Tonalitățile majore și minore relative-Boncea Flaviu Ionut

Embed Size (px)

Citation preview

Proiect de lecie

Data:Clasa: a VIII-aPropuntor: Boncea Flaviu IonuSubiectul leciei: Organizari sonore tonaleDisciplina: Educaie MuzicalaTipul leciei: lecie de actualizare si consolidare

Obiectivul fundamental: actualizare, transmiterea si asimilarea de cunotine despre Tonalitatile majore i minore

Obiective operaionale/competene :- s recunoasc tonalitatea unui cntec-s opereze cu noiunile de tonalitate, gam, tonic, arpegiu-s stabileasc ce interval de pe tonic determin ca o gam s fie major sau minor

Metode didactice: conversaia, demonstrarea, exerciiul, explicaia, nvaarea unui cntec dup auzMijloace didactice: pian, tabla, creta, manual

EvenimenteleLecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode didacticeMijloace didacticeEvaluareObs

Captarea atenieiP. propune un exerciiu de nclzire a vocii prin vocalize.

E. execut corect vocalizele

ConversaiaExplicaia demonstraiaPianul

practica

Actualizarea cunotintelor profesorul va scoate un elev la tabla pentru a desena gama Do Major si mpreuna cu elevii din clasa va stabili poziia tonurilor si semitonurilor in gama Do major, precum si intervalele caracteristice. Va intreba: care este definitia gamei?

de ce aceasta se numeste Gama Do major?

-care este definiia tonalitii?

Va scoate la tabla un elev pentru a desena gama la minor-va stabili mpreuna cu clasa poziia tonurilor si semitonurilor precum si intervalele caracteristice-va ntreba : de ce aceasta se numete gama la minor?

- Va desena, apoi, pe un alt portativ o scara de opt sunete ncepnd cu sunetul Sol si-i va pune tonurile si semitonurile- Observam ca nu seamn cu gama Do Major iar noi tim ca gama Do Major este gama model pentru toate gamele majore deci daca vrem sa avem o gama majora va trebui sa facem ceva incat sa avem semitonuri intre treptele III IV si treptele VIII VIII deci ce facem?

P. va desena gama Sol Major cu diez pe nota fa Va desena, apoi, pe un alt portativ o scara de opt sunete ncepnd cu sunetul mi si-i va pune tonurile si semitonurileObservam ca nu seamn cu gama la minor iar noi tim ca gama la minor este gama model pentru toate gamele minore deci daca vrem sa avem o gama minora va trebui sa facem ceva incat sa avem semitonuri intre treptele II III si treptele V VI deci ce facem?P. va desena gama mi minor cu diez pe nota fa -Va desena, pe un alt portativ o scara de opt sunete ncepnd cu sunetul Fa si-i va pune tonurile si semitonurileCe credei ca trebuie sa facem sa obinem o gama majora? trebuie sa avem semitonuri intre treptele III IV si treptele VIII VIII deci ce facem?Profesorul va desena gama Fa major cu bemol pe Si i va stabili cu elevii tonurile si semitonurile va desena dup aceea o scara de opt sunete ncepnd cu nota re -va ntreba Ce credei ca trebuie sa facem sa obinem o gama minora? tim ca trebuie sa avem semitonuri intre treptele II III si treptele V VI deci ce facem?Profesorul va desena gama re minor cu bemol pe Si si va stabili cu elevii tonurile si semitonurile-elevul chemat va desena pe tabla gama Do major iar ceilali vor desena pe caiete

-un elev va rspunde: Gama este succesiunea treptata ascendenta si descendenta a opt sunete muzicale aezate in ordinea inaltimii

- un elev va rspunde: aceasta gama se numete Do Major pentru ca ncepe cu nota do si are la baza o tera mare-un elev va rspunde: Tonalitatea presupune gravitarea sunetelor unei compoziii muzicale in jurul si spre un centru sonor numit tonicaTonica poate fi oricare sunet muzical atta timp cat are puterea de a atrage celelalte sunete, finaliznd o melodie. Tonalitatea poarta denumirea tonicii.-elevul scos la tabla deseneaz gama la minor pe tabla iar ceilali in caiete

-un elev va rspunde: aceasta se numete gama la minor deoarece ncepe si se termina cu sunetul la si are la baza o tera mica.

-un elev va rspunde: punem diez pe sunetul fa

-un elev va rspunde: punem diez pe sunetul fa..

- un elev va spune: vom pune un bemol pe nota si

- un elev va spune: vom pune un bemol pe nota si

E. noteaz in caieteConversaia

Conversaia

Conversaie euristicaTabla, cretaColectiv

colectiv

Fixarea cunotinelorP. prezinta elevilor un slide elevilor despre tonalitile nvateE. sunt ateni conversaieColectivfeedback

Transfer de cunotineP. cere elevilor sa completeze un tabel care trebuie sa conin diferentele i asemnrile dintre tonalitile majore i minore nvateE. completeaz tabelulConversaieTabla, cretaColectivpractica

Planul Tablei