24
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „0” inspirowany filmem "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska Temat: Asterix, Obelix i inniCele ogólne: wdrażanie do kolejnego wypowiadania się podczas rozmów w zespole rozwijanie umiejętności argumentowania swoich wypowiedzi oraz uważnego słuchania partnera zwrócenie uwagi na humorystyczny charakter filmu kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania zapoznanie z zasadą pisowni wyrazów wielką literą rozwijanie umiejętności określania cech charakteru postaci aktywizowanie myślenia doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej kształtowanie umiejętności podporządkowania się regułom obowiązującym w zabawie Cele operacyjne: Uczeń: swobodnie i śmiało wypowiada się na temat filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" kolejno wypowiada się podczas rozmów w zespole argumentuje swoje wypowiedzi interesuje się czytaniem zna zasadę pisowni imion, nazwisk i narodowości wielką literą rozwiązuje zagadki słowne podające charakterystyczne cechy postaci określa cechy charakteru bohaterów filmu odczytuje szyfrogram literowo-cyfrowy wie, kim był Juliusz Cezar zgodnie współdziała w zabawie jest spostrzegawczy Liczba uczniów: dowolna Formy pracy: grupowa i indywidualna Środki dydaktyczne: kartoniki z imionami bohaterów filmu, zdjęcia przedstawiające bohaterów filmu, szyfrogramy literowo-cyfrowe, mapa Europy, fotografia przedstawiająca Juliusza Cezara, karta pracy dla każdego ucznia.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH · PRZEBIEG: 1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości": swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu i jego

  • Upload
    lamque

  • View
    231

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „0” inspirowany filmem "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości"

– dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska

Temat: „Asterix, Obelix i inni”

Cele ogólne:

wdrażanie do kolejnego wypowiadania się podczas rozmów w zespole

rozwijanie umiejętności argumentowania swoich wypowiedzi oraz uważnego słuchania partnera

zwrócenie uwagi na humorystyczny charakter filmu

kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania

zapoznanie z zasadą pisowni wyrazów wielką literą

rozwijanie umiejętności określania cech charakteru postaci

aktywizowanie myślenia

doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej

kształtowanie umiejętności podporządkowania się regułom obowiązującym w zabawie

Cele operacyjne:

Uczeń:

swobodnie i śmiało wypowiada się na temat filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości"

kolejno wypowiada się podczas rozmów w zespole

argumentuje swoje wypowiedzi

interesuje się czytaniem

zna zasadę pisowni imion, nazwisk i narodowości wielką literą

rozwiązuje zagadki słowne podające charakterystyczne cechy postaci

określa cechy charakteru bohaterów filmu

odczytuje szyfrogram literowo-cyfrowy

wie, kim był Juliusz Cezar

zgodnie współdziała w zabawie

jest spostrzegawczy

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: kartoniki z imionami bohaterów filmu, zdjęcia przedstawiające bohaterów filmu, szyfrogramy literowo-cyfrowe, mapa Europy, fotografia przedstawiająca Juliusza Cezara, karta pracy dla każdego ucznia.

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości":

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu i jego bohaterów

odczytywanie imion bohaterów filmu

zwrócenie uwagi na zasadę pisowni: „imiona i nazwiska piszemy zawsze wielką literą”

swobodne wypowiedzi uczniów na temat wyglądu bohaterów filmu i ich charakterystycznych cech

2. „Kto to jest?” – zabawa dydaktyczna:

oglądanie i rozpoznawanie zdjęć przedstawiających bohaterów filmu

dopasowywanie podpisów do zdjęć

odgadywanie imion bohaterów filmu na podstawie słownego opisu: o kiedy był mały, wpadł do kotła z napojem magicznym; dzięki temu posiada

nieograniczoną siłę (Obelix) o wielki wódz i dożywotni dyktator Rzymu (Juliusz Cezar) o młody siostrzeniec wodza Galów (Skandalix) o królowa Brytów (Kordelia) o najbardziej zaufany wojownik królowej Brytów (Mentafix) o przyjaciel Obelixa

Asterix Obelix Skandalix Kordelia Mentafix Juliusz Cezar

3. Określanie cech charakteru bohaterów filmu za pomocą przymiotników: o np.: Asterix - sprytny, Obelix – silny, Skandalix – tchórzliwy, Kordelia – mądra,

Mentafix – kulturalny, Juliusz Cezar – waleczny

4. Odczytanie szyfrogramów literowo-cyfrowych:

a o G e l i w

2 4 1 7 3 6 5

y e t r w o B i

3 8 4 2 6 5 1 7

odczytanie haseł (Galowie, Brytowie) o zwrócenie uwagi na zasadę pisowni: „nazwy mieszkańców państw, części

świata, regionów, krain geograficznych piszemy wielka literą”

wyjaśnienie pojęć przez nauczyciela, wskazanie terenów Galii i Brytanii na mapie Europy

Galowie to nazwa, którą Rzymianie określali ludność Galii - tj. dzisiejszej Francji, Belgii, północnych Włoch, południowej Holandii i zachodnich Niemiec. Brytowie - lud zamieszkujący Brytanię (południową część Wielkiej Brytanii) nigdy nie podbitą przez Rzymian.

Asterix Obelix Skandalix Kordelia Mentafix Juliusz Cezar

5. „Galowie i Brytowie” – klasyfikowanie postaci wg ich narodowości:

Galowie – Asterix, Obelix, Skandalix

Brytowie – Kordelia, Mentafix

6. Określanie narodowości Juliusza Cezara – Rzymianin.

słuchanie krótkiej informacji o Juliuszu Cezarze

zwrócenie uwagi na fakt, że jest to postać historyczna

prezentacja fotografii przedstawiającej Juliusza Cezara

Gajusz Juliusz Cezar - rzymski polityk, wódz, pisarz; sławę zawdzięcza licznym podbojom rozszerzając zasięg panowania Rzymu.

