19
1 | Strona Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL Etap edukacyjny : IV Poziom: zaawansowany (B1+) Czas lekcji : 45+45 minut Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna Temat: Części ciała i podstawowe informacje o funkcjonowaniu organizmu człowieka Cele lekcji w języku słuchacza : 1. Potrafię wymienić części ciała człowieka i zastosować poznane słownictwo w zdaniach. 2. Znam nazwy układów funkcjonujących w organizmie człowieka. 3. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym na temat układu trawiennego człowieka. 4. Potrafię dopasować słowa do definicji. 5. Potrafię zabrać głos w dyskusji na temat transplantacji organów ludzkich. 6. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym na temat funkcjonowania układu oddechowego człowieka. Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy: 1. Czynności porządkowo-organizacyjne 2. Podanie i objaśnienie celów lekcji- 5minut 3. Słuchacze oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=mc5Wq0offG i powtarzają na głos słownictwo związane z częściami ciała człowieka. Nauczyciel koryguje wymowę i intonację słuchaczy. -10 minut 4. Słuchacze otrzymują obrazek przedstawiający ciało człowieka i muszą nazwać oznaczone na nim części ciała (zewnętrzne i wewnętrzne). -5 minut 5. Słuchacze wykonują ćwiczenie leksykalne typu prawda-fałsz związane z częściami ciała człowieka.-5 minut 6. Słuchacze wykonują ćwiczenie leksykalne, w którym mają za zadanie pogrupować słowa według kategorii. Ćwiczenie dotyczy organów wchodzących w skład poszczególnych układów funkcjonujących w organizmie człowieka. -5 minut

Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący ......Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań Virginia Evans, Jenny Dooley, On Screen, pre-intermediate

  • Upload
    others

  • View
    11

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

  • 1 | S t r o n a

    Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: zaawansowany (B1+)

    Czas lekcji : 45+45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Części ciała i podstawowe informacje o funkcjonowaniu organizmu człowieka

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię wymienić części ciała człowieka i zastosować poznane słownictwo w zdaniach.

    2. Znam nazwy układów funkcjonujących w organizmie człowieka.

    3. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym na temat układu trawiennego człowieka.

    4. Potrafię dopasować słowa do definicji.

    5. Potrafię zabrać głos w dyskusji na temat transplantacji organów ludzkich.

    6. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym na temat funkcjonowania układu

    oddechowego człowieka.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji- 5minut

    3. Słuchacze oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=mc5Wq0offG i powtarzają na głos

    słownictwo związane z częściami ciała człowieka. Nauczyciel koryguje wymowę i intonację słuchaczy.

    -10 minut

    4. Słuchacze otrzymują obrazek przedstawiający ciało człowieka i muszą nazwać oznaczone na nim

    części ciała (zewnętrzne i wewnętrzne). -5 minut

    5. Słuchacze wykonują ćwiczenie leksykalne typu prawda-fałsz związane z częściami ciała

    człowieka.-5 minut

    6. Słuchacze wykonują ćwiczenie leksykalne, w którym mają za zadanie pogrupować słowa według

    kategorii. Ćwiczenie dotyczy organów wchodzących w skład poszczególnych układów funkcjonujących

    w organizmie człowieka. -5 minut

    https://www.youtube.com/watch?v=mc5Wq0offG

  • 2 | S t r o n a

    7. Słuchacze dopasowują poszczególne części ciała człowieka do ich angielskiej definicji.

    Nauczyciel monitoruje pracę słuchaczy i udziela wskazówek.- 20 minut.

    8. Słuchacze czytają tekst na temat układu trawiennego człowieka i wykonują ćwiczenie typu

    prawda fałsz.- 10 minut

    9. Słuchacze oglądają video na temat funkcjonowania układu oddechowego człowieka

    https://www.youtube.com/watch?v=VseZ4fvJxu0 i wykonują quiz.-10 minut

    10. Praca w parach. Słuchacze czytają tekst na temat transplantacji organów ludzkich i biorą udział

    w dyskusji . Następnie dzielą się swoją opinią na forum.- 15 minut.

