51
Тема 1. Вступ до курсу ,,Людина і світ‘’. Поняття ,,людина як біосоціальна істота‘‘. Мета: розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини; ознайомитись з різним тлумаченням понять ,,людина‘‘, ,,індивід‘‘, ,,особистість‘’, ,,громад янин‘‘, з‘ясувати, що таке феномен людини; розвивати вміння самостійно мислити; виховувати активну життєву позицію. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання: підручник , схеми, таблиці, поняття, висловлювання філософів. Хід уроку 1. Організаційний момент уроку. 2. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя. Курс ,,Людина і світ‘‘ інтегрований за характером,він спрямований на узагальнення знань, набутих учнями під час вивчення різних навчальних предметів. Завданнями курсу є набуття учнями знань про процеси та явища суспільного буття, про філософські, культурні, політико-правові та соціально-економічні засади життя демократичного суспільства. Виховуватиме такі громадянські риси, як правова відповідальність, толерантність,ініціативність, громадянську активність, національну самосвідомість. Учитель знайомить учнів з розділами курсу. Повідомляє тему і мету уроку. 3. Вивчення нового матеріалу. 1.Феномен людини.

szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема 1. Вступ до курсу ,,Людина і світ‘’. Поняття ,,людина як біосоціальна істота‘‘.

Мета: розкрити основні завдання курсу, уявлення про його роль у формуванні світогляду людини; ознайомитись з різним тлумаченням понять ,,людина‘‘, ,,індивід‘‘, ,,особистість‘’, ,,громадянин‘‘, з‘ясувати, що таке феномен людини; розвивати вміння самостійно мислити; виховувати активну життєву позицію.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник , схеми, таблиці, поняття, висловлювання філософів.

Хід уроку

1. Організаційний момент уроку.2. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.Курс ,,Людина і світ‘‘ інтегрований за характером,він спрямований на узагальнення знань, набутих учнями під час вивчення різних навчальних предметів. Завданнями курсу є набуття учнями знань про процеси та явища суспільного буття, про філософські, культурні, політико-правові та соціально-економічні засади життя демократичного суспільства. Виховуватиме такі громадянські риси, як правова відповідальність, толерантність,ініціативність, громадянську активність, національну самосвідомість.Учитель знайомить учнів з розділами курсу. Повідомляє тему і мету уроку.

3. Вивчення нового матеріалу.

1.Феномен людини.

Робота з терміном. Феномен – унікальне неповторне явище, подія тощо.

У нашому випадку – унікальність людини, її неповторність, відмінність від інших істот.

В усі часи людство хвилювало питання про сутність людини.

Основні - Що я можу знати?

світоглядні - Що я маю робити? Що таке людина?

питання - На що я можу сподіватись?

Page 2: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

за І. Кантом

Бесіда.

-Чому такий сталий інтерес людини до самої себе?

Людина – це найскладніша з усіх відомих істот. Сьогодні налічується понад 150 наук, які займаються вивченням людини.

- Назвіть ці науки?

- Яка наука вивчає минуле життя людства?

- Назвіть теорії походження людини?

- Які фактори, на вашу думку,мали визначний вплив на еволюцію людини?

Робота в парах.

Обговоріть характеристики людини, втілені у висловлюваннях мислителів (стор.11підручника). Висловте своє ставлення до них.

Рубрика ,,Цікаво знати‘‘.

Існує історико – філософський жарт про те, яке визначення людини дав давньогрецький мислитель Платон. Одного разу його запитали: ,,Що таке людина?‘‘ ,,Це тварина, що ходить на двох ногах‘’,- відповів філософ. Тоді йому заперечили: ,,Тож птахи теж ходять на двох ногах?!‘‘ Обміркувавши це заперечення, Платон уточнив визначення: ,,Людина – це істота, що ходить на двох ногах, але без пір‘я‘‘. І тоді жартівники підкинули вчителеві обскубаного півня, на шиї якого висіла дощечка зі словами: Людина за Платоном‘‘. Відповіддю мислителя стало нове визначення: ,,Людина – істота безкрила, двонога із широкими нігтями, здатна до державного знання‘‘.

- У чому складність пошуку відповіді на питання ,,Що таке людина?‘‘

Сучасні дослідники використовують різні визначення поняття ,,людини‘‘, залежно від того, що вважають домінуючим. Найбільш поширеними уявленнями про сутність людини є релігійне, натуралістичне, ідеалістичне та соціологічне.

Page 3: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Завдання. Ознайомтесь із таблицею ,,Сутність людини в різних теоріях‘‘ і дайте відповідь на запитання.

- Яку теорію ви вважаєте найбільш обґрунтованою?- Чи можна обмежуватись однобічним розумінням сутності людини?

Таблиця ,,Сутність людини в різних теоріях‘‘.

Релігійна теорія Натуралістична теорія

Соціоцентризм Ідеалістична теорія

Людина є суперечливою єдністю духу (душі) і природи (тіла),якісно протилежних одне одному як величне і низьке

Людину вважають лише природною істотою, вона нічим особливим не відрізняється від тварин. Сутність людини – у незмінних біологічних чи психологічних властивостях

Людина є вираженням культурних умов, що формують її, і якщо треба проникнути у її таємницю, то слід вивчити ті чи інші структури культури

Головне в людині – людська свідомість, розум, і саме цією властивістю людина відрізняється від решти живих істот (Р.Декарт:,,Я мислю, значить я існую‘‘

Висновок.

Феномен - особливій тілесній організації

людини - наявності душі

полягає - свідомості

в - суспільному характері існування

- діяльності

2.Людина, індивід, особистість.

Поняття ,,людина – індивід – особа – особистість – індивідуальність‘‘ перш за все характеризують якісні прояви людини.

Поняття ,,людина‘‘ означає вид у біологічній класифікації, розумну істоту, що має принципові відмінності від усіх інших істот.

- Поясніть, чому людину можна назвати біологічною істотою?

Поняттям ,,індивід‘‘ позначають окремо взятого представника людського роду, якому притаманні неповторні й унікальні природні й соціальні якості, представлені, однак, не в усій родовій повноті. Тому ми не можемо перенести всі характеристики роду на індивіда, як і навпаки. Коли описуємо людину як

Page 4: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

індивіда, ми вказуємо такі ознаки як зріст, вага, вік, колір волосся, очей, особливості ходи.

Поняття ,,особа‘‘ – це суб‘єкт та об‘єкт соціальних стосунків. Тому на думку дослідників, людина – істота біосоціальна, що існує, формується,розвивається під впливом двох середовищ – природного і соціального.

Формування поняття ,,середовище‘‘.

Середовище – оточення,сукупність природних умов, де проходить життєдіяльність людини і суспільства, оточуючий світ.

Робота в групах.

Учні об‘єднуються у дві групи.

1 – ша група характеризує вплив природного середовища на людину.

2 – га група визначає роль соціального середовища у формуванні людини.

Таблиця ,,Вплив природного та соціального середовища на людину‘’.