7. „Co było dalej?” – tworzenie własnych zakończeń filmu:

uzasadnianie wyboru przyjętego rozwiązania

8. Zabawa ruchowa „Wojsko” (w sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym): nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny np. „Rzymianie” i „Brytowie”:

drużyny stają w szeregu naprzeciwko siebie w odległości około 10 metrów trzymając się za ręce

„Rzymianie” głośno wołają do stojących naprzeciwko „Brytów”, a oni odpowiadają: - „Królu, królu, daj wojaka” - „Jakiego?” - „Dzielnego” - „A kto nim jest?”

kapitan „Brytów” mianowany „królem” wymienia imię swojego wojownika np.: „Adaś!”

wybrany uczeń szybko biegnie w stronę „Rzymian” i próbuje rozerwać „łańcuch” utworzony z połączonych rąk przeciwników

jeżeli wojownikowi uda się przerwać „łańcuch”, to zabiera ze sobą część wojowników rzymskich (tę bez króla) do drużyny „Brytów”

jeżeli wojownikowi nie uda się przerwać „łańcucha” zostaje w drużynie „Rzymian”

następuje zmiana i tym razem zabawę rozpoczyna wojsko „Brytów”

zabawa toczy się do chwili, w której jeden z kapitanów zostaje bez wojska, a tym samym przegrywa „bitwę”

9. „Zaznacz sześć różnic między rysunkami” – karta pracy dla każdego ucznia.

Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „I” inspirowany filmem "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości"

– dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska

Temat: „Grunt to dobre wychowanie”

Cele ogólne:

wzbogacanie wiadomości uczniów na temat kulturalnego stylu życia

zapoznanie z prostymi zasadami savoir-vivre’u

wdrażanie do kulturalnego zachowania się w każdej sytuacji

rozwijanie umiejętności kulturalnego dyskutowania, wymiany zdań i argumentowania

swoich wypowiedzi

uświadamianie możliwości dochodzenia w dyskusji do kompromisu

doskonalenie umiejętności efektywnego działania w grupie

Cele operacyjne:

Uczeń:

swobodnie wypowiada się podczas rozmów w zespole

uważnie słucha wiersza

rozwiązuje labirynt literowy

zna zasady dobrego zachowania i rozumie konieczność ich przestrzegania

rozumie pojęcie „savoir-vivre” i zasadność istnienia przyjętych norm obyczajowych

wie, jak kulturalnie zachować się w różnych sytuacjach życia codziennego

ocenia postępowanie postaci z próbą uzasadniania własnego stanowiska

uczestniczy w zabawach z elementem dramy

wykorzystuje werbalne i niewerbalne środki wyrazu

wyrabia refleks psychoruchowy poprzez udział w zabawie inhibicyjno - incytacyjnej

potrafi określić zasady właściwego zachowania się w szkole

uczy się dyskutowania

uważnie słucha rozmówców

podejmuje próby obrony swojego zdania

rozumie korzyści wynikające ze stosowania zasad savoir-vivre’u

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa i zespołowa

Środki dydaktyczne: wiersz J. Brzechwy „Kwoka” (w: ”Najpiękniejsze wiersze dla dzieci” wyd. Zielona Sowa 2012), labirynt literowy dla każdego ucznia, odtwarzacz CD, płyta CD

z piosenką „Grzeczne słówka”: (w: „Mama i ja” słowa Agnieszka Galica, muzyka Tadeusz

Pabisiak), tekst wiersza „Wietrzyk…”, kartoniki z napisami „tak” oraz „nie” dla każdego ucznia, paski papieru, markery, kredki ołówkowe, karton dużego formatu.

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości":

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu

zwrócenie uwagi uczniów na fragment filmu ukazujący perypetie niekulturalnego Vikinga

2. Słuchanie wiersza Jana Brzechwy „Kwoka”:

dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami na temat zachowania kwoki

określanie, na czym polega dobre wychowanie Proszę pana, pewna kwoka Traktowała świat z wysoka I mówiła z przekonaniem: "Grunt to dobre wychowanie!" Zaprosiła raz więc gości, By nauczyć ich grzeczności. Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym W progu garnek stłukł kopytem. Kwoka wielki krzyk podniosła: "Widział kto takiego osła?!" Przyszła krowa. Tuż za progiem Zbiła szybę lewym rogiem. Kwoka gniewna i surowa Zawołała: "A to krowa!" Przyszła świnia prosto z błota. Kwoka złości się i miota: "Co też pani tu wyczynia? Tak nabłocić! A to świnia!" Przyszedł baran. Chciał na grzędzie Siąść cichutko w drugim rzędzie, Grzęda pękła. Kwoka wściekła Coś o łbie baranim rzekła I dodała: "Próżne słowa, Takich nikt już nie wychowa, Trudno... Wszyscy się wynoście!" No i poszli sobie goście. Czy ta kwoka, proszę pana, Była dobrze wychowana?

3. „Jak nazywamy zasady dobrego zachowania?” - rozwiązywanie labiryntu literowego:

S R

R

V

V

O

V

A

I

I

E

odczytanie rozwiązania: savoir-vivre 4. „Burza mózgów” – co to jest savoir-vivre?

dzielenie się wiadomościami

zapisanie skojarzeń na tablicy

szukanie informacji w słowniku języka polskiego

odczytanie definicji

wyjaśnienie znaczenia słowa „savoir-vivre” przez nauczyciela

Savoir-vivre czyli ogłada, dobre maniery, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy „wiedzieć”, za to vivre znaczy po prostu „żyć”. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako „sztuka życia”.

