19
КОНКУРС МИНИСТАРСТВА ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ И ИНФОРМАЦИОНО ДРУШТВО „Дигитални час“ OСНОВНА ШКОЛА: „Јован Поповић“ Сусек – одељење у Баноштору Aутор: Ђурђица Стојковић СТРАШИЛО У МАГНЕТНОМ ПОЗОРИШТУ НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Српски језик - Драмски текст „Страшило“ Љубише Ђокића НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Природа и друштво - Истражујемо природне појаве - Магнети НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Ликовна култура - Амбијент сценски простор ………………………………………………………………………………………………………….. НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Српски језик РАЗРЕД: IV АУТОР: Ђурђица Стојковић Наставна јединица: Књижевност - Драма „Страшило“ Љубиша Ђокић Општи циљ часа Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање, свестрано тумачење и вредновање књижевноуметничког текста. Обрадити драмски текст „Страшило” Љубише Ђокића, анализирати фабулу и ликове, указати на особине драмског текста и драматизовати одломак. Циљеви часа Анализа естетских вредности драмског дела. Усвајање драмских појмова (сценски простор, драмски сукоб, ликови, драмски језик - дијалог, монолог). Тумачење драмских ликова, њиховог говора и 1

Strasilo u Magnetnom Pozoristu

  • Upload
    -

  • View
    219

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Strasilo

Citation preview

Page 1: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

КОНКУРС МИНИСТАРСТВА ЗА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ И ИНФОРМАЦИОНО

ДРУШТВО „Дигитални час“

OСНОВНА ШКОЛА: „Јован Поповић“ Сусек – одељење у Баноштору

Aутор: Ђурђица Стојковић

СТРАШИЛО У МАГНЕТНОМ ПОЗОРИШТУНАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Српски језик - Драмски текст „Страшило“ Љубише Ђокића

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Природа и друштво - Истражујемо природне појаве - Магнети

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Ликовна култура - Амбијент сценски простор

…………………………………………………………………………………………………………..

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Српски језик

РАЗРЕД: IV

АУТОР: Ђурђица Стојковић

Наставна јединица: Књижевност - Драма „Страшило“ Љубиша Ђокић

Општи циљ часа

Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање, свестрано тумачење и

вредновање књижевноуметничког текста.

Обрадити драмски текст „Страшило” Љубише Ђокића, анализирати фабулу и ликове,

указати на особине драмског текста и драматизовати одломак.

Циљеви часа

Анализа естетских вредности драмског дела. Усвајање драмских појмова (сценски

простор, драмски сукоб, ликови, драмски језик - дијалог, монолог). Тумачење драмских

ликова, њиховог говора и деловања. Тумачења поступака јунака драме. Развијање свести о

стваралаштву као највишем чину реализације човекове личности.

Специфични задаци часова

Оспособљавање ученика за логичко схватање и критичко процењивање обрађеног

драмског дела. Помоћи ученицима да тумачењем драмског текста изграде свој поглед на

вредновање међуљудских односа, на добро и зло, врлине и мане, искреност, површнoст,

заједљивост, храброст и праведност. Допринети бољем разумевању и реконструкцији

догађаја који се збивају на сцени, али и подстаћи уочавање узрочно последичних односа.

Неговање тимског рада при креативном стварању.

1

Page 2: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Oбразовни стандарди

1СЈ.0.1.5. уме самостално (својим речима) јасно структурира казивање (уводни, средишњи и

завршни део казивања), добро распоређујући основну информацију и додатне информације

1СЈ.0.1.6. уме на занимљив начин да почне и заврши своје причање

1СЈ.0.1.7. уме у кратким цртама да образложи неку своју идеју

1СЈ.0.1.8. уме да одбрани своју тврдњу или став

1СЈ. 1.5.4. одређује време и место дешавања радње у књижевноуметничком тексту

1СЈ.2.5.4. одређује карактеристичне особине, осећања, изглед и поступке ликова; и односе

међу ликовима у књижевноуметничком тексту

ЈСЈ.3.3.3. прилагођава језичко-стилски израз типу текста

1СЈ.3.5.1. тумачи особине, понашање и поступке ликова позивајући се на текст

1СЈ.3.5.2. уочава узрочно-последичне везе међу догађајима у тексту

Методе и облици рада

Методе: дијалог, рад на тексту, читање, писање, драматизација,

Облици рада : фронтални, индивидуални, у пару, групни рад

Двоклик на слајд да крене ППТ презентација

Уводни део часа

2

Page 3: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Постављање ученицима загонетног питања.