Природне середовище Соціальне середовищеЛюдина є частиною природи і як біологічна істота гине без спілкування з нею.Можливість людини пристосуватися до природного середовища залежить від рівня розвитку людини: чим він нижчий, тим більше вона залежить від природи. Стан організму і психіки людини залежить від процесів, які відбуваються у Космосі та в глибинах Землі. Душевної рівноваги людина досягає лише за умови пристосування до природного

Людина формується і розвивається у суспільстві і як соціальна істота без нього гине. Через суспільство людина пристосовується до природи. Становлення людини відбувається через засвоєння нею цінностей, вироблених людством упродовж його історії. У суспільстві генетично закладені психологічні особливості людини (чуттєвість, пам‘ять, сприйняття) можуть змінюватися. Вплив соціалюного середовища буває

Page 5: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

середовища. випадковим або цілеспрямованим (виховання). Роль соціального середовища у формуванні людини є переважаючою.

Поняття ,,особистість‘’.

- Як розумієте таке твердження ,,індивідом людина народжується, а особистістю стає‘‘?

Поняття ,,індивідуальність‘‘.

- Які асоціації виникають з поняттям ,,індивідуальність‘’?- Як ви вважаєте, чи завжди збігається ваша думка про себе з думкою інших

про вас людей? Обгрунтуйте свою відповідь.

3.Громадянин та громадянство.

Бесіда.

- Згадайте з курсу ,,Правознавство‘‘,що таке громадянин, громадянство?- Чи кожна людина, яка мешкає в державі, має статус громадянина?- Як називають особу без громадянства?- Хто такий біпатрид?- Порівняйте поняття ,,громадянство‘’, ,,підданство‘‘.

Колективна робота за завданням.

Створення пам‘ятки ,,Що означає бути громадянином України‘’.

4.Закріплення.

Завдання.

Знання про себе необхідні людині для того, щоб бути людиною. Чи поділяєте ви цю думку?

5.Підсумок уроку.Учитель підводить підсумок уроку, оцінює роботу учнів.6. Домашнє завдання.Опрацювати тему1, вивчити поняття, терміни.

Page 6: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема2. Поняття ,,соціалізація‘’.

Гендерна соціалізація особистості.

Мета: Розвивати готовність і потребу учнів до самопізнання і самореалізації; формувати вміння застосовувати знання з різних навчальних курсів, власного життєвого досвіду для розв‘язання навчальних практичних завдань; сприяти формуванню активної життєвої позиції.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, схеми ,,Ознаки особистості‘‘, ,,Соціалізація‘’, картки з авданнями, додаток, ілюстративний матеріал до теми.

Хід уроку

1. Організаційний момент.2. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель.Послухайте розповідь про давнього філософа Греції Діогена.Одного разу вдень Діоген пішов багатолюдними вулицями Афін з ліхтариком в руках, промовляючи: ,,Шукаю людину‘‘.Бесіда.

- Кого шукав Діоген?- Що вам здалося дивним у поведінці філософа?- Як ви вважаєте, на яких ознаках особистості зосередивсяДіоген?які ознаки

особистості ви можете назвати?Робота зі схемою ,,Ознаки особистості‘‘.

Здатна відповідати Самостійна у своїх вчинках

за свої вчинки

Контролює свою Особистість Продукт соціалізації

п оведінку

Висновок: Вагомий вплив на становлення людини як особистості впливає саме суспільство.

Повідомлення теми і мети уроку.

Page 7: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

3. Вивчення нової теми.1. Поняття соціалізації.

Учитель.

За статистикою, кожна людина до 30 років має більше 700 знайомих. У списку Ваших знайомих також буде декілька сот імен. У кожного з них ви постійно навчаєтесь. Таке навчання і визначає входження людини в культуру, процес якого називається соціалізацією.

Робота з поняттям ,,соціалізація’’ (підручник стор. 21).

Тому соціалізацією також називають становлення власного ,,Я’’ людиною.

Робота зі схемою ,,Соціалізація’’.

Пропоную вам послухати східну притчу. ,,Молода мати прийшла до мудреця за порадою і запитала, коли треба починати виховання дитини. ,,Який вік вашої дитини?’’ – запитав мудрець. ,,Лише три місяці,’’ – відповіла мати. ,,На жаль, ви запізнилися. Ви запізнилися на три місяці,’’ – сказав мудрець.

- Поясніть відповідь мудреця.

Соціалізація починається з моменту народження людини і формування її як особистості продовжується протягом усього життя. Соціалізація життя людини має періоди, або фази. Умовно їх можна поділити так (підручник стор.21-22):

Я

Людство

Суспільство

Природа

ДержаваЯ

Ти

Ми

Page 8: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

дитинство – від народження до 11-12 років (початкова соціалізація); отроцтво – від 11-12 до 14-15 років (початкова соціалізація); юність – від14-15 до 25 років (початкова соціалізація); зрілість – від 25 до 60 років (продовжена соціалізація); старість – від 60 років і до завершення життя (продовжена соціалізація).

Поведінка особи в соціумі визначається багатьма факторами, вимагає від неї здійснення певних дій в тій чи іншій ситуації. Їх називають соціальними ролями особистості.

Роль – це соціальна функція особи. Яка визначає спосіб поведінки відповідно до прийнятих норм.

Кожна роль передбачає певне соціальне положення в системі суспільних відносин.

Бесіда.

- Які ролі Ви виконуєте?- Про які ролі Ви мрієте?

Проблемне завдання.

В. Шекспір писав: ,,Увесь світ – театр. У ньому жінки, чоловіки – усі актори. І кожен не одну грає роль. Сім дій у п’єсі тій: немовля, школяр, юнак, коханець, солдат, суддя, старий!’’

У театрі всі ролі визначені, а в реальному житті? Хто режисер сценаріїв театру життя?

Ми – актори театру життя. Особа може виступати одночасно в багатьох ролях. Суспільство чекає від нас бездоганної акторської гри тобто вимагає від нас потрібних йому навичок, вмінь, правильних рішень.

Важливо завжди залишатися самим собою, не втрачати власне ,,Я’’.

2. Гендерна соціалізація особистості.

Учитель.

Сьогодні ми з вами спробуємо розібратися у питаннях гендерної рівності, зрозуміти, чим відрізняються поняття ,,гендер’’ та ,,стать’’.

Робота з поняттями.

Page 9: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Стать – генетична, анатомічна та фізична різниця між жінкою та чоловіком, тобто біологічні характеристики людини.

Гендер – це соціально – рольовий статус, що визначає соціальні можливості людини: в освіті, професійній діяльності, доступі до влади, розподілі сімейних обов’язків. Тому поняття ,,гендер’’ вживається як щодо жінок, так і щодо чоловіків.

Гендерна рівність – це однаковий правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.

Запитання.

- Чи потрібна гендерна рівність у суспільстві?

Робота в малих групах.

Учні в малих групах працюють із запропонованим текстом ( див. додаток). Для кожної групи підготовленні картки з питаннями.

1 – ша група – спеціалісти з гендерних питань в Україні.

1. Прочитайте текст.2. Знайдіть факти, що характеризують гендерні відносини в Україні.3. Кожен з аргументів записуйте на окремому аркуші.

2 – га група – правознавці.

1. Прочитайте текст.2. Визначте кроки влади щодо впровадження гендерної рівності в Україні.3. Кожен крок записуйте на окремому аркуші.

3 – тя група – спеціалісти з гендерних питань у світі.

1. Прочитайте текст.2. Знайдіть факти, що характеризують гендерні відносини у світі.3. Кожен з аргументів записуйте на окремому аркуші.

Page 10: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Презентація результатів роботи груп.

Учні в ході обговорення питань прикріплюють до дошки аркуші. Які заповнили під час роботи з документом.

