15
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI,, ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE” OBSZAR 1. Zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej 1. Scenariusze zajęć ćwiczeń gimnastycznych Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV Cele ogólne: • Kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi. • Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy. • Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera. Cele szczegółowe: Dziecko: 1. Zna możliwości swojego ciała, 2. Kształtuje prawidłowo postawę ciała, 3. Zgodnie współpracuje z partnerem, 4. Potrafi wykonywać ćwiczenia. Przebieg: II - Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby, schematu ciała i przestrzeni. 1. Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby. • Powitanie piosenką (zwrócenie uwagi na daną osobę). Dzieci stoją w kole śpiewają i naśladują słowa piosenki pt. ,,Witaj” do melodii Panie Janie.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI,, ĆWICZYĆ KAŻDY …pp15.edunet.tarnow.pl/res/PP_15/przedszkole_w_ruchu.pdf · brzuchu na podłodze). Dziecko klęczące gra palcami na plecach dziecka

Embed Size (px)

Citation preview

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI AKCJI,, ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”OBSZAR 1.Zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej

1. Scenariusze zajęć ćwiczeń gimnastycznych

Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne prowadzony w grupie I i IV

Cele ogólne:

• Kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi.• Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy.• Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera.

Cele szczegółowe:

Dziecko:1. Zna możliwości swojego ciała, 2. Kształtuje prawidłowo postawę ciała, 3. Zgodnie współpracuje z partnerem,4. Potrafi wykonywać ćwiczenia.

Przebieg:

II - Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby, schematu ciała i przestrzeni.

1. Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby.

• Powitanie piosenką (zwrócenie uwagi na daną osobę).Dzieci stoją w kole śpiewają i naśladują słowa piosenki pt. ,,Witaj” do melodii Panie Janie.

Witaj, ...(imię), witaj, ...(imię). Uczestnicy zabawy patrzą na konkretne dziecko. Jak się masz, jak się masz? Machają do niego, zaglądają mu w oczy. Wszyscy cie witamy, Wyciągają ręce w geście powitaniaBądź wśród nas, bądź wśród nas. Wszyscy chwytają się za ręce, tworząc krąg.

2. Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała.• „Bajka o moim ciele” – wszyscy znajdują się w pozycji siedzącej i nazywają różne części ciała i jednocześnie wykonując konkretny ruch:- poznajemy swoje rączki,- rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,- paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,- po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,- idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedna, raz w drugą stronę,- po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,- paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy.- poprawianie fryzury.

• „Lustro” – dzieci siedzą naprzeciwko siebie: jedno wykonuje dowolne ruchy, gesty, drugie naśladuje jego ruchy.• ,,Koncert - gra na plecach” – jedno dziecko klęczy na podłodze obok leżącego dziecka (dziecko leży na brzuchu na podłodze). Dziecko klęczące gra palcami na plecach dziecka leżącego. Najpierw lekko uderzając opuszkami palców, potem coraz mocniej, a następnie kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. W trakcie wykonywania ćwiczeń należy zmieniać siłę i ryty uderzeń. Po chwili należy dokonać zmiany ról.

3. Ćwiczenia kształtujące świadomość przestrzeni.

• Zabawa pt. ,,Jak najwyżej’. Wszyscy leżą na plecach ,,w rozsypce” na podłodze. Sięganie rękoma i nogami ,, do sufitu”, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcanie żarówek. • Zabawa pt. ,,Baczek”. Wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.

a. Ćwiczenia relaksujące - ,,Usypiamy misia” – relaks przy muzyce. Podczas słuchania muzyki prowadzący spokojnym głosem opowiada jak zasypia mis. Jak zasypiają jego części ciała ( oczy, głowa, ręce, nogi), jak misie rozluźniają się.

4. Ćwiczenia oparte na relacji ,,z” (relacji opiekuńczej).

• „Naleśniki”, czyli rolowanie po podłodze – jedno dziecko klęczy na podłodze przy leżącym na plechach obok dziecku, które ma wyciągnięte ręce w tył ( za głową). Dziecko klęczące stara się powoli i lekko obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch.• Zabawa pt. ,,Wycieczka” – jedno dziecko stoi przed leżącym na podłodze. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył ( za głową). Natomiast drugie dziecko przytrzymuje dziecko za nogi na wysokości kostek, lekko przeciąga je w różnych kierunkach.

5. Ćwiczenia rozwijające relacje ,,przeciwko’ (relacje mocy i energii).

• „Przepychanki” – dzieci siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać.

