7
Урок № Дата Тема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у художньому стилі Мета: - повторити з шестикласниками особливості побудови опису природи, функції пейзажу в літературних творах; - розвивати вміння складати твір опис за власним спостереженням, творчу уяву школярів засобами мистецтва; - виховувати любов до природи, вміння спостерігати і розуміти її. Обладнання: аудіо запис П.І. Чайковський «Пори року», проектор, магнітофон, репродукції картин І. Левітана, І Айвазовський, А Куїнджі. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, лексикологія, синтаксис, стилістика. Міжпредметні зв’язки: музика, образотворче мистецтво, українська література. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. Хід уроку І Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності. Слово вчителя. Сьогодні ми поринемо у світ природи. Людина – частина природи, а природа – це частина кожного з нас. У людини змінюється настрій - і природа може мати гарний і поганий настрій. Людина потребує розуміння – і природі потрібна підтримка та захист. Художники передають захоплення природою за допомогою пензля і фарб, письменники – за допомогою слова, композитори – за допомогою звуків. Сьогодні ми з вами спробуємо стати художниками слова і прокласти стежинку розуміння себе і природи. ІІ Повідомлення теми й мети уроку. Тож, сьогодні ми будемо вчитися складати твір, що містить опис природи. Для цього ми пригадаємо особливості побудови опису природи, які функції опису природи в літературних творах. ІІІ Актуалізація опорних знань. Які стилі мовлення ви знаєте?

sajt-ira.webnode.com.ua£рок1.docx · Web viewУрок ДатаТема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: sajt-ira.webnode.com.ua£рок1.docx · Web viewУрок ДатаТема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у

Урок № Дата

Тема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у художньому стилі

Мета:

- повторити з шестикласниками особливості побудови опису природи, функції пейзажу в літературних творах;

- розвивати вміння складати твір опис за власним спостереженням, творчу уяву школярів засобами мистецтва;

- виховувати любов до природи, вміння спостерігати і розуміти її.

Обладнання: аудіо запис П.І. Чайковський «Пори року», проектор, магнітофон, репродукції картин І. Левітана, І Айвазовський, А Куїнджі.

Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, лексикологія, синтаксис, стилістика.

Міжпредметні зв’язки: музика, образотворче мистецтво, українська література.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

І Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. Сьогодні ми поринемо у світ природи. Людина – частина природи, а природа – це частина кожного з нас. У людини змінюється настрій - і природа може мати гарний і поганий настрій. Людина потребує розуміння – і природі потрібна підтримка та захист. Художники передають захоплення природою за допомогою пензля і фарб, письменники – за допомогою слова, композитори – за допомогою звуків. Сьогодні ми з вами спробуємо стати художниками слова і прокласти стежинку розуміння себе і природи.ІІ Повідомлення теми й мети уроку. Тож, сьогодні ми будемо вчитися складати твір, що містить опис природи. Для цього ми пригадаємо особливості побудови опису природи, які функції опису природи в літературних творах.ІІІ Актуалізація опорних знань.Які стилі мовлення ви знаєте?Які типи мовлення вам відомі? (додаток 1)Які види опису ви вже знаєте?Роботи яких художників – пейзажистів ви знаєте? (Архип Куїнджі, Ісаак Левітан, Іван Айвазовський тощо) (демонстрація репродукцій) (додаток 2)Твори яких композиторів про природу вам відомі?Який ще вид мистецтва змальовує пейзаж?Яку роль відіграє опис природи у художній літературі?

Підготовлені учні читають під музику П. І. Чайковського «Пори року» вірші, демонструються ілюстрації міста Артемівська в різні пори року.

І В парканах і садочках, На доріжки й трави Падають листочки Буро – золотаві. Де не глянь, навколо Килим кольористий, Віти напівголі Й небо синє – чисте.

Page 2: sajt-ira.webnode.com.ua£рок1.docx · Web viewУрок ДатаТема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у

Метушні немає, Тиша й прохолода – Осінь золотая Тихо – ніжно ходить (К. Перелісна)ІІ Сипле, сипле, сипле сніг , З неба сірої безодні. Міріадами летять Ті метелики холодні. Одностайні, мов жура, Зимні, мов лихая доля Присипають все життя, Всю красу лугів і поля. (І. Франко)ІІІ. Люблю весну, та хто її не любить, Коли життя цвіте, як пишний сад. І мов у сні , шепочуть листя губи І квіти шлють солодкий аромат. Люблю весну, коли плюскочуть ріки, Коли рида од щастя соловей І заглядає сонце під повіки У тишині задуманих алей. (В. Сосюра)ІV. Серед моря квітів, серед моря трав Весело шуміти молодим вітрам Серед моря квітів бджіл гудуть раї Літо моє літо, співанки мої. В смолах вітер гонить хвилі в далечінь На безмежних гонах виграє ячмінь О рожевий колір, смолок любий цвіт Лугові і полю сонце шле привіт.(О. Ющенко)

