Menjawab pertanyaan

Answer the questions based on the text below!

2 Skor hasil kerja Bermain peran

Perform the dialogue in  front of the class!

Skor hasil kerja terjemah Translate the sentences below with use your dictionary

Rubrik penilaian

Pronunciation

No Indicators Score1 Pronunciation frequently unintelligible 1.0-4.5

2 Frequent gross errors and every heavy accent make understanding difficult, require frequent repetition. 4.6-5.5

3 “Foreign accent” requires concentrated listening and mispronunciations lead to occasional misunderstanding 5.6-6.5

Page 6: RPP-ANE.doc

4 Marked “foreign accent” and occasional and mispronunciations which do not interfere with understanding 6.6-7.5

5 No conspicuous mispronunciations, but would not be taken for a native speaker 7.6-8.5

6 Native pronunciation, with no trace of “foreign accent” 8.6-10.0

Grammar

No Indicators Score1 Grammar almost entirely inaccurate except in stock phrases 1.0-4.5

2 Constant errors showing control of very few major patterns and frequently preventing communication 4.6-5.5

3 Frequent errors showing some major patterns uncontrolled and causing occasional irritation and misunderstanding 5.6-6.5

4 Occasional errors showing imperfect control of some patterns but no weaknesses that causes misunderstanding 6.6-7.5

5 Few errors, with no patterns of failure 7.6-8.5

6 No more than errors during interview 8.6-10.0

Vocabulary

No Indicators Score1 Vocabulary inadequate for even the simplest conversation 1.0-4.52 Constant limited to basic personal and survival areas. 4.6-5.5

3Choice of word sometimes inaccurate, limitations of vocabulary prevent discussion of some common professional and social topic

5.6-6.5

4 Professional vocabulary adequate to discuss special interest; general vocabulary permits discussion of any non-technical subject with some circumlocutions

6.6-7.5

5Professional vocabulary broad and precise; general adequate to cope with complex practical problems and varied social situations

7.6-8.5

6 Vocabulary apparently as accurate and extensive as that of an educated native speaker

8.6-10.0

Fluency

No Indicators Score

1 Speech is so halting and fragmentary that conversation is virtually impossible 1.0-4.5

2 Speech is very slow and uneven except for short routine sentences. 4.6-5.5

3 Speech is frequently hesitant and jerky; sentences may be left uncompleted 5.6-6.5

4 Speech is occasionally hesitant, with some unevenness caused 6.6-7.5

Page 7: RPP-ANE.doc

by rephrasing and grouping for words

5 Speech is effortless and smooth, but perceptively non-native in speed and evenness 7.6-8.5

6 Speech on all professional and general topics as effortless and smooth as a native speaker’s

8.6-10.0

Expression

No Indicators Score

1 Facial expressions show absolutely no interest in topic presented 1.0-4.5

2 Facial expressions show some negativity toward topic presented 4.6-5.5

3 Facial expressions have either a deadpan expression of shows a conflicting expression during presentation 5.6-6.5

4 Facial expression occasionally displays both a deadpan and conflicting expressions during presentation 6.6-7.5

5 Facial expressions occasionally demonstrate either a deadpan or conflicting expression during presentation 7.6-8.5

6 Facial expressions give audience clues to what the content of speech is about; appropriate expression

8.6-10.0

The test mean:

=

Where: = mean (the score)

, = the total score

= number of students

Dimana :

Nilai score diperoleh dari hasil penjumlahan semua aspek

Nilai SUM , diperoleh dari nilai satu aspek di jumlah banyaknya siswa

Banjarmasin, September 2015Mahasiswa PPL,

Guru Pamong,

Nordiana,S.Pd Ane Suryani

NPM : 1221 0216