- Якою є гендерна ситуація в Україні?- Чому вона є саме такою? - Якою має бути ситуація?- Яким є досвід інших країн з цього

питання?- Чи зацікавлене суспільство і влада в

запровадженні гендерної рівності? Чому?

- Що треба зробити в Україні? (Результати роботи другої групи.)

1) Що повинна зробити влада?2) Що може зробити суспільство?

3. Закріплення.

Обговорення в загальному колі.

- Яке практичне значення матиме для вас зміст уроку?

4. Підбиття підсумків уроку.

Учитель відзначає роботу учнів та їх успіхи.

5. Домашнє завдання.

Опрацювати тему2 стор.21-27. У ЗМІ підібрати приклади гендерної рівності чи дискримінації. Знайти прислів’я та приказки про сім’ю.

Додаток.

Становлення громадянського суспільства передбачає утвердження різних можливостей для самореалізації як жінок, так і чоловіків (гендерна рівність). Країни Європейського Союзу навесні 2006р. прийняли ,,Дорожню карту до рівності чоловіків і жінок – 2006 – 2010’’ – програму, що передбачає понад два десятки заходів і має на меті упродовж 5 років ліквідувати тендерну нерівність у межах ЄС.

Page 11: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Україна як правова демократична держава взяла на себе зобов’язання законодавчо гарантувати та забезпечити рівні права та можливості для чоловіків та жінок в усіх сферах життєдіяльності.

У Конституції України (ст.. 3, 21, 24, 51) закріплено гендерну рівність. Із 1 січня 2006р. набрав чинності Закон України ,,Про забезпечення рівних прав і рівних можливостей жінок і чоловіків’’. Кабінет Міністрів України 27 грудня 2006р. затвердив Державну програму з утвердження гендерної рівності в українському суспільстві на період до 2010р.

Прикладом для України може стати досвід країн світу. У Великій Британії представництво жінок на вищих державних посадах становить 45-50%. У Бельгії органи влади, у яких не представлені жінки, вважають неконституційними. У Франції до партій, що не забезпечують рівноваги чоловіків і жінок у своїх передвиборчих списках, застосовують грошові штрафи. Доведено, що в державах з високим рівнем гендерної рівності більш високими темпами зростає економіка й добробут громадян, скорочується кількість знедолених.

Природно, що сам факт прийняття законів не може автоматично забезпечити гендерну рівність у суспільстві. Важливо, щоб усі члени суспільства мали вплив на прийняття рішень у цій сфері.

Аргументом на користь гендерної політики можуть бути:

Жінки складають 53% населення України. Проте в органах законодавчої влади вони становлять 8,5%;

середня заробітна платня жінкам складає 2/3 від чоловічої; пенсії жінок складають 40-50% від пенсії чоловіків; жінка витрачає на хатні справи 24-35 год. на тиждень, чоловіки – 7; середня тривалість життя чоловіків в Україні на 12 років менша. Проте

вони йдуть на пенсію на 5 років пізніше, ніж жінки; чоловіків найчастіше дискримінують у їхніх батьківських правах після

розлучення; освіта, реклама, культура та ЗМІ є однаково недружніми для чоловіків і

жінок, оскільки постійно продукують і закріплюють гендерні стереотипи.

Відповідно до звіту ООН про людський розвиток за 2006р., за показниками гендерної рівності Україна посідає 59 місце з-поміж 140 країн.

Page 12: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема 3. Сім’я. Родинна соціалізація.

Мета: дати знання про сутність понять ,,шлюб’’, ,,сім’я’’, історичні форми сім’ї та шлюбу; підвести до висновку про функції сім’ї як соціального інституту; розкрити причини кризи сім’ї в сучасному суспільстві та шляхи його подолання; продовжити формування вмінь аналізувати навчальний матеріал, робити висновки на основі отриманих знань; виховувати толерантність, гідність, позитивне ставлення до родини.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, висловлювання відомих людей, ілюстративний матеріал, кольрові жетони, аркуші.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Бесіда.

- Що таке соціалізація?- Чим відрізняється цілеспрямована соціалізація від спонтанної?- Які прислів’я та приказки про сім’ю ви знаєте?- Чому в народній творчості значна увага приділялася сім’ї?

Повідомлення теми і мети уроку.

4. Вивчення нового матеріалу.

1.Розвиток сім’ї як соціального інституту.

Робота з поняттям.

Соціальний інститут – стійкі, організовані форми діяльності груп, спільнот людей, соціальних верств, форма

Page 13: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

закріплення і спосіб здійснення спеціалізованої діяльності, яка забезпечує функціонування суспільних відносин.

Соціальні інститути можна поділити на формальні й неформальні. Формальні соціальні інститути регулюються законами, іншими нормативними актами. Коли ж функції, засоби соціального інституту не знаходять втілення у формальних правилах, маємо неформальний інститут.

Соціальні інститути можна поділити на:

економічні ( виробництвом і розподілом благ, послуг, регулюванням грошового обігу, організацією праці тощо);

політичні (пов’язані із встановленням, виконанням, підтриманням влади, наприклад, уряд, парламент,поліція);

виховні та культурні (створені для розвитку культури, соціалізації молодого покоління, наприклад, сім’я,школа, інші навчальні заклади, наукові, художні заклади);

релігійні ( допомагають задовольняти запити, потреби, пов’язані з розумінням того, що вважається надприродним і священним).

Метод ,,Асоціативний кущ’’.

За допомогою метода з’ясовують, які асоціації виникають в учнів зі словом ,,сім’я’’. Записуються думки учнів.

Сім’я

Проблемне питання.

- Як ви вважаєте, ,,сім’я’’ і ,,шлюб’’- це одне й те саме?

Визначення.

Шлюб – це контракт, який укладають три сторони: чоловік, жінка і держава.

Сім’я – заснована на шлюбі або кровнородинних зв’язках мала група людей, члени якої зв’язані спільністю побуту і майна, взаємною моральною відповідальністю і взаємодопомогою.

Page 14: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

У сучасному віті, умови та порядок укладання шлюбу, його припинення і визнання недійсним регулюється сімейним правом. Шлюб реєструється в органах реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Шлюб укладений за релігійним обрядом або відповідно до звичаїв будь - якої народності, не має правового значення. Регулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється відповідно до Сімейного кодексу, прийнятому 2012р., за яким встановлено шлюбний вік для жінок і чоловіків – 18 років.

2.Функції сім’ї.

Завдання.

Опрацюйте текст підручника на стор. 28 (Т.В.Бакка, Л.В.Марголіна. Людина і світ). Дайте відповідь на запитання:

- Які функції в суспільстві виконує сім’я?- Що,на ваш погляд, є найвищою сімейною цінністю?

3.Духовний мікроклімат родини.

Рольова гра.

За допомогою різнокольорових жетонів учитель об’єднує школярів у дві групи: ,,батьки’’ і ,,діти’’. Дві команди стають шеренгами, обличчям один до одного. Командир ,,батьків’’ починає гру словами: ,,Як хороший батько я хочу …’’. Учасники команди батьків закінчують речення. Команда ,,дітей’’ починає гру словами: ,,Як діти, які розуміють свою відповідальність за злагоду у сім’ї, ми будемо намагатись …’’. Повторів у висловах гравців бажано уникати.

Завдання ,,Фортеця’’.