    11. Zadanie domowe: słuchacze mają za zadanie obejrzeć 2 filmy: jeden na temat funkcjonowania

    mózgu : https://www.youtube.com/watch?v=DGLypr2kCLk oraz drugi na temat funkcjonowania

    układu nerwowego człowieka https://www.youtube.com/watch?v=RWstNQCo3Rk i przygotować się do

    dyskusji. –objaśnienie 5 minut

    Literatura:

    Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    Virginia Evans, Jenny Dooley, On Screen, pre-intermediate , Wydawnictwo Express Publishing

    Oxford English Language Dictionary

    Przykładowe ćwiczenia:

    Dopasuj słowa do definicji:

    NERVE, HORMONE , ANKLE, SPINAL CORD, ALIMENTARY CANAL, ARTERY ,

    ARMPIT, BLADDER, EXCRETION, BLOOD, TISSUE, BONE, BOWELS, BREAST,

    CHEEK, LARYNX, CHIN, EYE, EYEBROW, PANCREAS, FACE, FINGER, ABDOMEN,

    FIST, FLESH, CALF, FOREHEAD, HAIR, HEART, ARM, KIDNEY, LIVER, GLAND,

    LUNG, MUSCLE, SKULL, TENDON, THROAT, VEIN, EYELID, BRAIN

    https://www.youtube.com/watch?v=VseZ4fvJxu0https://www.youtube.com/watch?v=DGLypr2kCLkhttps://www.youtube.com/watch?v=RWstNQCo3Rk

  • 3 | S t r o n a

    1. ……………………...the part of the body of a vertebrate containing the digestive and reproductive

    organs; the belly.

    2. ……..……………….the joint connecting the foot with the leg

    3. ……………………..the whole passage along which food passes through the body from mouth to

    anus during digestion.

    4. ………………………each of the two upper limbs of the human body from the shoulder to the hand

    5. …………..…………… a hollow under the arm at the shoulder.

    6. ……………………….. a muscular membranous sac in the abdomen which receives urine from the

    kidneys and stores it for excretion.

    7. …………..……………(in living organisms and cells) the process of eliminating or expelling waste

    matter

    8. ……...………………. the red liquid that circulates in the arteries and veins of humans and other

    vertebrate animals, carrying oxygen to and carbon dioxide from the tissues of the body.

    9. ……..……………….. any of the pieces of hard whitish tissue making up the skeleton in humans and

    other vertebrates.

    10. ………..……………..the part of the alimentary canal below the stomach; the intestine

    11. ……….……………...an organ of soft nervous tissue contained in the skull of vertebrates, functioning

    as the coordinating centre of sensation and intellectual and nervous activity

    12. ……..………………either of the two soft, protruding organs on the upper front of a woman's body

    which secrete milk after childbirth

    13. ……..……………….. the fleshy part at the back of a person's leg below the knee

    14. ……….…………….. either side of the face below the eye

    15. ……...……………….the protruding part of the face below the mouth, formed by the apex of the

    lower jaw

    16. …….…………………each of a pair of globular organs in the head through which people and

    vertebrate animals see, the visible part typically appearing almond-shaped in animals with eyelids.

    17. ……..……………….. the strip of hair growing on the ridge above a person's eye socket

    18. ……………………….each of the upper and lower folds of skin which cover the eye when closed.

    19. ……………………….. the front part of a person's head from the forehead to the chin, or the

    corresponding part in an animal.

    20. ……..……………….. each of the four slender jointed parts attached to either hand (or five, if the

    thumb is included)

    21. ………………………a person's hand when the fingers are bent in toward the palm and held there

    tightly, typically in order to strike a blow or grasp something

  • 4 | S t r o n a

    22. …….……………….. the soft substance consisting of muscle and fat that is found between the skin and

    bones of an animal or a human

    23. …...…………………the part of the face above the eyebrows

    24. ……………………….any of the fine threadlike strands growing from the skin of humans, mammals,

    and some other animals

    25. ….…………………….a hollow muscular organ that pumps the blood through the circulatory system

    by rhythmic contraction and dilation. In vertebrates there may be up to four chambers (as in humans),

    with two atria and two ventricles-

    26. ………………………..a regulatory substance produced in an organism and transported in tissue

    fluids such as blood or sap to stimulate specific cells or tissues into action

    27. ….…………………….each of a pair of organs in the abdominal cavity of mammals, birds, and

    reptiles, excreting urine.