Чији капут зими остављају у ормар да би га на пролеће опет могао носити?

Пред ученицима је скривалица помоћу које ученици стижу до решења.

Решење скривалице ја СТРАШИЛО.

Главни део часа

Страшило је:

Страшило је предмет, најчешће у облику човека, обучено у стару одећу.

Користи се за плашење птица као што су вране како не би наносилe штету усевима Користи од страшила:

- Страшило није пушка оно не убије птицу, него је отера;

- Страшило има еколошку вредност. Одело које би било бачено опет је у употреби;

- Кажу да је страшило увек обучено по моди предходног времена. У годинама после

ратова страшила су била обучена у војне униформе.

Интерпретативно читање текста

Након кратког разговора о утисцима које је овај текст изазвао, брзо, летимично, вођена

анализа кроз питања: 1. На основу чега препознајеш да је ово драмски текст?

(На основу чега у драмском тексту сазнајемо о радњи или о одликама ликова? Има ли у

оваквом тексту описивања? Чему служе реченице у загради?)

3. Опиши како треба да изгледа позорница – сцена?

4. Која је улога редитеља у постављању неке позоришне представе?

5. Увести појмове: чин, сцена...

6. За сцену уз наслов прецизирати: место и време (унутар самог текста, тј. у односу на

друге важне догађаје из текста) одвијања радње;

o Препричавање

Укратко препричај овај драмски текст.

Запази око чега је настао заплет у овој драми.

o Ликови у тексту

3

Page 4: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Страшило - Коју улогу оно има у делу?

Шта све од њега сазнајемо?

Зашто се Страшило увредило?

Шта у његовом обраћању изазива симпатије код деце?

Упореди његов изглед и понашање.

Деца - Који проблем има ова група деце?

Како их замишљаш?

Које су њихове особине?

Шта је то површност?

o О драми

Зашто је писац текст поделио на улоге? Како очекује од нас да га читамо?

Пронађи текст написан у загради. Да ли и њега ликови изговарају? Чему он служи?

Ко све учествује у прављењу позоришне представе?

Подела ученика по групама

Израда ЧИНКВИНЕ

ЧИНКВИНА (tal.cinque = pet) кратко понављање у пет редака, у форми налик на песму од

пет стихова; има своју форму а служи за анализу и дедукцију најбитнијега из садржаја,

информација или доживљаја

1. стих: ИМЕНИЦА Страшило

2. стих: ДВА ПРИДЕВА О СТРАШИЛУ ____________ ________________

3. стих: ТРИ ГЛАГОЛА О СТРАШИЛУ_____________ ____________ ____________

4. стих: ЈЕДНОСТАВНА РЕЧЕНИЦА О СТРАШИЛУ _______________________________

5. стих: РЕЗИМЕ (асоцијација на реч страшило) ____________________________

Читање написаних ЧИНКВИНА.

Поделите се у групе (према броју ликова у сцени). Припрема за сценско извођење кроз

поделу улога и вежбање читања текста (по улогама).

Ученици предлажу глумце, а остали су публика. Задатак глумаца је да покушају да

дочарају карактере и понашања ликова.

Драматизацију изводе групе након чега се дискутује и врши упоређивање наступа.

Завршни део часа

4

Page 5: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Која интерпретација вам се највише допала? Образложи свој став.

Сценско извођење – треба дати ученицима довољно времена да текст добро науче.

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: ПРИРОДА И ДРУШТВО

РАЗРЕД: IV

АУТОР: Ђурђица Стојковић

Наставна област: Истражујемо природне појаве – Испитивање својства материјала

Наставна јединица Како повећати или смањити дејство магнета?

Оперативни задаци

да утврде претходно знање о томе шта је магнет,

да утврде знања о компасу и његовој функцији, да се суоче са проблемском

ситуацијом како се дејство једног магнета може појачати односно ослабити,

да истраживањем, путем вођеног огледа, сазнају да се магнетска енергија

магнета концетрише у гвожђу и да, због тога, магнет појачава своје дејство ако се на

његове полове постави гвожђе,

да истраживањем у истом огледу сазнају да када се енергија у целости

концентрише на једном месту на другом је неће бити и да због тога магнет опкољен

гвожђем не делује на друго гвожђе,

да знање стечено истраживањем могу практично да примене,

Активности ученика

Актуализација претходног знања о магнетима.