5. „Czego dotyczą zasady savoir-vivre/” – swobodne wypowiedzi uczniów: o nakrywania, podawania do stołu i jedzenia, o wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru, o form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach), o komunikacji (także telefonicznej i internetowej), o zachowania się w szczególnych sytuacjach

6. „Zasady savoir-vivre” – scenki dramowe:

nauczyciel dzieli uczniów na zespoły

zadaniem każdego zespołu jest przygotowanie scenki prezentującej zachowanie dwóch osób: kulturalnej i niekulturalnej

po odegraniu każdej ze scenek uczniowie dzielą się spostrzeżeniami na temat zachowania postaci i wskazują sposoby właściwego postępowania

7. Zabawa ruchowa przy muzyce inspirowana słowami piosenki „Grzeczne słówka”: (w:

„Mama i ja” słowa Agnieszka Galica, muzyka Tadeusz Pabisiak)

uczniowie poruszają się swobodnie w rytm muzyki parami, a na słowa „dziękuję, „przepraszam” i „proszę” wykonują określone gesty:

o dziękuję – ukłon o przepraszam - podają sobie dłonie o proszę – wyciągają do siebie otwartą dłoń

Dziękuję, przepraszam i proszę. Trzy słówka za trzy małe grosze. I grzeczny królewicz I grzeczna królewna Znają te słówka, na pewno. Ref. Trzy słówka za małe trzy grosze. Dziękuję, przepraszam i proszę. To przecież niewiele kosztuje, Gdy powiesz uprzejmie dziękuję. Korona ci z głowy

savoir wiedzieć vivre żyć

Nie spadnie na pewno. Nawet, gdy jesteś królewną. Ref. Trzy słówka za małe trzy grosze. Dziękuję, przepraszam i proszę.

8. „Co powiedzieć?” – zgadywanka słowna:

słuchanie tekstu recytowanego przez nauczyciela i dopowiadanie odpowiednich słów

Wietrzyk porwał mój kapelusz. Biegnę za nim, już go chwytam, Ale wietrzyk powiał znowu, A kapelusz dalej zmyka... Pobiegł Tomek co sił w nogach, Z wiatrem wcale nie był w zmowie, Zręcznie złapał mój kapelusz, Juz go niesie. Co mu powiem? (dziękuję). Obiad dziś jest bardzo smaczny, Bo jem ulubiony groszek. Mam ochotę zjeść go więcej, Więc do mamy mówię... (proszę). Bartek w biegu trącił Jankę, Bo chciał bardzo złapać Zdzisia. Bartek jednak się zatrzymał: - Nie płacz, Janko, wina nasza! Ja za Zdzisia i za siebie Bardzo, bardzo cię... (przepraszam). Biegnę rano do sklepiku, Ser kupuję, świeże bułki, Proszę panią ekspedientkę O dwie śmietankowe rurki. Pani cienki papier bierze, Pyszne rurki już pakuje. Pięknie pachną, tak jak lubię, Pani mówię więc... (dziękuję). Skacze Anka na kanapie I na brata właśnie spada. Brat się krzywi, prawie płacze... Co powiedzieć jej wypada? (przepraszam).

9. „Tak czy nie” – quiz dotyczący znajomości zasad dobrego zachowania::

nauczyciel rozdaje uczniom kartoniki z napisami „tak” oraz „nie”

zadaniem uczniów jest podniesienie wysoko kartki z odpowiednim napisem będącym odpowiedzią na pytanie nauczyciela np.

o czy chłopiec powinien przepuścić dziewczynkę w drzwiach? (tak) o czy podczas powitania chłopiec pierwszy podaje rękę dziewczynie? (nie) o czy można pokazywać jakąś osobę palcem? (nie) o czy można trzymać ręce w kieszeniach podczas rozmowy? (nie) o czy należy wstać z krzesła, gdy do sali wejdzie dorosła osoba? (tak) o czy pierwszeństwo ma osoba wychodząca z pomieszczenia? (tak)

10. Dyskusja na temat: „Co by było gdyby ludzie nie przestrzegali zasad savoir-vivre?”:

wymiana zdań i argumentowanie swoich wypowiedzi

zwrócenie uwagi uczniów na różnice w zasadach savoir-vivre w zależności od regionu świata

11. „Szkolny kodeks dobrego zachowania”- opracowanie zasad dobrego zachowania się w szkole:

nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na paskach papieru

uczniowie tworzą rysunki odpowiadające zapisanym propozycjom tworząc „Szkolny kodeks dobrego zachowania”, który umieszczają w widocznym miejscu

12. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znaczenia znajomości zasad dobrego zachowania i korzyści wynikających z ich stosowania.

Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „II” inspirowany filmem "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości"

– dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska

Temat: „A to tchórz…”

Cele ogólne:

doskonalenie umiejętności uczestniczenia w rozmowach: zadawania pytań,

udzielania odpowiedzi i prezentowania własnego zdania

kształtowanie umiejętności dyskutowania, argumentowania swoich wypowiedzi oraz

podejmowania prób obrony własnego zdania

poszerzanie słownictwa uczniów

rozwijanie umiejętności poprawnego pisania wyrazów z trudnością ortograficzną

Cele operacyjne:

Uczeń:

rozwija umiejętność kulturalnego dyskutowania

uczy się argumentowania swoich wypowiedzi

podejmuje próby obrony własnego zdania

dokonuje oceny zachowania postaci odwołując się do własnych doświadczeń

i przemyśleń

analizuje zachowania w sytuacjach problemowych

umiejętnie korzysta ze słowników przeznaczonych dla dzieci

wzbogaca swój słownik o nowe pojęcia, powiedzenia i związki frazeologiczne

zna pojęcie synonim i antonim

znajduje synonimy i antonimy słowa „tchórz”

dobiera wyrazy pokrewne do wyrazu „tchórz”

wyjaśnia znaczenie określonych związków frazeologicznych

dba o poprawność ortograficzną zapisywanych wyrazów

szybko reaguje ruchem na puls rytmiczny i zmiany tempa

aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach i zajęciach

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa i zespołowa

Środki dydaktyczne: wiersz J. Brzechwy „Koziołeczek” (w: Jan Brzechwa „Koziołeczek i inne wiersze” wyd. Wilga 2007), słownik języka polskiego, słownik synonimów, słownik antonimów, ortograficzny, odtwarzacz CD, płyta CD z piosenką „Psotna kózka” (w: „Ulubione

piosenki. Mama i ja. Największe przeboje” wyd. Sony Music), kartoniki z aforyzmem Marie von Ebner-Eschenbach dla każdego ucznia.