    28. …….………………….the hollow muscular organ forming an air passage to the lungs and holding the

    vocal cords in humans and other mammals; the voice box.

    29. ………………………..a large lobed glandular organ in the abdomen of vertebrates, involved in many

    metabolic processes.

    30. …….…………………..an organ in the human or animal body which secretes particular chemical

    substances for use in the body or for discharge into the surroundings.

    31. ………………………..each of the pair of organs situated within the rib cage, consisting of elastic

    sacs with branching passages into which air is drawn, so that oxygen can pass into the blood and

    carbon dioxide be removed.

    32. ……………………… a band or bundle of fibrous tissue in a human or animal body that has the

    ability to contract, producing movement in or maintaining the position of parts of the body.

    33. …..……………………….(in the body) a whitish fiber or bundle of fibers that transmits impulses of

    sensation to the brain or spinal cord, and impulses from these to the muscles and organs.

    34. ……..……………………a large gland behind the stomach which secretes digestive enzymes into the

    duodenum. Embedded in the pancreas are the islets of Langerhans, which secrete into the blood the

    hormones insulin and glucagon.

    35. …………………………..a framework of bone or cartilage enclosing the brain of a vertebrate; the

    skeleton of a person's or animal's head.

    36. ……..…………………….the cylindrical bundle of nerve fibers and associated tissue which is

    enclosed in the spine and connects nearly all parts of the body to the brain, with which it forms the

    central nervous system.

    37. ……………………………a flexible but inelastic cord of strong fibrous collagen tissue attaching

    a muscle to a bone

    38. ………………………..the passage which leads from the back of the mouth of a person or animal

    39. ….……………………. any of the distinct types of material of which animals or plants are made,

    consisting of specialized cells and their products.

  • 5 | S t r o n a

    40. ………………………..any of the tubes forming part of the blood circulation system of the body,

    carrying in most cases oxygen-depleted blood toward the heart.

    41. ………………………..any of the muscular-walled tubes forming part of the circulation system by

    which blood (mainly that which has been oxygenated) is conveyed from the heart to all parts of the

    body

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

  • 1 | S t r o n a

    Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: zaawansowany (B1 +)

    Czas lekcji : 45+45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Rodzaje dzieł sztuki –poznanie i wykorzystanie w kontekście słownictwa związanego

    ze sztuką.

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię określić rodzaje dzieł sztuki.

    2. Potrafię opisywać artystów i ludzi związanych ze sztuką.

    3. Znam nazwy materiałów artystycznych i miejsc związanych ze sztuką.

    4. Znam czasowniki związane z wykonywaniem dzieł sztuki i potrafię je zastosować w zdaniach .

    5. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym dotyczącym sztuki rzeźbiarskiej.

    6. Potrafię dopasować słowa do definicji.

    7. Potrafię zabrać głos w dyskusji na temat fałszerstwa dzieł sztuki.

    8. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym dotyczącym malowania portretów oraz

    na temat życia włoskiego malarza Michelangelo Caravaggio.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    Czynności porządkowo-organizacyjne.

    Podanie i objaśnienie celów lekcji.-5 minut

    Słuchacze oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=iDsWkGAX5Oc na temat malowania

    portretów i odpowiadają na pytania.-10 minut

    Słuchacze otrzymują materiały ze słownictwem związanym ze sztuką i czytają po kolei na głos

    fragmenty tekstu, aby wykonać następnie ćwiczenia leksykalne:

    -ćwiczenie pierwsze dotyczy uzupełniania tekstu z lukami związanego z życiem angielskiego malarza

    John’a Constable

    -ćwiczenie drugie to zadanie typu wielokrotny wybór z zastosowaniem nowego słownictwa w zdaniach.-

    20 minut

    https://www.youtube.com/watch?v=iDsWkGAX5Oc

  • 2 | S t r o n a

    Słuchacze czytają tekst na temat sztuki rzeźbiarskiej i wykonują ćwiczenie typu prawda fałsz-

    10 minut

    Słuchacze oglądają video na temat życia włoskiego malarza Michelangelo Caravaggio

    https://www.youtube.com/watch?v=1KcdgFxmnb4 i odpowiadają na pytania związane z filmem.

