5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Sekolah SMK DOKTOR BURHANUDDIN Tarikh 9/7/2015 Tingkatan 204 Saiz kelas 20 orang Waktu 2.00 – 2.40 petang Tempoh 40 minit Mata Pelajaran Sejarah Bidang pembelajaran Ekonomi Topik Bab 6: British Mengeksploit Ekonomi Subtopik 6.3 Perkembangan Perusahaan Getah Tema Kemakmuran dan Kekayaan Negara kita menarik kuasa luar untuk menjajah Rasional Ekonomi Tanah Melayu Objektif Pembelajaran Memerihalkan perusahaan getah di Tanah Melayu Hasil Pembelajaran Pada akhir PDP, murid dapat: i. Menceritakan latar belakang penanaman getah di negara kita. ii. Menyatakan faktor yang mempengaruhi perkembangan getah iii. Menyatakan tujuan Rancangan Sekatan Stevenson (1922) dan Rancangan Peraturan Getah Antarabangsa (1934) Sikap saintifik/Nilai murni/Nilai patriotisme Memelihara dan Memanfaat Khazanah negara Pengetahuan Lepas murid Kegunaan getah Kemahiran saintifik dan Kemahiran berfikir i. mencipta ii. Menilai iii. Menganalisis iv. Mengaplikasi Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan Buku Teks, Internet (2) Alat LCD (3) Bahan Powerpoint Pendekatan pengajaran Perbincangan secara berkumpulan, sumbang saran

rpt sejarah plc.pdf

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: rpt sejarah plc.pdf

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Sekolah SMK DOKTOR BURHANUDDIN Tarikh 9/7/2015 Tingkatan 204 Saiz kelas 20 orang

Waktu 2.00 – 2.40 petang Tempoh 40 minit Mata Pelajaran Sejarah Bidang pembelajaran Ekonomi

Topik Bab 6: British Mengeksploit Ekonomi Subtopik 6.3 Perkembangan Perusahaan Getah

Tema Kemakmuran dan Kekayaan Negara kita menarik kuasa luar untuk menjajah

Rasional Ekonomi Tanah Melayu Objektif Pembelajaran Memerihalkan perusahaan getah di Tanah Melayu

Hasil Pembelajaran Pada akhir PDP, murid dapat: i. Menceritakan latar belakang penanaman getah di negara kita. ii. Menyatakan faktor yang mempengaruhi perkembangan getah iii. Menyatakan tujuan Rancangan Sekatan Stevenson (1922) dan Rancangan Peraturan Getah Antarabangsa (1934)

Sikap saintifik/Nilai murni/Nilai patriotisme Memelihara dan Memanfaat Khazanah negara

Pengetahuan Lepas murid Kegunaan getah Kemahiran saintifik dan Kemahiran berfikir i. mencipta ii. Menilai iii. Menganalisis iv. Mengaplikasi

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan Buku Teks, Internet (2) Alat LCD

(3) Bahan Powerpoint Pendekatan pengajaran Perbincangan secara berkumpulan, sumbang saran

Page 2: rpt sejarah plc.pdf

Perkembangan Pengajaran

Kandungan/Konsep Proses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Jangkaan Pemikiran Murid Catatan/Nota

Fasa 1 Set Induksi/Pengenalan (5 minit)

Pengenalan tanaman

getah

Aktiviti Guru

1. Guru menayangkan slide yang memaparkan gambar-gambar barangan yang diperbuat daripada getah.

2. Guru menanyakan soalan kepada murid-murid tentang perkaitan gambar-gambar tersebut.

3. Guru membuat kesimpulan berdasarkan jawapan yang dijawab oleh murid-murid.

Aktiviti Murid

1. Murid memberi respon terhadap gambar yang dipaparkan oleh guru.

Murid mempunyai

pengetahuan lepas tentang kegunaan getah dalam

kehidupan seharian.

KBAT

i. menilai

Fasa 2 PERKEMBANGAN (Penerokaan) (10 minit)

Asal-usul tanaman getah

Kawasan tanaman getah pada kurun ke-20.

Aktiviti Guru 1. Guru menayangkan slide tentang

asal-usul tanaman getah di Malaysia. 2. Guru mengedarkan latihan tentang

kawasan tanaman getah pada kurun ke-20.

3. Guru meminta murid-murid melorek kawasan tanaman getah pada kurun ke-20 dengan berpandukan buku teks.

Murid mempunyai

pengetahuan lepas tentang beberapa kawasan

penanaman getah di Malaysia.

KBAT

Menilai Menganalisis

ITHINK

Page 3: rpt sejarah plc.pdf

Aktiviti Murid 1. Murid memberi respon terhadap

penerangan guru tentang asal-usul tanaman getah di Tanah Melayu.

2. Murid melorek kawasan tanaman getah pada kurun ke-20 dengan berpandukan buku teks.

3. Murid mencatat nota di dalam buku nota.

Fasa 3 PERKEMBANGAN (Penerangan) (10 minit)

Faktor Perkembangan

Perusahaan getah

Aktiviti guru 1. Guru membahagikan murid-murid

kepada enam kumpulan. 2. Setiap kumpulan dikehendaki

membentangkan satu faktor perkembangan perusahaan getah.

3. Guru memberi masa selama 5 minit untuk murid berbincang dalam kumpulan.

Aktiviti murid

1. Murid bergerak ke kumpulan masing-masing dan membuat perbincangan.

2. Murid menulis hasil perbincangan di atas kertas mahjung.

3. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

4. Murid mencatat nota di dalam buku nota.

Murid merujuk maklumat berkaitan di dalam buku

teks.

ITHINK Peta buih

Page 4: rpt sejarah plc.pdf

Fasa 4 PERKEMBANGAN (Aplikasi /Penelitian) (10 minit)

Langkah bagi menstabilkan harga

getah.

Aktiviti guru 1. Guru menerangkan tentang

kemelesetan ekonomi dunia menjejaskan perusahaan getah kepada murid.

2. Guru mengedarkan latihan kepada murid.

3. Guru berbincang tentang jawapan latihan tersebut dengan murid.

4. Guru meminta murid mengisi jawapan yang tepat di hadapan.

Aktiviti murid

1. Murid mendengar penerangan guru dan memberi respon terhadap persoalan yang diajukan.

2. Murid mencari jawapan dengan membuat rujukan di dalam buku teks.

3. Murid menulis jawapan di hadapan kelas.

Murid menjawab soalan berpandukan buku teks.

KBAT

Menilai

Menganalisis

Mengaplikasi

Fasa 5 PENUTUP (Pentaksiran) (5 minit)

Rumusan Aktiviti guru 1. Guru menayangkan beberapa

gambar tentang aktiviti penanaman getah.

2. Guru meminta murid membuat rumusan tentang topik yang telah dipelajari.

KBAT

Menilai

Menganalisis

Mengaplikasi

Page 5: rpt sejarah plc.pdf

Aktiviti Murid 1. Murid memberi respon terhadap

gambar yang ditayangkan oleh guru. 2. Murid membuat rumusan terhadap

topik yang telah dipelajari pada hari ini.