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości":

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu

zwrócenie uwagi na tchórzliwe zachowanie Skandalixa w różnych sytuacjach

2. Burza mózgów” - co to znaczy być tchórzem?

dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami

zapisywanie na tablicy odpowiedzi uczniów

3. Słuchanie wiersza Jana Brzechwy „Koziołeczek”: Posłał kozioł koziołeczka Po bułeczki do miasteczka. Koziołeczek ruszył w drogę, Wtem się natknął na stonogę. Zadrżał z trwogi, no i w nogi, Gaik, steczka, mostek, rzeczka, A tam czekał ojciec srogi I ukarał koziołeczka: "Taki tchórz! Taki tchórz! Ledwo wyszedł, wrócił już! Ładne rzeczy! Ładne rzeczy!" A koziołek tylko beczy: "Jak nie uciec, ojcze drogi? Przecież sam rozumiesz to: Ja mam tylko cztery nogi, A stonoga ma ich sto!" Posłał kozioł koziołeczka Do miasteczka po ciasteczka. Koziołeczek mknie raz-dwa-trzy. Nagle staje, nagle patrzy: Chustka wisi na parkanie... Koziołeczek tedy w nogi I znów dostał w domu lanie, Bo był ojciec bardzo srogi: "Taki tchórz! Taki tchórz! Ledwo wyszedł, wrócił już! Ładne rzeczy! Ładne rzeczy!" A koziołek tylko beczy: "Jak nie uciec, ojcze drogi, Czyż jest słuszna kara twa? Chustka ma wszak cztery rogi, A ja mam zaledwie dwa!"

swobodne wypowiedzi uczniów na temat zachowania koziołka

wyjaśnienie znaczenia słów "tchórz": człowiek bojaźliwy, strachliwy

określanie: co to znaczy być tchórzem, uchodzić za tchórza, zachowywać się jak tchórz

określanie przyczyn oraz wskazywanie przykładów tchórzliwego zachowania ludzi

wyszukiwanie w słowniku synonimów słów, którymi można zastąpić wyraz „tchórz”, czyli synonimów (zapoznanie uczniów z pojęciem: synonim)

o np. strachajło, trusia, cykor, trusia

wyszukiwanie w słowniku antonimów słów będących przeciwieństwem, odwrotnością słowa „tchórz” (zapoznanie uczniów z pojęciem: antonim)

o np. bohater

dobieranie wyrazów pokrewnych, czyli rodziny wyrazów do wyrazu „tchórz”: o np. tchórzostwo, tchórzliwość, tchórzliwy, tchórzyć, stchórzyć, tchórzliwie,

tchórzofretka

sprawdzanie w słownikach ortograficznych pisowni wyrazu „tchórz”

analiza ortograficzna wyrazu „tchórz”

zapisanie w zeszytach wyrazu „tchórz” o wyróżnienie różnymi kolorami „ch”, „ó”, „rz”

zapisanie w zeszytach wyrazów pokrewnych do wyrazu „tchórz”

4. „Tchórzem podszyty” – próba wyjaśnienia znaczenia związków frazeologicznych:

„tchórzem podszyty”

„tchórz go obleciał”

„brać za tchórza”

„mieć tchórza”

„śmierdzieć tchórzem”

5. Zabawa ruchowa przy piosence „Psotna kózka” (słowa: Agnieszka Galica, muzyka: Tadeusz Pabisiak):

podczas zwrotki uczniowie spokojnie poruszają się w rytm muzyki

podczas refrenu dobierają się parami, podają sobie ręce i podskakują w kółeczkach z nogi na nogę

Kto zjadł sałatę, kapustę, marchewkę I podeptał wszystkie grządki, przewrócił konewkę? Cztery nogi i dwa rogi, krótka bródka. Głośno meczy, chce się dostać do ogródka. Cztery nogi i dwa rogi, krótka bródka. Zjada wszystko, co napotka, psotna kózka. Kto ogryzł drzewka, poszarpał słomiankę I zjadł kwiaty kolorowe, co rosły przed gankiem? Cztery nogi i dwa rogi, krótka bródka. Głośno meczy, chce się dostać do ogródka. Cztery nogi i dwa rogi, krótka bródka.

Zjada wszystko, co napotka, psotna kózka. Kto zepsuł płotek, i kto pogryzł miotłę, Kto wyskubał całą trawę, co rosła pod oknem? Cztery nogi i dwa rogi, krótka bródka. Głośno meczy, chce się dostać do ogródka. Cztery nogi i dwa rogi, krótka bródka. Zjada wszystko, co napotka, psotna kózka

6. „Zdarzają się sytuacje, w których być rozsądnym znaczy być tchórzem” – dyskusja.

wspólne wyjaśnianie aforyzmu Marie von Ebner-Eschenbach

argumentowanie swoich wypowiedzi

próba obrony własnego zdania

Opracowała: mgr Wiesława Twardowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „III”

inspirowany filmem "Asterix i Obelix. W służbie Jej Królewskiej Mości" – dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska

Temat: „Strach ma wielkie oczy”

Cele ogólne:

doskonalenie mowy komunikatywnej

rozwijanie umiejętności kulturalnego dyskutowania

zapoznanie z życiem i zwyczajami Wikingów

rozbudzanie zainteresowań historycznych

przygotowanie uczniów do radzenia sobie w trudnej sytuacji

budowanie uczucia bezpieczeństwa

zapoznanie ze sposobami radzenia sobie ze strachem

rozwijanie ekspresji twórczej

Cele operacyjne:

Uczeń:

uczy się argumentowania swoich wypowiedzi

interesuje się życiem ludzi w dawnych czasach

wie, kim byli Normanowie

umiejętnie korzysta ze słownika języka polskiego

zna przyczyny strachu i reakcje ludzi związane ze strachem

rozumie rolę strachu w życiu człowieka

zna sposoby radzenia sobie ze strachem

wyjaśnia znaczenie związków frazeologicznych związanych ze słowem „strach”

wzbogaca swój słownik o nowe pojęcia, powiedzenia i związki frazeologiczne

samodzielnie czyta wiersz

jest twórczy

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: encyklopedia, słowniki języka polskiego, mapa Europy, mapa ekspansji Wikingów, zdjęcia i ilustracje przedstawiające Wikingów, ich okręty i broń, wiersz D. Gellner „Strachy” (w: „Deszczowy król. Teatrzyki dziecięce” wyd. WSiP , Warszawa 1994), odtwarzacz CD, płyta CD ze „straszną” muzyką, kartony ze związkami frazeologicznymi dotyczącymi strachu, wiersz M. Strzałkowskiej „Przytul stracha” (w: „Wiersze, że aż strach!” wyd. Media Rodzina 2007), czarne kartony, kolorowe pastele.