    20 minut

    Słuchacze czytają tekst na temat fałszerstwa w dziejach historii sztuki , po czym biorą udział

    w dyskusji na temat fałszerstwa dzieł sztuk.i -20 minut. Ćwiczenie rozpoczyna się od pracy parach,

    a następnie słuchacze prezentują swoje opinie na forum.

    Zadanie domowe: słuchacze mają za zadanie obejrzeć film o Wincencie Van Gogh’u

    https://www.youtube.com/watch?v=FvWHOj79vrw i napisać krótkie streszczenie na temat życia artysty.

    -5 minut –objaśnienie

    Literatura:

    Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    Virginia Evans, Jenny Dooley, On Screen, pre-intermediate , Wydawnictwo Express Publishing

    Oxford English Language Dictionary

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

    https://www.youtube.com/watch?v=1KcdgFxmnb4https://www.youtube.com/watch?v=FvWHOj79vrw

  • 1 | S t r o n a

    Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: średnio zaawansowany (B1)

    Czas lekcji : 45 +45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Okresy historyczne i podstawowe pojęcia związane z historią.

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię podać nazwy okresów historycznych.

    2. Potrafię nazwać ludzi z różnych okresów historycznych.

    3. Znam nazwy związane z wydarzeniami historycznymi.

    4. Znam nazwy czasowników związanych z historią i potrafię je zastosować w zdaniach.

    5. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym dotyczący pracy dzieci w czasach

    wiktoriańskich.

    6. Potrafię dopasować słowa do definicji.

    7. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym na temat życia królowej Wiktorii.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne.

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji.-5minut

    3. Słuchacze oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=2JPIk0bijPc, w którym prezentowane

    jest słownictwo związane ze średniowieczem, a następnie powtarzają wyrazy za lektorem oraz biorą

    udział w grze językowej. -20 minut

    4. Słuchacze otrzymują materiały ze słownictwem związanym z historią a następnie

    wykonują ćwiczenia leksykalne.-30 minut

    -ćwiczenie pierwsze dotyczy podania męskich odpowiedników tytułów i funkcji związanych z dworem

    królewskim i cesarskim.

    -ćwiczenie drugie dotyczy uzupełniania tekstu z lukami odnoszącego się do różnych epok historycznych.

    -ćwiczenie trzecie dotyczy odgadnięcia nazwy epoki na podstawie opisu

    5. Słuchacze czytają tekst na temat pracy dzieci w czasach wiktoriańskich i dopasowują nagłówki

    do fragmentów tekstu.- 15 min

    https://www.youtube.com/watch?v=2JPIk0bijPc

  • 2 | S t r o n a

    6. - Słuchacze oglądają fragment filmu o życiu królowej Wiktorii

    https://www.youtube.com/watch?v=wEOtVXydiEI i rozwiązują quiz oraz biorą udział w dyskusji na

    temat życia w czasach wiktoriańskich. 20 minut

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

    https://www.youtube.com/watch?v=wEOtVXydiEI

  • 1 | S t r o n a

    Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: zaawansowany (B1+)

    Czas lekcji : 45+45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Podstawowe pojęcia związane z ekologią i środowiskiem naturalnym

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię podać angielskie odpowiedniki polskich pojęć związanych z ekologią i środowiskiem

    naturalnym, zanieczyszczeniem i odpadami, składowaniem i pozbywaniem się odpadów .

    2. Znam nazwy czasowników związanych z ekologią i potrafię je zastosować w zdaniach.

    3. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym na temat zasobów energii.

    4. Potrafię dopasować słowa do definicji

    5. Potrafię zabrać głos w dyskusji na temat energii nuklearnej .

    6. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym na temat odnawialnych źródeł energii

    oraz ekologii.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji- 5minut

    3. Rozgrzewka językowa: burza mózgów : praca w grupach :słuchacze mają 5 minut na napisanie

    słów związanych z ekologią. Grupa, która zgromadzi najwięcej słów wygrywa.