Діти продовжують працювати двома групами. Педагог роздає командам 4-5 паперових смужок. Це – цеглинки фортеці. Учитель пропонує записати як висновок попередньої гри ,,Кодекс дружби’’ для кожної сім’ї. Команди розміщують свої цеглинки на дошці. В центрі композиції учитель прикріплює аркуш з написаним англійським прислів’ям ,,Мій дім – моя фортеця’’.

Але не завжди моральний клімат в сім’ї позитивний. Усе частіше чуємо про проблеми в сім’ї.

Обговорення теми гендерної нерівності та насилля в сім’ї. (Учні виступають з повідомленнями на дану тему.)

Постановка проблемних завдань.

Page 15: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

- Чи можете ви сказати, що сім’я перебуває у кризовому стані? Які її ознаки?1. Зниження народжуваності.2. Розлучення.3. Насилля в сім’ї.4. Свідома відмова від народження дитини.5. Різке скорочення рівня ,,шлюбності’’ і одночасно активний ріст

позашлюбної народжуваності.- У чому причини кризового становища сім’ї?1. Економічні – втрата роботи, невиплата заробітної плати, низький рівень

життя.2. Соціальні – алкоголізм, дармоїдство, протиправна поведінка,

безвідповідальність перед дітьми, бездуховність.3. Трудова зайнятість жінок.- Чи відчуваєте ви на прикладі своєї сім’ї підтримку з боку держави? У чому

вона виражається?

5.Підсумок.

Слово учителя.

Сім’ї бувають різні: повні та неповні, багатодітні та бездітні, рівноправні та авторитарні, щасливі та нещасливі. Якою буде ваша сім’я – значною мірою залежить і від вас самих. Ви повинні навчитися будувати стосунки у сім’ї на засадах любові, відповідальності, добра й злагоди.

Видатний педагог В.О.Сухомлинський писав, що в школі важко готувати дітей до вибору професії, бо їх багато. Але є одна, яку вибере кожен. Усі хлопці та дівчата стануть у майбутньому чоловіками та жінками, батьками та матерями, й готувати їх до цього необхідно. Зрозуміло, що кожному і кожній із вас і самим треба готуватися до цього.

6.Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф 6.

2. Творчі завдання (на вибір):

а) зобразіть схематично свій родовід,

б) зробіть колаж ,,Моя сім’я’’.

3.Випереджальне завдання. Підготувати повідомлення про молодіжні субкультури (створення презентацій)

Page 16: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема 4. Школа. Однолітки. Поняття субкультури. Молодіжна субкультура.

Мета: учні мають усвідомити роль школи у формуванні їхньої особистості; оцінювати свою поведінку та поведінку однолітків; тлумачити поняття ,,субкультура’’; порівнювати культуру поколінь у різні історичні періоди; визначати роль молодіжних організацій у становленні творчої й активної молоді України; критично аналізувати молодіжні субкультури, виділяючи в них позитивне та негативне; сформувати усвідомлення того, що демократизація шкільного життя є елементом демократизації суспільства загалом.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, Конституція України, мультимедійна презентація ,,Молодіжна субкультура’’, дидактичний матеріал, ілюстративний матеріал до теми.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Актуалізація опорних знань.

Перевірка виконання творчого завдання домашньої роботи.

3.Мотивація навчальної діяльності.

Завдання . Прокоментуйте висловлювання відомих людей. Поясніть як ви їх розумієте? Чи поділяєте ви думки висловлені авторами?

1Головне завдання освіти – це забезпечення у людини п’яти якостей: допитливості, духу, що не визнає поразок, наполегливості в досягненні мети, готовності до самозречення, і перш за все. Співчуття.

К.Хан

2.Освіта – це те, що залишається після того, коли забувається все, чого нас навчали.

А.Ейнштейн

3.Ми навчаємося не для школи, а для життя.

Сенека

Page 17: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Висновок. Чималу частку свого життя ми проводимо в школі. Тому школа , після сім’ї, є другим важливим чинником соціалізації.

3.Вивчення нової теми.

1.Школа та її роль у формуванні особистості.

Робота з документами:

1) Конституція України ст..53,2) Закон України ,,Про освіту’’ від 23 травня 1991р. (витяг, підручник стор.30),3) Закон України ,,Про загальну середню освіту’’ від 13 травня 1999р. (витяг, підручник стор.30).

Запитання до документів.

1. Яка освіта в Україні обов’язкова?2. Назвіть гарантії держави на отримання громадянами освіти.3. Якою є мета освіти?4. Назвіть основні завдання загальної середньої освіти.5. Згадайте, якою є система шкільної освіти?

Робота з поняттям ,,школа’’.

Школа – навчальний заклад для здобуття освіти.

Бесіда.

1. Як називається документ, де записані права та обов’язки учнів?2. Дайте визначення понять ,,права’’ та ,,обов’язки’’.3. Чи знаєте ви права учнів?4. А обов’язки?

Учитель. одним із важливих прав, що стосується учнів, є участь у роботі учнівського самоврядування.

Учнівське самоврядування – це така організація життя учнівського колективу, за якої кожний має право та можливість брати активну участь у плануванні, проведенні та підбитті підсумків акцій та проектів, пов’язаних з удосконаленням цього життя.

Робота в групах.

Учні об’єднуються у дві групи та виконують завдання.

Page 18: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

1-ша група. Визначте коло питань,розв’язання яких вплине на життя шкільної громади?

2 – га група. Які умови необхідні для забезпечення плідної діяльності учнівського самоврядування7

2.Однолітки.

Учитель. Можливо вам доводилося чути від дорослих, що ваше покоління має інші уявлення, ставлення до навколишнього світу тощо, ніж ваші батьки. А що таке покоління? Покоління – це інтервал між середнім віком батьків і дітей. На думку давньогрецького вченого Геродота, три покоління складають століття. На думку сучасних дослідників, сьогодні цей інтервал дорівнює 27 років.

Етап життя, у якому ви перебуваєте зараз, називають юність. Соціологи називають людей цього вік молоддю.

У цей період у людини формується світогляд, вона визначається з професійно, з’являється прагнення до участі в суспільних перетвореннях.

- Яким чином молоді люди можуть реалізувати себе як активні громадяни своєї держави на різних рівнях (школа, район, місто, країна)? Наведіть приклади з власного життя.

Свою громадську активність діти та молодь можуть виявити через участь у роботі дитячих і молодіжних організацій.

Дитячі організації – це об’єднання громадян віком від 6 до 8 років, метою яких є здійснення діяльності, спрямованої на реалізацію та захист своїх прав і свобод, творчих здібностей, задоволення власних інтересів, які не суперечать законодавству. А також соціальне становлення їх як повноправних членів суспільства.

Молодіжні громадські організації (в Україні) – об’єднання громадян віком від 14 до 35 років, метою яких є здійснення й захист своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших спільних інтересів.

Засновниками молодіжних і дитячих громадських організацій можуть бути громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства. Що перебувають в Україні на законних підставах і досягли 15-річного віку.

Молодіжний рух в Україні координує Український національний комітет молодіжних організацій, який є незалежною неурядовою організацією та має

Page 19: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

статус Всеукраїнської спілки молодіжних і дитячих громадських організацій. У своїй діяльності цей комітет керується законодавством України та власним статутом.

3.Молодіжна субкультура.