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości":

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu

zwrócenie uwagi na zachowanie Normanów – nieustraszonych skandynawskich wojowników

2. „Ludzie północy” – zapoznanie z życiem i zwyczajami Normanów:

szukanie informacji na temat Normanów w encyklopedii

Normanowie – nazwa nadana w zachodniej Europie mieszkańcom Skandynawii, Półwyspu Jutlandzkiego i wysp duńskich w okresie ich wypraw zdobywczych w VIII-X w; od IX wieku na pobijanych ziemiach tworzyli państwa, m.in. Normandię (na terytorium północnej Francji). Począwszy od X wieku znaczenie terminu Normanowie zostało praktycznie ograniczone do powstałej w Normandii silnej grupy feudalnych rycerzy rządzących tym państwem, będących potomkami wikingów. Normanowie stali się integralną częścią rycerstwa zachodniej Europy osiągając wiele sukcesów w licznych podbojach. Od końca X wieku ataki Normanów na Anglię miały formę zorganizowanych najazdów na wielką skalę. W roku 1066 z Normandii ruszyła inwazja na Anglię, która zakończyła się jej podbojem i przejęciem władzy (przez Wilhelma I Zdobywcę).

Słowo „wiking” pochodzi od nazwy morskich, orężnych wypraw: "viking".

wskazywanie na mapie Europy kraju Wikingów - Skandynawii

swobodne wypowiedzi uczniów na temat przyczyn odległych morskich wypraw Normanów – potomków Wikingów do innych krajów:

o wyprawy miały charakter handlowy, osadniczy, kolonizacyjny, zdobywczy lub rozbójniczy

o do wypraw popychały Normanów: surowy klimat, nieurodzajne gleby w Skandynawii, przeludnienie, chęć walki o nowe tereny i łupy

prezentacja ilustracji przedstawiającej drakkar - wiosłowo-żaglowy okręt używany przez Wikingów

o największy miał 45 m długości i 34 pary wioseł o drakkary były pełnomorskimi jednostkami, zdolnymi do żeglugi oceanicznej,

jak i rzecznej o wyposażone były w jeden duży (ponad 230 m

2) rejowy żagiel

o cechą charakterystyczną drakkarów były rzeźby przedstawiające głowy smoków (stąd nazwa klasy tych jednostek) mocowane do dziobnicy podczas wyprawy - najprawdopodobniej w celu odstraszenia bóstw opiekujących się napadanymi miastami.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie

prezentacja zdjęć przedstawiających wygląd i uzbrojenie Wikinga:

o miecze, hełm (rogi pojawiały się tylko na hełmach ceremonialnych; podczas walki taki róg byłby zbędnym dodatkiem ułatwiającym przeciwnikowi strącenie hełmu z głowy Wikinga), noże bojowe, kolczuga

http://www.regia.org/

http://pl.wikipedia.org

http://www.regia.org/

prezentacja mapy ekspansji Wikingów (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie)

określanie cech wojowników skandynawskich (np. silni, waleczni, mężni, odważni)

szukanie słowa przeciwstawnego (antonimu) do słowa „odwaga”

3. „Burza mózgów” - co to jest strach?

dzielenie się spostrzeżeniami

wyszukiwanie informacji w słowniku języka polskiego

Strach - niepokój wywołany przez grożące niebezpieczeństwo lub przez rzecz nieznaną, która wydaje się groźna.

4 Słuchanie wiersza D.Gellner „Strachy”:

Po suficie i po ścianie chodzą dziwnie niesłychanie strachy straszne, strachy złe i okropnie straszą mnie.... Uuuuu… Aaaaa… Mamy takie długie nogi.... Od sufitu do podłogi...Długie nogi, długie ręce...... Chyba zamknę się w łazience! Albo lepiej w przedpokoju..... Oj! Zostawcie mnie w spokoju! Kto zobaczy nas z daleka głośno wrzeszczy i ucieka!

Czasem nawet kapcie gubi....No bo strachów nikt nie lubi! My tupiemy i kichamy. Prędko! Prędko! Leć do mamy! My jesteśmy bardzo złe!...Czy się boisz? Wcale nie! Bo jesteście wymyślone - z tyłu, z boku, z każdej strony! Zaraz mocno klasnę w ręce i nie będzie strachów więcej! Zaraz tupnę lewą nogą...I gdzie strachy? Pod podłogą!

swobodne wypowiedzi uczniów na temat przyczyn strachu

określanie reakcji na strach (płacz, krzyk, drżenie i pocenie się rąk, „gęsia” skórka, jeżenie się włosów na głowie)

dzielenie się przeżyciami związanymi ze strachem

5. „Czy strach jest potrzebny?” - dyskusja na temat roli strachu w życiu człowieka:

formułowanie argumentów za i przeciw

badanie zasadności odmiennych stanowisk

wyciągnięcie wniosków

uzgodnienie wspólnego stanowiska (np. tak, bo chroni nas przed niebezpieczeństwem i nierozważnym postępowaniem)

6. „Strach ma wielkie oczy” – wyjaśnienie znaczenia związków frazeologicznych

związanych ze słowem „strach”: o strach ma wielkie oczy o zarazić się strachem o najeść się strachu o strach łapie za gardło o napędzić komuś stracha o obleciał go strach