    4. Słuchacze oglądają video związane z tematyką ekologii

    https://www.youtube.com/watch?v=aqEuHo1ITzg. Po obejrzeniu filmu nauczyciel prosi poszczególne

    osoby o skomentowanie filmu. -10 minut

    5. Słuchacze wykonują ćwiczenia leksykalne, które polegają na: -20 minut

    połączeniu słów tak, aby powstały wyrażenia związane z ochroną środowiska

    uzupełnianiu brakujących słów (liczba kresek odpowiada liczbie brakujących słów)

    znalezieniu w diagramie 8 słów związanych z ochroną środowiska

    6. Słuchacze czytają tekst na temat zasobów energii i uzupełniają tekst z lukami.- 10 minut

    https://www.youtube.com/watch?v=aqEuHo1ITzg

  • 2 | S t r o n a

    7. Słuchacze oglądają video https://www.youtube.com/watch?v=AzxavmWF7 na temat

    odnawialnych źródeł energii, a po jego obejrzeniu przedstawiają swoją własną opinię na ten temat.

    (10 minut)

    8. Słuchacze czytają tekst na temat energii nuklearnej i wykonują ćwiczenia typu prawda fałsz.

    (20 minut)

    9. Praca w parach. Słuchacze biorą udział w dyskusji na temat energii nuklearnej . Następnie dzielą

    się swoją opinią na forum. ( 10 minut)

    10. Zadanie domowe: słuchacze mają za zadanie przeczytać tekst o pierwszej turbinie wiatrowej oraz

    przygotować krótką informację w języku angielskim o wybranym polskim naukowcu i jego odkryciu.

    (5 minut)

    Literatura:

    Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    Virginia Evans, Jenny Dooley, On Screen, pre-intermediate , Wydawnictwo Express Publishing

    Oxford English Language Dictionary

    Przykładowe ćwiczenia:

    1. Read the text and decide whether the sentences are true (T) or false (F):

    Nuclear power

    Before the Chernobyl disaster in 1986, there had been more proponents than opponents of nuclear

    power. However, this shocking event has changed people’s attitudes and increased opposition

    to fission.

    Supporters of nuclear power claim that mankind cannot do without this cheap sources of energy. They

    argue that many countries could not afford to rely on costly oil gas and coal. Besides, these traditional

    resources are already scarce and not generally available. Atomic energy, on the other hand, is

    abundant. It provides about one fourth of the world’s energy and for that reason alone it would be

    irrational to reject it.

    There is one more strong argument for nuclear energy: it is clean in comparison with coal and oil

    which pollute the natural environment by adding carbon dioxide to the atmosphere. According to some

    estimates, the burning of fossil fuel may lead to profound climatic changes, including an ice-free

    Arctic.

    Critics of nuclear power have equally convincing arguments. First of all, they do not agree that fission

    is a ‘clean’ source of energy. On the contrary, they point out that thermal pollution and radiation are

    https://www.youtube.com/watch?v=AzxavmWF7

  • 3 | S t r o n a

    the principal environmental threats. In fact, nuclear power plants cast off more waste heat than any

    other heating plant. What is even worse, it is very deal with radioactive waste products which can last

    even for thousands of years. As one energy analyst put it, when something is discharged into the

    environment, it does not simply disappear, no matter whether it is buries or stored.

    The opponents of nuclear power also strongly criticize the claim that fission is cheap. In fact, it is very

    expensive since a single safety facility costs billions of dollars. It is also expensive in a moral sense.

    After the Chernobyl catastrophe, no one had any doubts that the total cost for atomic energy in terms of

    life lost far outweighed the total benefits.

    According to many people, reliance on nuclear power is extremely risky. Acceptance of atomic energy

    inevitably leads to the spread of nuclear weapons and there is no guarantee that a nuclear bomb or

    other dangerous materials will not get into the hands of ignoramuses or terrorists.

    There is also a danger that some natural factor, for instance an earthquake, may bring about a nuclear

    catastrophe. The tragedy at Chernobyl has also demonstrated that an accident in a nuclear plant is

    very plausible. Governments, on the other hand, do everything to avoid expensive shutdowns.

    Some people believe that mankind should look for other forms of power, for example solar energy

    which is cheap and environmentally safe. However, solar power, provides only 8 per cent of the

    world’s energy and it is still too early to replace fission with its alternative.

    It seems that in spite of many objections to nuclear power, mankind cannot renounce it altogether.

