10
temat: Czy drapieżniki drapią? Przedszkole Scenariusz 2 Cele ogólne: ‒ rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, ‒ wdrażanie do pracy w grupie i zespole, ‒ rozwijanie spostrzegawczości, ‒ kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, ‒ doskonalenie koncentracji uwagi, ‒ usprawnianie manualne dłoni, ‒ poznanie terminu drapieżnik, ‒ poznanie składu pokarmu wilka, ‒ poznanie pojęcia łańcucha pokarmowego, Cele operacyjne: Uczeń potrafi: ‒ nauczyć się wierszyka, ‒ uzupełnić hasła do krzyżówki, ‒ rozpoznać pokarm wilka, ‒ ułożyć w odpowiedniej kolejności ogniwa łańcucha pokarmowego, ‒ połączyć litery w wyraz. Miejsce: sala. Formy pracy: ‒ indywidualna, ‒ grupowa, ‒ zbiorowa. Metody pracy: ‒ opowiadanie, ‒ opis, ‒ pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 – 6 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnie- nia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Optymalna liczba uczestników: ‒ optymalna liczba uczestników: 5 – 15 uczniów, ‒ przy pracy grupowej: 2 – 4 uczniów w jednej grupie. Materiały i środki dydaktyczne: ‒ karty pracy dla każdego ucznia, ‒ kredki, flamastry, ‒ ołówki. autor: Monika Czerkas

Scenariusz 2 Przedszkole - W słowach kilku o …wspolistnienie.eco.pl/wbw/prezentacja/scenariusze/wilk/...Przedszkole Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Embed Size (px)

Citation preview

temat: Czy drapieżniki drapią?

Przedszkole

Scenariusz 2

Cele ogólne: ‒ rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, ‒ wdrażanie do pracy w grupie i zespole, ‒ rozwijanie spostrzegawczości, ‒ kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, ‒ doskonalenie koncentracji uwagi, ‒ usprawnianie manualne dłoni, ‒ poznanie terminu drapieżnik, ‒ poznanie składu pokarmu wilka, ‒ poznanie pojęcia łańcucha pokarmowego,

Cele operacyjne:Uczeń potrafi:

‒ nauczyć się wierszyka, ‒ uzupełnić hasła do krzyżówki, ‒ rozpoznać pokarm wilka, ‒ ułożyć w odpowiedniej kolejności ogniwa łańcucha pokarmowego, ‒ połączyć litery w wyraz.

Miejsce: sala.

Formy pracy: ‒ indywidualna, ‒ grupowa, ‒ zbiorowa.

Metody pracy: ‒ opowiadanie, ‒ opis, ‒ pogadanka (rozmowa).

Wiek uczestników: 4 – 6 lat.

Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnie-nia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza.

Optymalna liczba uczestników: ‒ optymalna liczba uczestników: 5 – 15 uczniów, ‒ przy pracy grupowej: 2 – 4 uczniów w jednej grupie.

Materiały i środki dydaktyczne: ‒ karty pracy dla każdego ucznia, ‒ kredki, flamastry, ‒ ołówki.

autor: Monika Czerkas

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

22. Czy drapieżniki drapią?

Czynności przygotowawcze nauczyciela:Należy przygotować dla każdego ucznia karty pracy oraz przybory do rysowania – kredki, flamastry – i ołówki do pisania. Pytania do treści bajki:

‒ O czym tata opowiadał Arkowi? ‒ Co Arek i jego tata jedli na śniadanie? ‒ Jakie zwierzęta są drapieżnikami? ‒ Na co poluje wilk?

Przebieg zajęć:

A. Faza wstępna zajęć: Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z treścią bajki.

1. Przedstawienie tekstu bajki: „Czy drapieżniki drapią?”.Arek był już dużym chłopcem. Umiał już liczyć i napisać swoje imię. Miał wielu kolegów w przedszkolu, z którym lubił się bawić samochodami. Ale najbardziej Arek lubił, gdy tata opowiadał mu historie o różnych zwierzętach i pokazywał zdjęcia w swoich książkach. W zeszłym tygodniu oglądali razem zdjęcia wilka. I od tej pory Arek polubił wilki. Opowie-dział o tym nawet w przedszkolu swojej ulubionej pani Halince.Dziś jednak była sobota i Arek nie szedł do przedszkola. Rano wstał bardzo wcześnie, ale nie budził rodziców, tylko za-czął się bawić swoimi pluszakami. Nie wiedział dokładnie, która jest godzina. Ale było jeszcze bardzo wcześnie, bo wszy-scy spali. Na dworze było już jasno i wyraźnie słyszał śpiew ptaków. Był maj, słońce wschodziło bardzo wcześnie. Arek wiedział, że gdyby była zima, na dworze byłaby jeszcze noc, bo wtedy noce są bardzo długie. Dziś jednak zapowiadał długi, słoneczny dzień. Nagle usłyszał kroki na korytarzu.

‒ O, nie śpisz już synku? – zapytał zaspany tata. ‒ Nie, już dawno wstałem. ‒ A co robiłeś sam w pokoju? ‒ Bawiłem się pluszakami – odparł Arek i pokazał tacie swoją kolekcję pluszowych dinozaurów. ‒ No, to chyba bardzo zgłodniałeś? – zapytał tata ze śmiechem. ‒ O tak, tatusiu, bardzo. Mam ochotę na parówki! ‒ To idziemy do kuchni – zarządził tata i już po chwili schodzili razem na dół, przygotować śniadanie.

Gdy Arek ze smakiem zajadał parówki, przypomniały mu się zdjęcia wilków. ‒ Tatusiu, czy wilki jedzą parówki? ‒ Gdyby były głodne, to pewnie by zjadły. Parówki są z mięsa, a wilki są drapieżnikami, więc w wyjątkowej sytuacji… ‒ Drapieżnikami? – zapytał zdziwiony Arek. – Czy to znaczy, że często się drapią? ‒ Ależ nie – ze śmiechem odparł tata. – Nazwa „drapieżnik” nie pochodzi od słowa „drapanie”. Drapieżniki to zwierzę-ta, które żywią się mięsem i dlatego polują na inne zwierzęta.

‒ Oooo, nie wiedziałem. W poniedziałek koniecznie muszę to powiedzieć w przedszkolu Szymonowi . Ciekawe, czy on wie, że wilk jest drapieżnikiem? A na co poluje wilk? – spytał jeszcze po chwili Arek.

‒ Głównie zwierzęta kopytne, czyli jelenie, sarny czy dziki. Czasami wilki polują też na zające, lisy, borsuki i bobry. ‒ To moją parówkę chyba zjem sam. ‒ Koniecznie i to szybko, bo robi się zimna – powiedział tata ze śmiechem.

I z apetytem we dwoje zabrali się do zjadania pysznych parówek.

B. Ćwiczenia.

Jako pierwsze ćwiczenie proponujemy zabawę ruchową, którą dzieci poznały na poprzednich zajęciach – „Pobaw się z wilkiem”.Wszyscy siedzą w kręgu na dywanie. Jedno dziecko wchodzi do środka i siada po turecku – będzie wilkiem. Dzieci mó-wią wierszyk:

„Idzie, idzie wilk.Zostań z nami kilka chwil.

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

32. Czy drapieżniki drapią?

My się z tobą pobawimy,Wszystkie ruchy powtórzymy.”

Dziecko siedzące w środku kręgu wykonuje proste ćwiczenie gimnastyczne lub pokazuje jakiś gest (np. skacze jak żab-ka, podskakuje na jednej nodze, macha ręką itp.). Wszyscy powtarzają ćwiczenie. Dziecko ze środka kręgu wybiera do-wolną osobę na swego następcę. Zabawa toczy się przez dowolną liczbę rund.

Znam drapieżniki.Krzyżówka obrazkowa – karta pracy nr 1 oraz wykreślanka – karta pracy nr 2. Zadania są przewidziane dla dzieci, które potrafią już pisać. W młodszej grupie proponujemy powiększyć karty pracy i wypełnić je razem z dziećmi. Podczas rozwiązywania krzyżówki uczniowie podają nazwę zwierzęcia, a nauczyciel wpisuje do krzyżówki. Natomiast wykreślan-kę próbujemy rozwiązać na zasadzie odwzorowania – odszukujemy wspólnie z dziećmi poszczególne nazwy zwierząt.