7. Zabawa ruchowa „Strachy na lachy”:

uczniowie poruszają się w rytm muzyki naśladując straszydła

na przerwę w muzyce kucają

8. Pokonać strach” – jak możemy walczyć ze strachem?

uczniowie przedstawiają sposoby radzenia sobie ze strachem

9. „Jak wygląda strach?” – swobodne wypowiedzi uczniów.

zapisywanie pomysłów uczniów na tablicy

10. Samodzielne czytanie przez uczniów wiersza M. Strzałkowskiej „Przytul stracha”: Strach ma strasznie wielkie oczy, strasznym wzrokiem wokół toczy.... Lecz gdy go za uszkiem głaszczę, w śmieszny pyszczek zmienia paszczę. Coś dziwnego z nim się dzieje, łagodnieje i maleje, mruży swoje kocie oczy i w ogóle jest uroczy! Strach ma strasznie wielkie oczy, strasznym wzrokiem wokół toczy, lecz ty dłużej się nie wahaj i po prostu przytul stracha!

11. „Mój strach” - rysowanie kolorowymi pastelami na czarnym tle:

„oswajanie” stracha – dorysowywanie przyjaznych elementów (uśmiech, oczy, uszy, włosy, rekwizyty)

dzielenie się spostrzeżeniami na temat prac swoich i kolegów

zorganizowanie wystawy prac Opracowała:

mgr Wiesława Twardowska SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „IV”

inspirowany filmem "Asterix i Obelix. W służbie Jej Królewskiej Mości" – dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska

Temat: „W dalekiej Brytanii”

Cele ogólne:

wzbogacanie wiadomości na temat ciekawych miejsc i symboli Wielkiej Brytanii

przybliżenie kultury i historii Wielkiej Brytanii

rozbudzanie zainteresowania życiem ludzi w innych krajach

rozwijanie umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji

wdrażanie do zgodnego współdziałania podczas rozwiązywania stawianych zadań

Cele operacyjne:

Uczeń:

interesuje się życiem ludzi w innych krajach

współdziała z innymi w trakcie wspólnego procesu zdobywania informacji

rozpoznaje flagę Wielkiej Brytanii

zna nazwę stolicy Wielkiej Brytanii

wskazuje na mapie Wielką Brytanię

zna charakterystyczne obiekty Londynu

posługuje się różnymi źródłami informacji

konstruuje kilkuzdaniowe wypowiedzi zgodnie z podanym tematem

rozwiązuje labirynt liczbowy

dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli liczby naturalne

oblicza wartość wyrażeń arytmetycznych, w których występuje więcej niż jedno

działanie

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa, zespołowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do Internetu, książki, przewodniki oraz albumy o Wielkiej Brytanii, atlasy geograficzne, mapa Europy, odtwarzacz CD, płyta CD z nagraniem hymnu państwowego wielkiej Brytanii, flaga Wielkiej Brytanii, kolorowanka przedstawiająca flagę wielkiej Brytanii (dla każdego ucznia), wiersz „Wizyta Stasia w Londynie”, zdjęcia przedstawiające Wielka Brytanię, filiżanki, spodeczki, herbata, cukier, łyżeczki, serwetki, czajnik bezprzewodowy, herbatniki, karta pracy: labirynt liczbowy (dla każdego ucznia).

Bibliografia: I. Fechner-Sędzicka, D. Główczewska, A. Nehring „Poznajemy kraje Unii Europejskiej” wyd. AKKER,Toruń 2003

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości":

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu

zwrócenie uwagi na wygląd wyspy Brytanii

2. „Poznajemy Wielką Brytanię”:

odszukanie i wskazanie na mapie Europy - Wielkiej Brytanii

odczytanie nazw części składowych Wielkiej Brytanii: o Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna

wskazanie stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu

odszukanie głównych rzek: Tamizy i Severn

słuchanie hymnu państwowego Wielkiej Brytanii „Boże, chroń Królową” (zwrócenie uwagi na właściwe zachowanie się w czasie słuchania hymnu państwowego)

kolorowanie według wzoru flagi Wielkiej Brytanii o objaśnienie wyglądu i znaczenia jej części składowych oraz kolorystyki

Flaga Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack) – niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji).

3. Słuchanie wiersza „Wizyta Stasia w Londynie”: Londyńskie autobusy, piętrowe, czerwone Wożą pasażerów w tę i w tamtą stronę Dookoła mgliście, słońce dziś nie świeci Ta londyńska zła pogoda znana jest na świecie. Staszek coś zauważył, jest bardzo zdziwiony Bo autobus zamiast prawą, jedzie lewą stroną Więc się trochę zdenerwował, lecz zaraz ochłonął Już pamiętam, przecież w Anglii wszyscy jeżdżą lewą stroną! Z czym ci się kojarzy Stasiu kraj „Wielka Brytania”? Mnie – z księciem Karolem oraz księżną Dianą Z rodziną królewską, z królową Elżbietą Ze świetnymi piłkarzami i ligą angielską Stacja BBC jest znana dziś na całym świecie Oglądając jej dzienniki wiele się dowiecie Wszyscy kulturalni ludzie znają też Szekspira Dzieła tego dramaturga podobają się nad wyraz Staś wszedł do kawiarni, był bardzo zmęczony Zamówił herbatę, minę miał zdziwioną To herbata Lipton! - o tym chyba wiecie Mama lubi ją najbardziej ze wszystkich na świecie.

4. Oglądanie zdjęć przedstawiających Wielką Brytanię:

dzielenie się wiadomościami i spostrzeżeniami

5. „Znamy Wielką Brytanię” – quiz geograficzny:

podział uczniów na zespoły

kapitanowie każdego z zespołów losują kartki z ilustracją przedstawiającą symbol lub atrakcję turystyczną Wielkiej Brytanii

każdy zespół gromadzi informacje na wylosowany temat korzystając

z Internetu lub dostępnej literatury

zespoły prezentują swoje wiadomości w formie zagadki słownej nie ujawniając nazwy

pozostali uczniowie odgadują nazwę obiektu lub zwyczaju i wskazują odpowiednią ilustrację

Londyńskie autobusy, to jedne z najoryginalniejszych jakie stworzono. Te czerwone pojazdy, które niezwykle dobrze komponują się z otoczeniem potocznie nazywa się bus. Docierają niemal wszędzie, są nieco wolniejsze od metra i taksówek, jednak w porównaniu do nich są dużo tańsze.

