Ubuntu 10.10

  • View
    644

  • Download
    2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Text of Ubuntu 10.10

  • 1. Release PartyPrishtine, Tetor 2010 Made by: Altin UkshiniCC-BY-SAFLOSS Kosova

2. Qfar sht Ubuntu ? Sistem Operativ i bazuar n Linux, pr laptop, server, PC etj.. M i perdoruri I leht n instalim, prdorim I shpejt ..... Komplet I Lir ( pa pages) dhe Open Source ( kod t hapur) Suporton intel x86 AMD 64-bit .. 3. Te rejat ne Ubuntu 10.10 Wallpaper i Ri Dukje te reja ( Themes) 4. T rejat n Ubuntu 10.10 Dukje t reja ( Themes)Ambiance and Radiance 5. On-line me UbuntuUbuntu ka Firefox Pr shpejtsi dhe siguri n web. Ju gjithashtu mund t perdorni dhe Google Chrome, Opera etj. T vizitoni faqe si Facebook, Youtube etj. 6. Office OpenOffice.org sht plotsisht kompitabil me Microsoft Office dhe I ka t gjitha pr t krijuar dokumente profesionale, kalkulime dhe prezentime. OpenOffice.org sht I leht per tu perdorur dhe sht plotsisht falas. 7. Software Center Ubuntu Software Centre ju jep qasje n mijra aplikacione falas t zgjedhura me kujdes. Dhe tash ju mund t bleni aplikacione. Hulumtoni programe n kategorit si: edukim, lojra, zera dhe video, grafika, programim dhe pr zyr. T gjitha aplikacionet shkarkohen dhe instalohen vetem me 1 Klikim. 8. Email dhe chat Komunikoni me Empathy. Integroni chat-in tuaj direkt nga Yahoo, Gmail, MSN, Jabber, AOL, QQ dhe shum t tjera.Shiqim i leht i Email-ave etj.. 9. Rjete Sociale Menuja e re e Ubuntu's ju mundeson tani t qaseni ne Facebook apo Twitter nga desktopi juaj. Mund t kyqeni ne shum chat-e t ndryshme dhe t postoni gjra nga nje dritare e vetme. Nuk ka qen kurr m e leht 10. Multimedia Shikoni gjithka nga Tani mund t bleni dhe YouTube, iPlayer, dhe shkarkoni muzika vetm MSN Playerme 1 klikim Dhe konektimi i iPhone 11. Starton shpejte Ubuntu starton shpejt ne qdo kompjuter. Por sht super i shpejt n kompjutert e rinj. Pas pritjes, hapja e browserit bhet vetm ca sekonda, ndryshe nga sistemet operative tjera q t ln t presin. 12. T tjera Lojra Foto Editim etj N zemr t filozofis s Ubuntu's sht ajo q qdo kush mund t shfrytzoj kompjutert, faredo q t jen rrethanat tuaja. Ubuntu sht distribucioni m i populllarizuar i GNU/Linux dhe sht i perkthyer n m se 25 gjuh, q vazdhdojn t risin kt numr. 13. Pyetje ?