Учитель. Ще однією сферою соціалізації кожної людини є культурне життя.

Бесіда .

- Що таке культура?- Які чинники на неї впливають?

Дослідники розвитку культури визначають. Що в межах домінуючої в суспільстві культури окремі соціальні групи створюють свої культури.

Робота з поняттям ,,субкультура’’ (підручник стор. 35).

Перевірка творчого домашнього завдання.

Виступ учнів з презентаціями за темою ,,Молодіжна субкультура’’.

Усі зазначені види молодіжної субкультури – це неформальні об’єднання, яким притаманні певні ознаки:

1) виклик цінностям дорослих та експерименти з власним способом життя;

2) входження до різних груп однолітків;

3) своєрідні смаки, особливо в одязі, музиці;

4) це, швидше культура дозвілля, ніж роботи.

Метод ,,Мозковий штурм’’.

- Назвіть причини створення молодіжних субкультур.

Метод ,,Займи позицію’’.

Page 20: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

- Чи можна вважати молодіжну субкультуру негативним явищем?

5.Закріплення знань, умінь і навичок.

Бесіда.

1. Чому молоді люди об’єднуються у формальні чи неформальні організації?

2. Спілкування з однолітками може мати позитивні та негативні наслідки соціалізації. У чому вони виявляються?

3. Які функції учнівського самоврядування, на вашу думку, є найважливішими для шкільного життя?

6.Підсумок.

Життя підлітків є досить різноманітним. Кожний із вас може й повинен обирати те, що йому до вподоби, однак слід пам’ятати про існування моральних норм взаємин між людьми.

7.Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 7-8 теми2. Письмово виконати одне творче завдання на стор. 42 (на вибір) або підготувати повідомлення про молодіжні організації, що діють у вашому місті.

Page 21: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема 5. Стереотипи та їх роль у житті людини і суспільства. Толерантність. Ксенофобія. Расизм.

Мета: розвивати готовність і потребу учнів до самопізнання і самореалізації своєї особистості; визначити сутність понять ,,стереотипи’’, ,,гендерні стереотипи’’, ,,толерантність’’, та інші; формувати вміння застосовувати знання з різних навчальних курсів і власного життєвого досвіду для розв’язання навчальних практичних завдань; сприяти формуванню активної життєвої позиції.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, додаток, роздатковий матеріал, аркуші А4 з визначеннями понять, аркуш великого формату з переліком тварин, маркери.

Епіграф: Не все однаково придатне для всіх. Римський поет Проперцій.

Хід уроку.

1.Організаційний момент.

2.Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

Учні виступають з повідомленнями про молодіжні організації, що діють в нашому місті та творчими завданнями на стор. 42.

3.Мотивація навчальної діяльності учнів.

Бесіда за запитанням.

- Як ви вважаєте. Чи завжди збігається ваша думка про себе з думкою інших про вас? Відповідь обґрунтуйте.

Стереотипи є в кожного з нас. Це не є провиною людини, а це природний спосіб пізнання світу. Сьогодні на уроці будемо виконувати різні вправи, які ознайомлять вас з основними складовими ,,піраміди ненависті’’- забобонами і стереотипами, дискримінацією, насильством. Ви зможете навчитися розпізнавати їх у собі та інших, розуміти їх причини і шкоду для суспільства.

4.Вивчення нової теми.

1.Стереотипи.

Page 22: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Завдання1. Усі яблука червоні.

Мета: ознайомити учнів з поняттям ,,стереотип’’.

Прочитайте історію про Еллі в країні фруктів та овочів. Дайте відповідь на запитання. (Додаток1).

Те що ми спостерігали у випадку з Еллі, називається словом ,,стереотипи’’ .

Вперше термін ,,стереотип’’ використав класик американської журналістики Волтер Ліппман, який у 1922р. опублікував книжку ,,Суспільна думка’’ . В основі його теорії лежить твердження, що пізнавальні можливості людини обмежені: людина не може знати все, бути абсолютно поінформованою, тому що навколишнє середовище занадто складне й мінливе. Людина систематизує знання про світ, людину. За визначенням Ліппмана, громадська думка ,,чіпляє ярлик’’ на базі певних характеристик.

Стереотип – стале, спрощене уявлення про кого-небудь або що-небудь.

Стереотипи створюють самі люди, наприклад: молодь слухає тільки рок-н-рол, японці не відрізняються одне від одного, іслам – релігія терору, усі адвокати – шахраї, усі євреї , життя в невеликих містах безпечніше, ніж у мегаполісах, німецькі машини – найбільш якісні, учні, які погано навчаються, є порушниками дисципліни тощо.

Стереотипи можна поділити на такі види: позитивні, нейтральні, негативні.

Види стереотипів

Позитивні - Нейтральні - Негативні-

перенесення позитивних поширення нейтраль- застосування негативних

рис одного чи декількох них за змістом рис на характеристик одного чи

педставників груп, наці- різні людські спільноти. декількох представників

ональності, держави тощо груп, національності,

на всю групу, національ- держави стосовно всієї групи,

ність, державу. національності, держави тощо.

Page 23: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Багато держав витрачають значні кошти на формування власного позитивного іміджу. Наприклад, США щорічно виділяють на такі цілі близько 1 млрд. дол.., Саудівська Аравія (за різними оцінками) – 4-5 млрд. дол.., Канада – 65 млрд. дол.., Нігерія – 20 млрд. дол. (2005р.).

- Наведіть відомі вам факти гендерних стереотипів?

Варіанти відповіді: жінка – берегиня домашнього вогнища, чоловік – годувальник сім’ї, номінативи ,,сильна стать’’, ,,слабка стать’’, жіноча пристрасть до покупок та їх фанатична гонитва за модою тощо.

Д уже часто стереотипи використовуються як зброя для пропаганди расизму, дискримінації, ксенофобії.

Робота з поняттями ,,расизм’’, ,,дискримінація’’, ,,ксенофобія’’ (підручник стор. 55, 57, 47).

Робота в парах. Завдання. Назвіть шляхи подолання стереотипів.

Варіант відповіді.

1. Розвиток загального культурного і освітнього рівня.2. Вміння особи критично сприймати різні забобини і упередження,

усвідомлювати їх вплив на суспільство.3. Відповідна роз’яснювальна робота владних установ, громадських

організацій.4. Відкритість суспільства, усунення перешкод для обміну інформації і

особистих контактів між представниками різних народів.

2.Упередження.

Робота з поняттями ,,упередження’’ (підручник стор.49), ,,забобони’’.

Упередження – це несправедлива, хибна думка, яка з’являється щодо будь-кого або чого-небудь заздалегідь, без ознайомлення, та пов’язане з нею відповідне ставлення; тобто це антипатія, заснована на стереотипах.

Забобон – негативне ставлення до людини чи будь-якої групи людей, про яких ви насправді нічого не знаєте. Це ставлення формується на підставі не особистого знайомства з людиною, а думки (стереотипу) з приводу групи, до якої він належить.

Основні види соціальних упереджень: етнічні, соціальні, політичні, релігійні, культурні, гендерні, вікові.

Page 24: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Завдання 3. Залізничний експрес.

Мета: виявити забобони в групі; усвідомити неминучість наявності упереджень і навчитися жити з ними. Вам знадобиться список пасажирів.

