Upload
others
View
9
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
Temat: Przydawki, okoliczniki i dopełnienia wzbogacają wypowiedzenia Nauczyciel uczący: mgr Grażyna Dettlaff Przedmiot : język polski Klasa: 6b Termin: 7 maja 2018 Cele lekcji: Cel główny: Doskonalenie kompetencji komunikacyjnych i językowych w zakresie składni Cele szczegółowe: Uczeń : - zna i rozumie , czym są podstawowe części zdania, - poprawnie stosuje poznane pojęcia, - wskazuje poszczególne części zdania w omawianych zdaniach, - uzupełnia poprawnie tekst z luką, - tworzy wyrażenia, - dostrzega wartość bogacenia słownictwa. Metody:
o praca z tekstem, o pogadanka, o rozmowa kierowana, o zabawa edukacyjna, o działania praktyczne z interaktywną tablicą.
Środki dydaktyczne: o plansza informacyjne; o karty pracy dla uczniów; o tabliczki z nazwami części zdania; o ćwiczenia interaktywne ( www.epodreczniki.pl ); o tablica interaktywna.
Wykorzystano film : https://www.youtube.com/watch?v=SnR4ydl9jJY1) Literatura pomocnicza:
Bąk Piotr, Gramatyka języka polskiego, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1998.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji, podanie celu lekcji. 2. Rozdanie uczniom kart informacyjnych z definicjami części zdania. Faza realizacyjna 1.Na środek klasy wychodzi uczeń i otrzymuje tabliczkę z napisem „orzeczenie”. Prosi do siebie kolegę , przywołują go odpowiednim pytaniem - kto? co?. Kolega ten otrzymuje tabliczkę „podmiot” i pyta o orzeczenie właściwym pytaniem - co robi? co się z nim dzieje?
2.Uczniowie z pomocą nauczyciela przypominają pojęcie zdania pojedynczego nierozwiniętego, czyli takiego, które zawiera podmiot i orzeczenie lub samo orzeczenie. Przypominają sobie także, co to są podmiot i orzeczenie.
3.Uczniowie wykonują ćwiczenia z zasobów e-podręcznika kl.6 na tablicy interaktywnej:
http://www.epodreczniki.pl oraz inne.
Ćwiczenie 1.
Oto menu z restauracji „Pod Złotym Kurem”. Zakreśl w nim fioletowym kolorem określenia rzeczowników.(Uczniowie na tablicy interaktywnej przeciągają kursor z kolorem na właściwe wyrazy.)
Żurek żytni na zakwasie Wół na pastwisku
Befsztyk z polędwicy Smażony dorsz w cieście piwnym
Makaronowe gniazda z bananami Jabłkowy psikus
Płonące lody Barszcz czerwony
Borowiki na zakwasie Śledź po cygańsku
Pieczeń z szynki w sosie własnym Biała dama
Ćwiczenie 2. Połącz w pary i utwórz związki wyrazowe. (Uczniowie przeciągają kursorem na tablicy odpowiednie wyrazy.)
środek Augiasza
stajnia Ariadny
pierniki judaszowe
nić bazyliszkowy
grosz Dejaniry
wzrok wdowi
srebrniki toruńskie
szata złoty
(złoty środek, stajnia Augiasza, toruńskie pierniki, nić Ariadny, wdowi grosz, bazyliszkowy wzrok, judaszowe
srebrniki, szata Dejaniry)
Wyjaśnij , co oznaczają utworzone wyrażenia i skąd pochodzą (Biblia, mitologia grecka, warszawskie
legendy)
Ćwiczenie 3. Ułóż i zapisz na tablicy interaktywnej lub w zeszycie dwa zdania pojedyncze z wybranymi związkami
wyrazowymi z poprzedniego ćwiczenia.
Ćwiczenie 4. Uzupełnij zdania przydawkami .(Uczniowie przeciągają i upuszczają elementy w odpowiednie miejsca.)