Ćwiczenia relaksujące - , „Rak” 6. Ćwiczenia oparte na relacji ,,razem” (relacji partnerskiej)• „Rowerek” –dzieci leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Dzieci leżą tak, aby jego stopa była oparta o stopy partnera. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Prowadzący powtarza rymowankę, różnicuje tempo:• „Prowadzenie ślepca” – dziecko trzyma drugie dziecko, (które ma zamknięte oczy) i prowadzi je (zmiana

ról).

7. Ćwiczenia twórcze.

• Swobodny taniec przy muzyce wolnej i szybkiej. Prowadzący zaczyna zabawę od opowieści ruchowej „ Jest jesień, wieje wietrzyk z drzew opadają liście, są bardzo kolorowe, wolniutko opadają na ziemie tworząc dywan. Wyobraźcie sobie, że jesteście listkami i pozwalacie aby wietrzyk wami kołysał...”. Ćwiczenia relaksujące - ,,Kołysanka” do wiersza J. Porazińskiej pt. ,,Bajka iskierki” nuconej przez nauczyciela lub odtwarzanej z płyty CD. Dzieci siedzą w kole na podłodze siad skrzyżny i kołyszą się na boki.8. Pożegnanie, ocena stanu emocjonalnego – podsumowanie za pomocą buziek. mgr A. Remian II. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzony w grupie ,,Biedronki’’ z zastosowaniem elementów metody R. LabanaCele;- zapoznanie ze sposobem wykonywania ćwiczeń, budzenie wiary we własne siły- kształcenie poczucia rytmu, reagowanie na umówione sygnały- doskonalenie koordynacji ruchowej, równowagi, wzmacnianie mięśni nógPrzybory;Nagrania z muzyką, woreczki, ławeczka gimnastyczna, materace, butelki plastikowePrzebieg;1. Przy muzyce, swobodny bieg po sali- przerwa w muzyce ukłon ( 3 x)- bieg przy muzyce; przerwa dotykanie różnych części swojego ciała, tańczą same ręce, tańczą same nogi, tańczy całe ciało ( każda czynność powtórzona 2x)2. Marsz przy muzyce- każde dziecko zabiera woreczek z kosza kładzie go na głowie i maszeruje dalej3. ćw. orien. z elementem równowagi ,,lecą płatki śniegu” na hasło dzieci z woreczkami na głowach i rękami w bok wolno wykonują 1,2 obroty , przysiadają na podłodze wykonując skłon głowy i woreczek spada 4. ćw, rzutu ,, przez okienko” Dzieci dobierają się w pary i ustawiają w szeroką ulicę . Dzieci z pierwszego szeregu rzucają woreczkami za stojące ławeczki( zmiana rąk) to samo ćw. wykonuje druga grupa5. ćw. w grupach- zapoznanie z zadaniami poszczególnych zespołów; przejście po ławeczce z asekuracją nauczyciela i zeskok do przysiadu podpartego- bieg slalomem między butelkami- ćw. na materacu ; kołyska6. z el. czworakowania ,, Pod zwalonym drzewem” Dzieci jedno za drugim przechodzą na czworakach między butelkami a następnie czołgając się przechodzą pod ławeczką7. Interpretacja muzyki – dzieci z woreczkami naśladują muzykę za pomocą dowolnych ruchów ( muzyka powolna, żywa, smutna)- tony wysokie, niskie; naśladowanie ciałem kierunku linii melodycznej8. Zakończenie marsz przy muzyce, odkładanie przyborów , pożegnanie ubieranie się po ćwiczeniach mgr U. Golec

Obszar 3Edukacja zdrowotna- Popołudnie w ruchu ; wprowadzenie do ramowego rozkładu dnia wszystkich grup przedszkolnych popołudnia na sportowo. - Lubimy bawić się z chustą animacyjną, mamy dużo śmiechu i radościChociaż przy tej zabawie będzie też dużo sprzątania

Wykorzystujemy przybory do ćwiczeń, jak również niekonwencjonalne pomoce jak; butelki, chusteczki, gazety

Plac zabaw – królestwo dzieciAtutem naszego przedszkola jest duży ogród w którym dzieci przez cztery pory roku mogą bawić się, ćwiczyć i uprawiać różne formy ruchu, oraz dogodne usytuowanie z dala od miasta, łatwy kontakt z naturalnym środowiskiem ( las, łąka) .,, Mali sportowcy na start” zabawy i ćwiczenia w ogrodzie przedszkolnym