Кожному учаснику буде надано список. Питання звучить так: ,,З ким із цих людей ви б найменше хотіли опинитися в одному купе поїзда?’’ Учасники повинні визначити три найбільш небажаних для себе особи і три найбільш бажаних. Потім учасники об’єднуються в групи по три особи. Кожна група – купе. Мета – переглянути список з тим, щоб обрати четвертого супутника.

Список: циганка, гомосексуаліст, скінхед, молодий чоловік хворий на СНІД, неохайно вдягнена жінка з маленькою дитиною, кавказець- мусульманин, людина з села з великим мішком, африканський студент, наркоман, колишній ув’язнений, таджик у національному одязі, міліціонер, інвалід зі складеною каляскою, кришнаїт, китаєць, людина, що дивно розмовляє.

Запитання для обговорення.

1. Чи важко було дійти спільної думки?2. Чому у різних груп відповіді виявилися різними?3. Чому іноді відповіді усіх груп збігалися?4. Чому ви не хотіли їхати з людиною в одному купе?

1)Коли нами керує страх, коли-бридливість, коли - неприязнь?2)Наскільки вони у кожному випадку обґрунтовані?

5. Чи можемо ми щось зробити з нашими почуттями в таких випадках? А чи треба щось робити?

6. Як ми чинемо, коли потрапляємо в одне купе з небажаною людиною?

7. Чи винні ті, з ким ми не хочемо їхати?

8. Що вони відчують, якщо побачать наше невдоволення?

9. Як найкраще вчинити в таких випадках?

Висновок. Позитивний образ іншого руйнується дуже швидко, негативний образ зруйнувати майже неможливо. Вплив упередження на життя людини однозначно негативний.

3.Толерантність.

Завдання3. Вибери тварину.

Page 25: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Мета: уміти бачити в людині позитивне-передумова успішного спілкування та взаємин. Усвідомлення цієї необхідності, для набуття якостей толерантних взаємин.

На великому аркуші паперу написаний перелік тварин. Тварин у переліку має бути на 1-2 більше ніж учнів.

Наприклад:

Черепаха Мавпа Оса Миша

Слон Вовк Кріт Тигр

Бегемот Синичка Соловей Їжак

Скунс Дельфін Пацюк Собака

Орел Свиня Вуж Кажан

Сова Павук Окунь Кіт

Мурашка Ластівка Метелик Кобра

Виконайте завдання.

1. ,,Виберіть собі тварину’’, зробивши позначку маркером навпроти. Жодна тварина не може бути обрана двома чи більше учасниками.

2. Впродовж 1 хв. Відшукайте у вибраній тварині позитивну рису, яка притаманна тому , хто її вибрав, або ж таку, яку він хотів би запозичити у цієї тварини.

Метод ,,Мікрофон’’.

Я вибрав --------. Мені в цій тварині подобається----------.

Бесіда.

- Дайте позитивні риси тим тваринам, що залишилися поза вибором.- Назвіть позитивну рису того, хто сидить поряд.- Чи легко вам було виконати вправу?- Чому навчає ця вправа?- Які висновки можуть допомогти у житті?

Сучасна культурна людина – це не лише освічена людина. Це людина, що має почуття самоповаги і поважає оточуючих. Толерантність вважається ознакою

Page 26: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

високого духовного та інтелектуального розвитку людини. Групи людей. Усього суспільства.

Генеральною конференцією ЮНЕСКО 1995р. була прийнята Декларація толерантності.

Визначено принципи толерантності:

1) повага,2) прийняття і правильне розуміння багатого розмаїття культур нашого світу,3) прийняття і правильне розуміння форм самовираження і способів прояву

людської індивідуальності.

Завдання. Закінчіть речення ,,Бути толерантним – це означає…..’’.

- Чи вважаєте ви себе толерантною людиною? Відповідь обґрунтуйте.

5.Закріплення.

Дайте відповідь на запитання:

1 варіант- стор. 51 підручника ,

2 варіант- стор. 59 підручника.

6.Підсумок.

Учитель. Ми живемо в досить складному світ, і вміти долати стереотипи й упередження, бути толерантним може зробити наше життя більш комфортним.

7.Домашнє завдання.

1. Опрацюйте параграфи 9-13 теми 3.

2. Наведіть приклади стереотипів і дискримінації та вкажіть їх наслідки.

Додаток 1.

Історія про Еллі.

Ви всі знаєте Еллі з книжки про Чарівника Смарагдового Міста. Ви тільки не знаєте, що Еллі ніколи в житті не бачила ніяких овочів і фруктів. Оскільки в Канзасі вони не росли. А в Чарівній Країні вони їй просто не траплялися. Якось в Канзасі знову розпочався ураган. Тільки цього разу він доніс Еллі не до Чарівної Країни. А до країни овочів і фруктів. Спочатку Еллі побачила велику червону

Page 27: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

кулю. ,,Хто ти?’’ – запитала Еллі. ,,Помідор’’, - відповіла куля. І Еллі пішла далі. Тут їй трапилась велика жовта куля, яка відрекомендувалася: ,,Лимон’’ – і запропонувала Еллі спробувати шматочок себе. Еллі покуштувала шматочок лимона, але він був таким кислим, що вона ледь не заплакала. Дівчинка образилася на лимон і пішла далі. Тут вона побачила довгий фрукт, який теж запропонував їй скуштувати шматочок себе. Вона спробувала, і їй дуже сподобався смак. ,,Я хочу запам’ятати як тебе звати’’, - сказала Еллі. ,,Банан’’, - відповів фрукт. І Еллі пішла далі. Вона присіла на галявині. З дерева зависла інша червона куля. ,,Гей, помідоре, давай поговоримо’’, - сказала Еллі. ,,Я не помідор, я – яблуко’’, - пролунав скривджений голос. Однак дівчина не повірила: ,,Еге ж, я тебе знаю, ти круглий і червоний. Ти – помідор. І годі мене дурити’’. Яблуко дуже занервувало і впало з дерева. Про балачки вже не могло бути й мови.

Еллі пішла далі. Аж раптом їй захотілося їсти. Вона перебувала на полі, яке рясніло від жовтих куль. ,,Скуштуй нас, ми такі солодкі’’, - шепотіли вони. ,,Знайшли дурну. Ви жовті, отже, ви кислі’’, - сказала Еллі. Вона залишилася голодною, а солодкі дині лише здивовано кліпали очима. Але ось на стежці вона побачила довгий плід. ,,Треба скуштувати’’, - сказала вона. Гіркий перець ніколи не користувався популярністю. Він був радий пригостити Еллі. Від гіркоти й подиву Еллі знову заплакала.

1. Хто зрозумів проблему Еллі?2. У чому була її помилка?3. Чому Еллі неправильно думала про різні фрукти?4. Від цього вона виграла чи програла?5. А фрукти?

Додаток 2.

Page 28: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема 6. Конфлікти.

Мета: сприяти розумінню поняття ,,конфлікт’’, визначити типи конфліктів, причини та наслідки виникнення соціальних конфліктів, шляхи їх подолання; застосовувати на практиці різні стратегії розв’язання конфліктів; сформувати осмислення розуміння місця конфліктів у людському спілкуванні; розвивати вміння відстоювати свою позицію; аналізувати документи; публічно виступати; формувати здатність до толерантної поведінки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал (таблиці, схеми, дані тестування), ватман.

Епіграф: Конфлікт – це норма життя. Якщо у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс. Ч.Ліксон.

Хід уроку.