Page 3: sajt-ira.webnode.com.ua£рок1.docx · Web viewУрок ДатаТема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у

ІV Формування знань, умінь та навичок

Слово вчителя. Художній опис природи, тобто пейзаж, виконує подвійну роль. По – перше, він показує, де відбуваються події. По – друге, відображує душевний стан, настрій героя або автора тексту. Ставлення автора до описуваної картини природи, настрій чи душевний стан персонажа передається за допомогою відповідних художніх засобів. які художні засоби ви знаєте? (епітет, порівняння, метафора, синоніми, уособлення) (Додаток 3)

Творчі завдання1. Виписати з прослуханих віршів приклади художніх засобів. (тексти роздаються)2. Продовжити речення у формі порівнянь

Небо висить, наче... Дерева стоять, мов... Вода в озері, як... Сонце усміхається, ніби...3. Дібрати епітети до ключових слів

Дерева і кущі (багряні, жовто-зелені, мідно-червоні, червоногарячі, жовтогарячі, позолочені, казкові, прекрасні); небо (високе, чисте, блакитне, привітне); повітря (прохолодне, запашне, приємне).

4. Вставити пропущені слова, попередньо відновивши їх за контекстом У наше місто завітала ... осінь. Могутні дерева- велетні одяглись у ... вбрання. Не відстали від них і кущі в парках і скверах, тепер вони ... . Легенький вітерець зриває з дерев ... листя. Воно спокійно кружляє, опускається на землю і вкриває її ... килимом.

5. Орфографічна хвилинка. Марево, мереживо, верховіття, розпустився, розкрився, віддалік, синювато – сіре, жовтогарячий, міцний, сріблясто – білий.

V Робота з пам’яткою «Як працювати над створенням власного твору»1. Подумайте над темою майбутнього твору, визначте, який обсяг матеріалу він охоплює.2. Визначте основну думку свого твору й намагайтеся провести її через усю роботу.3. Складіть повний і чіткий план, дотримуйтеся його при написанні творчої роботи.4. Тему розкривайте глибоко і всебічно.5. Дотримуйтеся послідовності у викладі думок.6. Висловлюйте своє ставлення до того, про що пишете, робіть висновки, узагальнення.7. Дотримуйтеся пропорційності частин твору.8. Можна підібрати епіграф.

VІ Складання твору - описуСлово вчителя. Нарешті ми підійшли до останнього, але найголовнішого етапу уроку. Завдання

його – скласти усний твір – опис природи за власним спостереженням. При цьому ви повинні пам’ятати, що твір завжди складається з трьох частин, а також про те, що ви маєте не тільки відтворити засобами художнього слова улюблену картину природи, а й передати ставлення до описуваного, а ще дібрати гарну і влучну назву до вашого твору. Презентація творів.

VІІ Підсумки уроку1. Метод незакінчених речень.

Сьогоднішній урок був для мене…Я дізнався(лася), що…На уроці мені бракувало…Сьогоднішнім заняттям я…, бо…VІІІ Домашнє завдання

Розробила учитель української мови Артемівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 18 Мироненко Ірина Володимирівна

Page 4: sajt-ira.webnode.com.ua£рок1.docx · Web viewУрок ДатаТема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у

Додаток 1

Типи мовлення

Назви типів мовлення

На які питання дається відповідь

Про що йдеться

Розповідь

Що? Що відбувається?

Про дії, події

Опис Який? Яка? Яке?

Про ознаки предмета та його частини

Роздум Чому? Про причини ознак чи дій

Додаток 2

І. Айвазовський А. Куїнджі І. Левітан

Page 5: sajt-ira.webnode.com.ua£рок1.docx · Web viewУрок ДатаТема. Усний твір – опис природи на основі особистих вражень у

Додаток 3

• Епітет -простий троп, художнє означення, прикметник, вжитий у переносному значенні для найточнішої характеристики явища ( «довгорука ніч», «золоте сонце», «біле личенько»).

• Порівняння -простий троп, пояснення одного явища через подібне за допомогою єднальних сполучників як, мов, наче, ніби: ("і в рояля холодні клавіші, білі-білі, немов зима" ,"дівчина, як калина", "хлопець, як явір").

• Метафора -складний троп, інакомовлення, розкриття суті одного явища через подібне («чаша терпіння», «у чужу душуне влізеш», « випити гірку чашу»та ін).

• Уособлення -надання неживим речам або нелюдському життю людських рис.