    Therefore, people should concentrate their efforts to assure its safety. The best way is international

    legislation requiring that all nuclear plants should be located in remote areas and the reactors sited

    deep enough underground so that even the worst accident would not discharge radioactive substances

    into the atmosphere. The existing above ground reactor should be protected by reliable containment

    structures and guarded by special squads. Only if these conditions are fulfilled, will people feel safe .

    Adapted from : Małgorzata Cieślak, Repetytorium tematyczno-leksykalne 2, Wydawnictwo Wagros

    1. The numbers of proponents and opponents of nuclear power have always been the same…..

    2. Supporters of nuclear power claim nuclear energy is indispensable…..

    3. According to them countries many countries could afford to rely on fossil fuel……

    4. According to supporters of nuclear energy traditional resources are already abundant. ….

    5. Fossil fuel pollutes the natural environment by adding carbon dioxide to the atmosphere .

    6. The burning of fossil fuel may lead to slight climatic changes…….

    7. Opponents of nuclear energy consider fission as a ‘clean’ source of energy …..

    8. They think that nuclear power may cause principal environmental threats …..

    9. According to opponents of nuclear energy nuclear power plants cast off more waste heat than

    any other heating plant…

  • 4 | S t r o n a

    10. Radioactive waste products can last even for hundreds of years. …

    11. According to some people fission does not cost a lot of money. …

    12. In a nuclear plant safety facility costs million of dollars…..

    13. According to many people reliance on nuclear power is hazardous. …

    14. Atomic energy may have disastrous consequences…..

    15. According to some people some natural disasters may bring about a nuclear catastrophe….

    16. You can always rely on safety systems in many plants……

    17. Governments do everything to stop expensive shutdowns. …

    18. Solar energy is always environmentally safe….

    19. Fission can be easily replaced with other forms of power….

    20. People should make an effort to assure the safety of nuclear power. …

    21. According to some people nuclear plants should be located in distant places…..

    22. Reliable containment structures should be guarded by professionals. …

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

  • 1 | S t r o n a

    Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: zaawansowany (B1+)

    Czas lekcji : 45+45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Podstawowe pojęcia z zakresu astronomii.

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię podać angielskie odpowiedniki polskich pojęć związanych ze wszechświatem

    i badaniami kosmicznymi.

    2. Potrafię zastosować w zdaniach czasowniki związane z astronomią.

    3. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym na temat podróży kosmicznych oraz faz

    księżyca.

    4. Potrafię dopasować pojęcia związane z astronomią do definicji.

    5. Potrafię uzupełnić tekst na temat naszej galaktyki wyrażeniami z ramki.

    6. Potrafię zabrać głos w dyskusji na temat podróży kosmicznych.

    7. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym temat jednego z najbardziej

    rozpoznawanych symboli Anglii –Stonehenge.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji-5 minut

    3. Słuchacze oglądają fragment filmu związanego z tematyką astronomii

    https://www.youtube.com/watch?v=xwSQVSlccCg- 15 minut

    4. Po obejrzeniu filmu słuchacze wykonują ćwiczenie typu prawda fałsz a następnie nauczyciel

    prosi poszczególne osoby o skomentowanie filmu. -10 minut

    5. Słuchacze wykonują ćwiczenia leksykalne, które polegają na: -15 minut

    uzupełnieniu tekstu wyrażeniami z ramki

    uporządkowaniu zdań mówiących o teorii wielkiego wybuchu w logiczny tekst

    znalezieniu w diagramie 9 słów związanych z kosmosem-

    https://www.youtube.com/watch?v=xwSQVSlccCg-

  • 2 | S t r o n a

    6. Słuchacze czytają tekst na temat faz księżyca i uzupełniają zdania.- 10 minut

    7. Słuchacze oglądają fragment filmu https://www.youtube.com/watch?v=W0O-JS8SAPQ na temat

    teorii Wielkiego Wybuchu, a po jego obejrzeniu przedstawiają swoją własną opinię na ten temat. (15

    minut)

    8. Słuchacze czytają tekst na temat podróży kosmicznych i wykonują ćwiczenia typu prawda fałsz.

    (10 minut)

    9. Praca w parach. Słuchacze biorą udział w dyskusji na temat podróży kosmicznych. Następnie

    dzielą się swoją opinią na forum. ( 5 minut)