Cel:Integracja podczas zabaw sportowych i ćwiczeńWpajanie zasad zdrowej rywalizacjiWdrażanie do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasuKonkurencje;1. ,, Bieg na podstawkach’’ ustala się trasę do pokonania. Każde dziecko ma dwie podstawki, staje na jednej drugą trzyma w ręku. Na sygnał startowy dzieci kładą podstawkę przed stopami i przesuwają je przed siebie. Kto pierwszy dojdzie do ustalonego miejsca wygrywa.2. ,,Poznaj ogród’’ pomoce tamburyn Dzieci biegają po ogrodzie w rytm tamburyna a na sygnał tworzą koło wokół nauczycielki. Wygrywa drużyna która najszybciej zawiązała koło.3. ,,Siłacze’’ pomoce: lina z zaznaczonym środkiem, kreda, ławeczki.Przebieg: nauczyciel wybiera 5-cio osobowe grupy, które będą przeciągać linę. Wygrywa drużyna która przeciągnie linę za wyznaczony teren.4. ,,Bieg z przeszkodami’’ trasa wyznaczona za pomocą pachołków, skakanek, dużych piłek. Na sygnał dzieci podzielone na grupy biegną slalomem pokonując swoje trasy.5. ,,Skoki’’ Pomoce: linki lub skakanki do wyznaczania terenu.

Przebieg: Dzieci pokonują wyznaczoną odległość jak najmniejszą ilością skoków. Wygrywa drużyna której się to uda. Znajdź ukryty skarb. Dzieci otrzymują mapę która określa wykonanie zadań:-Bieg w kierunku studni- podskoki obunóż w kierunku zjeżdżalni.-Trucht po chodniku do miejsca oznaczonego napisem ,,STOP’’.-4 kroki na wprost w kierunku oznaczonym strzałką.-Na chodniku znajdziesz narysowaną linę, przejdź po niej w wyznaczonym kierunku.-Zrób 3 duże kroki w wyznaczonym kierunku, tam znajdziesz skarb. Powodzenia i smacznego!

,, My się zimy nie boimy” - Scenariusz zabaw na śnieguCel; - nabywanie umiejętności bezpiecznego poruszania się i odporności organizmu- przestrzegania umów, umiejętności korzystania ze śniegu, wyrobienie sprawności i orientacji w terenie- wytworzenie radosnego nastroju, swobodnego ruchuPrzebieg;1. Przygotowanie dzieci do wyjścia, sprawdzenie ubrania, obuwia zgromadzenie drobnych przedmiotów dla bałwana2. Marsz na teren zajęć , dzieci idą parami na teren ogrodu i obserwują tropy na śniegu- kto szedł drogą3. wydeptywanie ścieżek, chodzenie po śladach za nauczycielem4. Swobodny bieg z wymijaniem; dzieci stają w rozsypce na zawołanie ,, wilk idzie” zatrzymują się nieruchomo, tak długo aż wilk przestanie wyć5. ,, Kto dalej rzuci” dzieci lepią po trzy kulki śniegowe, stają na wyznaczonej linii i rzucają śnieżkami, wspólnie oceniamy kto rzucił najdalej6. Lepimy bałwana; toczenie kul różnej wielkości , dzieci stają przed kulą i próbują przeskoczyć. Komu się uda zostaje wyróżnionyDzieci łączą się w grupki i lepią bałwany ozdabiają je , nadają imiona . wokół bałwanków tworzą koła. Na sygnał rozpoczyna się marsz, bieg, podskoki, następuje zmiana kierunku.7. Zbiórka, otrzepywanie ubrań i obuwia ze śniegu. Powrót do przedszkola

,,Dzisiaj mamy święto wiosny,Każdy musi być radosny”

Obszar 7Odkrywamy pasje, zainteresowania i talentyMini JudoGrupa II ,, Biedronki” miała okazję spotkać się z trenerem judo i poznać tajniki tego sportu. Z naszej grupy niektóre dzieci już chodzą regularnie na takie zajęcia i mogły zaprezentować swoje umiejętności.

Scenariusz zajęć z Mini Judo1. Zbiórka w formie ZAREI – poznanie zasad powitania na zajęciach Judo1. Rozgrzewka - zabawy ogólno- rozwojowe przygotowujące do drugiego etapu treningu,, Pieski” dzieci biegają po Sali, uciekając przed TORI, który przemieszcza się na czworakach, osoba złapana zamienia się w pieska i dalej łapie. Zabawa trwa do momentu w którym wszystkie dzieci zostaną złapane.-,, Żabki” analogicznie do zabawy w pieski z tym, że TORI skacze obunóż.-,, Turlanki” zawodnicy turlają się po całej macie- ,,Ognista kula” ,Trener rzuca piłką w dzieci, kto zostanie dotknięty robi pajacyki, przysiady itp.- nauka KOHO- UKEMI pad w tył przez Trenera i wykonanie przez dzieci3. Prezentacja dzieciom rzutów; KO SOTO GARI , OGOSHI4. Rywalizacja dzieci; czołganie, czworakowanie, skoki na jednej nodze i obunóż5. Zakończenie zajęć zbiórką analogicznie jak na powitanie.