Wysokie na 45-centrymetrów czarne futrzane czapki stanowią najbardziej charakterystyczny element galowego munduru gwardzistów, pełniących warty przed pałacem Buckingham.

Tower Bridge ("Most Wieżowy") to most zwodzony w Londynie przeprowadzony przez Tamizę to jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie; Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami - kładkami dla pieszych, zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece.

Tower of London (czasem nazywana Londyńska Tower, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości) – budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii. Tower of London było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą – podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi. Symbolem Tower są kruki. Popularna legenda głosi, że dopóki na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie.

Słynna londyńska mgła jest spowodowana przede wszystkim zanieczyszczeniem powietrza wyziewami fabrycznych kominów, a nie przez warunki klimatyczne.

Big Ben to wieża zegarowa w Londynie ma 96,3 m wysokości, a tarcza zegarowa ma 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie. Dzwon nazwany został od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada ruchu lewostronnego nakazująca pojazdom poruszanie się w pobliżu lewej krawędzi jezdni.

Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na

tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera.

Premier League – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 doskonałych drużyn piłkarskich.

BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie

Charakterystyczne czerwone budki telefoniczne wciąż stoją na ulicach Londynu dodając kolorytu; nowe budki to nowoczesne kioski elektroniczne z minikomputerem, z którego można dzwonić, odczytać e-maila, surfować po Internecie.

Bobby to angielski policjant, którego częścią umundurowania jest charakterystyczny czarny hełm.

William Szekspir to angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru

Five o'clock (ang. tea time) - brytyjski zwyczaj zapoczątkowany przez księżną Bedford oraz królową Wiktorię. Pora podwieczorku (zwykle o godzinie siedemnastej), na który składają się zazwyczaj: herbata (w Wielkiej Brytanii podawana z mlekiem), ciastka lub kanapki.

6. „Five o’clock” - przerwa na herbatę:

w zespołach: samodzielne parzenie angielskiej herbaty, przygotowanie poczęstunku

podczas degustacji herbaty - oglądanie w serwisie internetowym YouTube pokazu walca angielskiego w wykonaniu zawodowej pary tanecznej - pokaz zwycięzców XVIII Supadance Polish Open Championships 2011

http://www.youtube.com/watch?v=81RjdiFtv9g

nauka podstawowych kroków walca

7. Rozwiązywanie labiryntu liczbowego:

Kruki zgubiły drogę do Tower. Pomóż im trafić do zamku.

Wykonaj obliczenia i pokoloruj pola z wynikami parzystymi.

36-12= 4x6:12= 8x1+12= 3x4+5=

33+12=

15+20= 30-4-7= 61+9+7= 60:6x10= 13x2-1=

9x2-11=

6x6+3x3= 100-50= 46+1-11= 5x5+15= 100-99=

7x5=

6:6+8= 5-1+30= 99-9+3= 5x5= 40-6+3=

2+7+9=

16:4= 22+8-4= 10:5+11= 20+25-2= 6x8+5=

2x4=

Opracowała: mgr Wiesława Twardowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH – klasa „V-VI”

inspirowany filmem "Asterix i Obelix. W służbie Jej Królewskiej Mości" – dystrybutor „Kino Świat” na zlecenie SPI International Polska

Temat: „Lubimy komiksy””

Cele ogólne:

zaznajomienie uczniów z historią komiksu oraz zasadami jego tworzenia

wzbogacanie wiadomości uczniów na temat komiksów i zawartego w nich komizmu

doskonalenie umiejętności opowiadania treści komiksu

rozwijanie umiejętności tworzenia i rysowania własnych komiksów

rozbudzanie wyobraźni i aktywności twórczej

rozwijanie poczucia humoru

Cele operacyjne:

Uczeń:

zna i rozumie pojęcia: komiks, komizm, komiczny

wymienia rodzaje komizmu

wskazuje cechy charakterystyczne komiksów

wymienia środki wyrazu, jakimi posługuje się komiks

potrafi wskazać elementy komiczne w komiksach

odmienia przez przypadki wyraz „komiczny”

zna etapy tworzenia komiksu

rozwija wyobraźnię

jest twórczy

opowiada chronologicznie treść zdarzenia

planuje wypowiedzi komiksowych postaci

poprawnie redaguje tekst pod względem językowym, ortograficznym

i interpunkcyjnym

samodzielnie rysuje obrazki do zaprojektowanego komiksu

umiejętnie korzysta ze słownika języka polskiego oraz słownika wyrazów obcych

Liczba uczniów: dowolna

Formy pracy: grupowa, zespołowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: słowniki języka polskiego, słowniki wyrazów obcych, komiksy o

przygodach Asterixa i Obelixa oraz inne, odtwarzacz CD, płyta Cd z piosenka Majki

Jeżowskiej „Magiczne obrazki” (sł. Jacek Cygan) (w: Majka Jeżowska „A ja wolę moją

mamę” wyd. Agencja Artystyczna MTJ, 2001), długie paski białego papieru, kartony formatu

A3, flamastry, kredki ołówkowe, mazaki.