    10. Zadanie domowe: słuchacze mają za zadanie obejrzeć film

    https://www.youtube.com/watch?v=LsRfwGj5s- i przygotować się do dyskusji na temat jednego

    z najbardziej rozpoznawanych symboli Anglii -Stonehenge- objaśnienie (5 minut)

    Przykładowe zadanie:

    Przeczytaj tekst i zdecyduj, czy poniższe zdania są zgodne z jego treścią T, czy nie F

    Space travel has fascinated people for hundreds of years and inspired numerous writers to create

    imaginary tales of voyages to the moon and space exploration. After decades of observing the stars and

    planets through increasingly advanced telescopes and numerous attempts to build spacecraft, scientists

    finally sent the first satellite into the space.

    In October 1957, the Russian successfully put the Sputnik satellite into orbit around the Earth. It travelled

    around the Earth in just over 95 minutes. Soon after this, the Sputnik 2 was launched, this was also an

    unmanned satellite but it carried a special passenger, a dog named Laika, the first creature to leave the

    Earth and go into space. Unfortunately, Laika died during the flight but the Russians kept Laika’s look

    alike on standby and when the satellite returned they took photographs with the second dog. In 1958 the

    Americans launched their first satellite.

    The main aim of these initial space missions was to explore the Moon and a number of unmanned Russian

    and American space probes were sent there to take pictures and complete various tests. Then, on the 20th

    July, the first humans landed on the Moon. Neil Amstrong, flight commander of the Apollo 11, stepped

    onto the Moon’s surface and uttered words that have become the most famous quotations ever : ‘That’s

    one small step for a man, one giant leap for mankind.’

    Further missions to the Moon followed and in 1971 the crew of Apollo 15 drove the very first vehicle on

    the Moon, the so called Lunar Rover. There was further tests and significant developments in the

    construction and launch of space shuttles, space stations and reusable manned spacecraft.

    https://www.youtube.com/watch?v=W0O-JS8SAPQhttps://www.youtube.com/watch?v=LsRfwGj5s-

  • 3 | S t r o n a

    However, attempts at space exploration have not always been successful. The Apollo 13 mission nearly

    ended in disaster when part of the spacecraft was damaged in an explosion on the way to the Moon.

    Other astronauts were less lucky, and in 1986 the American space shuttle Challenger blew up, just 75

    second after its launch, killing all seven members of the crew. Seventeen years later, the Columbia space

    shuttle broke into pieces, again killing seven astronauts. Space exploration came to a sudden halt.

    Adapted from : Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    1. According to the text space travel has fascinated people for thousands of years. ……

    2. First people observed the stars and planets through telescopes and then they build

    spacecraft………

    3. The first passenger who travelled into space was an animal …………………….

    4. Russian pretended that Laika hadn’t died during the flight. ……………………..

    5. The main aim of initial space mission was to explore the Moon………………………..

    6. It was Russian who first stepped onto Moon’s surface…………………………….

    7. There were no further mission since then…..

    8. Attempts at space exploration have not always ended successfully………………..

    9. The Apollo 13 mission has ended in disaster………………………………………..

    10. The astronauts who had travelled in the American space shuttle Challenger survived the mission

    …………….

    11. Seven astronauts travelling in the Columbian space shuttle were killed because the shuttle had

    broken into pieces…………………

    Literatura:

    Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    Virginia Evans, Jenny Dooley, On Screen, pre-intermediate , Wydawnictwo Express Publishing

    Oxford English Language Dictionary

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

  • Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: średnio zaawansowany (B1)

    Czas lekcji : 45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Podstawowe pojęcia związane z chemią

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię podać angielskie odpowiedniki podstawowych pierwiastków chemicznych

    2. Potrafię nazwać wyposażenie laboratorium chemicznego.

    3. Znam nazwy czasowników związanych z chemią i potrafię je zastosować w zdaniach.

    4. Potrafię dopasować słowa do definicji .

    5. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym w którym prezentowane są podstawowe

    definicje związane z chemią.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji.-5 minut

    3. Słuchacze otrzymują materiały ze słownictwem związanym z chemią a następnie wykonują

    ćwiczenia leksykalne. 20 minut .