…………………….. myśli chodzą mi pogłowie.(głupie)
Mam przecież dwie………………. ręce.(lewe)
Zagrałem w ………………….karty.(otwarte)
To było naprawdę…………………. nićmi szyte. (grubymi)
Wcześniej zapiąłem wszystko na …………………….guzik.(ostatni)
Otwarte, grubymi, lewe, głupie, ostatni
Uczniowie uzupełniają w zeszycie informacje o przydawce: - co to jest przydawka? - co określa w zdaniu? - na jakie pytanie odpowiada? - czym jest wyrażana?
Ćwiczenie 5. Zakreśl w przysłowiach na zielono określenia czasownika. Zadaj pytanie . (Uczniowie na tablicy
interaktywnej przeciągają kursor z kolorem na właściwe wyrazy.)
Wiek nie chroni przed głupotą .(……………………….)
Wszystkie drogi prowadzą do Pekinu (…………………)
Przymus gorzko smakuje(…………)
Przed dobrocią i gwiazdy chylą głowy(…………..)
Lenie zawsze mają święto(……………..)
Przedstawienie na tablicy interaktywnej informacji o dopełnieniu.
Nauczyciel uruchamia filmik o okoliczniku.
https://www.youtube.com/watch?v=SnR4ydl9jJY1)
Dopełnienie to część zdania najczęściej
określająca czasownik; odpowiada na pytania
przypadków zależnych - wszystkich
przypadków oprócz mianownika i
wołacza(kogo ? czego? komu? czemu? kogo?
co? z kim z czym? o kim ? o czym?); może być
wyrażone rzeczownikiem, zaimkiem lub
wyrażeniem przyimkowym
Okolicznik to część zdania ,która określa w zdaniu
czasownik; odpowiada na pytania: jak ?gdzie? kiedy?
po co? dlaczego? pod jakim warunkiem? mimo co?
itp.; może być wyrażony przysłówkiem,
rzeczownikiem, wyrażeniem przyimkowym,
zaimkiem.
Ćwiczenie 5. Powiedz, w których zdaniach występują dwa okoliczniki. Zaznacz je kolorem. (Uczniowie na tablicy
interaktywnej przeciągają kursor z kolorem na właściwe wyrazy.)
Daria maluje obrazy szybko i pięknie.
Daniel zachwyca nas swoimi mądrymi wypowiedziami.
W poniedziałek Zuzia przybiegła do szkoły z dobrą nowiną.
Paulinka mówiła dziś długo o swoim kłopocie.
Natalka wolno przysunęła sobie krzesło
Paweł został zaproszony na urodziny przez Maję.
Ćwiczenie 6.
Napisz o dowolnym koledze lub koleżance ze swojej klasy miłe zdanie, w którym użyjesz dwóch
okoliczników lub dwóch dopełnień. (Uczniowie zapisują wypowiedzenia na tablicy interaktywnej lub
w zeszycie).
Faza podsumowująca
Uzupełnij zdania odpowiednimi określeniami, które będą odpowiadać na pytania zapisane w
nawiasach.(kata pracy oraz interaktywne ćwiczenie na tablicy)
………………………wydarzyła się …………………….historia.(gdzie?kiedy?jaka?)
………………………piłkarze……………… wygrali.(jacy?kiedy?z kim?gdzie?)
Kobieta …………….przebyła………………………….(skąd?jaką ?co ?dokąd?
Zadanie dodatkowe:Uczniowie mogą jeszcze raz wykonać dramę , dobierając się w „związki wyrazowe” i
rozbudowując w ten sposób zdania pojedyncze)
Zadanie pracy domowej
Wybierz jedno ze zdjęć i opisz w kilku zdaniach w zeszycie przedstawioną na wybranej fotografii sytuację.
W zdaniach swojego opisu wskaż podmioty, orzeczenia, przydawki, dopełnienia i okoliczniki.
http://www.epodreczniki.pl