Посматрање и закђучивање на основу претходних ситуација и упознатих знања.

Упознавање са појавом магнетизма у природи

Запажање конфликата у вербалној формулацији назива јединице.

Решавање конфликата истраживањем, путем вођеног експериментисања и

закључивања,

Кључни појмови: Магнет, полови, привлачење, одбијање, компас, гвожђе, магнетска

енергија, појачање, слабљење, оглед.

Образовни стандарди

1ПД. 1.3.4. зна основна својства материјала - намагнетисаност

5

Page 6: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

1ПД. 1.3.5. зна да својства материјала одређују њихову употребу и препознаје примере у

свом окружењу

1ПД. 1.3.6. зна промене материјала које настају због услед различитих утицаја и деловања

.

1 ПД.3.3.2. примењује знање о променама материјала за објашњење појава у свом

окружењу

Методе рада: Метода разговора, метода рада на тексту, метода кооперативног рада, метода

практичних радова, метода извођења огледа.

Ток часа Уводни део часа

Пред ученике поставити проблем како да раздвоје металне и пластичне

спајалице које су просуте по столу. Од прибора на располагању је ученицима:

лопатица, лепеза, магнет, посуда и вода.

Убрзо ученици ће увидети да се спајалице могу раздвојити помоћу свих помагала али

најбрже и нејуспешније ће раздвајање успети помоћу магнета.

Разговор са ученицима о томе да ли знају шта је магнет, да ли су

га некада видели, користили.

Главни део часа

На часу користити PREZI презентацију која прати ток часа ( Иди на линк испод Ctrl + леви клик)

http :// prezi . com /35 bs 14 ctt 3 ms / magneti /

МАГНЕТИ

По једној старој грчкој легенди, пастир који је чувао овце приметио је да се његов

гвоздени штап приљубио уз једну црну стену. Тако је откривен магнетизам – појава да

нека врста камена привлачи гвожђе. Сматра се да је магнет добио име по магнезији, месту

на којем је нађено то камење, или по имену пастира који се звао Магнес.

6

Page 7: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Магнетизам

Магнетизам је невидљива сила привлачења и одбијања између гвожђа и

потковице магнета. При чему се јављају силе привлачења које смо уочили

у на почетку часа. Магнети привлаче гвожђе и све друге материјале који

садрже гвожђе.

Магнетно поље

Магнетно поље је област око магнета у којој се осећа деловање магнетних сила. Магнет

има два пола северни и јужни. Када се два магнета нађу један у близини другог окренути

истим половима, они ће се одбијати – на пример северни одбија северни, а јужни пол

одбија јужни.

Одбијање међу истим половима магнета

Уколико су један другом окренути различити полови,

магнети ће се међусобно привлачити – северни ће

привлачити јужни, а јужни северни пол.

Привлачење међу различитим половима магнета

Ученицима се поставља неколико питања на која

дају усмене одговоре. Како се можемо

оријентисати?

Како се морнари не изгубе у огромном воденом

пространству?

Компас

Компас је направа која помаже човеку да се оријентише у простору. То је заправо мали,

лагани магнет у облику танке плочице, игле која може слободно да се окреће око свог

7

Page 8: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

центра. Један крај те игле, када се ова умири увек показује север, а други крај показује југ.

До одступања долази ако се компас нађе у близини неког другог магнета.

На овај начин се очитава магнетно поље планете Земље , која је и сама заправо један

велики магнет.

Како појачати дејство магнета?

Реализацију овог циља наставне јединице, организујемо кроз самосталну активност

ученика на огледу.

Прибор и материјал: магнет у облику квадра, три гвоздене плочице, гвоздена спајалица.

Поступак у раду :

Прекриј оба пола магнета гвозденим плочицама.

Трећу гвоздену плочицу полако примичи овом « сендвичу » све док је

магнет не ухвати.

Покушај да одвојиш трећу плочицу од «сендвича »!

Зашто плочицу врло тешко одвајаш?

( Циљ је да истраживањем, путем вођеног огледа, сазнају да се магнетска енергија магнета

концетрише у гвожђу и да, због тога, магнет појачава своје дејство ако се на његове полове

постави гвожђе)

Испред треће плочице стави гвоздену спајалицу.

Зашто магнет не делује на спајалицу?

Ученици пишу у уџбенику своја запажања после дискусије о резултатима огледа.

(Када се енергија у целости концентрише на једном месту на другом је неће бити и да због

тога магнет опкољен гвожђем не делује на друго гвожђе)

Како ослабити дејство магнета?