    Ćwiczenia dotyczą:

    znajdowania w diagramie 15 nazw pierwiastków chemicznych

    łączenia wyrazów tak, aby utworzyć wyrażenia związane z chemią

    4. Słuchacze oglądają film https://www.youtube.com/watch?v=WrtlvR8eIb0

    w którym prezentowane są definicje związane z chemią, a następnie rozwiązują quiz. -15 minut.

    5. Zadanie domowe: słuchacze mają za zadanie znaleźć informację w Internecie na temat pracy

    naukowej Marii Curie Skłodowskiej i przygotować krótką wypowiedź w języku obcym - objaśnienie

    zadania- 5 minut

    Literatura:

    Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    Oxford English Language Dictionary

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

    https://www.youtube.com/watch?v=WrtlvR8eIb0

  • Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: podstawowy (A2 )

    Czas lekcji : 45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Części samochodu

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię zastosować w kontekście nazwy zewnętrznych i wewnętrznych części samochodu.

    2. Potrafię dopasować słowa do definicji.

    3. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym na temat budowy samochodu.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji.-5 minut

    3. Słuchacze oglądają film https: https://www.youtube.com/watch?v=uW3klOgdnTY

    w którym prezentowane są części samochodu, a następnie rozwiązują quiz -15 minut

    4. Słuchacze otrzymują materiał przedstawiający ilustrację samochodu wraz z wyszczególnionymi

    jego częściami i czytają po kolei na głos fragmenty tekstu a następnie

    wykonują ćwiczenia leksykalne. Ćwiczenia dotyczą: - 20 minut

    łączenia wyrazów tak, aby utworzyć wyrażenia związane z częściami samochodu

    określania części zewnętrznych i wewnętrznych samochodu

    dopasowywania słów do definicji

    5. Zadanie domowe: słuchacze mają znaleźć informację w Internecie na temat swojej ulubionej

    marki samochodowej i przygotować krótkie streszczenie- objaśnienie zadania- 5 minut

    Literatura:

    Ruth Gairns and Stuart Redman- Oxford Word Skills, intermediate, wyd. Oxford University Press

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

    https://www.youtube.com/watch?v=uW3klOgdnTY

  • Scenariusz lekcji z języka angielskiego wykorzystujący elementy metody CLIL

    Etap edukacyjny : IV

    Poziom: średnio zaawansowany (B1)

    Czas lekcji : 45 minut

    Metody : podejście komunikacyjne, elementy metody CLIL, metoda kognitywna

    Temat: Przygotowywanie potraw-podstawowe pojęcia

    Cele lekcji w języku słuchacza :

    1. Potrafię zastosować słownictwo związane z przygotowywaniem potraw w zdaniach.

    2. Potrafię nazwać składniki potraw.

    3. Znam nazwy czasowników związanych z przygotowywaniem potraw i potrafię je zastosować w

    zdaniach

    4. Potrafię słuchać ze zrozumieniem tekstu w języku obcym, jak przygotować włoski deser Tira mi su.

    5. Potrafię czytać ze zrozumieniem tekst w języku obcym dotyczący przygotowania gołąbków oraz

    piernika.

    Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności słuchaczy:

    1. Czynności porządkowo-organizacyjne.

    2. Podanie i objaśnienie celów lekcji.-5 minut

    3. Słuchacze otrzymują materiały ze słownictwem związanym z przygotowaniem potraw a następnie

    wykonują ćwiczenia leksykalne. 20 minut Ćwiczenia dotyczą:

    uzupełniania przepisów wyrażeniami z ramki

    łączenia czasowników z rzeczownikami tak, by utworzyć związki frazeologiczne

    4. Słuchacze oglądają video, https://www.youtube.com/watch?v=wrmnN0zNjE0

    jak przygotować włoski deser Tira mi su i uzupełniają tekst z lukami. -15 minut

    5. Zadanie domowe: słuchacze mają za zadanie napisać przepis na swoją ulubioną potrawę -

    objaśnienie zadania.- 5 minut

    Literatura:

    Donata Olejnik, Repetytorium Leksykalne, Wydawnictwo LektorKlett Poznań

    Oxford English Language Dictionary

    Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

    Sektor - Edukacja dorosłych, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna

    https://www.youtube.com/watch?v=wrmnN0zNjE0