PRZEBIEG:

1. Nawiązanie do filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości":

swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu

zwrócenie uwagi komiksowe przygody Astrixa i Obelixa

2. Oglądanie komiksów przedstawiających przygody Astrixa i Obelixa:

zachęcenia do samodzielnego opowiadania wybranego fragmentu komiksu

poznanie twórców tych komiksów: René Goscinnego - jednego z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego oraz Alberta Uderzo - rysownika i scenarzystę komiksowego

wskazywanie różnic między komiksem a filmem

poznanie krótkich informacji na temat historii komiksów o Asterixie i Obelixie Pierwszy komiks o przygodach Asterixa i jego przyjaciół został wydany w magazynie „Pilote” 29 października 1959, w 1961 wydano pierwszy osobny album. Komiks stał się bardzo popularny i lubiany, nie tylko we Francji. Pierwszy francuski satelita typu A-1, wystrzelony w 1965, został mianowany imieniem "Astérix". Do dziś ukazały się 34 komiksy o Asteriksie, 8 filmów animowanych, trzy filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych. W polskiej wersji językowej serię komiksów wydaje Egmont Polska.

3. „Co to jest komiks?”:

oglądanie innych komiksów lub książek z komiksami

zwrócenie uwagi na różnice między komiksem a filmem

zapisywanie na tablicy skojarzeń do hasła ”komiks”

wyszukiwanie informacji w słowniku języka polskiego i słowniku wyrazów obcych na temat hasła: „komiks”

zapisywanie w zeszytach

Słownik języka polskiego - historia, fabuła rysunkowa uzupełniona krótkimi podpisami, zwykle mająca treść humorystyczną lub historyczną. Słownik wyrazów obcych - historia przedstawiona w formie ciągu następujących po sobie rysunków, uzupełnionych krótkimi podpisami, często w formie "dymków" w polu rysunku; także: wydawnictwo zawierające taką historię lub takie historie: broszura, pisemko, książeczka: Komiksy mają najczęściej treść humorystyczną lub sensacyjną.

swobodne dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami na temat inspiracji twórców komiksów (np. książki, filmy, inne dziedziny sztuki)

zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy komiksu: ramki z rysunkami, teksty narratora (z boku) oraz wypowiedzi postaci (w dymkach)

określanie miejsc zamieszczania komiksów (np. czasopisma, książki, albumy)

4. Słuchanie piosenki Majki Jeżowskiej „Magiczne obrazki” (sł. Jacek Cygan) (w: Majka Jeżowska „A ja wolę moją mamę” wyd. Agencja Artystyczna MTJ, 2001)

Jeden woli lady Punk Drugi za to lubi tran Ten by wszystko dał za ptysie Tamten kocha tylko misie

Ten kolego klocki Lego Ale ja się śmieję z tego Mnie nie bawi z klocków domek Za to Tytus Romek i Atomek Komiksy, komiksy magiczne obrazki Pogonie i walki pułapki zasadzki Podróże przez burze kowbojskie ło ho Komiksy – to jest to Jeden woli Disney Land Do zająca czuje wstręt Ten uwielbia dyskoteki Tamten tylko Jecky, Jecky Gdy klasówka się nie uda Wini za to Robin Horda Ja do wilka robię oko Na mnie czeka Kajko i Kokosz Komiksy ……3x

5. „Burza mózgów” – „Jaki powinien być dobry komiks?”:

zapisywanie propozycji uczniów w formie mapy mentalnej o wesoły, zabawny, ciekawy, komiczny itp.,

6. Wyjaśnienie pojęcia ”komiczny”:

szukanie informacji w słowniku języka polskiego i słowniku wyrazów obcych

Słownik wyrazów obcych 1. wywołujący wesołość, zabawny: Komiczny dialog. Komiczne grymasy małp. Komiczne

zdarzenie. 2. nasycony dowcipem i humorem: Komiczny film. Komiczne przedstawienie.

Słownik języka polskiego 1. powodujący wesołość, śmiech; zabawny, śmieszny 2. nasycony humorem, dowcipem, wesołością

zwrócenie uwagi na elementy komiczne komiksów: o zabawne sytuacje o śmieszne postaci o dowcipne teksty

7. Odmiana przez przypadki wyrazu „komiczny”

przypadek liczba pojedyncza liczba mnoga

mianownik komiczny komiczna komiczne komiczni komiczne dopełniacz komicznego komicznej komicznego komicznych celownik komicznemu komicznej komicznemu komicznym biernik komicznego komiczny komiczną komiczne komicznych komiczne narzędnik komicznym komiczną komicznym komicznymi miejscownik komicznym komicznej komicznym komicznych wołacz komiczny komiczna komiczne komiczni komiczne

8. Wyjaśnienie pojęcia: „komizm”:

szukanie informacji w słowniku języka polskiego i słowniku wyrazów obcych Słownik wyrazów obcych - rozśmieszające cechy kogoś lub czegoś: Komizm kaczkowatego chodu Chaplina. Komizm postaci Papkina. Komizm języka, filmu.

Słownik języka polskiego - cechy kogoś lub czegoś wywołujące śmiech, wesołość; przedstawianie w sposób śmieszny, np. w dziele sztuki

zapoznanie z rodzajami komizmu: o komizm sytuacyjny o komizm postaci o komizm słowny

opisywanie przez uczniów rodzajów komizmu

Komizm sytuacyjny – polega na bawieniu widza spiętrzeniem niefortunnych i niezwykłych wypadków, wymuszających na bohaterze zachowanie śmieszne i komiczne.

Komizm postaci – polega na umiejętnym dobieraniu typów bohaterów w taki sposób, aby uwypukleniu uległy pewne cechy charakteru, jak na przykład głupota czy też chciwość.

Komizm słowny (inaczej komizm językowy) – na widza oddziałuje przede wszystkim żart, dowcip, jaki pada ze sceny. Są to często zabawne dialogi bohaterów czy też żartobliwe powiedzonka.

9. Twórcza praca uczniów - samodzielne tworzenie komiksów:

wymyślanie historyjki

układanie planu wydarzeń

rysowanie obrazków w ramkach

projektowanie dymków do obrazków i wpisywanie wypowiedzi postaci

umieszczenie z boku ramek tekstów narratora

wpisywanie pozasłownych dźwięków do zaprojektowanych obrazków

nadania tytułu komiksowi

10. Prezentacja komiksów na forum klasy:

dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami

zorganizowanie wystawy prac uczniów

Opracowała: mgr Wiesława Twardowska