8

Page 9: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Дејство магнета можемо да ослабимо ако га јако загрејемо или снажно ударимо. То

можемо проверити тако што пребројимо број спајалица које магнет може да привуче пре и

после удара или загревања.

За радознале: У 19. веку откривено је да струјно коло ствара магнетно поље. Тако

су људи направили први еликтромагнет, који је био јачи од било ког природног

магнета. Електромагнети могу да подижу велике терете и користе се у производњи

аутомобила и граћевинарству, али се употребљавају и за израду делова предмета

које свакодневно користимо, као што су звоно на вратима, телефонско звоно,

звучници на радију или на телевизији и др.

ПРИЛОГ бр. 1

КВИЗ: Заокружи одговор који сматраш тачним За проналазак магнета везана је келтска легенда. ДА НЕ

Магнет се може пронаћи у природи. ДА НЕ

Магнес је, према легенди, име пастира који је открио магнет. ДА НЕ

ПРИЛОГ бр. 2

КВИЗ:

9

Page 10: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Магнети привлаче све материјале. ДА НЕ

Магнет има два пола северни и јужни. ДА НЕ

Магнети окренути исим попловима се привлаче. ДА НЕ

Различити полови магнета се привлаче. ДА НЕ

ПРИЛОГ бр. 3КВИЗ:

Морнарима на мору је неопходан компас. ДА НЕ

Један крај игле компаса увек показује запад. ДА НЕ

Заокружи појам који не припада низу

1. север

2. југ

3. центар

4. запад

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: ЛИКОВНА КУЛТУРА

РАЗРЕД: IV

АУТОР: Ђурђица Стојковић

Наставна област: Амбијент сценски простор

Наставна јединица: Амбијент, сцена, лутка (БЛОК ЧАС)

Тип часа: Обрада

Облик рада: Фронтални, групни и индивидуални

Корелација: Српски језик, Природа и дрштво

10

Page 11: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Материјали и средства: Кутије, магнети, колаж папир, тканине, штапови, слама,

љуштика, чаше, флашице. уљани или суви пастел, фломастери....

Циљ и задаци часа:

Разумети да је ликовна уметност често синкретичка и да је често повезана са другим

уметностима (књижевност, музика, позориште).

Усвајање нових термина: амбијент, сцена, декор, костимографија.

Развијање маште, креативности и подстицати стваралачки дух.

Уводни део часа (мотивација):

У уводном делу часа разговарати о амбијенту и сценском простору.

Двоклик на слајд да крене PPT презентација

У давна времена људи су у оквиру обредних игара правили маске, костиме и посебне

просторе. Песма, игра, музика, костим, маска су се међусобно прожимали и допуњавали

као део ритуала. Сцена – (дрвена скела) позорница намењена за извођење уметничке игре.

Објашњење поступка рада:

Са ученицима се договорити о прављењу луткарске представе. Како би представа била

успешнија треба је употпунити сценографијом, луткама и костимима.

11

Page 12: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

Пошто су ученици детаљно проучили текст они ће правити скице као идејна решења за

сценографију и лутке. Скица се ради на папиру из блока бр. 5, уљаним пастелом,

фломастерима (или техником по избору). Сцена се прави од картонских кутија различитих

величина тако да се добије дупло дно где ће деца моћи манипулисати магнетима. Лутке се

праве од материјала: ролни, чаша или флаша у које се могу поставити на дно метални

делови.

Деца ће магнетима који су испод пода позорнице покретати лутке а глумци (ученици) ће

позајмити луткама гласове.

Самостални рад:

Ученици се поделе у више група. Најбројнија група прави сцену. Мање групе праве лутке.

Страшило прави једна група ученика. Ученици самостално праве скице за сцену своје

представе. На скици морају истаћи неопходне реквизите за представу;

Анализирајући радове тражити најоригиналније решење. Све остало је део дечје маште.

Када све групе заврше са радом постављамо: сцену, лутке (девојчицу и два дечака),

Страшило, позивамо глумце који ће позајмити глас и нека представа почне.

Завршни део часа:

Реч критике

Ученици износе свој став о изведеној представи.

Било би добро да представа буде реализована на некој школској приредби.