Hasła z krzyżówki:1. NIEDŹWIEDŹ2. TYGRYS3. SOWA4. SĘP5. WILK6. LEW7. WAŻKA8. REKIN9. DELFIN10. KOT

HASŁO: DRAPIEŻNIK

Rozwiązanie wykreślanki:

N I E D Ź W I E D Ź P U C H A C ZM L W B Y I I S S O W KS S L Z O R Y UZ K C R K S D NO O Z Y Ó U R AŁ R U Ś Ł K A Ó Z P Ż M I J A W E A

Ł K P S T R Ą G

Co jada wilk?Zadaniem dzieci jest odnaleźć i pokolorować na karcie pracy nr 3 pożywienie wilka. W razie potrzeby odczytujemy jeszcze raz odpowiedni fragment bajki.

Łańcuch pokarmowy.Przed wykonaniem zadania nauczyciel tłumaczy dzieciom, co to jest łańcuch pokarmowy (patrz słowniczek trudnych pojęć). W karcie pracy nr 4 uczniowie łączą poszczególne obrazki, tak aby powstał łańcuch pokarmowy, w którym ostatnim ogniwem jest wilk.

PrzedszkolePakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

42. Czy drapieżniki drapią?

Czytamy z wilkiem.To zadanie dla przedszkolaków, które potrafią czytać i pisać. Z rozsypanki literowej na karcie pracy nr 5 należy ułożyć nazwy 3 zwierząt, na które poluje wilk. Poskładaj literki z koła w wyraz i dopasuj do odpowiedniego obrazka.

ZakończenieNa zakończenie dzieci kończą zdania:

‒ Na dzisiejszych zajęciach….. ‒ Wilk lubi jeść….. ‒ Łańcuch pokarmowy to……. ‒ Zdziwiłem się, że…… ‒ Wilk jest drapieżnikiem, ponieważ…..

Słowniczek trudniejszych pojęć:Łańcuch pokarmowy - szereg organizmów ustawionych w takiej kolejności, że każda poprzedzająca grupa (ogniwo) jest podstawą pożywienia następnej.

Wybrane pozycje z literatury:1. Stowarzyszenie dla Natury WILK: http://www.polskiwilk.org.pl/

Pakiet edukacyjny - W słow

ach kilku o wydrze, bobrze i w

ilku

„Czy drapieżniki drapią?” - karta pracy nr 1

9. 8.

3. 2. 1.

7. 4.

6. 5.

10.

Drapieżniki - krzyżów

ka

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

„Czy drapieżniki drapią?” - karta pracy nr 1

Drapieżniki - krzyżówka cd.

10.9.

8.

7.

6.

5.

4.

3.

2.

1.

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Które zwierzęta są drapieżnikami? W zestawie liter znajdź podane wyrazy i wykreśl je. Wyrazy zapisane są poziomo lub pionowo.

WILK MYSZOŁÓWWYDRA NIEDŹWIEDŹRYŚ PSTRĄGORZEŁ SZCZUPAKŻMIJA PUCHACZKUNA BORSUKSOKÓL LIS

„Czy drapieżniki drapią?” - karta pracy nr 2

N I E D Ź W I E D Ź

A K W P U C H A C Z

M L W I R S T B F U

Y I I S L G S O W K

S S L Z H K O R Y U

Z B K C C R K S D N

O O A Z D Y Ó U R A

Ł R J U I Ś Ł K A Ł

Ó Z K P Ż M I J A W

W E M A P E L Z Ż Y

N Ł O K P S T R Ą G

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Co jada wilk? Pokoloruj obrazki na których znajduje się pożywienie wilka

„Czy drapieżniki drapią?” - karta pracy nr 3

Pakiet edukacyjny - W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

Połącz ze sobą obrazki tak aby powstał łańcuch pokarmowy.

„Czy drapieżniki drapią?” - karta pracy nr 4

Paki

et e

duka

cyjn

y - W

słow

ach

kilk

u o

wyd

rze,

bob

rze

i wilk

u

I

ZDK

AN S

AW

CA

RO

Posk

łada

j obr

azek

z ko

ła w

wyr

az i

dopa

suj d

o od

powi

edni

ego

obra

zka.

„Czy

dra

pież

niki

dra

pią?

” - k

arta

pra

cy n

r 5