1.Організаційний момент.

Учні об’єднуються в 4 групи для роботи на уроці.

2.Мотивація навчальної діяльності.

Учитель знайомить учнів з темою уроку.

- Чому ця тема є актуальною?

Учитель звертає увагу учнів на епіграф.

Щодня або майже щодня всі ми стикаємося з різного роду конфліктами. У зв’язку з цим проблема конфліктів стала предметом вивчення багатьох наук, таких як філософія, соціологія, політологія, педагогіка, психологія і т. д. Наприклад, німецький філософ і соціолог Георг Зіммель був упевнений, що людське суспільство, його існування і розвиток нерозривно пов’язані з конфліктами. У 80-ті роки ХХ ст. у багатьох країнах світу з’явилися

Page 29: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

конфліктологічні центри, а в 1986р. в Австралії за ініціативи ООН створено міжнародний центр розв’язання конфліктів. Останнім часом наука конфліктологія набуває дедалі більш практичного значення.

Робота з поняттям ,,конфліктологія’’.

Конфліктологія – наука, яка досліджує різноманітні конфліктні ситуації.

3.Вивчення нового матеріалу.

1.Поняття конфлікту.

Метод ,,Мозковий штурм’’.

1. Що ви розумієте під поняттям ,,конфлікт’’? Запишіть своє визначення.2. Чи можна дати однозначне визначення поняттю ,,конфлікт’’?

Конфлікт – це зіткнення окремих людей чи соціальних груп, що виражають різні, часом протилежні цілі, інтереси, погляди.

У конфліктології вироблена певна модель конфлікту.

Конфлікт

Конфліктна ситуація Інцидент

Наслідки конфлікту

(вихід з конфлікту)

Сформулювати ознаки конфлікту можна таким чином:

наявність ситуації, яку учасники сприймають як конфліктну; неподільність об’єкта конфлікту (предмет (об’єкт ) конфлікту не може

бути поділений справедливо між учасниками конфліктної взаємодії (суб’єктами));

бажання учасників продовжити конфліктну взаємодію для досягнення своєї мети.

Конфліктна ситуація – це суперечливі позиції сторін з будь-якого приводу.

Достатньо будь-якої дрібнички: необережно висловленого слова, думки, тобто інциденту-і конфлікт може розпочатися.

Page 30: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Інцидент (мотив) – активізація діяльності однієї зі сторін, яка ущемлює інтереси іншої сторони.

Робота в групах над завданням.

Щоб закріпити модель конфлікту, учні виконують завдання.

Ситуація 1.

Між двома співробітниками не склалися стосунки. У приватній розмові один висловився не зовсім коректно стосовно свого співрозмовника. Той образився, грюкнув дверима і написав скаргу на першого. Вищий керівник викликав кривдника і примусив його вибачитися. ,,Інцидент вичерпано’’,- заявив керівник задоволено, маючи на увазі, що конфлікт розв’язано. Чи це так?

2.Типологія конфлікту.

Існує багато видів конфліктів. Вони розрізняються за тим, між ким і за що відбуваються.

Типологія конфліктів

Міжособистісний Внутрішньоособистісний Соціальний

За суб’єктом конфлікту

Типи конфліктів

За предметом конфлікту

Політичний Економічний Культурний і Професійний Етнічний

релігійний

Конфлікти також розрізняють за предметом суперечки. Відповідно до цього вирізняють:

політичні конфлікти – між країнами і державами, що відбуваються за території, сфери впливу або інтереси;

економічні конфлікти - між різноманітними за кількістю групами з приводу ресурсів або грошей;

Page 31: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

культурні і релігійні конфлікти – між групами або окремими суб’єктами з проблем культурного розвитку або віросповідання;

професійні конфлікти – між представниками різних професій або галузей народного господарства з приводу економічних або соціальних цінностей;

етнічні конфлікти – між народами за території розселення або умови проживання.

Завдання.

Визначте тип кожного з наведених конфліктів.

1. Сім’я має один телевізор. Увечері виникають суперечки: дружина хоче дивитися серіал, а чоловік – спортивні передачі.

2. Суперечка між вірянами та атеїстами щодо існування Бога.3. Учні вирішили, що під час дискотеки музичним супроводом буде реп.

Класний керівник категорично проти. Оскільки не полюбляє реп.4. Світові війни.5. Сім’я виграла гроші та сперечається, що слід купити. Син хоче мопед,

батько – автомобіль, мати – нові меблі.6. До школи прийшов темношкірий новачок. Ніхто не хоче сидіти з ним за

однією партою, а місця бракує.

3.Причини виникнення конфліктів.

Робота в групах над завданням.

- Назвіть основні причини конфліктів..

Основними причинами виникнення конфліктів можна вважати:

розбіжності в інтересах та цінностях; розбіжності у сприйняті чого-небудь або кого-небудь; суперечність потреб; бракування ресурсів; дискримінацію.

Дослідники виділяють декілька етапів у розвитку конфліктів, які можна відобразити таким чином:

Page 32: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Початкова Фаза Пік конфлікту Спад конфлікту

фаза підйому

4.Методи розв’язання конфліктів.

Учитель. Не всім конфліктам можна запобігти. Тому дуже важливо вміти виходити з конфлікту.

Розв’язання конфлікту – це спільна діяльність його учасників, спрямована на припинення протидії й розв’язання проблеми, яка призвела до зіткнення.

Робота в групах над завданням.

Ситуація 2.

Група підлітків зібралася послухати музику. Думки розділилися: одні хотіли слухати поп-музику, а інші були любителями ,,металу’’. З’явилася суперечка. Пристрасті вирували…

- Якими можуть бути шляхи розв’язання конфлікту?

Кожна група має запропонувати вихід із ситуації, що склалася.

Робота в групах над завданням.

Кожна група повинна порівняти надані тексти девізів з назвою стилів у конфлікті і правильно співвіднести девіз і стратегію.

Девізи:

,,Ніхто не виграє у конфлікті, тому я уникатиму його’’. (Уникнення). ,,Щоб я переміг, ти повинен програти’’.(Конкуренція). ,,Щоб ти виграв, я повинен програти’’. (Пристосування). ,,Щоб кожен з нас щось виграв, кожен з нас має щось програти’’.

(Компроміс).

Page 33: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

,,Щоб виграв я, ти повинен теж виграти’’. (Співробітництво).

Робота в групах над завданням.

Завдання.

- Розробіть правила поведінки під час конфлікту.

Учні розробляють правила поведінки під час конфлікту ,,Кодекс поведінки’’, записують їх на ватмані і вивішують; відбувається обговорення.

Шість правил, дотримання яких дозволяє подобатися людям (за Дейлом Карнегі).

1. Щиро цікавтесь іншими людьми.2. Посміхайтесь.3. Пам’ятайте, що ім’я людини – це найбільш солодкий і важливий для неї

звук будь-якою мовою.4. Будьте гарним слухачем. Заохочуйте інших говорити про самих себе.5. Говоріть про те, що цікавить вашого співрозмовника.6. Навіюйте вашому співрозмовнику думку про його значущість і робіть це

щиро.

Робота в групах над завданням.

Завдання.

- Чи може конфлікт виконувати позитивну функцію?

4.Закріплення.

Запитання на закріплення.

1. Назвіть конфліктні ситуації, учасником яких вам доводилося бути.2. Чи можна взагалі зменшити кількість конфліктів у суспільстві?