Grupa sportowo- tanecznaW przedszkolu powstała grupa taneczna pod kierunkiem naucz. A. Remian. Należą do niej dziewczynki z grup starszych , które rozwijają swoje zainteresowania tańcem i muzyką.

W przedszkolu grupa III ,, Jeżyki” ćwiczyła razem z Zuchami ze Szkoły Podstawowej Nr 14

Jak będziemy starsi chcemy być sprawni i odważni jak zuchy

Obszar 8 Aktywność w gronie rodziny,,Powitanie wiosny’’- zabawy integracyjne i ćwiczenia ruchowe z rodzicami, połączone z degustacją zdrowej żywności. Grupa II ,,Biedronki’’ Promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia przez ruch i zdrowe odżywianie

Przebieg spotkania;Ilustracja ruchowa w wykonaniu dzieci 4-5 letnich ,,Powitania wiosny” oparta o utwór ,, Zima” i ,, Wiosna”A. Vivaldiego- Degustacja przygotowanych przez dzieci smakołyków w Kąciku,, Smacznie, zdrowo ,kolorowo”, - przypomnienie o piciu wody wg. zasady ,, Każdy człowiek wie, że aby zdrowo żyć, trzeba: 5 posiłków dziennie jeść, ruszać się i wodę pić”

Po smacznym poczęstunku wesoło ćwiczyliśmy z rodzicamiScenariusz zajęć gimnastyczno-relaksacyjnych metodą V. Sherborne

prowadzonych z rodzicami dzieci 4-5 letnichTemat: Wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu, współdziałanie ze sobą w parach.Cele ogólne:-Poznawanie własnego ciała oraz ciała partnera-Odkrywanie swoich możliwości-Wdrażanie do zaufania sobie i innym

I. Część wstępnaĆwiczenie prowadzące do poznania własnego ciała i pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

1. Marsz po obwodzie koła. Dzieci, w zależności dźwięku instrumentu, który usłyszą, maszerują na całych stopach (tamburyno), na palcach (trójkąt), na piętach (kołatka).

2. Siad skulny: dzieci kręcą się dookoła osi w jedną i w drugą stronę na pośladkach odpychając się rękami.

II. Część główna (ćwiczenia w parach):

Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą; opanowanie lęku i emocji

1. Rozsypka. Przywitanie zabawą ,,Witam wszystkich, którzy…’’2. Siad rozkroczny twarzą do siebie. Naprzemienne skłony i leżenie (przeciąganie partnera). 3. Siad tyłem. Jedno dziecko wykonuje skłon, a drugie kładzie się na jego plecach.4. Siad skulny. Jedno dziecko zwija się w kłębek, a partner usiłuje rozwiązać ,,paczkę’’.5. Improwizacja ruchowa przy muzyce z płyty CD. Swobodny taniec indywidualnie oraz w parach

(według inwencji dzieci) w tempie wolnym oraz szybkim.

6. Prowadzenie ,,ślepca’’. Jedno dziecko zamyka oczy i jest prowadzone przez opiekuna po Sali w różnych kierunkach.

7. Pozycja stojąca. Jedno dziecko stoi w rozkroku, drugie przechodzi na czworakach pod ,,mostkiem’’- pomiędzy nogami partnera.

8. Leżenie na plecach. Dziecko leżące jest turlane delikatnie przez partnera po podłodze w przód i w tył.

III. Część końcowa:

Ćwiczenia rozluźniające, relaksujące.

1. Leżenie na plecach z zamkniętymi oczami. Wskazywanie ręką kierunku skąd słychać dzwoneczek. (N. zmienia swoje położenie w Sali po czym dzwoni dzwoneczkiem)

2. Relaks- odpoczynek w pozycji leżącej przy spokojnej muzyce z cyklu ,,Muzyka relaksacyjna’’. Wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami.

3. Podziękowanie za zabawę. Podawanie sobie rąk ze słowami: dziękuję, lubię się z tobą bawić.

Prowadząca mgr B. Lech