Литература и ресурси коришћени у раду:

Српски језик

Читанка за четврти разред основне Др Симеон Маринковић Славица Марковић Креативни центар Градиштанска 8 БеоградПРИРУЧНИК ЗА УЧИТЕЉЕ уз Читанку и Забавну граматику за 4. разред основне школе аутор др Симеон Маринковић Креативни центар Градиштанска 8 БеоградСрпски језик за 4. разред основне школе, Аранђеловић Мирjана, Bigz PUBLISHING Београд;Свет маште и знања; Читанка за четврти разред основне школе са основним појмовима из књижевности граматике и правописа Нова школа, Београдhttp://www.google.rs/imgres?q=scarecrow+clip+art&umhttp://www.google.rs/imgres?q=Scarecrow+Im+Herbst&um=1&hl=sr&biw=1024&bih=677&tbm=isch&tbnid=BZUuw5CKRgT82M:&imgrefurl=http://de.flash-shttp://fr.flash-screen.com/free-wallpaper/lovely-cartoon-scarecrow-in-fall-season

12

Page 13: Strasilo u Magnetnom Pozoristu

http://www.google.rs/imgres?q=scarecrow+background&um=http://www.google.rs/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/_VoIhndRe-uU/S_eS8OKI2_I/AAAAAAAAAEA/oDAxvNwqy0A/s1600/%255BL.http://www.google.rs/imgres?q=Ljubiša+Đokić&um=1&hl=sr&rlz=1C2ECWA_enRS463RS463&biw=1024&bih=677&tbm=isch&tbnid=WB27rEOjMxGSAM:&imgrefurl=http://www.knjizaraknjiga.com/beletristika/domaca-beletristika/Природа и друштвоПРИРУЧНИК ЗА УЧИТЕЉЕ уз уџбеник Природа и друштво/ Вера Матановић - Београд: Едука, 2007.ПРИРУЧНИК ЗА УЧИТЕЉЕ уз уџбеник Природа и друштво за 4. разред основне школеАутори Ивана Васиљевић Јелена КендаОПШТА Larousse enciklopedija – Земун: ЈРЈ, Ниш 2004.ВЕЛИКА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА СВЕТА / Нови Сад: ИТП Змај, 2002.Слике су преузете са интернета:www. zvrk .co.yu en.wikipedia.org www. magnets .com www.kidskonnect.com www.amazing magnets .com http://www.google.rs/imgres?q=magnets&num=10&hl=sr&gbv=2&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=_vt1GNZCVvcKVM:&imgrefurl=http://www.beembee.com/2010/10-amazing-facts-about-magnets&docid=SG-mTPTihbOecM&imgurl=http://www.beembee.com/wp-content/uploads/2010/07/magnet.jpg&w=700&h=397&ei=Mc4RT73AEsO6hAf9hJm4Ag&zoom=1&iact=hc&vpx=591&vpy=257&dur=7&hovh=169&hovw=298&tx=86&ty=132&sig=115666943320189889184&sqi=2&page=1&tbnh=139&tbnw=210&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:13,s:0http://www.google.rs/imgres?q=magnetic+field&hl=sr&sa=X&gbv=2&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=gulnJPyUr2C3OM:&imgrefurl=http://www.bbc.co.uk/schools/ks3bitesize/science/ene

Ликовна култураПриручник за учитеље уз уџбеник ликовне културе Мариа Бузаши Марганић Едука БеоградПриручник за учитеље уз уџбеник за наставу ликовне културе у четвртом разреду основне школе Аутори мр Мирјана Живковић Марела Манојловић Бранкица Вељковићhttp://www.google.rs/imgres?q=theater+curtain&hl=sr&gbv=2&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=pxefTnvchRzHmM:&imgrefurl=http://www.crystalgraphics.com/PowerPoint/Templates.Search.Details.asp%3Fproduct%3DTheaterCur http://www.google.rs/imgres?q=srpsko+narodno+pozoriste+novi+sad&hl=sr&gbv=2&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=oa3Rj1wutVqYVM:&imgrefurl=http://www.panoramio.com/phothttp://www.google.rs/imgres?q=anticko+pozoriste&num=10&hl=sr&gbv=2&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=LWIOSALqBS0l7M:&imgrefurl=http://blog.b92.net/text/16739/Povratak-u-Istoriju/&docid=aV958dlbxmUOkM&imgurl=http://farm2.static.flickr.com/1331/1335243929_29b5433fc2.jpg&w=500&h=333&ei=rM0RT5Umo-bhBN3U2IME&zoom=1&iact=hc&vpx=312&vpy=304&dur=1862&hovh=183&hovw=275&tx=

13