5.Підсумок.

Учитель. Використання конструктивних шляхів вирішення конфлікту допоможе вам зберегти друзів і не мати ворогів.

6.Домашнє завдання.

Повторити тему 1 – 4. Підготуватися до узагальнюючого уроку.

Page 34: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Тема7 . Повторення і узагальнення за темами ,,Людина. Особистість. Громадянин’’, ,,Соціалізація особистості’’, ,,Стереотипи

й упередження’’, ,,Конфлікти’’.

Мета: повторити й узагальнити вивчений матеріал; формувати вміння застосовувати знання, власний життєвий досвід, виконуючи практичні завдання; вчити працювати в групах і публічно виступати, сприяти формуванню активної життєвої позиції.

Тип уроку: узагальнюючий урок.

Вид роботи: інтелектуальна гра ,,Що? Де? Коли?’’

Обладнання: роздаткові завдання, аркуші А4, жетони.

Хід уроку.

1.Організаційний момент.

Ознайомлення учнів з правилами гри. Об’єднання учнів у чотири команди. Кожна команда обирає спікера, секретаря, доповідачів. Учень, який дав правильну відповідь отримує жетон, а команда за правильні відповіді отримає бали, які заносяться до таблиці.

2.Гра.

Перший тур.

Команди виконують однакове завдання. Протягом 2-х хвилин повинні з’ясувати, про яке поняття йде мова у визначеннях. Записати відповідь на

Page 35: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

аркушах А4. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Та команда, яка першою виконає завдання, отримає додатковий бал.

Визначення:

1. Людина, яка належить до певної країни. (Громадянин).2. Біологічна істота, кожний окремо існуючий живий організм. (Індивід).3. Людина, що захоплюється комп’ютерними іграми. (Геймер).4. Процес розвитку людини, становлення особистості у взаємодії з

навколишнім світом. (Соціалізація).5. Міні-модель суспільства. (Сім’я),6. Навмисне обмеження або позбавлення прав громадян за їхньою расовою

або національною належністю, політичними або релігійними переконаннями, статтю тощо. (Дискримінація).

7. Моральна якість, що виявляється в повазі інтересів, почуттів, звичок інших людей. (Толерантність).

8. Норми і правила поведінки жінок і чоловіків, що ґрунтуються на традиційних очікуваннях, пов’язаних з їх статтю. (Гендерні ролі).

9. Нетерпимість чи неприязне ставлення до когось чи чогось чужого, незнайомого та незвичного. (Ксенофобія).

10. Зіткнення сторін, поглядів, сил. (Конфлікт).

Підведення підсумків першого туру.

Другий тур.

Page 36: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Команди виконують однакове завдання.

Завдання. Встановіть відповідність між віковими особливостями та етапами людського життя. Час виконання завдання – 4 хв. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Команда, яка першою виконає завдання, отримає додатковий бал.

А). Дитинство Б). Юність В). Зрілість Г). Старість

6, 9, 12. 3, 4, 11. 1, 5, 8. 2, 7, 10.

1. Найбільш тривалий і плідний період людського життя.2. Працездатність людини знижується.3. Людина замислюється над своїм місцем в суспільстві.4. Знижена або завищена оцінка людиною своїх можливостей і здібностей,

їх розходження з прагненнями інколи призводить до виникнення конфліктних ситуацій.

5. З’являється мудрість. Яка втілюється у розумінні суті речей та їх реальної цінності.

6. Людина ще не обтяжена численними обов’язками, може вільно розвиватися у процесі гри.

7. З’являється незадоволення навколишнім світом, консерватизм у поглядах і переконаннях

8. Період практичного самоутвердження та самореалізації людини, розкриття її суспільної та людської цінності.

9. Відсутність життєвого досвіду призводить до гостроти і безпосередності сприйняття дійсності.

10.Відчуття задоволення від виконаного обов’язку, гордості за не марно прожиті роки.

11.Виникає бажання самоутвердитися, протиставити себе дорослим.12.Цьому періоду притаманна максимальна зосередженість на предметі

сприйняття, відсутність різноманітних спогадів, забобонів, стереотипів.

Підведення підсумків другого туру.

Page 37: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

Третій тур.

Поміркуйте над словами філософів. Час виконання завдання – 2 хв. За повну відповідь команда отримає 5 балів.

1 –ша команда.

Дайте мені інших матерів, і я дам вам інший світ.

Августин Аврелій.

2 – га команда. Людина приречена бути вільною.

Жан-Поль Сартр.

3 – я команда. Людині потрібно більше турбуватися про душу, ніж про тіло, тому що досконалість душі виправляє недоліки тіла.

Демокріт.

4 – а команда. Людина - суспільна тварина.

Сенека.

Підведення підсумків третього туру.

Четвертий тур.

Запитання для ,,перестрілки’’. Кожна команда готує по три запитання своїм суперникам. Час виконання завдання – 3хв. За кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали.

Підведення підсумків четвертого туру.

П’ятий тур. Суперфінал. Протягом 10 сек. команди повинні дати відповідь на 7 запитань. Завдання команди виконують по черзі. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

1 –ша команда.

1. Чи кожна людина, яка мешкає в державі, має статус громадянина?

2. У чому полягає феномен людини?

Page 38: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється

3. Кого називають тинейджерами?

4. Контракт, який укладають три сторони: чоловік, жінка і держава.

5. Найвідоміший теоретик і практик расизму? (Адольф Гітлер).

6. Який віковий етап є наступним після дитинства? (Отроцтво).

7. Що таке расизм?

2 –га команда.1. Тривалість людського життя залежить лише від природних факторів. Так чи ні?2. Здатність організмів передавати ознаки від батьків нащадків в біології називають …

(Спадковість)3. Який період людського життя триває в середньому з 25 до 60 років? 4. Приналежність до суспільства і причетність до його життя визначають в людині:

соціальне, тілесне чи біологічне?5. Що таке стереотип?6. Що таке конфліктологія?7. Назвіть молодіжну субкультуру за описом,, спочатку носили широкі штани, мішкуваті

піджаки, широкополі капелюхи’’. (Стиляги).3 –я команда.

1. Здатність організмів змінювати свої властивості під впливом різних факторів в біології називається… (Мінливість).

2. Розкрийте зміст поняття ,,людина’’.3. Скільки основних теорій походження людини? (3).4. Назвіть види стереотипів. (Позитивні, нейтральні, негативні).5. Що таке упередження?6. Чим відрізняються поняття ,,індивід’’ та ,,індивідуальність’’?7. Що таке гендерна рівність?

4 –а команда.1. Поясніть репродуктивну функцію сім’ї.2. Що таке субкультура?3. Що таке соціальний конфлікт?4. Розв’язання проблем шляхом взаємних поступок сторін. (Компроміс)5. Які стадії конфліктів, що виникають у людському спілкуванні, вам відомі.6. Що таке ООН?7. Розшифруйте абревіатуру ЮНЕСКО.

Підедення підсумків п’ятого туру.

3.Підсумок.

Учитель підбиває підсумки гри. Визначає переможців. Учні підраховують кількість отриманих жетонів. Учитель оцінює роботу учнів.

4.Домашнє завдання. Повторити тему 1-4.

Page 39: szsh2.ucoz.com · Web viewРегулювання прав і обов’язків подружжя, а також батьків і дітей в Україні здійснюється